Drzavni "job" VS privatni "job"?

satanko

Početnik
Poruka
2
E ovaka:

Jedna moja drugarica, dipl. inzinjer elektronike, ima jednu "malu" dilemu.

Naime, ima mogucnost da bira izmedju dve ponude:

posao u bolnici u administraciji ili posao programera u jakoj privatnoj firmi.

Uslovi pocetni su slicni, ali je u isto vreme ponuda pa se mora odluciti.

Sta vi mislite o tome i kako bi "glasali", narocito oni koji imaju "dvostruka" iskustva?
 
Неко ће рећи да сам поново извукао тему из нафталина. Иако је тако, јако ме је привукло ово питање - дилема. У оваквој дилеми су хиљаде људи, посебно оних са високим образовањем.
Ја немам никакве дилеме у вези тога: [млад стручан човек треба да се опедели према јакој приватној фирми. Ако је фирма у развоју, ту је и шанса да се стручњак брзо развија, учећи истовремено правила тржишне економије. Истовремено у таквим условима се и "бруси" карактер и унапређује способност опстанка, у турбулентном свету тржишне економије.
Стручњаци окаљени и формирани у добрим и технолошки напредним фирмама не треба да никада страхују за радно место, јер се траже као "с лучем"!!!
 
Posao mi je takav da znam dosta o potrebama na trzistu ljudi i kapitala kod nas.Trenutna situacija..kazem trenutna,jer se kod nas stvari menjaju iz god.u god. je takva da je za mladog coveka koji zeli da napreduje u zivotu prvo bitan izbor skole koju ce da zavrsi.

Po meni,trenutno postoje samo dve opcije koje ti garantuju neku izvesniju buducnost. Fakultet ili zanat. Ono sto treba svakako izbeci je rad sa nekom bzv.srednjom skolom u statusu fiz.radnika ili administrativnog..nebitno-u isto losoj poziciji se nalaze i jedni i drugi. Znaci..ili faks koji ce ti otskrinuti vrata ( otvoriti ih moras sam) ili zanat koji ce te osamostaliti na drugi nacin.

E..sad privatna firma (pogotovo ako je ino) je savrsen izazov za nekog ko zeli da napreduje,a drzavna je za one sa malo manjim ambicijama koji zele neku "sigurnost" (sta je danas sigurno?).Ali..da kazemo da im CV nije bas reprezentativan.

I..ono sto je najvaznije..Cak i da se pogresi..bolje je menjati posao nego cekati i tavoriti negde bez-veze. Bolje je otici i na gore,jer ce te to terati da trazis dalje.Stagnacija je najgora.Ako ne napredujes..ustvari nazadujes..to je cela filosofija.
 
Posao mi je takav da znam dosta o potrebama na trzistu ljudi i kapitala kod nas.Trenutna situacija..kazem trenutna,jer se kod nas stvari menjaju iz god.u god. je takva da je za mladog coveka koji zeli da napreduje u zivotu prvo bitan izbor skole koju ce da zavrsi.

Po meni,trenutno postoje samo dve opcije koje ti garantuju neku izvesniju buducnost. Fakultet ili zanat. Ono sto treba svakako izbeci je rad sa nekom bzv.srednjom skolom u statusu fiz.radnika ili administrativnog..nebitno-u isto losoj poziciji se nalaze i jedni i drugi. Znaci..ili faks koji ce ti otskrinuti vrata ( otvoriti ih moras sam) ili zanat koji ce te osamostaliti na drugi nacin.

E..sad privatna firma (pogotovo ako je ino) je savrsen izazov za nekog ko zeli da napreduje,a drzavna je za one sa malo manjim ambicijama koji zele neku "sigurnost" (sta je danas sigurno?).Ali..da kazemo da im CV nije bas reprezentativan.

