Srbi u BIH - demografija

Wastlander

Primećen član
Banovan
Poruka
541
Izvor bosnjacka wikipedia:

Srbi_u_BiH_danas.GIF
 
Sve je OK, samo neke stvari treba dodati. Srbi pravoslavci u BiH su razudjeni, rijetko naseljeni cesto u divljim i neurbanim krajevima, i imaju staru populaciju, uz problem bijele kuge. Sta znaci biti vecina u opstini gdje sem par gradica i par stotina sela i zaseoka ne drzis nista vise i gdje ti armada moze proci isped nosa da je ne vidis ili ne mozes zaustaviti.

Dalje - gdje zive Srbi muslimani u FBIH- ima i veliki broj pravoslavaca, i neka ima i treba da ima, a tamo gdje zive pravoslavci pardon pravoslavni talibani, uho nemoze ostati da nije pravoslavno (i to ne bilo koje uho, nego SPC mora da ga aminuje prvo).

Ove karte su porazne za sve - sem za pravoslavne popove.

Ipak RS treba da postoji, jer RS pravoslavci u vecini zele i njihovo demokratsko pravo je da je imaju, ali ne na zemlji i imanju Srba muslimana, ateista i umjerenih pravoslavaca.

Braco Srbi - tudje necemo, svoje nedamo.
 
Dalje - gdje zive Srbi muslimani u FBIH- ima i veliki broj pravoslavaca, i neka ima i treba da ima, a tamo gdje zive pravoslavci pardon pravoslavni talibani, uho nemoze ostati da nije pravoslavno (i to ne bilo koje uho, nego SPC mora da ga aminuje prvo).
.

:shock::shock::shock::shock:
Tamo gde žive Bošnjaci (skoro niko od muslimana se ne izjašnjava Srbinom) živi u proseku 2-3% Srba (pravoslavaca). Da li ti je to MNOGO. I šta bi te zadovoljilo da bude MALO.

U RS procentualno ima isto tolko muslimana (možda i više nego Srba u Federaciji, osim dve opštine sa 90%naseljene Srbima-to su neke nenaseljene krajiške vukojebine)
Ova karta pokazuje samo potpunu podelu BiH, po versko-etničkoj liniji, što je posledica rata.
 
Karta nije tacna - evo da je odmah za Sarajevo ispravim. U mojoj opstini Centar Sarajevo, ima 12 % registrovanih pravoslavaca vjernika, ali ima ih barem jos toliko ateista Srba porijeklom iz pravoslavnih porodica. Dakle Srba iz pravoslavnih porodica, pa bili vjernici ili ne je oko 25 % i toliko su biracki jaki da je 5 godina nacelnik bio Ljubisa Markovic ispred SDP-a kojeg su zajednickim snagama izbrali Srbi muslimani, ateisti i pravoslavci.

Kad u Beogradu bude Mustafa Markovic nacelnik bilo cega bilo kada, a nekamoli najmocnije i nabogatije opstine u zemlji - castim sve u kafani.

Ne kazem ja to da glumim laznu multikulturu, jer je Sarajevo nazalost i grad dzamija i vrlo gadnih muslimanskih ekstrema - ali nije samo to. Uostalom - Mujo ili Marko - vazno je da je Srbin - pa nek popovi i hodze pocrkaju.
 
Karta nije tacna - evo da je odmah za Sarajevo ispravim. U mojoj opstini Centar Sarajevo, ima 12 % registrovanih pravoslavaca vjernika, ali ima ih barem jos toliko ateista Srba porijeklom iz pravoslavnih porodica. Dakle Srba iz pravoslavnih porodica, pa bili vjernici ili ne je oko 25 % i toliko su biracki jaki da je 5 godina nacelnik bio Ljubisa Markovic ispred SDP-a kojeg su zajednickim snagama izbrali Srbi muslimani, ateisti i pravoslavci.

Kad u Beogradu bude Mustafa Markovic nacelnik bilo cega bilo kada, a nekamoli najmocnije i nabogatije opstine u zemlji - castim sve u kafani.

Ne kazem ja to da glumim laznu multikulturu, jer je Sarajevo nazalost i grad dzamije i vrlo gadnih muslimanskih ekstrema - ali nije samo to. Uostalom - Mujo ili Marko - vazno je da je Srbin - pa nek popovi i hodze pocrkaju.

sarajlija ti MNOGO LAZES

u skolama u sarajevu osnovnim nema vise od 1.5% Srba i 1.5% Hrvata citao sam to na pincomu! Tako da lazes! Kakvih 12% to je smejurija i neistina.

