Airsoft Takticka Jedinica

atj ivan

Početnik
Poruka
1
"AIRSOFT "

Airsoft je moderan,ekstremni,borbeni sport ili rekreacioni hobi u kome participanti eliminisu oponente gadjajuci se sfericnim “Airsoft kuglicama”lansiranim iz “Airsoft oruzja”. Participanti tipicno koriste razlicite varijacije “oruzja” dizajniranog kao replike pravog oruzja,takticku opremu,odecu i raznoraznu drugu opremu koju koriste moderne vojne i policijske organizacije. Airsoft participanti ogranizuju skupove na otvorenim i zatvorenim terenima za borbu,kako bi igrali razne varijacije airsofta od kratkotrajnih borbi- “skirmicha”,organizovanih scenarija,vojnih simulacija (MILSIM) do istorijskih re-animacija(Re-enactment).
Borbena situacija na terenu cesto zahteva upotrebu vojne taktike da bi se zadaci postavljeni u svakoj igri resili uspesno, te neki klubovi ili pojedinci samoinicijativno organizuju i sprovode obuku u vojnim vestinama koje su im prekopotrebne na terenu.

Osnovna podela airsoft-a na podvrste:
-Arkadni
-MILSIM(Military Simulation-Vojna simulacija)
-Re-enactment

Arkadni airsoft
Podela na timova i igra na ogranicenom terenu sa ili odredjenim vremenskim periodom igranja ili scenarijima kao sto su: CAPTURE THE FLAG,TEAM DEATHMATCH,CQB i dr.

MILSIM
Kombinuje airsoft igru i oponasanje vojnih iliti policijskih organizacija u smislu, organizovanosti, hijerarhije,opremanja,procedura itd.

Re-enactment
Se bavi ozivljavljavanjem tema kao sto su drugi svetski rat,Vijetnam,Somalija itd.Uz koriscenje autenticne opreme iz odredenjog doba postize se maxsimalna autenticnost koja je prekopotrebna.

Podela airsoft oruzja :

-AEG (AUTOMATIC ELECTRIC GUN)/AEP (AUTOMATIC ELETRIC PISTOL)
Ciji pogon pokrece baterija.Mogu da ispaljuju airsoft kuglice u poluautomatskom ili automatskom modu.Potpuno su realisticne i imaju komande kao na pravom oruzju.Kompaktibilne su za dodatke i opremu koja moze da se montira i na pravo oruzje (takticka svetla,opticki nisani itd.).

-SPRING
Ciji pogon pokrece opruga koja je operativna samim repetiranjem oruzja.Ove replike ispaljuju airsoft kuglice samo pojedinacno tj za svaki pucanj replika mora naknadno svaki put da se repetira.

-GBB (GAS BLOW BACK ) GUN-PISTOLJ
Replike pistolja ciji pogon pokrece komprinovani ili “zeleni”gas ove replike ispaljuju kuglice u poluautomackom modu. Potpuno su realisticni i imaju komande kao na pravom oruzju.


Airsoft municija
Naziv : BB6mm

Tezina projektila : 0.12-0.20grama

Brzina projektila: U proseku :300fps/90mps (feet per second/meter per second)

Energija izbacenog projektila: max 1J

Istorija Airsoft-a

Da bi razumeli airsoft u siroj perspektivi kao sport prvo cemo otici do korena airsoft pusaka a to nas dovodi do dalekog Japana - mesta rodjenja airsoft-a.Sve je pocelo u Japanu 70-tih i 80-tih kada je par malih japanskih kompanija pocela da proizvodi 1:1 replike oruzja (bolje znane u Japanu kao model guns) da se zadovolje potrebe za oruzjem, koje je u japanu tada bilo gotovo kompletno zabranjeno.Ove replike ispaljivale su "manevarce" i primarno su koriscene za potrebe filmske industrije.Jedna o logicnih stavova japanskih vlasti da se dozvole replike, u nedostatku pravog oruzja, je da se nekako zadovolji opsesija naroda za rukovanje oruzjem.Napakon 80-tih nove varijante ovih replika su pristigle.Ove nove vazdusne puske -replike nazvane su AIRSOFT GUNS (PUSKE). BB standard je bio odmah usvojen, sto znaci sto znaci da su sve airsoft puske ispaljivale 6mm BBs kuglice.Ovi replike visokih performansi su bile uglavnom funkcionisale na sistemu opruge (SPRING) ili su bile na gas.80-te su bile na neki nacin bila zlatna vremena za airsoft puske u Japanu, airsoft (Bolje znan u Japanu kao "survival game") zadobijao je mnogo igraca i stekao je veliku popularnost.90-tih,dva velika tehnicka dostignuca promenila su airsoft u ono sto je on danas.Prvo, Gas Blowback (GBB) tehnologija evoulirala je u korisnu aplikaciju i omogucila je razvoj GBB pistolja koji su zapravo bili dovoljno dobri da bi se koristili za igru.Drugo, i jos mnogo vaznije,Tokyo Marui predstavio je seriju Automatskih Elektricnih Pusaka (AEG) koje jacaju i danas i koje su postale mocan standard za proizvodnju ostalih airsoft pusaka.U nekim krugovima godina 1998 smatra se kao probojna godina za airsoft izvan Azije.
Danas postoje ratne igre, streljacka takmicenja, turniri, sajmovi, cak i Airsoft Svetski Kup. Popularnost Airsofta nastavlja da raste u Severnoj Americi i Ujedinjenom Kraljevstvu.


