Zlostavljani roditelji?!

kasini_procep

Obećava
Poruka
95
Iznenadjujuce, skoro sam dosla do literature gde doticni pedagog pretenduje na cinjenici da se mnogo vise govori o zlostavljanju dece a vrlo malo, ili nikako, o zlostavljanju nad roditeljima, narocito od strane tinejdzera.
Sta mislite o ovom problemu, da li poznajete nekog roditelja ili ste vi sami bili zlostavljani od strane deteta? Prevashodno sta vi podrazumevate pod zlostavljanjem?
 
Zlostavljanje starih ljudi (kada su onemocali) ima mnogo vise nego sto se i pretpostavlja!!!
Stari kriju kada su zlostavljani jer se stide (umesto da se deca stide). Oni prsto cute i trpe.

Zato sam ja uvek za dobre domove za stare kao i za dobru privatnu organizovanu kucnu negu!
U tome je buducnost, ali je problem sto svi misle da ce zivetu duuugo, ali da nikada nece ostariti pa beze od same pomisli na starost koja ceka sve nas.

Tema je odlicna, ali sumnjam da ce se javljati na nju jer se oci zatvaraju!
 
i u domovima u evropi ima zlostavljanja starih, tesko je pretpostaviti da je u srbiji bolja situacija - ako se tema uopste odnosi na tu starosnu grupu. zlostavljanje je i kada se u domu koji je prepun jednoj osobi posvecuje samo 10 minuta paznje dnevno, kada nema sa kim da poprica. to je vid izolacije, da ne pominjemo hranu, higijenske i ostale uslove boravka i manjak osoblja.
 
Iznenadjujuce, skoro sam dosla do literature gde doticni pedagog pretenduje na cinjenici da se mnogo vise govori o zlostavljanju dece a vrlo malo, ili nikako, o zlostavljanju nad roditeljima, narocito od strane tinejdzera.
Sta mislite o ovom problemu, da li poznajete nekog roditelja ili ste vi sami bili zlostavljani od strane deteta? Prevashodno sta vi podrazumevate pod zlostavljanjem?
Pod zlostavljanjem podrazumevam psihičko i fizičko maltretiranje.

Da, poznati su i ti slučajevi, kod roditelja koji navodno previše daju , zatim kod jedinaca ( Pavlov obradio na n strana) i naravno , sporadični slučajevi.
 
Ja znam jedan primer... uzhasan je... dwe dewojke su zbog toga shto im majka nije dawala nowac za drogu je pretukle...
Isto ima jedan primer... ja sam radila fizichko... a iz sale se widi ulica... jedan dechko je tukao majku... ali to je stwarno ruzhno... bolesno
 
Mislim da je to veliki problem, o kom se dosta ćuti. Samo kada bi roditelji znali u šta im se deca pretvaraju kada dodju u školu. Onoliki potisnuti bes mora kad tad da se oslobodi. Osnovna stvar se više ne uči u većini porodica-poštovanje, a sve je počelo tako što su roditelji glumatali drugare svojoj deci. Ipak deca nisu kriva, oni su onakvi kakvim ih je porodica i društvo formiralo. Očigledno da svi negde grešimo.
 
Pa to ti je ono: Das mu sve, sve skupo, najbolje stvari, nikad mu nefali para, i pravis debila od deteta, koje nije nista sam sposobno da uradi, e onda kad se malo zanemoca, pa ni roditelji nisu masine za pravljenje para, nemogu da rade 24sata, e onda se takva deca bune, sve im kod roditalja smeta, nezadovoljni su uvek, a nikad ne polaze od sebe...

Sto bi Dimitrije Mita Pantic rekao: ``Treba tu jedna go.vnjiva motka``
 
Ne moze tu mnogo policija jer stara osoba cuti, krije.

U mom nekadasnjem komsiluku je zivela bas jako stara baka - tu je stavio sin koji je tada imao negde oko 40-50godina.
Staru su doveli iz sela i tako bolesnu i dementnu su je stavili u taj maleni stan (da bi stan zadrzali, to je bilo pre otkupa, za svoga sina, tj bakinog unuka).
Stara zena je bila jedva pokretna - zena sa sela koja je znala da izadje na terasu i tu vrsi nuzdu, a terasa sva providna... strasno, ljudi se okupe pa gledaju i smeju se, odvratno..... ali je ubrzo zanemocala.

