Najbolje vojskovodje

pa objektivno najveci vojskovodja svih vremena je bio Aleksandar Veliki,ja mislim da je on jedini od svih koji nikad nije izgubio nijednu bitku,sto je stvarno neverovatno.a od nasih Zivojin Misic,koji je vodio nasu vojsku u slavnim bitkama prvog svetskog rata, i Car Dusan koji je stvorio najvecu srpsku drzavu ikada i vladao ogromnom drzavom.
 
Nekako mi je tesko da poverujem da covek koji od bogalja kakva je bila nemacka posle WW I napravi ekonomskog a samim tim i vojnog diva nema smisla za realnost. Greske koje je napravio su tako velike da verujem da nisu napravljene slucajno,mada ko zna ne zelim da zvucim kao neko ko propagira bilo kakvu teoriju zavere ali zasto :

1. Nije osvojio Englesku dok je bila na kolenima, zasto se mlatio da razbije engleske kolonije kada je opste poznato da ako odseces glavu telo pada.

2. Zasto je napao Rusiju zimi kada je na istorijskim primerima(Napoleon recimo) mogao da se uveri da od tog posla nema nista. Obavestajci koji su radili po Rusiji su takodje molili da ne napada Rusiju zimi jer Rusi tada, da se FRP-ovski izrazim, dobijaju +10 na moralu? zasto ici posto poto protiv Ruske zime? zasto Japan nije ucestvovao u tom napadu sa Istoka?
 
Upravo si naveo dvije kardinalne greške koje su ga koštale pobjede u ratu. Zar to ne bi učinio samo bezuman čovjek lišen smisla za realnost. Išao je samo na sirovu silu nekoristeći taktiku, politiku, okolišne puteve. Jednostavno nije htio prihvatiti pravo stanje stvari. Zavaravao je samog sebe sve do posljednjeg dana. Čak i kada su Rusi ušli u Berlin on je govorio kako je to baš dobro jer će ih eto sada tu pred vratima slomiti a nemora ići čak u Rusiju. Da je i vjerovao u to, dokazuje činjenica da nije htio napustiti Berlin iako je mogao.
 
ja ne bih svrstao hitlera u vojskovodje, nije on vodio vojsku, on je samo birao koga ce napasti, a njegovi generali poput romela su vodili vojsku i organizovali napad i taktiku

To je tačno i ne samo da nije bio vojskovođa nego je i likvidirao svoje najbolje generale jer ne bi uspjeli ispuniti njegove nerealne zahtjeve. Staljingrad je najbolji primjer.
 
Мало је тешко изабрати најбољег војсковођу свих времена. Једноставно услови и начини ратовања су се од антике до данас порменили итекако. Из античких времена па Александар и Ханибал (много је зајеб*о Римљане код Кане)....У Средњем веку не знам стварно нешто не познајем ово раздобље најбоље, сигурно је да има много такмаца за титулу НАЈ, свакако су ту Душан Силни, Ричард, Саладин...Сад новије доба па ту су Мишић, Степа, Бојовић, Јуришић, Ђорђе Петровић, Ромел итд..........
 

Back
Top