Pozdrav i postovanje svim vojnim entuzijastima,

Moje ime je Ivan, ja sam osnivac prve registrovane organizacije koja se bavi Airsoft-om u Srbiji, organizacija postoji pod nazivom”Airsoft takticka jedinica-ATJ” i registrovana je 2004.godine u formi nevladine organizacije. Sticajem okolnosti,( koje su u ovom slucaju nebitne )ona jos nije pocela sa svojim radom i aktivnostima. Krajem prosle i pocetkom ove godine aktivno se radi na osmisljavanju novih obelezja, strategije rada, organizacije rukovodjenja ( nad ATJ i njenim projektima), programa obuke, kao i programu tj. konceptu, modela opremanja “Airsoft operativaca” i celokupne Airsoft Takticke Jedinice.


Vizija je da ATJ bude opremljena i organizovana po uzoru na specijalne antiteroristicke jedinice, Vojske Srbije, ali onako kako ih mi zamisljamo u nekoj naprednoj, ne-previse futuristickoj formi.

ATJ bavice se bazicno MilSim airsoftom ali i Arkadnim,( za odredj. clanove, rekreativce i sl.)
Pretendovacemo na simulacije borbe u urbanoj sredini i CQB, tako da ce oprema i obuka biti organizovana za te vrste simulacija.Ali ce se i pored toga takodje organizovati i letnji i zimski kampovi namenjeni za clanove ATJ koji imaju od 15-18 godina(tj.srednjoskolce) gde ce pored airsoft simulacija, biti ukljuceni i u posebne kurseve kao sto su; prva pomoc, osnovna PPZ, boravak u prirodi i dr.

U ATJ-u postojace i posebna hijerarhija koja ce biti prezentovana kroz cinove, zvanja i obelezja za svaku posebnu grupu, jedinicu, “garnizon”, organ i itd.

ATJ primace muske i zenske clanove koji imaju najmanje 15.godina pa navise(Naravno svi maloletnici koji zele da pristupe moraju imati pristupnice, potpisane od strane roditelja cija ce saglasnost da se potvrdi naknadnim licnim kontaktom).

Buduci clanovi ne moraju ispunjavati nikakve posebne zahteve bitno je da su
vidno psiho-fizicki sposobni, sto je uostalom sve, bar za sada dok se ne ustanovi dokument koji ce propisivati, osnove prijema kandidata u clanstvo .

U toku je priprema opste i posebne dokumentacije, kada ce poceti ATJ sa radom tacno, neznamo, jer i dosta toga zavisi i od nasih buducih saradnika; omladinskih nevladinih organizacija, donatora i drzavnih organa na celu sa Ministarstvima unutrasnjih poslova, odbrane, sporta, prosvete i svih onih koji zele i realno mogu da ucestvuju u stvaranju omladine koja ce postovati istinske vrednosti kao sto su: postenje, medjusobno postovanje i tolerancija, strpljenje, trud, drugarstvo i mnoge druge, a koje ATJ gaji i pruza kroz svoje aktivnosti i rad.

Ovim obavestenjem, ja samo zelim da znate da mi postojimo i da je ovo nesto u cemu sebe mozete videti i gde se mozete izraziti u potpunosti. Svi koji imaju bilo kakve ideje ili predloge i zele, da na bilo koji nacin ubrzaju pocetak radova i konacno startovanje ATJ-a, mogu da mi se obrate ili preko PM ili preko ovog topica.

Svi vasi predlozi i ideje bice veoma dobrodosli.



