Ana Frank

- Дробњак -

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
173
Peter Šif, dečak koga je volela Ana Frank

Autor: L. Joksimović | 27.02.2008 - 06:05

ana-frank-v.jpg



Britanski list „Obzerver“ nedavno je objavio fotografiju dečaka po imenu Peter Šif, koga je devojčica Ana Frank opisivala u svom poznatom dnevniku kao svoju najveću ljubav. Čitaoci su godinama zamišljali „visokog, mršavog i zgodnog dečaka, ozbiljnog, mirnog i inteligentnog lika“, kako ga je opisala. Danas, posle više od 60 godina, svi koji su čitali „Dnevnik Ane Frank“ mogu da vide dečaka neodoljivog osmeha.

Ana je prvi put u svom dnevniku 7. januara 1944. priznala da je godinama zaljubljena u dečaka Pitera. Upoznala ga je četiri godine ranije u školi i oni su leta 1940. bili nerazdvojni. Šetali su ulicama Amsterdama držeći se za ruke, a Ana je verovala da će se jednog dana udati za njega. Njegov lik joj se kasnije svakodnevno javljao tokom dve godine skrivanja u prostoriji iza očevog kabineta.

Njegovu jedinu poznatu fotografiju pronašao je Ernst Mihaelis (81), koji se družio i u Berlinu išao u školu sa Peterom, pre nego što se on sa majkom 1939. preselio u Amsterdam. Mihaelis je, otkako je prvi put pročitao „Dnevnik Ane Frank“, sumnjao da je reč o Peteru. On je ove godine posetio Kuću Ane Frank u Amsterdamu kada je ustanovljeno je da je fotografija koju poseduje slika Aninog Petera Šifa.

Ana je uhapšena i deportovana u Aušvic, gde je umrla od tifusa početkom marta 1945, ali o sudbini njene jedine ljubavi se malo zna. Veruje se da se i Peter mesecima krio u Amsterdamu, a da je 31. maja 1945. umro u Ašvicu.
Nakon otkrića fotografije Petera Šifa okončana je decenijska misterija, a jednu od najpoznatijih knjiga, „Dnevnik Ane Frank“, svake godine iznova čita na stotine hiljada ljudi.

http://www.blic.co.yu/svet.php?id=31949
 
Anu Frank sam prvi put citala sa 11, 12 godina i secam se da je ostavila izuzetno JAK utisak na mene tada kao dete. Sada je citam ponovo... nemam reci... upravo ovih dana po youtube-u trazim svasta nesto vezano za Anu. Ima toliko toga, nisam ni bila svesna gomile stvari i ljudi... naravno da je ovo jedna stinita prica ali sada sam na youtube-u videla i neke ljude koji su zivi odnosno preziveli sve to... sve ostavlja jos strasniji utisak...
 
Knjiga je na mene, tada dete, ostavila neverovatan utisak. Jako je tužno što su se takve stvari dešavale devojčici, što je preživljavala sve to, ali na to ne treba trošiti reči.
 
Koliko je zivot surov i nepredvidiv ponekad. Ana je umrla samo mesec dana pre oslobodjenja logora, neki kazu mozda i samo 2 nedelje. Postoji snimak njene skolske drugarice, koja je bila u istom logoru gde i Ana, kaze da su 2 puta pricale preko neke zice i da joj je Ana tada rekla da je izgubila celu porodicu, jadnicak nije znala da joj je otac ziv.
 
Knjigu sam prvi put procitala u osnovnoj skoli na nekom raspustu i od toga dana mi je postala omiljena knjiga. Nakon svih ovih godina (da kazem oko 10-ak) svakog leta je nanovo procitam i dalje na mene ostavlja isti utisak. Ana je besmrtna u srcima svih koji su procitali knjigu..
 
http://www.pobjeda.co.me/citanje.php?datum=2010-01-27&id=178572

DANAS JE MEĐUNARODNI DAN ŽRTAVA HOLOKAUSTA

Sjećanje na Anu Frank




Podgorica - Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, 27. januar, u mnogim zemljama istovremeno je dan sjećanja na nezaboravnu Anu Frank i dnevnik ove hrabre djevojčice, žrtve nacista.

Savez udruženja boraca NOR-a i antifašista Crne Gore pokrenuo je inicijativu da se ovaj datum trajno obilježava i u našoj zemlji. Predstavnici SUBNOR-a Crne Gore posjetili su podgoričke škole - Gimnaziju „Slobodan Škerović”, Ekonomsku školu „Mirko Vešović”, Školski centar „Sergej Stanić”, Gimnaziju „25. maj” u Tuzima i Osnovnu školu „Vlado Milić” u Farmacima. Učenicima i predstavnicima škola uručili su više od 300 knjiga i time obogatili njihove biblioteke. Među njima je, kako je rekao sekretar SUBNOR-a i antifašista Crne Gore Dragan M. Đurović, posebno mjesto pripalo „Dnevniku Ane Frank”.

Povodom 27. januara, danas će se u kongresnoj sali hotela „Podgorica” održati tribina pod nazivom „Žrtve holokausta”, na kojoj će, pored predstavnika SUBNOR-a i antifašista naše zemlje, govoriti predstavnik Jevrejske zajednice iz Beograda Davor Salom.

J.S.
 

Back
Top