Srbi su vecina na preko 50% teritorije BIH i ti to NE MOZES DA DEMANTUJES
 
Tamo gde žive Bošnjaci (skoro niko od muslimana se ne izjašnjava Srbinom) živi u proseku 2-3% Srba (pravoslavaca). Da li ti je to MNOGO. I šta bi te zadovoljilo da bude MALO.

U RS procentualno ima isto tolko muslimana.
Ova karta pokazuje potpunu podelu Bosne,

Nije tacno da se skoro niko ne izjasnjava Srbinom - izajsnjavaju se mnogi, ali privatno - nema potrebe da se to pitanje sada pokrece. Jos nije vrijeme za to, jer su ratne rane jos svjeze. Pribroj pravoslavce koji se izjasnjavaju kao ateisti, jugosloveni (ima jos i to - pokazace popis, pa bosanci i hercegovci), pa ce biti malo jace od 2 do 3 %, sibaj iznad 5 %.

Nadalje - tamo gdje je pravoslavaca malo - nije ih ni bilo mnogo ni prije rata. U RS postoje opstine gdje su Srbi muslimani ili Hrvati katolici bili apsolutna vecina preko 50 % i jace - pa su sada 80 do 100 % pravoslavne, takvih slucajeva kod nas nema i cak su se ljudi vratili ili nisu ni isli kao u Drvar, Grahovo ili Petrovac.

Kakva podjela Bosne ... Karta pokazuje rezultate rata i jedne sulude politike (na obje strane).
 
Na karti piše 11% Srba u Sarajevu-onom delu koji pripada Federaciji-a to je celo predratno urbano Sarejevo pošto su samo okolne selendre u planinama pripale RS (bez obzira na versku pripadnost-mogu biti budisti, pravoslavci, ateisti, hari-krišna, sajantolozi, agnostici, muslimani, katolici...)

Pogledaj ostale krajeve Federacije 1-5% u proseku.
 
Pitanje:

Da li ova karta oslikava versku strukturu BiH ili etničku?

etnicku. sarajjlija naravno pokusava da to negira izmisljajuci i poturujaci neke price o srbima koji se trenutno ne zijasnjavaju kao srbi zbog "svjezih ratnih rana" ali su ipak srbi. od toga naravno nema nista to je samo zvaka za seljaka. mi to nismo na njegovu zalost.

ova karta pokazuje da je BIH defakto podeljena drzava.
 
i nisu ni isli kao u Drvar, Grahovo ili Petrovac.

To su nenaseljene krajiške wookoyebine u koje Bošnjaci i Hrvati neće i ne žele da žive zbog ekonomske pasivnosti tih regiona. Iako tu ima procentualno mnogo Srba, brojno ne verujem da je tako.

Kakva podjela Bosne ...
.

Popravio sam to u postu pre nego što si mi odgovorio....mislim samo na unutrašnju demografsku podeljenost BiH, a ne političku.
 
sarajlija ti MNOGO LAZES

u skolama u sarajevu osnovnim nema vise od 1.5% Srba i 1.5% Hrvata citao sam to na pincomu! Tako da lazes! Kakvih 12% to je smejurija i neistina.

Srbi su vecina na preko 50% teritorije BIH i ti to NE MOZES DA DEMANTUJES

Pincom je klero-fasisticki ustaski portal gdje se vijesti friziraju, a zna se i koju politiku zastupa. Strasno je da neko srpske nacionalnosti tako nisko padne da ga ujaci informisu, ali ...

Ja sam radio u 3 razne osnovne skole u opstini centar sarajevo do prije nekoliko godina i nigdje nije bilo razreda da u njemu nije bilo 10 do 20 % djece koja su nosila imena iz pravoslavnog crkvenog kalendara. Tacno je da je urbana pravoslavna populacija stara, ali ima i mlade generacije i bice ih jos i vise ako mir potraje. To su moja djeca i ja ih nikada necu gledati drugacije i vrijedja me da im moram ovako krvna zrnca brojiti.

Procenat je samo nesto manji kod studenata, ali ja ne znam nijednu banku ili instituciju u Sarajevu gdje nema pravoslavaca ili cak sportski klub, a to za RS ne mogu reci kada su muslimani u pitanju.

Kakvih crni 1.5 % - mozda u Starom Gradu ali ne vjerujem.

Pravoslavci su vecina na 50 % teritorije, uz pitanje koliko dugo, a Srbi kao narod pa bili pravoslavci ili muslimani ili ateisti su vecina na 80 % teritorije.
 
etnicku. sarajjlija naravno pokusava da to negira izmisljajuci i poturujaci neke price o srbima koji se trenutno ne zijasnjavaju kao srbi zbog "svjezih ratnih rana" ali su ipak srbi. od toga naravno nema nista to je samo zvaka za seljaka. mi to nismo na njegovu zalost.

ova karta pokazuje da je BIH defakto podeljena drzava.

