IRSKI SETER

Macci

Početnik
Poruka
17
Zanima me da li postoji neko ko bi zeleo da pari zenku irskog setera sa mojim lepim Bronkom, takodje irskim seterom? Problem je sto on nema papire, pa ga niko nece za parenje. Novi Sad :D
 
Pa do sada se pario sa terijerom i nemackim ovcarom, ali ja zelim da ima neko kuce kao sto je on........Mada ko zna kakvi bi bili od engleskog? ako cujes nesto javi\ Hvala
 
moja porodica je NAJZAD odlucila da kupimo psa i to irskog setera tako da molim nekoga ko zna nesto o njihovom temperamentu itd...napise koji redak...Isto tako me interesuju uzgaivacnice i gde mogu naci irskog setera.Hvala unapred :-D
 
Pa generalno su prave dobrice (mada dosta toga zavisi od vlasnika), jako su veselog temperamenta i odlicno se slazu sa decom, kao i sa drugim zivotinjama. Ono sto im je neophodno, je svakodnevno istrcavanje - bar dva puta dnevno po sat vremena (to je minimum). Takodje, potrebno je i svakodnevno cetkanje, u suprotnom se dlaka uceba.
Ovo su strasno inteligentni psi, mada prilicno tvrdoglavi i vazno je napomenuti da mentalno sazrevaju tek sa 2 godine - dotle su prave bebe - sto i nije tako lose.
Sto se tice bolesti, nisu skloni nicem specijalno, mozda bi se mogla izdvojiti epilepsija i displazija kukova, zato je vazno izabrati pravog odgajivaca. Torzija zeluca je takodje opasna, znam dva setera koja su uginula od toga, zato je obavezan odmor od pola sata nakon jela.
Sta jos... da-uopste se ne osecaju a linjanje je minimalno. U vezi tvrdoglavosti: moglo bi biti problema i komicnih situacija ako nemas kucu sa dvoristem. Nasa Beca je bila strasno nestasna kad je bila mala i svi u kraju su je znali kao pobegulju. Mi smo znali satima da je jurimo, hvatamo i skacemo iz zasede ali bi obicno dolijala tek kad bi joj se pri**alo. Ovaj period moze potrajati i 2-3 godine. No, i to ce sve proci a onda ces imati samo jedan jedini problem, odnosno pitanje: kako si dozvolila da ti toliko priraste za srce?

Eto, to je ukratko "iz prve ruke" a najbolje bi bilo da prosvrljas malo po netu i tacno pronadjes sve karakteristike
 
''MIKULJA''
vl. Brankovic Ing. Radisav, Toviliste 1, Padinska skela
''Ledi Rea''
vl.Stajic Sava,V. Blazete 29 Beograd
I ima josh jedna u Beogradu ali nema adrese
''Lastovo'' vl. Nedic Ljiljana
Za njih ti treba toliko strpljenja da ces da se porodish na kraju...MNOGO su zivi i tvrdoglavi i blesavi,znam jednu devojku koja ima Irca starog 7 godina i smirio se i poceo da je konachno slusa kako treba tek pre dve godine. A moja snajka je imala Irca koji nikada nije ni poceo da slusa,mada mislim da se njime niko nije bavio sto se vaspitavanja tiche....sve u svemu moraces dosta vremena da izdvojish za tog psa,sto za setnju i trening,sto za vaspitavanje...ali svakako se isplati,posto su to zaista divni psi i imaju lichnost.....ma gospoda ljudi...srecno
 
ja imam engleskog setera, slicnog su temperamenta, ali sam cula da se irski tvrdoglaviji, mada ne znam da li je to moguce :)
ovo moje cudo je haos, hiperaktivna, tvrdoglava, mozes sto puta reci NE to nista ne vredi, jako su pametni, uzasno kopaju, pa ako su slicni i po tome ocekuj rovove po dvorisu :)
ali sto je najvaznije takve su maze da je to neverovatno i zato jako pate kada gazda duze nisu tu
nadam se da sam pomogla, pozdrav
 
Gospodo,
Irski seter je pas koga definitivno treba izbegavati. Jako je neposlusan, nestasan, tvrdoglav, neumoran....ali ja ga imam i volim ga naj vise na svetu. Ima li neko zenku da ih upoznamo. Jako je lep, nama papire, ali i to se da resiti. :)
 
Evo nesto o ovoj rasi:

IRSKI CRVENI SETER [FCI No. 120]
Originalni naziv rase: IRISH RED SETTER
Zemlja porekla: IRSKA
Sekcija: 2
Podsekcija: 22



Istorijat: Koreni irskog setera srazmerno su mladi, dosežu unazad do ranog 18, veka. Ovaj seter je nesumnjivo u Irskoj bio poznat u 18. veku, kada je upotrebljavan za rad pre pucnja. Premda je crveni seter (početak 19 veka) bio redak, brzo je postao poznat. Kada je 1882. u Dablinu osnovan Irish Red Setter Club, bio je između puno drugih držan kao jedini irski seter. Od tada povećao se broj crvenih a smanjio broj crveno belih irskih setera.
Do kraja 19. veka, mnogi crveni seteri su izvezeni i gajeni izvan Irske. On je u Velikoj Britaniji, Evropi i Americi toliko svakodnevan kao i u Irskoj. Mnogi vlasnici shvatili su da je seter pre pas ljubimac nego upotrebljivi pratilac u lovu.

