Primena inteligentnih kartica u Ekonoomiji
Prikazujem rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Primena inteligentnih kartica u Ekonoomiji

nemluk
    Guest

Podrazumevano Primena inteligentnih kartica u Ekonoomiji

Ako moze da mi se malo pojasni ova tema ne u sustini samih inteligentnih kartica jer o njihovom sastavu imam sadrzaj nego o njihovoj primeni u ekonomiji. Tema me pre svega zanima zato sto sam je prihvatio za rad seminarskog rada na Ekonomskom fakultetu u Subotici ali jendostavno jos nisam nasao nista o njihovoj primeni u ekonomiji nase drzave. Ako ste kompetentni u ovoj oblasti bio bi zahvalan ako bi mi malo opsirnije pojasnili ovu temu. U svakom slucaju bi mi dobro dosao i neki sajt na internetu u vezi ove teme. Unapred hvala

Početnik
    Učlanjen
    09.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Primena inteligentnih kartica u Ekonoomiji

Citat Original postavio nemluk
    Ako moze da mi se malo pojasni ova tema ne u sustini samih inteligentnih kartica jer o njihovom sastavu imam sadrzaj nego o njihovoj primeni u ekonomiji. Tema me pre svega zanima zato sto sam je prihvatio za rad seminarskog rada na Ekonomskom fakultetu u Subotici ali jendostavno jos nisam nasao nista o njihovoj primeni u ekonomiji nase drzave. Ako ste kompetentni u ovoj oblasti bio bi zahvalan ako bi mi malo opsirnije pojasnili ovu temu. U svakom slucaju bi mi dobro dosao i neki sajt na internetu u vezi ove teme. Unapred hvala
    Pa ovako Sa uvodjenjem informatizacije i primenom racunara ,standardizacijom i prihvatanjem EAN SISTEMA (jedinstveno oznacavanje proizvoda u medjunarodnim razmerama-sigurno ti je poznart bAR kod na artiklima)u ekonomiji ,narocito trgovini...uvodi se nesto sto se zove EFTPOS ILI elektronski transfer novcanih sredstava...
    EFTPOS-omogucava da se elektronskim putem vrsi tranfer novca sa tekuceg racuna kupca na tek. rc. prodavca u momentu samog cina kupovine...pomocu tzv."Pametne kartice"
    Ona sadrzi mikro cip sa memorijom koji sadrzi:ime i prezime vlasnika kartice,identifikacioni broj, podatke o bankovnom racunu i keditni potencijal vlasnika.
    Mikrocip automatski registruje transakciju i koriguje stanje na racunu kupca u korist prodavca.
    Placanje je zasnovano na "on-line"povezanosti kase u maloprodajnom objektu sa kompjuterom u banci....
    .......Mislim da je ovo dovoljno od mene vise imas u udzbeniku Ekonomika Trgovine (informatizacija u trgovini - to je druga knjiga)Dr Sreten Cuzovic Ekonomski fakultet-Nis Pozdrav

Početnik
    Učlanjen
    09.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

evo jos nesto....U jugoslaviji nema mnogo preduzeca koja su prihvatila platne kartice zbog toga sto nema dovoljno uslova OS terminali(bamkomati)kao ni samoih kartica ali ni infrastukture za ovakav nacin povezivanja…
    Primenjuje se malo VISA u bankarskom sektoru,American expres ,diners …u turizmu ali I trgovacke kartice :Cmarket,RK Beograd…..
    Udruzena Banka Jugoslavije(UBJ) I Postanska Stedionica su krenule sa projektom “Jgoslovenska bankarska kartica”(JUBA) I zamisljeno je da ona ima sledece funkcije:
    -kao identifikaciona kartica uz cekove
    -Za podizanje I ulaganje gotovine u banci I preko bankomata uz proveru PIN koda
    -Za placanje roba I usluga na POS terminalima u on-line I off –line rezimu rada
    -Za podizanje gotovine kod nematicne banke na osnovu medjusobnih ugovornih odnosa
    -Za placanje roba I usluga u trgovinskoj mrezi,odnosno komunalnih usluga do limitya bez autorizacije,ili sa autorizacijom

P.S.nadji G.Stojanovic-Sistem poslovanja sa bankarskim karticama u inostranoj I domacoj praksi……….

Slične teme

1. Jednostrana primena prelaznog sporazuma
    Autor Kushi u forumu Politika
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 16.10.2008., 08:20
  2. Primena dizajna u multimediji...
    Autor Slim_ShadY u forumu Multimedija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 27.04.2008., 14:51
  3. primena toka funkcije???
    Autor clan_zivota u forumu Prirodne nauke
    Odgovora: 1