Potrebna pravna pomoc, radni odnosi
Prikazujem rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Potrebna pravna pomoc, radni odnosi

Početnik
    Učlanjen
    01.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Potrebna pravna pomoc, radni odnosi

Već nekoliko meseci radnim za jednu firmu ne bih da kazem njeno ime jer ne zaslužuje. Kada smo počeli sa radom potpisali smo ugovor na 40 sati rada sedmično a efektivno radimo 72 sata sedmično u najgorim uslovima rada (napolju po kiši,snegu, vrućini bez obzira na vremenske uslove) danju i noću. Platu nam obračunavaju po osnovici koliko piše u ugovoru o radu plus prekovremeni sati(odnos osnovice i plate je 1 prema 2,15). Inače za platu su nam rekli da je u da nema veze sa ugovorom i da će biti u dinarima u po kursu evra na dan isplate (a inače uvek kasni). Interesuje me koliko je maksimalno radno vreme u Srbiji, kako se obračunave prekovremeni rad?

Primećen član Moreplovka,pa sta? (avatar)
    Učlanjen
    20.02.2008.
    Pol
    ženski
    Moj PR je Iron Lord, za sve sto vam nije jasno,obratite se njemu
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano Re: Potrebna pravna pomoc

Prema članu 53. stavu 1. Zakona o radu (“Sl. glasnik RS”, br. 24/2005, 61/2005) zaposleni je duzan da radi duze od punog radnog vremena u slucaju vise sile, iznenadnog povecanja obima posla i u drugim slucajevima kada je neophodno da se u odredjenom roku zavrsi posao koji nije planiran. Prekovremeni rad ne moze da traje duze od osam casova nedeljno, niti duze od cetiri casa dnevno po zaposlenom (clan 53. stav 2).

Sasvim je jasno iz zakonske odredbe da je prekovremeni rad obaveza radnika, a ne pravo, kako se on u praksi cesto shvata, kada se radnici prosto “otimaju” ko ce i kada raditi prekovremeno, ne vodeci računa o svom zdravlju i optimalnom odmoru od rada. Otuda se prekovremeni rad, shvacen kao nuznost, zakonski ogranicava u pogledu mogucnosti uvodjenja i duzine, kako se ne bi znatnije poremetila psiho-fizicka ravnoteza radnika kome je naredjen prekovremeni rad.

Prekovremeni rad i rad nocu bi trebalo da se uzmu u obzir kod osnovice za obracun doprinosa.U ugovoru o radu treba da stoji i kako se placa prekovremeni rad,ali su poslodavci verovatno to ispustili bas iz ovog razloga.Nadam se da sam bila od pomoci...

Početnik
    Učlanjen
    01.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Hvala Moreplovka na pomoci, samo ako sam dobro razumeo zakon o radu koji sam sinoc procitao je da je masimalno radno vreme 240 h mesecno, a ja radim oko 320-330 sati mesecno nekada i ceo mesec u nocnoj smeni. Kada bi trazili vise slobodnih dana ili da nam povecaju platu a ONI da to ne zele vec nas naprimer svima daju otkaz sta da radimo?

Nov član
    Učlanjen
    29.02.2008.
    Reputaciona moć
    0

Nisam pravnik, no radim u pravnoj sluzbi jedne drzavne institucije, pa mislim da treba da promenis posao....

Učlanjen
    20.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    53

Pa onda ih lepo tuzite.Prvo se obratite inspekciji rada i ukazit na nepravilnosti.

Pokusacu da ti objasni pojedine clanove Zakona o radu

Clan 53

Prekovremeni rad ne moze da traje duze od osam casova nedeljno.Na zahtev poslodavca morate da prihvatite prekovremnei rad koji je u zakonskim okvirima a to je 8 h nedeljno.

Clan 62.

Rad koji se obavlja u periodu od 22 h do 6 h smatra se nocnim radom.

Clan 63.

Zaposleni moze da radi duze od jedne radne nedelje nocu samo uz njegovu pisanu saglasnost.