Kao i uvek irski kinološki klub je uveren da od irskog crvenog setera treba tražiti ispit u polju. Irski crveni seter je dokazao da je ipak više od samo jednog lepog psa.

Opšti izgled: Plemenit, atletski građen pas, ukupno više utreniran i elastičan nego snažan i mišićav.

Temperament: Punog kvaliteta, prijateljskog izraza. Aristokratski, živahan i inteligentan.

Glava: Duga, suva, nije uska ili špicasta, nije gruba.

Lobanja: Ovalna između ušiju, sa izraženom potiljnom kosti.

Stop: Izražen.

Nosna pečurka: Tamnomahagoni, tamne orahovine ili crna. Široke nozdrve.

Njuška: Duboka i gotovo pravougaona. Duga između stopa i nosne pečurke.

Čelo: Nadočni lukovi uzvišeni.

Vilice: Snažne, gotovo iste dužine. Usne nisu „njihajuće". Zubalo je makazasto.

Oči: Tamne, boje lešnika ili tamnobraon, nisu velike.

Uši: Srednje veličine, fine, nisko i daleko unazad usađene, u finom naboru obešene prisno uz glavu.

Vrat: Srednje dug, mišićav, nije debeo, blago zaobljen, suv.

Telo: Odgovara veličini psa.

Gornja linija: Od grebena do repa treba da je postepeno ravno padajuća.

Plećke: Dobro prepoznatljivi vrhovi lopatica. Dobro priležuća i unazad postavljena.

Slabine: Mišićave i blago zasvođene.

Grudni koš: Dubok, uzan front. Dobro zasvođena rebra sa puno mesta za pluća, ali ipak ne smeju psa praviti bačvastim.

Donja linija: Podižuća ali ravna.

Rep: Srednje dužine, odgovara veličini tela,prilično nisko usađen, jači u korenu, sužava se u jedan fini vrh. Nošen u visini leđa ili niže. Dozvoljeno je nešto višlje nošenje kada pas za vreme rada čvrsto markira divljač.

Noge

Prednje noge: Ravne i vertikalne, dobre snage kostiju.

Laktovi: Slobodni i dobro postavljeni ispod, ne napolje ili unutra okrenuti.

Zadnji deo: Širok, pun snage.

Zadnje noge: Od kuka do skočnog zgloba duge i mišićave. Od skočnog zgloba do šape kratke i snažne.

Koleni i skočni zglob: Dobro građeni, nisu ni unutra niti napolje usmereni.

Šape: Male, čvrste. Snažni prsti, dobro zatvoreni i olučasti.

Kretanje: Slobodno, tečno. Poželjno je osvajanje prostora. Visoko nošena glava. Akcija zadnjih nogu je gipka i veoma snažna. Prednje noge dobro hvataju unapred, pri tome ostaju nisko iznad zemlje. Veoma je nepoželjno ukrštanje nogu ili izvrtanje prednjih šapa.

Dlaka: Na glavi, prednjim stranama nogu i vrhovima ušiju, kratka i fina. Na drugim delovima tela i nogama srednje dužine, ravna i po mogućstvu bez uvojaka i talasa. Dlaka na gornjim delovima ušiju je duža i svilenkastija. Na postranim delovima tela, prednjim i zadnjim nogama duga i fina. Na stomaku obilata odlakanost i gradi rese koje se mogu produžavati preko gradi do guše. Na šapama između prstiju dobra odlakanost. Srednje duga dlaka na repu čini zastavicu koja se sužava do vrha. Sva dlaka je ravna i ravnomerna.

Boja: Sjajno kestenjasta braon bez ikakvog traga crne boje, nije diskvalifikaciona mana belina na grudima, na vratu, na bradi ili na prstima, ili mala zvezda na čelu, ili uska lisa, belina na nosniku ili njušci.

Mane: Svako odstupanje od navedenih tačaka smatra se manom čije ocenjivanje stoji u tačnom odnosu sa stepenom izraženosti.

N.B. Mužjaci treba da imaju dva normalno razvijena testisa potpuno spuštena u skrotum.

........:):):)......
P.S.Ajde da ozivimo ovu temu....ovi psi su vredni toga....:):)
 
Irski seteri se dele na~ crvene i crveno-bele.....:):)

evo nekih slika:
crveni irski seteri
xmas1.jpg

crveno-beli irski seteri
irishrw.jpg


P.S. Zar nisu slatki......:D:D
 
meni se vise svidjaju ovi crveni!!!
animal lover da li su irski seteri pametni i dali se puno linjaju, posto skoro nista ne znam o njima, a od viška glava ne boli!!!
koliko je njihova prosječna visina?
da li su opasni?
ako nece animal lover, ako hoce moze neko drugi!!!
 

Back
Top