Кako odreagovati kad se psi potuku?

alal

Iskusan
Poruka
6.613
namerno sam stavila ovaj citat iz crtaca iako je tema ozbiljna. ali da ne raspravljamo ovde o crnim hronikama i sl. nego da se posavetujemo.

kako odreagovati kada igra izmedju dva psa preraste u svadju, kad sevnu zubi, zapocne frktanje, rezanje pa i "klanje"?

moj se danas potukao sa vrsnjakom, obojca su tu negde oko godinu i par meseci... nisu se ranije igrali, nisam bas znala drugog psa pa mi je bilo frka da guram ruke i hvatam ih za ogrlice, ali sreca da se drugi vlasnik snasao...desilo nam se par puta sa jednim zlatnim isto, jer se igraju ali ne cesto pa dok se ne uigraju padne svadja oko drveta, plasticne flase i sl, ali su obojca ok, lako ih razdvojim, smire se i "ljube" posle i nije mi problem da ih razdvajam jer je taj zlatni dobrica i slusa i nece da capi "razdvajaca"...

cula sam da ih treba politi vodom?

ovo danas mi nije izgledalo naivno i bas sam se prepala i shvatila da mi je malo frka kad se pokaci sa opasnijim i vecim psom, da mozda od panike necu odreagovati i sl. dajte savete, iskustva i sl.
 
Као прво, у тучи је најбоље окренути се даље од туче и позвати пса да крене за тобом! Што је власник удаљенији, мања је вероватноћа да дође до туче. Друго, помаже поливање водом. Треће, улетање у тучу се често завршава са епилогом изуједаног власника, посебно ако си у паници и не одреагујеш како треба. Надам се да још неко има неки конструктиван савет.

И да! Ипак, по правилима Крстарице (знам, знам да вас смарају та правила) мора да стоји тема која искључиво наглашава о чему се ради. Морам признати да ме је наслов "затекао" а сигурно ће и друге, тако да мора да се мења. Дајте предлог како да гласи па да променим.
 
"kako odreagovati kada se psi potuku"

sasvim jasan i korektan naziv teme.


Ja se secam davno da svaki vlasnik hvata svog psa iskljucivo za zadnje noge, pa tako kad se tvoj pas okrene, nece ujesti vlasnika.

Sad,ovo je nesto sto sam ja davno cula koliko je istina, ne znam.

Volela bih da cujem neka iskustva i odgovore :)
 
Pa hvatati psa za zadnje noge dok on pokusava da savlada protivnika je zaista losa ideja jer je velika verovatnoca da tako psu iscasite ili jos gore polomite noge. To je kao kada biste psa dizali u vis hvatajuci ga za sape.
E sad pozvati psa dok se bije da krene za vlasnikom isto nisam sigurna da bi urodilo plodom, mislim da su psi tada suvise u zaru borbe da bi na tako nesto obratili paznju. Osim ako se naravno radi o savrseno dresiranom psu.
Polivanje vodom bi svakako bilo dobro resenje ako bi voda bila pri ruci a ko jos ide sa litrom vode da seta psa:-)
lazem se da nikako ne treba uletati u tucu.
E sad ja nisam imala ovakvih iskustava jer imam pudlu koju je lako podici ako se neki pas ustremi na nju. Ali sam par puta imala nesrecu da prisustvujem tuci mesanaca. Ne uvek, ali u nekoliko navrata uspevala sam da ih razdvojim tako sto sam pravila uzasnu buku, bilo da sam de drala, udarala kamenom ili necim drugim u banderu i slicno. Psi se u trenutku trgnu i nekad nastave da se tuku a nekad ih ja pozovem u stilu "mala kuca, dobra kuca" i onda i zaborave na tucu. To je jedino sto mi je do sad padalo na pamet.
 
Kako odreagovati u mnogome zavisi od situacije.Kako je do tuce doslo, da li drugi pas ima vlasnika ili ne, koliko su ravnopravni , kakvo je stanje situacije u trenutku kad se umesate (da li je doslo do zahvata ili ne, da li je i ciji pas oboren...)
Najbolja reakcija je preventiva. Nikad ne dopustati da se vas pas bez povodca sretne sa nepoznatim psom, na povodcu ili ne, jer nikad ne mozete biti sigurni u ishod kontakta.
 
