Sef podoficira

Da li ce sami podoficiri birati tog svog predstavnika, kao najboljeg medju sobom, ili ce to biti samo jos jedan oficirski namestenik i njihova produzena ruka, ali ovaj put "ozvanicen" kao takav?
 
Hoce li neko da mi objasni sta je to?Kakvo je to mesto i da li se ide na neke kurseve?


pa birace se PRVI PODOFICIR i GLAVNI PODOFICIR .... s tim da kandidati za prvog podoficira su do cina starijeg vodnika prve klase , a za glavnog podificira zastavnik i zastavnik prve klase . Potrebna je odlicna sluzbena ocena , poznavanje engleskog jezika STANAG 1-1-1-1 , odlicna ocena sa fizicke provere . Popunjavace se upitnik po jedinicama i iznjasnjavanje ko bi zeleo da bude prvi podoficir ili koga iz tvog sastava predlazes da bude predstavnik u okviru tvoje jedinice. Uostalom uskoro ce svaka jedinica da dobije odgovarajuce upitnike sa detaljnim objasnjenjem ;)
 
@dejina811 - naravno to su zapadne fore
@SS88 - sta da ti kazem .... tesko ... jedino ako si u nekoj jedinici koja svoje staresine salje na kurseve u inostranstvo pa moras na VA da polazes ...ili da te neko predlozi za polaganje u Uparavi za kadrove ...a malo je takvih ko ce te predloziti ....ako si me to pitao ???!?!?!?
 
Tu se uci i polaze vojni strucni jezik. Ima pet stepeni. Prvi odgovara otprilike kao civilni osnovni, drugi kao srednji, treci kao visi, cetvrti je vec profesionalno poznavanje jezika kao prevodioc na primer, peti je poznavanje jezika na nivou maternjeg jezika. Ali ta slicnost sa civilnim nivoima nije bas blizak ,samo otprilike slicno. I samo vojno lice moze polagati. Naprimer za sluzbu u nekim nato organima minimum je treci stepen.
 
Tu se uci i polaze vojni strucni jezik. Ima pet stepeni. Prvi odgovara otprilike kao civilni osnovni, drugi kao srednji, treci kao visi, cetvrti je vec profesionalno poznavanje jezika kao prevodioc na primer, peti je poznavanje jezika na nivou maternjeg jezika. Ali ta slicnost sa civilnim nivoima nije bas blizak ,samo otprilike slicno. I samo vojno lice moze polagati. Naprimer za sluzbu u nekim nato organima minimum je treci stepen.
Sve je to lepo ali podoficir ce tu tesko da prodje,kao i u vecini drugih stvari:cry:
 
pa birace se PRVI PODOFICIR i GLAVNI PODOFICIR .... s tim da kandidati za prvog podoficira su do cina starijeg vodnika prve klase , a za glavnog podificira zastavnik i zastavnik prve klase . Potrebna je odlicna sluzbena ocena , poznavanje engleskog jezika STANAG 1-1-1-1 , odlicna ocena sa fizicke provere . Popunjavace se upitnik po jedinicama i iznjasnjavanje ko bi zeleo da bude prvi podoficir ili koga iz tvog sastava predlazes da bude predstavnik u okviru tvoje jedinice. Uostalom uskoro ce svaka jedinica da dobije odgovarajuce upitnike sa detaljnim objasnjenjem ;)

a cujem da je u Nisu potrebno da, osim navedenih kvalifikacija, imas i rodbinske veze /pasenoga u MO ili GS/ pa da te izaberu
 
Tu se uci i polaze vojni strucni jezik. Ima pet stepeni. Prvi odgovara otprilike kao civilni osnovni, drugi kao srednji, treci kao visi, cetvrti je vec profesionalno poznavanje jezika kao prevodioc na primer, peti je poznavanje jezika na nivou maternjeg jezika. Ali ta slicnost sa civilnim nivoima nije bas blizak ,samo otprilike slicno. I samo vojno lice moze polagati. Naprimer za sluzbu u nekim nato organima minimum je treci stepen.

hvala na odgovoru
jos samo jedno pitanje:koliko dugo traju??
 
Sta meni vredi sto znam taj engleski kao maternji kad nece niko da me uputi na kurs.. a inace taj stanag1 nivo je smesan,al' sta vredi..
Jedva cekam da izaberu tog "prvog" i "glavnog"..
 
pa birace se PRVI PODOFICIR i GLAVNI PODOFICIR .... s tim da kandidati za prvog podoficira su do cina starijeg vodnika prve klase , a za glavnog podificira zastavnik i zastavnik prve klase . Potrebna je odlicna sluzbena ocena , poznavanje engleskog jezika STANAG 1-1-1-1 , odlicna ocena sa fizicke provere . Popunjavace se upitnik po jedinicama i iznjasnjavanje ko bi zeleo da bude prvi podoficir ili koga iz tvog sastava predlazes da bude predstavnik u okviru tvoje jedinice. Uostalom uskoro ce svaka jedinica da dobije odgovarajuce upitnike sa detaljnim objasnjenjem ;)

Koliko sam cuo, za GLAVNOG je potrebno i to da je na komandirskim duznostima proveo 5 god.
Istina ili trac?
 
Koliko sam cuo, za GLAVNOG je potrebno i to da je na komandirskim duznostima proveo 5 god.
Istina ili trac?

nisam siguran za taj podatak ...ali retko ko od nas podoficira do cina starijeg vodnika nije bio na komandirskim duznostima .... 5 godina sam bio komandir odeljenja i 2 godine komandir voda ... :mrgreen:

P.S. Izvinjavam se u mom prethnodnom postu .... bice vise PRVIH PODOFICIRA ...znaci skoro iz svake jedinice po jedan ;)
 
@whitenicky, sta znaci da ce ih biti vise?
na kojem nivou se odredjuju "prvi" i "glavni"? bataljon,brigada,vojska(cela)?
i da li moraju sva ona 3 uslova biti ispunjeni da bi neko bio predlozen?
 
kooiko sam nacuo,plata jednog od njih dvojice treba da bude oko 50.000 dinara...
A to shto se tice stanag-a ..pa nisam siguran da osoba koja je kod mene predlozena ima isti...
Lik radi na Izdvojenom objektu,generalno je ok...ali nesho bash nema preterano muda....tj.nisam ga bash primetio da se istice u odbrani ljudi......po meni...pogodan za manipulaciju i slusha glavno nam shefovsko djubre...tako da...toliko o slobodi govora...
 
Upravo tako je i kod mene u jedinici: od 3 prva i 1 glavnog mislim da ni jedan, na engleskom, ne zna ni "dobar dan" da kaze. A o upitnicima nema ni govora jer su predlozeni od strane prvopretpostavljenog staresine (kriterijum pretpostavite...).
 
Upravo tako je i kod mene u jedinici: od 3 prva i 1 glavnog mislim da ni jedan, na engleskom, ne zna ni "dobar dan" da kaze. A o upitnicima nema ni govora jer su predlozeni od strane prvopretpostavljenog staresine (kriterijum pretpostavite...).

Tako to mora na pocetku da bude...sledeca "generacija" ce biti mnogo bolja sto se tice svega, pa i engleskog...a uvek su "pretpostavljeni" krivi :)
 

Back
Top