Kako na net(Linux Live Cd)?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 26

Tema: Kako na net(Linux Live Cd)?

Elita хероина (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    311

Podrazumevano Kako na net(Linux Live Cd)?

Da li uopshte mogu na net iz linuxa bez instalacije os-a na hd?
    Koliko sam uspela da skontam, problem je u tome shto te distribucije koje imam(Knoppix 5.1, Mandriva 2008 i Kubuntu 6.06)nemaju drajvere za mrezhnu karticu... Chitala sam neshto o nekoj ndiswrapper aplikaciji ili shta li je vetj uz chije posredstvo linux koristi win drajvere, ali ne znam da li to mozhe da mi pomogne ako pokretjem linux sa cd-a...
    Iskreno, nishta meni nije bog zna koliko jasno shto se linuxa tiche, ali sve se to valjda da nauchiti... Samo mi recite kako da se konektujem na net...

Ističe se Red_Zmaja (avatar)
    Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    9
    Reputaciona moć
    92

Podrazumevano Re: Kako na net(Linux Live Cd)?

Jos kad bi znali kako se konektujes pa da nas bog vidi... Ae malo informacija tipa:
    1. Koristim tu i tu konekciju
    2. Za to od hardvera koristim to i to...
    3. Pokusao/la sam sa tom i tom live distribucijom...
    4. Uradio sam to i to pokusao/la sam sam/a da nadjem resenje ali posle neuspelih pokusaja odlucio/la sam da potrazim pomoc ovde.... Tako bi trebao da izgleda jedan ozbiljan post na koji bih rado dao odgovor i pomogao u pronalazenju resenja....

Ako sam malo izbacao sa /la ne zamerite ;d
    Let me tell you about heartache and the loss of God wandering, wandering in hopeless night...

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Hm, slažem se sa Zmajem... još da dodam, sve su ti to mnogo matore distribucije... nadji nešto novije... možda ti i neće trebati pomotj...

Elita хероина (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    311

Citat Original postavio Red_Zmaja Pogledaj poruku
    Jos kad bi znali kako se konektujes pa da nas bog vidi...
    namerno nisam htela da ulazim u detalje ako nema potrebe za tim... zanimalo me je generalno u vezi live distribucija, jer po nekoj zdravorazumskoj logici nemogutje je instaliati drajver na cd... ali shta ja uopshte znam... dakle, odgovoritju na tvoja pitanja...

1. Koristim tu i tu konekciju
    u pitanju je wireless konekcija...

2. Za to od hardvera koristim to i to...
    ne znam shta te tachno interesuje u vezi hardvera... predpostavljam da te zanima koja je mrezhna kartica u pitanju... a to ne mogu da ti kazhem, jer nemam pojma koja je... :| integrisana je, a ne znam shta bi trebalo da gledam u specifikaciji matichne ploche... :| ako ti neshto znachi, u pitanju je MSI K9N Ultra matichna...
    ako treba josh neshto, kazhi...

3. Pokusao/la sam sa tom i tom live distribucijom...
    napisala sam u uvodnom postu o kojim distribucijama je rech...

4. Uradio sam to i to pokusao/la sam sam/a da nadjem resenje ali posle neuspelih pokusaja odlucio/la sam da potrazim pomoc ovde.... Tako bi trebao da izgleda jedan ozbiljan post na koji bih rado dao odgovor i pomogao u pronalazenju resenja....
    eh... i na ovo pitanje tje biti teshko dati odgovor... :| jedino da opet ubacujem jedan po jedan cd, pokushavam da konfigurishem konekciju, zapisujem ceo postupak, pa da iskopiram ovde...
    ono shto mi je ostalo u glavi je da me Mandriva(ili mozhda Kubuntu)uputjuju na onaj gore pomenuti ndiswrapper...

Ako sam malo izbacao sa /la ne zamerite ;d
    valjda se to netje ponoviti, jer iz ovog texta se mogao izvutji zakljuchak o mom rodu...

Elita хероина (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    311

Citat Original postavio Šakal Pogledaj poruku
    sve su ti to mnogo matore distribucije... nadji nešto novije... možda ti i neće trebati pomotj...
    prihvatitju tvoju preporuku ako si voljan da je napishesh... naravno, uz pouzdane linkove za download...
    a pomotj tje mi biti potrebna u svakom sluchaju, jer sam se sa linuxom prvi put susrela pre nekoliko dana i mnogo toga mi josh nije jasno...