Ja nisam rekao da je mjesto i vrijeme za istinu o muslimanima kao ipak poturcenim Srbima, ali nece biti da je izmisljam i ti to vrlo dobro znas. Zvaka za seljaka je vjerska mrznja i prevlast popova i hodza nad nasim zivotima. Ja nisam seljak vec akademski gradjanin i sutra mozda vodja tih nepravoslavnih Srba koje ti tako ne volis.

Karta je jos uvijek nemoguca za podjelu, jer nema kompaktnih teritorija koje bi se mogle izdvojiti. Ja nisam protivnik podjele BiH, ali to nazalost zasada nije moguce. Moj san je savez 2 drzave sa Srbijom, kao sto je bila SCG, ali o tom potom. Treba vremena za to.
 
ti ljudi nisu pravoslavci vec su Srbi. Molim da postujes tudje nacionalno opredeljenje ako zelis da neko postuje tvoje. Sto se tice vas muslimana vi ste se izjasnili kao Bosnjaci i na taj nacin niste niti mozete biti iste nacije kao mi Srbi. Mi postujemo vase nacionalno opredeljenje pa stoga molimo da i vi postujete nase.
 
@sarajlija
Ako imaš podatak, tačan koliki je procenat Srba (onih koji se tako izjašnjavaju) u Federaciji.
Da vidimo baš koliko je to ostalo u Federaciji, pa tako veličaš toleranciju u njoj.


@Wastlander
Ne razumem svrhu ove teme, i kakve veze ima demografska statistika (po etničkoj pripadnosti) u BiH, sa politikom.
Inače ovo je manje više očekivano s obzirom šta se dešavalo..
 
ti ljudi nisu pravoslavci vec su Srbi. Molim da postujes tudje nacionalno opredeljenje ako zelis da neko postuje tvoje. Sto se tice vas muslimana vi ste se izjasnili kao Bosnjaci i na taj nacin niste niti mozete biti iste nacije kao mi Srbi. Mi postujemo vase nacionalno opredeljenje pa stoga molimo da i vi postujete nase.

Da mnogi pravoslavci su Srbi po naciji, ali po narodnosti i slovenskom porijeklu nazalost nisu. Lavovski dio muslimana su Srbi po jeziku, krvi, kulturi, obicajima, ali nisu dio srpske nacije, iako ti ne dozvoljavam da me lisavas moga srpskog nardnog identiteta.

Bosnjastvo nije takmac srpstvu nikada bilo niti ce biti kao ni crnogorstvo, jer je to regionalni izraz identiteta (cak nije ni nacionalni). Ja sam se izjasnio kao Srbin po narodnosti i na popisu, ateista po vjeri, i Bosnjak/Bosanac po regionalnoj pripadnosti, iako sam lokal patriota i Sarajlija.

Pravoslavci za sebe ekskluzivno prisvajaju srpstvo, nas nazivaju Turcima i balijama svugdje gdje mogu, posebno popine i njihovi priskutnjaci.

Zvacu te Srbinom kad i ti mene budes postovao u mom srpstvu.
 
Ja nisam rekao da je mjesto i vrijeme za istinu o muslimanima kao ipak poturcenim Srbima, ali nece biti da je izmisljam i ti to vrlo dobro znas. Zvaka za seljaka je vjerska mrznja i prevlast popova i hodza nad nasim zivotima. Ja nisam seljak vec akademski gradjanin i sutra mozda vodja tih nepravoslavnih Srba koje ti tako ne volis.


Čoveče saberi se.
Nacionalno konstituisanje Bošnjaka je počelo u SFRJ, a završeno posle građanskog rata u BIH. I ta nacija nija ograničena samo na BIH, već i na one koje vode poreklo iz muslimanskih porodica u Srbiji, Crnoj Gori, a i šire.

Što ne znači da ima pojedinaca koje vode poreklo iz različitih verskih grupa, a da se izjašnjavaju suprotno..primer: .onaj general iz BiH armije-Jovan se mislim zove.
Ali to su samo pojedinci

Kao kad su se izjašnjavali u SFRJ, kao Muslimani ne znači da nije bilo pojedinaca koji nisu tako hteli da se izjašnjavaju.
Imaš primer Meše Selimovića.

Isto kao sa Turcima. Kemal Ataturk, je izvršio nacionalno konstituisanje Turaka.
Iako mnogi Turci vode poreklo i od Grka,Bugara, Albanaca,Jermena, Srba, Hrvata...čiji su preci primili islam.

Točak istorije se ne može vratiti.