Kako u stanu nije bilo nikavog namestaja sem tog jadnog kreveta u kome je lezala, ja sam jasno cula zapomaganje koje je bilo strasno a i sve odjekuje! Narocito kada je bilo u gluvo doba noci!
Jedene veceri je tako strasno vikala:"Ljudi, pomozite, gladna sam!"

Uzgred, njen sin se nije nikada pojavljivao, a snaja je dolazila povremeno i krisom (ostavi ako neku hranu ili sl) - ja sam je cekala i u rano jutro i docekala da porazgovaram sa njom. Ona je bila vrlo drska i rekla mi je da jedino baku moze da zadavi da je mi ne cujemo - jer je u pitanju bio veliki soliter, nisam samo ja ta koja je cula, mnogo nas je to culo.
Ja sam sa tom monstrum-snajom bila ljubazna samo zbog bake i rekla sam joj sto ne uzmu neku zenu da pazi na baku - ja sam joj rekla ime zene u tom soliteru koja bi bila voljna da baku pripazi, na sta je ona samo odmahnula rukom i usla u lift.

Ali, da se vratim prici: znaci, kada je baka vikala da je gladna, skupilo se nas dosta komsija i resili smo da konacno pozovemo miliciju.
Dosao je jedna grmalj i rekao jedinom muskarcu koji je bio sa nama (jedan covek od 75 godina, tada) da provali. Ovaj je to odbio jer je znao da moze da bude tuzen i rekao mu je: "Ti si policajac i to vidi kol`ko si mladji i jaci od mene, provali ti!"
On nije provalio.
Baka se ucutala (ocito da su je i fizicki mustrali).
Uglavnom, i pored milicije nije te veceri uradjeno bas nista (a tada nije bilo ovoliko kriminala kao danas, da vas samo na to podsetim i nekako se vise verovalo policiji). Ali, opet, nije uradjeno nista, dao nam je neke savete u vezi tuzbi ili sl.

Onda smo se komsinica ispod mene i ja dogovorile da to nece tek tako proci i posto je moj stan bio tik do bakinog ja sam redovno "pratila stanje" u tom stanu.
A komsinica ispod je stupila u kontakt sa pravnikom firme koja je dala stan na koriscenje (a to su uradili nevoljno, tek posle tuzbe bakinog sina).

Baka je uvek nocu jaukala i tako mesecima... jedne veceri su ti jauci prestali.... rano ujutru sam cula kako snaja otvara prozore, kako nesto cisti..... i kako zvoni na moja vrata trazeci da joj dozvolim da pozove lekara jer je baka umrla!
Nisam joj dozvolila jer baki tada lekar nije vise nije bio potreban!
Umesto toga sam nazvala pravnika firme - iz firme su dotrcali, cekali u hodniku i cim su baku odneli (a to je bas potrajalo!) su uslu u stan rekavsi da naslednici nemaju prava na stan jer vec imaju jedan stan (baka je taj stan dobila na ime svoga pok muza koji je nekada radio kao fizicki radnik u toj firmi).

Tako da su dzabe baku namucili, a u taj stan je usla i kasnije ga otkupila jedna fina gospodja.

Ovo gore napisano je tipican primer maltretiranja roditelja!
A sta sam ja dobila time sto sam im onemogucila da dobiju taj stan!?
Pa, to je jedino sto sam mogla konkretno da uradim!
A i nisam htela monstrume pored sebe!
Vreme dogadjaja je negde izmedju 1980 i 1984.godine!
 