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Hm, ok. tu sam da pomognem koliko mogu... Preporučujem ti ubuntu 7.10 za početak... u aprilu izlazi nova distribucija pa posle možeš i upgrade... Idi na zvaničan sajt ubuntua i skidaj... posle se javi pa da rešavamo probleme...

Ističe se
    Učlanjen
    13.07.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ja sam skinuo BeOS live cd i on na lap topu nema graficki drajver,daklem ekran mi je crno-beo,a na ovom mom pc-ju ne radi posto je masina jaka...

Elita хероина (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    311

Hm, ok. tu sam da pomognem koliko mogu... Preporučujem ti ubuntu 7.10 za početak... u aprilu izlazi nova distribucija pa posle možeš i upgrade... Idi na zvaničan sajt ubuntua i skidaj... posle se javi pa da rešavamo probleme...
    hvala... gledatju da ga shto pre skinem... samo mi reci, da li je live cd u pitanju? josh uvek ne bih da instaliram linux na hd, jer ne mogu da se odreknem xp-a, a zbog maksimalnog zauzetja hd-a i nemogutjnosti da srezhem sve te podatke ne mogu da instaliram dva os-a...

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Hm, jeste, u pitanju je live cd...

Elita хероина (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    311

@šakal

hvala josh jednom na svemu... kretjem da skidam ubuntu, pa ako bude bilo problema sa netom, chitamo se opet ovde sutra...

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Hm, verovatno ćeš imati problema sa netom a isti ćeš moći rešavati tek kad ti bude os instaliran... Doduše, ja sa kablovskim nisam imao problema... ali na vajrlesu jesam... pa sam na lap topu morao da instaliram vistu... ybg.

Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    9
    Reputaciona moć
    92

sudo pppoeconf
    Let me tell you about heartache and the loss of God wandering, wandering in hopeless night...

Elita хероина (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    311

Hm, verovatno ćeš imati problema sa netom a isti ćeš moći rešavati tek kad ti bude os instaliran...
    ipak sam instalirala ubuntu...
    problem sa netom i dalje postoji... i nemam pojma kako da ga rešim...
    kada idem u Administration/Network daje mi opciju za podešavanje wired i dail up konekcije...
    kakva je uopšte to wired konekcija? pokušavala sam tu da unesem parametre za wireless, ali kontam da to nije to... :|

Primećen član RiSK (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Cek' polako.

Imas li "wifi karticu" ili imas ethernet ("mreznu") karticu a preko nje nakacen hardver za wireless mrezu?
    Vrlo je korisno da sto je moguce preciznije das model hardverskih komponenti koje imas. Jednostavno: lakse je izguglati drajvere i tekstove kad znas sta trazis

Evo nekih stvari koje ti mogu biti od pomoci:
    https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WiFiHowTo
    http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=112526

btw: Ko kaze da ne mogu da se instaliraju drajveri na Live CD? Ja sam svojevremeno instalirao drajvere za softverski dial-up modem na sistemima koji "zive" sa CDa i funkcionisalo je odlicno :wink:
    Everything I wrote here is under the terms og GNU/GPL.
    FREE YOUR MIND

Elita хероина (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    311

Citat Original postavio RiSK Pogledaj poruku
    Imas li "wifi karticu" ili imas ethernet ("mreznu") karticu a preko nje nakacen hardver za wireless mrezu?
    bilo bi super kada bih ja znala koju,tj.kakvu karticu imam... :| a to sam već rekla negde iznad...

Vrlo je korisno da sto je moguce preciznije das model hardverskih komponenti koje imas. Jednostavno: lakse je izguglati drajvere i tekstove kad znas sta trazis
    bilo bi još korisnije kada bih znala šta je od hardvera bitno da navedem... i to sam već pitala, ali mi niko nije odgovorio...

obišla sam gomilu sajtova i pročitala gomilu tekstova, ali mi i dalje ništa nije jasno, jer se prvi put susrećem sa linuxom... meni treba konkretan odgovor na konkretno pitanje, a ne neka uopštena uputstva...
    biće mi zadovoljstvo da čitam sve to jednog dana kada se budem konektovala na net iz linuxa, jer najiskrenije muka mi je da skakućem iz linuxa na win kako bih otišla na net i pročitala neko(verovatno meni beskorisno uputstvo), pa onda nazad na linux da isprobam to i sve tako u krug...

btw: Ko kaze da ne mogu da se instaliraju drajveri na Live CD? Ja sam svojevremeno instalirao drajvere za softverski dial-up modem na sistemima koji "zive" sa CDa i funkcionisalo je odlicno :wink:
    ja sam uradio ili nisam uradio ovo ili ono... a niko ne govori kako...

baš mi je drago zbog svih vas koji ste se naučeni rodili+ ako nešto i niste znali naučili ste bez ičije pomoći... a ja odoh na neki drugi forum da potražim pomoć, pošto ovde niko neće i/ili ne ume da mi pomogne...

Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Ama ne skaci odmah.
    I ja bih voleo da mogu da ti dam precizan odgovor. Ali za precizan odgovor je potrebno vise podataka.

I ja sam se isto tako mucio i skakutao sa Windowsa na Linux dok nisam uspeo da napravim mrezu.

Sto se tice hardvera koji imas, ako ne znas koje parce hardvera imas mozda moze da nam pomogne sledece:
    Otvori terminal i ukucaj sledece dve komande:
    Kod:
    sudo lspci
    sudo ifconfig
    i prekopiraj ono sto te komande ispisu ovde.

Prva komanda izlistava podatke o karticama "nakacenim" na PCI magistrale/slotove, a druga o prisutnim uredjajima za povezivanje na mrezu. (Verovatno ce raditi i bez sudo ispred, ali za sad ukucaj tako. Zasto tako? Da te ne zbunjujem sad, mozemo o tome pisati posle )
    Poslednji put ažurirao/la RiSK : 04.03.2008. u 16:17
    FREE YOUR MIND

Elita хероина (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    311

Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Ok.
    Output naredbe `ifconfig` kaze da postoji ethernet kartica i da je konfigurisana mreza na njoj.
    Po ovome sto si okacila predpostavljam da imas mrezu preko preko nje.

Ne bi bilo lose da uradis sledece: Baci oko na zadnju stranu tvog kucista. Trebalo bi da vidis kabl koji ide do antene ili kakvog drugog hardvera i koji lici na telefonski kabl (samo je malo vecih dimenzija). U kuciste se povezuje kockastim plasticnim prikljuckom (takodje kao telefonski, samo malo veci). Ako vidis takav kabl na pravom smo putu

Elem, ako je insternet konfigurisan preko mrezne kartice, probaj u onim podesavanjima koja si nasla da poresis 'wired connection', tj. postavi neke logicne vrednosti.

Znas li kakvi su ti parametri za mrezu? IP ardesu, masku, adresu gateway-a i DNS servera. Jesu li staticki ili se dobijaju DHCPom? Jesi li nekad podesavala konekciju na bilo kom sistemu? Na Windowsu ili sta vec koristis.

Sto se tice ovoda sto je konfigurisano, probaj da uradis is terminala sledece stvari:
    Kod:
    nslookup www.google.com
    ping www.google.com
    Ovo ne radi nista posebno, samo da proverimo da li ima tu nesto od mreze. Javi da li se te komande zale ili ispisuju nesto logicno. Mozes i da okacis izlaz istih ako ti je lakse.

Jos jedna stvar koju sam zaboravio, a moze da posluzi ako nismo u pravu (t.j. ako internet ne ide preko mrezne): Okaci output komande `dmesg`. On je malo veci. Najlakse ti je da ukucas u terminalu
    Kod:
    cd $HOME; dmesg > poruke.txt
    To ce napraviti u tvom "home" direktorijumu (ono /home/username) fajl koji se zove poruke.txt
    Taj fajl potom okaci ovde uz poruku.
    FREE YOUR MIND

Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    9
    Reputaciona moć
    92

Mrzim kad se ponavljam al ajd...

SUDO PPPOECONF
    Valjda joj sad nece promaci o
    Poslednji put ažurirao/la Red_Zmaja : 05.03.2008. u 03:45

Elita хероина (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    311

Ok.
    Output naredbe `ifconfig` kaze da postoji ethernet kartica i da je konfigurisana mreza na njoj.
    Po ovome sto si okacila predpostavljam da imas mrezu preko preko nje.
    da, u pitanju je ethernet kartica, to sam i ja uspela da skontam...

Ne bi bilo lose da uradis sledece: Baci oko na zadnju stranu tvog kucista. Trebalo bi da vidis kabl koji ide do antene ili kakvog drugog hardvera i koji lici na telefonski kabl (samo je malo vecih dimenzija). U kuciste se povezuje kockastim plasticnim prikljuckom (takodje kao telefonski, samo malo veci). Ako vidis takav kabl na pravom smo putu
    nisi morao tako detaljno da opisuješ kabl, jasno mi je o čemu se radi... ali hvala u svakom slučaju...
    kabl postoji i ide do accsess pointa, pa odatle do antene...