Po clanu 108 zakona imate pravo na 26% od osnovice za prekovremeni rad i za rad nocu ako taj rad nije vrenovan po osnovu osnovne zarade.

Procitaj dobro ugovor o radu ili ako te ne mrzi skeniraj ga i prekucaj da ga pogledam,da bi vam tacno rekla na sta imate pravo.Pozz Moreplovka

Početnik
    Učlanjen
    01.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

U ugovoru o radu smo potpisali da radimo 40 h sedmicno a ako posao zahteva i prekovremeno (to je izgleda ovih 330 h mesecno) i da u slucaju spora vazeci ugovor o radu je na engleskom jeziku ( koji mi nismo ni videli ni potpisali) i da ce nam obracunati prekovremene sate 26% vise. Zdravstvene knjizice smo dobili blanko koje nisu ni overene (kao da smo najveci kreteni) Prva plata je bila na ruke a zatim na tekuci racun. Odnos plate kada se obracuna i prekovremenih sati je 1:2,15 tj. kada bi plata bila 10000 mi primamo 21500 din. I da prvi mesec smo radili bez slobodnih dana tj. ni jednog 31 dan x 12 h. Mislim da se samo zezaju sa nama jer misle da cemo cutati i raditi dok god oni to zele i da ostale domace firme koje se bave istim poslovima placaju svoje radnike bar 40 % i rade 8 h na dan sedam dana ( posto rade na terenu) a sedam dana idu kuci tj. rade 15 dana mesecno napominjem da je posao izuzetno tezak i rizican. Unapred hvala Moreplovka.

Domaćin vd (avatar)
    Učlanjen
    17.08.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    128

teorija i praksa
    teorijski si u pravu
    a praktično traži bolji posao

Učlanjen
    20.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    53

Citat Original postavio dsm Pogledaj poruku
    U ugovoru o radu smo potpisali da radimo 40 h sedmicno a ako posao zahteva i prekovremeno (to je izgleda ovih 330 h mesecno) i da u slucaju spora vazeci ugovor o radu je na engleskom jeziku ( koji mi nismo ni videli ni potpisali) i da ce nam obracunati prekovremene sate 26% vise. Zdravstvene knjizice smo dobili blanko koje nisu ni overene (kao da smo najveci kreteni) Prva plata je bila na ruke a zatim na tekuci racun. Odnos plate kada se obracuna i prekovremenih sati je 1:2,15 tj. kada bi plata bila 10000 mi primamo 21500 din. I da prvi mesec smo radili bez slobodnih dana tj. ni jednog 31 dan x 12 h. Mislim da se samo zezaju sa nama jer misle da cemo cutati i raditi dok god oni to zele i da ostale domace firme koje se bave istim poslovima placaju svoje radnike bar 40 % i rade 8 h na dan sedam dana ( posto rade na terenu) a sedam dana idu kuci tj. rade 15 dana mesecno napominjem da je posao izuzetno tezak i rizican. Unapred hvala Moreplovka.
    Ugovor o radu koji je na engleskom mora biti istovetan kao i ovaj na srpskom.U svakom drugom slucaju nije validan.Poslodavac mora imati potpisan ugovor i na engleskom ako se na njega poziva u ugovoru o radu na srpskom jeziku.Takav nepotpisan ugovor nema nikakav znacaj.Kakve su to blanko zdravstvene knjizice?Svaka zdravstvena knjizica (mora da bude izdata od zavoda za socijalno osiguranje).Nadam se da ste nove knjizice dobili.Da bi izvadio novu zdravstvenu knjizicu treba ti:fotokopija ugovora o radu,m3a obrazac ,popunjen m obrazac za zdravstveno osiguranje i fotokopija licne karte.Na prvoj strani zdravstvene morate imati pecat Zavoda za socijalno osiguranje,kao i prvi pecat na mestu gde se knjizice overavaju.Do 30.06.2008 poslodavac(drustvo) overava knjizicu svojim pecatom dok se ne donese uredba o overi knjizica.Na trecoj strani(kad otvoris knjizicu) trebas imati podatke firme u kojoj radis (pib i registarski broj placanja doprinosa,kao i ime i sediste preduzeca,dalje imas osnov osiguranja).Ako nemas takvu knjizicu onda je falsifikat i postavlja se jednostavno pitanje da li vam se uopste uplacuju doprinosi.

