Primena inteligentnih kartica u Ekonoomiji

N

nemluk

Gost
Ako moze da mi se malo pojasni ova tema ne u sustini samih inteligentnih kartica jer o njihovom sastavu imam sadrzaj nego o njihovoj primeni u ekonomiji. Tema me pre svega zanima zato sto sam je prihvatio za rad seminarskog rada na Ekonomskom fakultetu u Subotici ali jendostavno jos nisam nasao nista o njihovoj primeni u ekonomiji nase drzave. Ako ste kompetentni u ovoj oblasti bio bi zahvalan ako bi mi malo opsirnije pojasnili ovu temu. U svakom slucaju bi mi dobro dosao i neki sajt na internetu u vezi ove teme. Unapred hvala
 
nemluk:
Ako moze da mi se malo pojasni ova tema ne u sustini samih inteligentnih kartica jer o njihovom sastavu imam sadrzaj nego o njihovoj primeni u ekonomiji. Tema me pre svega zanima zato sto sam je prihvatio za rad seminarskog rada na Ekonomskom fakultetu u Subotici ali jendostavno jos nisam nasao nista o njihovoj primeni u ekonomiji nase drzave. Ako ste kompetentni u ovoj oblasti bio bi zahvalan ako bi mi malo opsirnije pojasnili ovu temu. U svakom slucaju bi mi dobro dosao i neki sajt na internetu u vezi ove teme. Unapred hvala
Pa ovako Sa uvodjenjem informatizacije i primenom racunara ,standardizacijom i prihvatanjem EAN SISTEMA (jedinstveno oznacavanje proizvoda u medjunarodnim razmerama-sigurno ti je poznart bAR kod na artiklima)u ekonomiji ,narocito trgovini...uvodi se nesto sto se zove EFTPOS ILI elektronski transfer novcanih sredstava...
EFTPOS-omogucava da se elektronskim putem vrsi tranfer novca sa tekuceg racuna kupca na tek. rc. prodavca u momentu samog cina kupovine...pomocu tzv."Pametne kartice"
Ona sadrzi mikro cip sa memorijom koji sadrzi:ime i prezime vlasnika kartice,identifikacioni broj, podatke o bankovnom racunu i keditni potencijal vlasnika.
Mikrocip automatski registruje transakciju i koriguje stanje na racunu kupca u korist prodavca.
Placanje je zasnovano na "on-line"povezanosti kase u maloprodajnom objektu sa kompjuterom u banci....
.......Mislim da je ovo dovoljno od mene vise imas u udzbeniku Ekonomika Trgovine (informatizacija u trgovini - to je druga knjiga)Dr Sreten Cuzovic Ekonomski fakultet-Nis Pozdrav :D
 
evo jos nesto....U jugoslaviji nema mnogo preduzeca koja su prihvatila platne kartice zbog toga sto nema dovoljno uslova :POS terminali(bamkomati)kao ni samoih kartica ali ni infrastukture za ovakav nacin povezivanja…
Primenjuje se malo VISA u bankarskom sektoru,American expres ,diners …u turizmu ali I trgovacke kartice :Cmarket,RK Beograd…..
******
Udruzena Banka Jugoslavije(UBJ) I Postanska Stedionica su krenule sa projektom “Jgoslovenska bankarska kartica”(JUBA) I zamisljeno je da ona ima sledece funkcije:
-kao identifikaciona kartica uz cekove
-Za podizanje I ulaganje gotovine u banci I preko bankomata uz proveru PIN koda
-Za placanje roba I usluga na POS terminalima u on-line I off –line rezimu rada
-Za podizanje gotovine kod nematicne banke na osnovu medjusobnih ugovornih odnosa
-Za placanje roba I usluga u trgovinskoj mrezi,odnosno komunalnih usluga do limitya bez autorizacije,ili sa autorizacijom



P.S.nadji G.Stojanovic-Sistem poslovanja sa bankarskim karticama u inostranoj I domacoj praksi……….
 

Back
Top