CEKOMOS-ATJ
 
DOBAR DAN!!!!
ZOVEM SE TODOR PUZOVIC,IZ ARANDJELOVCA SAM I VELIKI SAM LJUBITELJ SVIH VRSTA ORUZJA PA I AIRSOFT-a.IMAM 14 GODINA,I STRASNO BIH ZELEO DA SE PRIKLJUCIM KLUBU.DODUSE IMAM DOSTA OBAVEZA,PA NEVERUJEM DA BI ME MOJI PUSTILI DA REDOVNO DOLAZIM,ali me prvenstveno me interesuje nabavka airsoft oruzja.interesuje me da li ja mogu da posedujem uz odobrenje svojih roditelja pusku;"cm028-s-ak47-airsoft;'tu sam pusku nasao na netu na sajtu KAPOWWE,i vise bih je drzao kao ukras kod kuce,.
NE RAZUMEM SE BAS NAJBOLJE U AIRSOFT ORUZJE,ALI MI SE MNOGO SVIDJA PRETHODNO NAVEDENA PUSKA.,na sajtu sam video da je kod ove puske razlika u ceni znatno veca sa METALNIM kundakom a skoro pola manje sa DRVENIM.vec sam rekao da srasno volim oruzje i da cu verovatno krenuti putem policije,a otac mi je nacelnik sup-a u Arandjelovcu tako da mozete biti sigurni da bi puska bila ;'"BEZBEDNA;'/i da se ja ne bi ludijao.
ako mozete odgovorite mi na sledece;1;da li ja mogu posedovati ovakvu pusku-(cm028-s-ak47-airsoft)-,2:koliko kosta ova puska?, i da li je preko vas mogu nabaviti?,3:sta uz nju ide ot opreme i .....to je to:D;)
UNAPRED HVALA,TODOR PUZOVIC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Daj bre da se ujedinimo da taj Airsoft zazvivi. Imam 16 godina i veliki sam zaludjenik za AS-om. Ideja ATJ je odlicna nema sta. Sad sto se tice opreme ode se u Vojnu knjigu ili Army shop a oruzije u Arsenalu definitivno. Sve ukupno sam prso 17000 na oruzije 2x Colt .45 Smith&Wesson .38 Desert Eagle .50 i AK-47
 
Ah, sa svime bih se složio ali da je airsoft sport, još uvek nije, možda će biti, ako se izborite za to...

Slična hijerarhija, identične MILSIM igre, replike vatrenog oružja, sve ovo je prisutno i na našoj paintball sceni...

Za sada neformalno udruženje pojedinaca i klubova koje obuhvata preko 40 igrača, po nazivom "TacticalOps Srbija" svakog meseca, veoma često i više, održava okupljanja, uglavnom na teritoriji Vojvodine... Više informacija na www.tacticalsrbija.com - forum

Ono što je po mom mišljenju najveća mana u airsoftu a u odnosu na paintball, jeste što posle pogotka ne ostaje trag, što ostavlja mogućnost varanju i onog čuvenog "pogodio sam te - nisi". Dok je prednost što puške ispucavaju kuglice na većim rastojanjima nego paintball marker..

Sve u svemu, veoma mi je drago što se ovako nešto dešava i u našoj zemlji, do sada nisam koristio airsoft puške (da li je to izraz?), međutim voleo bih. Nego, među pojedincima koji s nama igraju paintball ima i onih koji poseduju airsoft puške i igraju airsoft, pa ako neko želi da ih upozna, neka mi se obrati...

specnaz. - www.paintballzr.blogspot.com
 
Drago mi je da vidim da i u Srbiji ima enuzijasta koji vole i cene airsoft.Ja sam inace iz Shvajcarske i bavim se airsoftom vec oko 2 godine i to samo rekreativno..Na pocetku prvo moram da pohvalim napisani tekst koji u potpunosti objashnjava shta je airsoft i na koji nacin se igra i sa kojom opremom..Zelim da naglasim da si uradio odlicno istrazivanje po pitanju markera i lepo objasnijo ljudima da znaju vrste i njihov pogon..Nadam se da ce air soft zazivetu u Srbiji jednog dana i da cesh me obavestiti kada bude moguce igrati,jer ja bih drage volje doshao sa mojom ekipom i odigrao par utakmica na vashem terenu....
 
Pozdrav svako koga interesuje airsoft mzoe meni da se javi,ja sam u novoosnovanom klubu/udruzenju airsoftera "Belgrade Mercenary Unit"
Smo jos jednom da se ponovi:
-Airsoft nije za sad registrovan sport,ali idemo ka tome.Potrebno je imati minmalno 16 godina za bavljenje airsoftom (inace maloletni clanovi mogu samo da ucestvuju u obicnim tereninzima) dok samo oni punoletni mogu da idu na vece kako domace tako i inostrane susrete.
 
Pozdrav svako koga interesuje airsoft mzoe meni da se javi,ja sam u novoosnovanom klubu/udruzenju airsoftera "Belgrade Mercenary Unit"
Smo jos jednom da se ponovi:
-Airsoft nije za sad registrovan sport,ali idemo ka tome.Potrebno je imati minmalno 16 godina za bavljenje airsoftom (inace maloletni clanovi mogu samo da ucestvuju u obicnim tereninzima) dok samo oni punoletni mogu da idu na vece kako domace tako i inostrane susrete.

Bivse sam vojno lice ,pre nego sto smo imali gadjanje automatskom puskom ,1999 godine isli smo na gadjanje obicnom vazdusnom,mene sta interesuje..Paintball koristi kuglice sa bojom (nije toliko precizan kao airsoft*)ali ostavlja trag kada pogodi cilj to jes kada ratuju 2 tima,medjutim gledao sam da moderne armije koriste airsoft u obuci i gadjanju meta samo mi nije jasno kako onaj koji je pogodio igraca iz drugog tima kao i onaj koji je pogodjen ima dokaza da je to uradjeno?kada je kuglica od legure plastike,ili pak mozda postoje kuglice za airsoft sa bojom?negde na youtube sam gledao kako lik gadja sa eksplozivnim kuglicama iz airsoft pistolja.
 

Back
Top