Karta je jos uvijek nemoguca za podjelu, jer nema kompaktnih teritorija koje bi se mogle izdvojiti. Ja nisam protivnik podjele BiH, ali to nazalost zasada nije moguce. Moj san je savez 2 drzave sa Srbijom, kao sto je bila SCG, ali o tom potom. Treba vremena za to.

Tako ste trebali da razmišljate 1991-1992.
Ali Alija i USA su hteli drukčije.
Danas bi bili nezavisna država i bez prokletog rata. U svakom konflikti između Srba i Hrvata vi se nekako nađete na hrvatskoj strani...Ajd batali, ne uči nas tvojim iskrivljenim predstavama iz istorije i politike.
 
@sarajlija
Ako imaš podatak, tačan koliki je procenat Srba (onih koji se tako izjašnjavaju) u Federaciji.
Da vidimo baš koliko je to ostalo u Federaciji, pa tako veličaš toleranciju u njoj.


@Wastlander
Ne razumem svrhu ove teme, i kakve veze ima demografska statistika (po etničkoj pripadnosti) u BiH, sa politikom.
Inače ovo je manje više očekivano s obzirom šta se dešavalo..

Za Federaciju nemam pojma, ali ne mislim da prelazi 20 % stanovnistva uvrh glave (u RS nema ni 10 % nepravoslavnih). Poenta je da u tim opstinama sa izuzetkom okoline Sarajeva i nije bilo veceg broja pravoslavaca ni prije.

Toleranciju ne velicam - nazalost bilo je mnogo njesra i na nasoj strani. Uostalom - samo ekstremni muslimani treba nekoga da tolerisu, jer se od pravoslavaca ni u cemu osim po imenu koje nosim ne razlikujem. Ne znam sta bi trebao da tolerisem - ja i slicni meni - a ima nas mnogo.
 
svrha teme je da pokaze trenutnu demografsku situaciju u BIH i njen uticaj na politicka pitanja kao i na predstojece otcepljenje Republike Srpske

Velike sile će odlučiti o sudbini BiH, a ne Srbi iz RS. Kao što su sve odlučivale.

Pošto smo pokazali nezrelost da sami sa sobom upravljamo (mislim na ceo region) i upali u svaku zamku koju su nam postavili (ne samo u zadnjih 20 godina).
 
Čoveče saberi se.
Nacionalno konstituisanje Bošnjaka je počelo u SFRJ, a završeno posle građanskog rata u BIH. I ta nacija nija ograničena samo na BIH, već i na one koje vode poreklo iz muslimanskih porodica u Srbiji, Crnoj Gori, a i šire.

Što ne znači da ima pojedinaca koje vode poreklo iz različitih verskih grupa, a da seizjašnjavaju suprotno...
Ali to su samo pojedinci

Kao kad su se izjašnjavali u SFRJ, kao Muslimani ne znači da nije bilo pojedinaca koji nisu tako hteli da se izjašnjavaju.
Imaš primer Meše Selimovića.

Isto kao sa Turcima. Kemal Ataturk, je izvršio nacionalno konstituisanje Turaka.
Iako mnogi Turci vode poreklo i od Grka,Bugara, Albanaca,Jermena, Srba, Hrvata...čiji su preci primili islam.

Točak istorije se ne može vratiti.

Ja koliko vidim - bosnjastvo je propalo kao ideja i nacija kod nas i sem islama nema sadrzaja. Tako da i naziv musliman zadovoljava i vidim da narod polako odbacije bosnjastvo kao identitet. Muslimani da ne izgube vjerski identitet, a ostali da ih ta vjera ne poklopi.

Tema je kompleksna i mislim da se proces nacionalnog opredjeljivanja i formiranja muslimana nije zavrsio, vec da se nastavlja. Tocak se ne vraca, vec se dalje kotrlja ako tako hoces.

Ja nemam izbora, ja mogu biti samo Srbin, a vjerujem da ce doci vrijeme kada ce svi muslimani i ateisti iz muslimanskih porodica srpskog porijekla poci istim putem. Stvar je vremena i mira.

Hoce li nas pravoslavci prihvatiti ili ne nije ni vazno - vazan je nas izbor i nas zivot. Ima nas dovoljno da budemo rukavac srpstva.

Tako ste trebali da razmišljate 1991-1992.
Ali Alija i USA su hteli drukčije.
Danas bi bili nezavisna država i bez prokletog rata. U svakom konflikti između Srba i Hrvata vi se nekako nađete na hrvatskoj strani...Ajd batali, ne uči nas tvojim iskrivljenim predstavama iz istorije i politike.

Zivi ljudi grijese. Ko pogrijesi moze i gresku ispraviti. Onda nismo bili jaki da budemo partner Srbiji danas jesmo. Srbija i BiH ce biti jedna zemlja zbog RS i Sandzaka. To je vizija i to je buducnost.
 

Back
Top