Kad se dva psa potuku i dodje do pravog klanja a u blizini nema drugog vlasnika najbolje resenje je uhvatiti svog psa za rep a drugog ili oterati ili sutnuti u predelu slabina.
Ako su prisutna oba vlasnika onda svako svog treba da uhvati za slabine i povuce u nazad,tako psi ne mogu da ujedu coveka a i zaboli ih pa odustanu od tuce.

Bas skoro sam morala sa drugom da razdvajam dobermana i pticara koji su u sred klanja upali u bazen za pesak u parku pa pticar nije mogao da pobegne,a njegova gazdarica je bezuspesno mlatarala kaisem. Drug,ciji je inace doberman,je uhvatio svog psa za vrat i vukao ga unazad,ali doberman nije pustao pticara. Onda sam ja uhvatila dobermana za kozu u slabinskom delu i podigla ga,pa je od bola morao da pusti. Srecom nije bilo ozbiljnijih povreda.

Mada u vecini slucajeva kada igra preraste u svadju to vise izgleda i zvuci strasno nego sto to zaista jeste.

Ako vam je pas na povodcu i napadne ga drugi pas nikako nemojte vuci povodac nego ga pustite da bi vas kucov mogao sam da se brani ili vec pobegne.
 
Kako odreagovati u mnogome zavisi od situacije.Kako je do tuce doslo, da li drugi pas ima vlasnika ili ne, koliko su ravnopravni , kakvo je stanje situacije u trenutku kad se umesate (da li je doslo do zahvata ili ne, da li je i ciji pas oboren...)
Najbolja reakcija je preventiva. Nikad ne dopustati da se vas pas bez povodca sretne sa nepoznatim psom, na povodcu ili ne, jer nikad ne mozete biti sigurni u ishod kontakta.

pa evo recimo situacija je bila od igre do tuce. onjusili se, pitic je cvileo da se igra, a moj je sav mahao i mi smo ih pustili sa povodaca da se igraju. sretali su se par puta ranije u prolazu, nije bilo problema. znaci muzjaci od godinu i dva meseca moj i njegov godinu i 5. moj je veci ali ne bih rekla da je jaci, on je onko duguljast i krakat :D.

skakali su trckali, malo u igri se gurkali (tako se igra i sa drugim psima) i samo odjednom iz ciste bistre poceli da odmeravaju snage, keze se, reze i napadaju obojca, palo je i grickanje, ali bez povreda, ali je izgledalo strasno. doduse ovaj moj mu je izgleda dokacio usnu ili tako nesto jel su ovom drugom posle iznutra, cljusti krvarile, ali nista ozbiljno... rastavljeni na vreme.

da se odaljim i zovem ga ne bi vredelo tuca bi mu bila preca, ne bi me konstatovao.

a inace su obojca dobrice, nisu agresivni, hteli su da se igaju ali igra je postala tuca...
 
Moj savet bi ti bio da ga u buduce budes vezivala kad naidjete na druge muzjake, pogotovo ako taj drugi pas spada u neke dominantnije rase. Tvoj pas je sada u godinama, kao sto je vilus rekla, kada se dokazuje, nije vise blesavo stene, i hoce da se pokaze pred drugim muzjacima, a pogotovo onim koji su njegovog uzrasta jer ce tu pre doci do kacenja nego sa nekim starijim psom. Izbegavaj da ga pustas da se igra sa drugim muzjacima koje nije ranije upoznao, najbolje bi bilo da se drzis uglavnom zenki i starijih muzjaka rasa koje su uglavnom mirnije (recimo labovi, razni pticari i sl.). Pse kao sto su stafovi, rotovi, cane corso, i sl. malo izbegavaj (mislim nemoj da ga pustas da se igra sa njima) jer su to uglavnom dominantne rase koje ce se lako potuci sa tvojim psom ako on krene da ih "podcini", ako me razumes.