I..ono sto je najvaznije..Cak i da se pogresi..bolje je menjati posao nego cekati i tavoriti negde bez-veze. Bolje je otici i na gore,jer ce te to terati da trazis dalje.Stagnacija je najgora.Ako ne napredujes..ustvari nazadujes..to je cela filosofija.
i ja bih rekao da je to pravi izbor za Mladog coveka i sve tako do 40e.Tada je vreme da se presabere sta je uradio ,sta stekao i krajnje vreme da se "ugura negde "i smiri ukoliko nema vec sigurnu poziciju ka kojoj je posao kao mlad. Sve u svemu vreme je vrlo nesugurno tubolentno pa samim tim i savet je za svakog prica za sebe.
 
Pa kod nas ima stvarno jako malo privatnih firmi gde mozes da napredujes u poslu. To je zato sto u Srbiji nema para. U situaciji u kojoj svako svakome duguje, treba potpuno zanemariti srpsko trziste i razmisljati o inostranstvu, ili o izvozu.

Da sam mogao da biram, uvek bih izabrao tako neku drzavnu instituciju tipa skola ili bolnica. Medjutim, nisam, i zato sam od onoga sto mi je bilo servirano napravio izbor.
 
Svi saveti su ok ali mislim da na to pitanje moze da odgovori onaj ko trazi posao.
Kakav je karakter koliko je vredan koliko hoce i moze.
U malim firmama postoji mogucnost da se nauci pa nekad i preotme posao.
U velikim malo teze oko preotimanja......
U svakom slucaju ko hoce da uci trazi posao gde moze da uci....ko nece trazi drugo.
Mozda su privatnom poslu bolji medjuljudski odnosi......ako je gazda ok!!!
 
ne mogu da znam detalje slučaja, ali čini mi se da u konkretnoj situaciji to nije jedini kriterijum kojim je drugarica trebalo da se rukovodi
vrlo je bitno i znanje i iskustvo koje će steći na tom poslu a koje će kasnije moći da iskoristi za dalji napredak
primera radi, znam devojku koja je pravnik. radila je u fondu pio; dakle, stekla je iskustvo u jednoj vrlo uskoj oblasti, koje joj je - sada kada želi promenu - ograničavajući faktor da se zaposli u privredi, a o pravosuđu da ne govorim.
tu je ona - početnik. to je samo jedan primer, a vrlo često je ta preuska specijalizacija koja otežava prohodnost slučaj kada su u pitanju radna mesta u državnoj upravi, bar što se tiče moje profesije.
 
Poslednja izmena:
Ja znam da u nasoj zemlji kakvu god skolu da zavrsis i fakultet retko ko ce da radi u struci, Ja imam zavrsen fax dipl ekon. nikad nisam radila u struci uglavnom sve bedni poslovi kod privatnika koji su robovlasnici i trenutno mi je takva situacija da nemam mogucnost izbora, trziste je jako slabo uglavnom to su sve neki bzvz poslovi sa jos manjom platom nego sto je moja trenutno, a moja plata je za rad od 12,5 sati 180 eura :confused:
 
Ako sam faxom radis za 180e onda treba da se zapitas kakav si ti kadar i zasto tvoj rad niko ne ceni... ili taj rad ne vredi vise od 180e. U oba slucaja je katastrofa i mislim da se nisi potrudila ljudski. Zali Boze sto su ti mama i tata trosili pare na skolovanje, kad 180e mozes i u kiosku da zaradis.
 
Pa sad, neko i voli tako da radi. Po nekoj logici, covek koji radi 2x manje u drzavnoj firmi & prima 2x vecu platu nego kolega kod privatnika ne moze da se zali. Jasno, stagnacija je produkt takvog rada & kad tad ce poceti da kukaju sto ce ostati bez posla a ne mogu da nadju drugi. 'Nevaa d les' zar barem nekad ne zavidite njuskama sto izlaze svaki dan iz firme na vreme, lade jaja po ceo dan & pritom voze auto bolji od vas? :think:
 

Back
Top