Elem, ako je insternet konfigurisan preko mrezne kartice, probaj u onim podesavanjima koja si nasla da poresis 'wired connection', tj. postavi neke logicne vrednosti.
    to sam već pokušavala, ali ne vredi... ono što me zbunjuje je to što kada pogledam u properties navodno trenutno aktivne konekcije, tih podataka nema...
    evo kako to izgleda:
    http://img151.imageshack.us/img151/3742/10114668xo4.png
    i ne zbog čega u podešavanjima konekcije ne mogu nikako da upišem dns... kada idem na Add samo mi otvori polje za upis, ali ne postoji opcija da to i sačuvam...

Znas li kakvi su ti parametri za mrezu? IP ardesu, masku, adresu gateway-a i DNS servera. Jesu li staticki ili se dobijaju DHCPom? Jesi li nekad podesavala konekciju na bilo kom sistemu? Na Windowsu ili sta vec koristis.
    podaci su statički i nisam imala problema sa podešavanjem konekcije u windowsu...

Sto se tice ovoda sto je konfigurisano, probaj da uradis is terminala sledece stvari:
    Kod:
    nslookup www.google.com
    ping www.google.com
    Ovo ne radi nista posebno, samo da proverimo da li ima tu nesto od mreze. Javi da li se te komande zale ili ispisuju nesto logicno. Mozes i da okacis izlaz istih ako ti je lakse.
    i jedna i druga komanda ispisuju sledeće: connection timed out;no servers could be reached

Jos jedna stvar koju sam zaboravio, a moze da posluzi ako nismo u pravu (t.j. ako internet ne ide preko mrezne): Okaci output komande `dmesg`. On je malo veci. Najlakse ti je da ukucas u terminalu
    Kod:
    cd $HOME; dmesg > poruke.txt
    To ce napraviti u tvom "home" direktorijumu (ono /home/username) fajl koji se zove poruke.txt
    Taj fajl potom okaci ovde uz poruku.
    predpostavljam da smo ipak u pravu i da nema potrebe za ovim... ali ako smatraš da je ipak neophodno da i to uradim, samo reci...

Elita хероина (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    311

Citat Original postavio Red_Zmaja Pogledaj poruku
    Mrzim kad se ponavljam al ajd...

SUDO PPPOECONF
    Valjda joj sad nece promaci o
    i ja mrzim da se ponavljam, ali ajd...
    zamolila sam da imate u vidu da se prvi put susrećem sa linuxom i da pomoć od 2-3 reči meni ništa ne znači bez nekog malo opširnijeg uputstva...
    ali nisam baš toliki idiot, tako da... evo odgovora za tebe:
    http://img151.imageshack.us/img151/2581/44113907zf7.png

Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Ok. Idemo na staticku konfiguraciju mreze

Ima bar 3 nacina za konfiguraciju iste iz Ubunuta.

(1) U meniju System->Administration postoji alatka za konfiguraciju mreze. Otvori je i konfigurisi ethernet (wired connection ili sta vec pise).
    Snaci ces se sama, vrlo je intuitivna alatkica.

(2) Malo lepsi nacin: Svi parametri vezani za mrezni interfejs (t.j. za sve mrezne interfejse) su kod Ubuntua pohranjeni u fajlu /etc/network/interfaces. Korisnik root ima prava da upisuje u ovaj fajl. Otvori ga editorom kao root sa
    Kod:
    sudo gedit /etc/network/interfaces
    Tu ces naci sekciju koja odgovara tvojoj mreznoj kartici. Po ovim slickama ne mogu da provalim da li je to interfejs eth0 ili eth1, ali predpostavljam da je eth0. Ako je tako, potrebno je da uredis predhodni fajl tako da stoji neto oblika
    Kod:
    allow-hotplug eth0
    iface eth0 inet static
    	address 10.10.11.43
    	netmask 255.255.0.0
    	network 10.10.0.0
    	broadcast 10.10.255.255
    	gateway 10.10.3.239
    	dns-nameservers 10.10.3.241
    Naravno, zameni IP adrese i maske vrednostima koje odgovaraju tvojim podesavanjim (ovo je c/p iz jedne moje stare konfiguracije) i sacuvaj izmene ovog fajla.
    Nakon ovoga je potrebno restartovati mrezni podsistem. Ovo ces uraditi init-skriptom 'networking'. Potrebno je da ukucas
    Kod:
    sudo /etc/init.d/networking restart
    Nakon toga bi trebalo da proradi mreza.