Занимљива прича.
У мом улазу,живела је нека старица без игде икога. У доба највеће инфлације скоро сви су помагали овој старој жени. Све би било лепо, да преЦедник кућног савета није наговорио сенилну жену, да стан припише баш њему.
Говедо једно брдско,... оно црногорско.. .:x
 
strašna priča....... za tu baku...ja nisam poznavao nekoga koga su deca zlostavljala..osim jednog mangoopa u poobertetu...tad sam bio klinac..on je možda imao 20 godina.... živeo je sa samohranom majkom i stalno su se glasno i gadno svađali... i on je znao da joj baca stvari kroz prozor..... imao sam utisak i da je tooče...pričalo se da joj krade novac.....taj se moovao sa nekom lopovskom ekipom..uvek je bio problematičan i ne znam kako se priča dalje odvijala jer su se odselili..............oslobodili su nas...child free (:
meni je užasno to kad deca maltertiraju roditelje.........strašno mi je i kada ih nemoćne i stare smeste u staraške domove..........to su za mene monstroomi, a ne deca....
 
e, dobre su sada one uslooge gerontoloških sloožbi po opštinama........kada je neko star, sam i nemoćan...dolaze mu tako jednom dnevno ..ne znam kako se to tačno zove.....servis za oblilazak starih iz doma zdravlja.........i onda ostanu dva sata ili doože...i skoovaju roočak tim starcima....malo popričaju sa njima.....sve to znači i velika je pomoć....to je jedna od retkih dobrih stvari koju su uveli kao novinu...
 
strašna priča....... za tu baku...ja nisam poznavao nekoga koga su deca zlostavljala..osim jednog mangoopa u poobertetu...tad sam bio klinac..on je možda imao 20 godina.... živeo je sa samohranom majkom i stalno su se glasno i gadno svađali... i on je znao da joj baca stvari kroz prozor..... imao sam utisak i da je tooče...pričalo se da joj krade novac.....taj se moovao sa nekom lopovskom ekipom..uvek je bio problematičan i ne znam kako se priča dalje odvijala jer su se odselili..............oslobodili su nas...child free (:
meni je užasno to kad deca maltertiraju roditelje.........strašno mi je i kada ih nemoćne i stare smeste u staraške domove..........to su za mene monstroomi, a ne deca....

Niko nikog ne može da ‚‚smesti‚‚ u starački dom, jer je za odlazak potrebna saglasnost korisnika...
 
ako zanemariš pritiske, ucene...nemoć i bolest...bila bi to slobodna volja................a nažalost nije....ko je dobrovoljno otišao u starački dom pored sopstvene kooće....a da ga na to nisu naterali najbliži....teži sloočaj....
 
e, dobre su sada one uslooge gerontoloških sloožbi po opštinama........kada je neko star, sam i nemoćan...dolaze mu tako jednom dnevno ..ne znam kako se to tačno zove.....servis za oblilazak starih iz doma zdravlja.........i onda ostanu dva sata ili doože...i skoovaju roočak tim starcima....malo popričaju sa njima.....sve to znači i velika je pomoć....to je jedna od retkih dobrih stvari koju su uveli kao novinu...


jeste odlicno, u mom komsiluku je zivela baka od 95 godina o kojoj se tako brinula opstina - mada ima i to svoje mane. kada je baka pala, nasli smo je tek sutradan oko 10 sati ujutru, mucila se svu noc. u svakom slucaju, bolje i to nego da su ljudi prepusteni sami sebi.
sada imam jednu komsinicu od 86 godina - pre par meseci je kod nje izbio pozar. stavila je mini rernu na ukljucenu ringlu, kablovi se istopili, sve se zapalilo, ona polila vodom u panici...pored su bile 2 vece boca gasa. da je eksplodiralo, ona bi stradala ali bi se i mi pusili. nece pomoc u kuci, nece da je neko obilazi, dece nema... nije resenje ni da ostane tako zaboravna prepustena sama sebi a ne mozes da joj nametnes nesto sto prosto nece :| . ne znam, to je pitanje ogranicavanja slobode druge osobe a ako joj se nesto desi, zamerices sebi sto nisi vrsio pritisak.
 
ako zanemariš pritiske, ucene...nemoć i bolest...bila bi to slobodna volja................a nažalost nije....ko je dobrovoljno otišao u starački dom pored sopstvene kooće....a da ga na to nisu naterali najbliži....teži sloočaj....

Bolest možemo da isključimo pošto se pred odlazak radi veštačanje neuropsihijatra da se vidi da li je osoba mentalno očuvana da može sama da donese odluku! Lično znam obe strane medalje... Znam one kojima nije bilo lepo u domu, i znam one koji su se u domu preporodili... Ali ne volim kad 5 ružnih slučajeva bace senku na 1005 lepih... Mada je uvek tako!
 

Back
Top