Sto se tice placanja doprinosa bitno je da mi kazes koliko primas na tekuci racun da bi ti rekla na koju osnovicu su ti uplaceni doprinosi.Interesuje me da li ste kad ste potpisali ugovor o radu dobili i fotokopiju prijave na osiguranje koja prema zakonu o radu mora da se dostavi svakom zaposlenom radniku...

Početnik
    Učlanjen
    04.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Post Re: Potrebna pravna pomoc

U članu 157 ili 154 Zakona o ????? (ne znam koji zakon) govori se da posle kupovine (ili privatizacije) firme novi vlasnik ne sme zaposlenenima da smanjuje platu jednu godinu.
    Ovo nisam našao ni u zakonu o radu, ni u zakonu o privatizaciji niti u kolektivnom ugovoru. Trebalo bi da je jedan od ovih brojeva članova tog zakona.
    Da li neko zna koji je to zakon i da li je to tačno da novi vlasnik ne sme da smanjuje plate zaposlenima iz kupljene firme 1 godinu?

Veoma poznat
    Učlanjen
    27.07.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    381

Prosto je i jednostavno.
    BILO sta sto si potpisao ukoliko nije u skladu sa nasim zakonima je NEVAZECE.
    Tako da, ne moras uopste da gledas sta pise u tom ugovoru o radu na engleskom jeziku, vec je dovoljno da pogledas da li je tvoj posao, radno vreme, isplata zarade u skladu sa nasim zakonima, koje mozes jednostavno da skines sa sajta Narodne skupstine.

Iskusan S_K_V_O (avatar)
    Učlanjen
    01.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    114

tako je! a bezobrazluk je šta sam sve čula da stavljaju u ugovore o radu... otkazne rokove od 60 dana, plaćanje poslodavcu ako daš otkaz...

3. Međusobni odnos zakona, kolektivnog ugovora, pravilnika o radu i ugovora o radu

Član 8
    Kolektivni ugovor i pravilnik o radu (u daljem tekstu: opšti akt) i ugovor o radu ne mogu da sadrže odredbe kojima se zaposlenom daju manja prava ili utvrđuju nepovoljniji uslovi rada od prava i uslova koji su utvrđeni zakonom.
    Opštim aktom i ugovorom o radu mogu da se utvrde veća prava i povoljniji uslovi rada od prava i uslova utvrđenih zakonom, kao i druga prava koja nisu utvrđena zakonom, osim ako zakonom nije drukčije određeno.

Član 9
    Ako opšti akt i pojedine njegove odredbe utvrđuju nepovoljnije uslove rada od uslova utvrđenih zakonom, primenjuju se odredbe zakona.
    Pojedine odredbe ugovora o radu kojima su utvrđeni nepovoljniji uslovi rada od uslova utvrđenih zakonom i opštim aktom, odnosno koje se zasnivaju na netačnom obaveštenju od strane poslodavca o pojedinim pravima, obavezama i odgovornostima zaposlenog - ništave su.
    ...

p.s. promenicu naslov teme da bi ljudi na prvi pogled znali o cemu se radi...
    Poslednji put ažurirao/la S_K_V_O : 02.03.2009. u 20:06

Slične teme

1. Potrebna pravna pomoc...
    Autor ashape u forumu Preduzetništvo i radni odnosi
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 06.03.2008., 22:05
  2. potrebna pravna pomoc
    Autor pinky@neobee.net u forumu Jezik
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 19.09.2004., 01:14
  3. HITNO POTREBNA PRAVNA POMOC
    Autor SENA u forumu Jezik