(3) Malo tradicionalniji nacin je koriscenjem nekih komandi koje barataju podesavanjima za mrezu.
    Prvo, konfigurisi interfejs (karticu). Pod predpostavkom da je to eth0, trebalo bi da ukucas komandu
    Kod:
    sudo ifconfig eth0 down
    koja "gasi" mrezu a zatim komandu
    Kod:
    sudo ifconfig add 10.10.3.43 netmask 255.255.0.0 eth0 up
    koja konfigurise mrezu.

Zatim dodaj "podrazumevani" gateway sa
    Kod:
    sudo route add default gw 10.10.3.239
    Na kraju mozes da dodas DNS servere tako sto ces editovati fajl /etc/resolv.conf. Otvori ga iz naloga root sa
    Kod:
    sudo gedit /etc/resolv.conf
    Unesi u fajl onoliko redova koliko DNS servera imas. Prvo primarni, za njim sekundarni, onda ostale ako, eventualno, imas vise od dva DNS servera. Fajl treba da izgleda ovako
    Kod:
    nameserver 10.10.3.241
    nameserver 10.10.3.250
    Sacuvaj taj fajl.

Nakon ovoga bi trebalo da proradi mreza.

Naravno, sve IP adrese i maske zameni svojima.

Za uz put: komandom `ifconfig` mozes uvek pogledati kako su podeseni mrezni interfejsi (kartice), komandom `route` mozes pogledati kako je podesen gateway (i ruteri uopste) a u fajlu /etc/resolv.conf mozes uvek pogledati (i promeniti :wink adresu DNS servera.

btw: Ne pisem sa Linuxa. Ako sam omasio naziv fajla i li komande za neko slovo, oprosti. snaci ces se valjda
    FREE YOUR MIND

Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Citat Original postavio HeRoInA_84 Pogledaj poruku
    kada idem na Add samo mi otvori polje za upis, ali ne postoji opcija da to i sačuvam...
    E, da: Graficko okruzenje koje si dobila uz Ubuntu se zove Gnome. Jedna od osobina tog okruzenja je da nema dijaloge na kojima postoje dugmici "Ok" i "Cancel", vec samo "Close". (bar debela vecina dijaloga izgleda ovako) Jednostavno: Ispuni ta polja koja postoje, i klikni na Close i sve ce biti sacuvano.
    FREE YOUR MIND

Elita хероина (avatar)
    Učlanjen
    24.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    311

...(1) U meniju System->Administration postoji alatka za konfiguraciju mreze. Otvori je i konfigurisi ethernet (wired connection ili sta vec pise).
    Snaci ces se sama, vrlo je intuitivna alatkica...

na ovaj nachin sam pokushavala vetj danima da konfigurishem konekciju...
    to je bilo jedino shto mi je izgledalo poznato i lako...

i ne znam ni sama kako, ali konachno mi je to vecheras poshlo za rukom...
    hvala svima koji su pomogli i koji su se trudili da pomognu...

odoh sad da nadjem ono shto se u windows-u zove language bar i da nadjem nachin da lepo kuckam na srpskom...
    chim neshto ponovo bude zashkripalo, javljam vam se ponovo...

btw, koji drugi browser bih mogla da koristim? ne volim firefox...

Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Imas verziju Opere za Linux, zatim imas Netscape ali je on vec "obsolete" jer se ne razvija.
    Na mozilla/gecko masineriji imas pretrazivace Sea Monkey a zatim Galeon i Epiphany. Na KHTML masineriji je baziran pretrazivac Konqueror.

IE i Safari ces morati da teras pod emulacijom za Windows, samo sto zadnji put kada sam probao Safari nije radio pod istom. Mada sumnjam da ces pozeleti da koristis neki od ovih pretraziaca pored svih nativnih koji postoje.

btw: Imas i lynx i links, male konzolne pretrazivace. I to sumnjam da ces koristiti svakodnevno, ali ponekad ume da spasi glavu

Ako trazis sebi program za Linux, dobre lokacije su
    http://www.kde-apps.org/
    http://www.gnomefiles.org/
    http://freshmeat.net/

A zatim i www.sourceforge.net i pretrazivanje u Synapticu
    FREE YOUR MIND

Slične teme

1. Kako da sklonim Vodafon Live...?
    Autor dq u forumu Mobilna telefonija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 29.11.2004., 11:56
  2. Kako instaliram MPlayer za Linux
    Autor ZeeN u forumu Unix / Linux Operativni sistemi
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 03.08.2004., 17:43
  3. kako da deinstaliram LINUX
    Autor pin u forumu Unix / Linux Operativni sistemi