A sto se tice same teme, srecom nikada nisam bila u nekoj ozbiljnijoj situaciji rastavljanja pasa, ali jednom kad se moj pas potukao sa cane corso morala sam da sacekam da stanu na jedan seknud i tek tada smo ta devojka i ja mogle da uhvatimo nase pse. Tako da je mozda najbolje iskoristiti trenutak kada se zauztave, makar na sekundu, i onda sto brze odreagovati. E sad, ako je jedan pas drugog uhvatio za vrat i ne pusta onda je najbolje psa (ako vec vlasnik ne moze da ga odvoji) najbolje udariti u neko bolnije mesto jer ce tada sigurno pustiti a onda brzo hvatanje za ogrlice oba psa.
 
Ja samo da se nadovezem i da vam kazem zaDzipsija mog, da si Mackic bila u pravu,vise nije andjelak,kad sretne muzijaka svojih godina (tj.svojih meseci :) ili mladjeg od sebe,koji ne trpi da on bude glavni,izbije tuca. Da mi je neko rekao da ce moj debeljko biti takav,ne bi mu verovala.Al zanimljivo je da pse starije od sebe,makar to bilo kuce od 2-3 godine,znaci ne puno stariji,nece da pipne,odmah im se slihta...prevrtljivac:)
sad je mnogo poslusniji kako je odrastao,ide zamnom svuda,ako me ne vidi nastaje panika...i ne jede vise govanca kad ih vidi:)
bas sam srecna,smirio se potpuno
 
ja samo kao ludak hladnokrvno uletim i razdvojim pse....desilo se nebrojano puta da se potuku tudji psi i vlasnici stoje izbezumljeno i gledaju a ja uletim izmedju njih i razdvojim ih...meni to nije problem,vec mi je preslo u naviku,tako i lutalice razdvajam....uplasim se tek kada sve bude gotovo....i pochnem da se tresem malo...
luda sam,znam,opasno je,znam,ali kada niko nece drugi da reaguje,neko mora,ne mogu da stojim i buljim u pse koji kidaju jedni druge....i ako me ujede nekad neki,boze moj,sta sad,zivot ide dalje.....
jednom je jedan pas uhvatio drugog za gushu i da nije bilo mene i jednog mog komshije,psa bi udavio ovaj pas....zato sto su svi stajali i gledali kako se njihovi psi dave,samo stoje i vichu "jaaaaooooj"....to "jaaooj" nece spasiti njohovog psa.....zar ne?
 
ja samo kao ludak hladnokrvno uletim i razdvojim pse....desilo se nebrojano puta da se potuku tudji psi i vlasnici stoje izbezumljeno i gledaju a ja uletim izmedju njih i razdvojim ih...meni to nije problem,vec mi je preslo u naviku,tako i lutalice razdvajam....uplasim se tek kada sve bude gotovo....i pochnem da se tresem malo...
luda sam,znam,opasno je,znam,ali kada niko nece drugi da reaguje,neko mora,ne mogu da stojim i buljim u pse koji kidaju jedni druge....i ako me ujede nekad neki,boze moj,sta sad,zivot ide dalje.....
jednom je jedan pas uhvatio drugog za gushu i da nije bilo mene i jednog mog komshije,psa bi udavio ovaj pas....zato sto su svi stajali i gledali kako se njihovi psi dave,samo stoje i vichu "jaaaaooooj"....to "jaaooj" nece spasiti njohovog psa.....zar ne?

Hehe koliko puta su moji psi vatali druge za gusu, a i njih su vatali (vecina seoskih pasa je naucena da vata gde treba :mrgreen: ), pa nijedan nije tesko povredjen i nijedan nije uginuo. Pazi da te neki ne izujeda ;) , samo ih pusti, cim jedan popusti i drugi ce. Njima u prirodi nije cilj da udave jedan drugog, nego da mu pokazu ko je jaci. :mrgreen: Gledao sam bar 100 "klanja" pasa i nijedan nije zavrsio smrtnim slucajem.

