Средњевековна Србија

Деспотица Ангелина је била супруга деспота Стефана Ђурђевића-Бранковића,у Српском народу је позната као ”Света мајка Анђелија”.По смрти деспота Вука Гргуревића она је примила деспотску власт у Србији.Од новца имала је само једну златну медаљу.

АV-Св Ђорђе убија аждају,око њега натпис ”СТI ВЛКОМНЧЕ ГIЕРГIЕ ПОМЛУИ СВОЕ”

RV-Деспотица стоји између своја два сина у дугим хаљинама држећи се испод руку и натпис око њих ”ГПО ДЕПОЦА АГГЛIНА-ГПО ДЕПОТЬ ГНЕОРГIЕ-ГПО ДЕПОТIWN+”

Ова медаља вероватно је била њен печат

 
Андрија Гропа велики Српски жупан је владао око 1380 год.од њега постоје само три врсте сребрних новаца на Српском језику.Изгледају као доле приложени и просечна тежина им је око 0,80 грама.Седиште му је било у Охриду.Новац му је редак и скуп.

 
Дмитар књаз Српски био је трећи син краља Вукашина владао је око 1390 год.Од њега су позната два сребрна новца као доле приложени,теже око 0,82 грама.Ретки су и скупи.

 
Никола Алтомановић је владао (1364-1374) од њега је познато 13 разних сребрних новаца као сто су доле приложени.На реверсу пише ”+ВЬ ХА.БА.БЛАГОВЕРИН ЖОПАИЬ НИКО”ретки су и скупи.

 
Ђурђе II Стратимировић-Зетски владао је (1385-1404).Имао је око 10 врсти сребрних новаца са разним фигурама као што су доле приказане.Просечна тежина им је ок о1 грам и нису пуно ретки.

 
Јован Оливера (великаш Српски) је владао (1341-1363).Од њега постоји 8 врсти сребрних новаца у просечној тежини од 1,05 грама.Приказани су на слици доле.Доста су ретки.

 
Српски Патријарх Арсеније(Јанићије)Од њега је постојао само један мали новац.Он је био у врло малој форми са пречником од 13 мм,а у просечној тежини од 0,40-0,45 грама.За њега немам слику.

АВ-Христос седи на престолу,десном руком даје благослов а у левој држи св.јеванђеље.Око главе му пише ”IC-XC”

РВ-У два реда пише ”ПАТ-ТР” или ”ПАТ-ТАЬ”

Не зна се сигурно да ли овај новац припада Патријарху Св.Арсенију I или Патријарху Јанићију.

Новац је веома редак и много скуп.
 
Ђорђе Балша III је владао (1404-1421).Он је син Ђурђа II Стратимировића.Имао је око 27 разних врсти сребрног новца у просечној тежини од 1 грам.Доле су приложени,доста су ретки и скупи.

 
Поздрав свим нумизмаричарира.Ево отворићу једну тему о средњевековном Српском новцу,пошто сам приметио да се овде уопште не прича о њему,нико га не продаје,не тражи,једноставно као да не постоји.У теми ћу написати неке ствари које сам ја сазнао,и окачићу неке слике

Opet pozdrav i veoma hvala na slikama!

Da dodam, mene od nedavno i te kako zanima otkup naseg srednjovekovnog novca.
 
Па кад те нешто интересује ти копаш,копаш,и све може да се нађе.:rolleyes: .Нумизматика и нотафилија ме јако интересује,па тако скоро сваки дан нешто чепркам по нету.А Веселој ћуфти да кажем да се баш не разумем у среднјовековни новац,више са разумем у нотафилију,и од тога не би било ништа да није форума крстарице,и добрих и упорних људи који понекад ту сврате.Ето мало и рекламе :lol:.Скоро сам почео да се интересујем за среднјовековни новац и зато сам поставио ову тему да бих видео шта људи знају о њој.Ајде људи прикључите се сигурно има неко ко нешто продаје,било какви подаци су корисни.Ја рецимо немам појма какве су цене ових новаца,где се могу набавити,.....
 
Evo da se prikljucim ovoj zanimljivoj temi.Imam dva novcica,jedan je novcic KRALJA MILUTINA (kovan izmedju 1282-1321god.) a drugi je novcic CARA DUSANA (kovan izmedju1346-1355god.).Prodao bih ove novcice Muzejske vrednosti (ali mi niko ne kaze kolika je) ako se pojavi Dobra ponuda.
 

Prilozi

  • Kralj Milutin (1282-1321).jpg
    Kralj Milutin (1282-1321).jpg
    103,9 KB · Pregleda: 26
  • REVER..jpg
    REVER..jpg
    106,5 KB · Pregleda: 20
  • Car Dusan(1346-1355).jpg
    Car Dusan(1346-1355).jpg
    116,8 KB · Pregleda: 21
  • REVERS.jpg
    REVERS.jpg
    110,7 KB · Pregleda: 14
POZDRAV AKO TE ZANIMA SRPSKI SRDNJOVEKOVNI NOVAC NAJBOLJE JE OPISAN U KATALOGU SRPSKOG SREDNJOVEKOVNOG NOVCA OD SERGEJA DIMITRIJEVIĆA KOJI JE BIO NAŠ NAJPOZNATIJI SAKUPLJAČ ISTRUČNJAK SRPSKOG NOVCA U KJIZI JE OPISANO 420 VRSTA NOVCA SA PODVRSTAMA I SVAKI SA SLIKOM 502 STRANICE . ON KAO PRVI SRPSKI NOVAC NAVODI ČANKASTI NOVAC KRALJA RADOSLAVA 1228 1234 GOD.AKO NEKOG ZANIMA KJIGA IMIM JE NA PRODAJU POTPUNO NOVA INFO NA TEL 064 175 44 65 POZDRAV
 
Očekujem da neki znalac prozbori koju o ovom novčiću, iskovanom od bakarne legure, prečnika ~ 9mm, težine ~ 1g i debljine ~2 mm. Čini mi se sličnim novčiću despota Stefana Lazarevića, pod. br. 73 (u Katalogu M. Jovanovića).Nažalost, fotografije nisu baš najboljeg kvaliteta.
 

Prilozi

  • obverse[1].jpg
    obverse[1].jpg
    27,9 KB · Pregleda: 17
  • reverse[1].jpg
    reverse[1].jpg
    27,1 KB · Pregleda: 12

Back
Top