Secam se kad sam imao 10 god. i vodio sam jednog psica u setnju (polu-pekinezer), napao je ga vucijak (izrazito velik muzjak), uvatio ga za vrat, tresao ga i nosao jedno 10 min, i na kraju mu nije bilo ama bas nista, samo se malo uplasio... :mrgreen:
 
Klinci kod moje zgrade su hranili jednog Mikija potpuno identicne visine i duzine kao sto je moj Gizmo i njih dvojica su se redovno klali na mrtvo ime. To jest, klali bi se da ih nisam razdvajala. Hvala Bogu dragom na njihovim kitnjastim repovima. Komsije imaju Meda koji je malo veci od nas i ne moze da prodje pored Gizma a da ga ne napadne. Tu radi shut u rebra. (Inace poslednji put je Gizmo poceo tucu i prestao sam kad su se odmakli na oko 2m od mene :D.) Kad nas napadnu veliki psi (sto kaze Mica znam da sam luda) zavrcem usi i to obicno upali. Ali u vecini slucajeva nas napadaju lutalice i dovoljno je da se podvikne. Gizma vise ne vodim u prodavnicu kad je kod mene jer ih je jednostavno previse i svi su razlicitih dimenzija a pritom su i sticenici opstine... Ali lutalice redovno branim od njih pa onda te lokalce branim od prolaznika koji su pomislili da su oni mene napali... Ma da nije strasno, bilo bi smesno.
 
Ja samo da se nadovezem i da vam kazem zaDzipsija mog, da si Mackic bila u pravu,vise nije andjelak,kad sretne muzijaka svojih godina (tj.svojih meseci :) ili mladjeg od sebe,koji ne trpi da on bude glavni,izbije tuca. Da mi je neko rekao da ce moj debeljko biti takav,ne bi mu verovala.Al zanimljivo je da pse starije od sebe,makar to bilo kuce od 2-3 godine,znaci ne puno stariji,nece da pipne,odmah im se slihta...prevrtljivac:)
sad je mnogo poslusniji kako je odrastao,ide zamnom svuda,ako me ne vidi nastaje panika...i ne jede vise govanca kad ih vidi:)
bas sam srecna,smirio se potpuno

E, da....to se i meni desilo sa Tedijem, potpuno iznenadjenje kad je doslo do promene ponasanja prema drugim psima. Do juce slatka mala kuca, pred svima se izvrce na ledja, mali blesa, i odjednom se dokaci sa jednim muzjakom, malo kasnije sa drugim, i onda smo poceli da ih izbegavamo.;)
 
Ја сам савет за удаљавање добила од искусних људи и немали број пута ми је помогао! Иначе, завртање ушију је јако болно и гарантовано успева, исто тако и боцкање њушке нечим оштрим, ако рецимо пас неће да пусти другог пса. Што се тиче мог пса и оваквих ситуација, углавном се нисам мешала, пси би то за минут решили међу собом и завршили са тучом без икаквих последица. Кажу да је опасно ако се туча започне други пут после тог одвајања. Тада је јако битно склонити свог пса.

У једној од многобројних таквих ситуација, пошто многи пси не "миришу" ротвајлере, а мој је био ротвајлер, била је једна где је било гадно кад га је напао напуљски мастиф. У старту га је шћепао за врат одгоре, док је други, мањи мешанац од истог власника нападао мог пса са стране и ометао му пажњу. Већ сам полетела малтене да ишутирам мастифа како знам и умем, кад је мој пас вешто кренуо да се извлачи и већ би га савладао да газда није долетео. Све је било без последица, но лошије се провео мешанац, иницијатор туче, који је долетео и напао мог пса а други га подржао, тако што му је мој пас подобро повредио задњу ногу. Сцена није била нимало пријатна, замислите мастифа и ротвајлера!
 
mili mogu samo da zamislim. ja definitivno sa mojim od sad ne ulazim u nova pseca poznanstva, samo sa proverenim drugarima, tu i ako dodje do tuce poznajem pse i nekako mi nije tolika frka... ali opet uvek moze da se desi neki slucajni susret koji se pretvori u tucu, pa je dobro znati unapred sta treba uraditi...

hvala na podeli iskustava i savetima, pisite jos ako se neceg setite...
 
ja samo kao ludak hladnokrvno uletim i razdvojim pse....desilo se nebrojano puta da se potuku tudji psi i vlasnici stoje izbezumljeno i gledaju a ja uletim izmedju njih i razdvojim ih...meni to nije problem,vec mi je preslo u naviku,tako i lutalice razdvajam....uplasim se tek kada sve bude gotovo....i pochnem da se tresem malo...
luda sam,znam,opasno je,znam,ali kada niko nece drugi da reaguje,neko mora,ne mogu da stojim i buljim u pse koji kidaju jedni druge....i ako me ujede nekad neki,boze moj,sta sad,zivot ide dalje.....
jednom je jedan pas uhvatio drugog za gushu i da nije bilo mene i jednog mog komshije,psa bi udavio ovaj pas....zato sto su svi stajali i gledali kako se njihovi psi dave,samo stoje i vichu "jaaaaooooj"....to "jaaooj" nece spasiti njohovog psa.....zar ne?

pa kako ih razdvojis? konkretno.
 
Evo ja da napisem posto sam i sama iz te price: hvatas ih za kozu na grebenu ili za usi i vuces da zaboli ali ne previse. Ako jedan vec prevrne drugog na ledja i hvata ga zubima, u skoli su mi objasnili da mu zajedno sa svojom rukom guras u usta i njegove usne. Nema sanse da ne pusti. Kao kad mu sudija pregleda zube. Mada je i tvoj pas mesanac, ni ja to nisam znala do 4. srednje.
 
Meni se cini da sam ovde, iako mi pas nema ni godinu dana, najvise puta bio u ovoj situaciji, Cale moj i ja. Do sada se pobio vec 6-7 puta i to uvek sa nekim psom minimum njegove velicine i dosta vecim! Imam boxera, mlad je, ali vec jako snazan pas. JOs kad je imao 6 meseci ga je napao jedan mesanac, i tad nije bezao nego se potukao sa njim. I od tada je skroz netrpeljiv prema muzijacima, jedino trpi par njih koje zna od kad je bio stene! Sad bi se pobio sa svakim, maltene svaki susret sa dominantnim muzijakom moze da predje u tucu. Kapiram da je sad u tom periodu gde zeli maximalno da se dokaze, ali pokusavam nekako da uticem da se malo smiri, kolko moze.
Sto se tice nacina na koje sam zaustavljao tuce, koristio sam iskljucivo tehniku skakanja na svog kera! :) Stvarno ne vidim da mogu takve situacije da resim zavrtanjem usiju povlacenjem za noge i ostalo, jer u tom trenutku nemam bas puno vremena za razmisljanje i da jurim njegove usi na sve strane! DOhvatim ga za prvi deo koji mi padne saka i odvucem ga! Tukao se do sada sa raznim kerovima, pitovima, bernskim, erdel terjerom itd. i do sada nisam imao sitacije da me neko ugrize. Mozda zato sto odreagujem odmah po pocetku rezanja pocetku tuce, kad jos ne stignu da se lepo ''dovate'' !:) Mislim da je to jako bitno, ako se vas pas, pusten sa lanca, nadje u blizini nekog muzijaka, gledajte da sto pre dodjete do njega dok nije kasno. Mnogo je teze rastaviti pse koji se tuku vec pola minuta!
Pretpostavljam da i povodac moze da bude zgodno pomagala, mada ga nisam bas koristio mnogo. Kada vec capite svog kera moze da se pripomogne lancem da se otera ovaj drugi, jer ako je mesanac, lutalica, oni vrlo lako kidnu kad im vlasnik, ili bilo koji covek podvikne i krene na njih. Kolko sam ih ja sretao oni ne zele bas mnogo konflikt sa ljudima. Ako je drugi pas neciji treba uvek zatraziti i njihovu pomoc ako vec dodje do toga.
Ako je vas pas konfliktan, nemojte ici po onom sistemu, ma nece on, pustite ih da se igraju. TO sam cuo 100 puta i vise to ne slusam! :) ja znam da mom ne treba mnogo i da ce lako napasti muzijaka bilo koje velicine (pobio se i sa dogom, koju je uspeo mentol i da srusi) samo ako ovaj nece da se povinuje njegovoj dominaciji, sto i nije bas u duhu muzijaka! :)
Ako vidite vlasnika sa muzijakom, pustenog sa lanca, a vas pas je vezan, slobodno zmolite tu osobu da ga veze, mnogo problema se spreci dobrom reakcijom na vreme. I nikad ne treba ici linijom moj pas je jaci, necu da se mesam, neka ga otkine. To je lose iz dva razloga, sto cete vi nositi tog psa na dusi, a druga sto i ako je vas pas jaci 5x od drugog, uvek je velika sansa da se povredi! VIdite duplo manjeg kera od vaseh, a on skoci, uvati vaseg za uvo i iskida ga, ili svasta gore od toga.
Kod pasa je pored sirove snage dosta bitna tehnika ujeda, tehnika napada, brzina i snalazljivost. Nikada ne znate kakav je borac ovaj drugi i zato mislim da uvek i po svaku cenu treba razdvajati pse! Jer kad pas jednom oseti krv, uvek ce hteti da se bije.
P.s. do sada nikad nisam imao vodu pri ruci, ali kad budem imao, definitivno cu da probam, mada mislim da ovog mog ni grom da udari ne bi prestao, lud je nacisto!
P.s.2. Ono sa pozivom mi nije nikako realno, cak i jako dobro izdresirani psi se tesko povlace iz tuce, i moze da bude kobno po njih, jer kad se okrenu i krenu ka gazdi ovaj moze opet da ga napadne. Dresura pomaze u tom smislu sto mozete lako spreciti psa pre tuce, naredbama Ne, stoj, fuj itd...
 
moj jare hvala bogu se nije potukao ni sa jednim muzjakom....ali smo prisustvovali (jare i ja) tuci izmedju no i rota...naime rot je bio pas mog brata i no je bio pas kojeg sam malo poznavala....inace njih dvoje su se onjusili i poceli da reze jedni na druge, malo su se zakacili bilo je bala na sve strane ali nije bilo povreda, hvala bogu,....srecom moj brat i vlasnik bili su pored i na komandu fuj i dodji oboje su prestali....tako da se sve bez povreda zavrsilo...neki put i komande upale...
 
Da dodam jos nesto - vrlo bitna je i cinjenica da ste vi zaista vlasnik svog psa, tj da mu mozete dopreti do svesti u trenutku kada je totalno unet u to da ce da se pobije ili se vec bije. Moj pas zna bas da se razgoropadi u nekim trenucima, ni ja ga ne prepoznajem tada, medjutim dovoljno je da mu ozbiljno podviknem i odmah ide podvijanje repica i spustanje usiju. Doduse istina on se zaista ne upusta u "rasprave" sa psima koji ne zele da se tuku, i obicno je to samo rezanje i upozoravanje koje razmeni sa drugim psom za koje ga ne kaznjvam jer nema potrebe.
 
designpara@gmail.com hvala na savetima, ali meni vucenje psa koji je npr. ugrizao i drzi drugog psa zvuci kao jos jedan nacin da se povredi u ovom slucaju drugi pas.

ja sam mog naucila sta znaci pusti, ali on to ocigledno kapira samo za igracke, stap i sl, ne za drugog psa (doduse i nije on njega drzao, vec je pit drzao gileta za obraz i da ga je gazda povukao pre nego sto je on samonicijativno pustio, mozda bi gile imao jos jedan oziljak)...

pokusacu da radim na toj komandi, pa ako on kojim slucajem nekog dohvati da mogu da odreagujem...

ono sto je meni najcudnije je da je on skroz plasljiv i nije dominantan pas veci deo vremena, ako je pusten nikad ni ne rezi prilazi samo da se igra i odusevljava se svakim psom, ali poceo je na neke koji reze na njega da kidise ali samo kada je vezan. kada je pusten nista:confused::confused: ali cula sam da to tako hoce kod pasa, da budu agresivni kad su na povocu.

inace je uglavnom bezao ili bio zbunjen kada popije ugriz (ima i oziljke jadnicak) od psa kome uglavnom pridje da se igra ili u toku igre se dr.pas namunji i ujede ga. jednom je bio u fazonu da pocne da rezi posle "plakanja" zbog ujeda i zaljenja meni... ali predpostavljam zato sto sam ga ja drzala za ogrlicu... a ove tuce sto su pocele, dogadjaju se sa vrsnjacima, nikada sa mladjim ili starijim psom, valjda tako pocinje? a ja sam se nadala da ce biti miran...
 

Back
Top