Vojne penzije i stanovi za vojne penzionere

turcin

Ističe se
Poruka
2.288
U cilju informisanja kao i razmene informacija i dezinformacija u vezi vojnih penzija i stanova za vojne penzionere koji nisu dobili stan od vojske resih da otvorim ovu temu kako bi se bivsi pripadnici vojske koji su u penziji mogli informisati o svim pitanjima iz ove problematike kao i sadasnji aktivni pripadnici koje ocekuje ista sudbina kao i nas koji smo u penziji,za pocetak koliko su mi rekli iz udruzenja vojnih penzionera u drugoj polovini januara su trebali uplatiti razliku za neka 4 meseca sto nije uradjeno,pretpostavljam da nisu obracunali,za one koji treba da prime dug od avgusta 2004 u vezi razlike,isto informacija iz udruzenja je da ce isplacivati po nominalnoj vrednosti boda kao i podatak da su neki zastavnik i kapetan naplatili istu razliku preko suda po zadnjoj vrednosti boda,imam rezervu prema ovome jer kako su naplatili kad isplata jos nije ni pocela,u vezi stanova nezvanicno kolaju price da ce se onim penzionerima koji su stekli pravo i dobili resenja za stan u zakup na neodredjeno vreme dati ponuda od 50 posto vrednosti pripadajuce kvadrature u novcu i tako resiti taj problem,za sada toliko,koliko je sve ovo tacno vec sam obrazlozio u uvodu teme kao i odakle sam dobio iste podatke.
 
Za damjana podatak koji je tacan i koji ti mozda moze pomoci,u ul.Brace Jerkovic 117 jedna zuta velika zgrada sa tri ulaza zivi bivsi admiral Slobodan Raicevic koji je pre nepune dve god.penzionisan,sad sta je tu interesantno,isti admiral je dobio stan od vojske u Baru i to dvosoban koji je otkupio,ali kad je dosao na sluzbu u bgd. u naselju Brace Jerkovic je dobio sluzbeni stan na upotrebuvelicine oko 70 i koji kvadrat,pre nego sto ce se penzionisati covek je sredio da mu dodele sluzbeni stan na ime mesta cina i postavljenja,pri tome zadrzavsi i stan u Baru tako da je sluzbeni stan ciji je vlasnik vojska isti admiral dobio kao trajno resenje svog stambenog pitanja,sto je sve ok ako pogledamo koja ga kvadratura sleduje ali kako je moguce da uradi prekategorisanje stambene jedinice,hocu reci da ako je isti to uradio,a jeste sto se moze i proveriti u stambenom MO na mala vrata,ne vidim razlog da i tvom ocu ne dozvole istu stvar uz priznanje razlike kvadrature,za ove podatke tvrdim da su tacni jer sam sa istim licno upoznat,a i po adresi mozes proveriti odredjene podatke,pozdrav.
 
Odlicna tema, nego bilo bi dobro ako bi neko ko moze da dodje do informacija, obavestavao o vojnim nekretninama, kako se rasprodaje i da li se rasprodaje jer to je jedini nacin da se dodje do kakvog takvog krova nad glavom a i o tome se pricalo najvise u medijima a sada MUK I TISINA, valjda prosli izbori pa nije vise bitno.
 
Hm,hajde da ih nazovem vesti sa terena,naime malopre kad sam bio u posti,sretnem zastavnika u penziji koji u istoj radi kao obezbedjenje,te se ispricasmo i naravno posto zivi u adaptiranom smestaju ciji je korisnik vojska a vlasnistvo je njegove mesne zajednice,osim toga sto mu je zakupnina povecana jos prosle godini,objasnio mi je da se bori da taj prostor legalizuje,podneo je zahtev,i uz pomoc svog prijatelja iz vojnogradjevinske direkcije pokusava to pitanje da resi,jer ceo taj kompleks koji je u sklopu mesne zajednice hoce da kupi gospodin Obrad prezime sam zaboravio,koji ima nameru da otvori privatnu kliniku za dijalizu,zaco srecno,mada licno nisam optimista jer vuk je jaci od zeca,a moguce da ce ovaj podatak nekome i koristiti,ako je moguce pitanje takvih prostora resavati preko vojnogradjevinske direkcije dok jos postoji,a takodje mu je i jedan pukovnik isto u penziji koji zivi u kasarni rekao da od stanova za vojne penzionere nema nista,za sve informacije koje sam ovde izneo nemam razloga da sumnjam jer istog zastavnika poznajem duze vreme,a takodje ne vidim zasto bi covek lagao,kad ga muka pritiska,moguce da je i on sam dezinformisan,ali zato i postoji ova tema,radi razmene informacija i dezinformacija.
 
@turcin, hvala na informaciji. Admiral je to. Moj otac je civilno lice koje je radilo za vojsku citav zivot, pocevsi od Slovenije, Libije, Kraljeva i Kragujevca. Ranjen je u Urosevcu '99 godine, kada je pokusao da pod uzbunom izvuce tenk iz hangara, da ga ne bi razneli. F-16 su ispustili 6 klasicnih avio bombi. Pogodjen je sa 28 gelera, od toga par je ostalo jos u telu. Imao je po rukama opekotine prvog stepena, cini mi se, jer je puzao do obliznje sume i puzeci je dodirivao vrele gelere. Desnu butinu mu je probio jedan geler i zbog toga malo sepa dok hoda. Sa drzavom se tuzio preko 5 godina zbog invalidske penzije. Kako sam ja shvatio, posto ima 60% telesnog ostecenja njemu bi, ako prihvati odmah invalidsku penziju racunali penziju kao da ima 50% telesnog ostecenja, tj. 10% manje. Preko 5 godina je bio na bolovanju i na kraju dobio na sudu i racuna mu se punih 60% za obracun penzije. I prosle nedelje je dobio na sudu,protiv drzave, da mu se isplati neka razlika od nekoliko meseci sto mu nisu placali.

Mene interesuje da li moze moj otac, nekada, da otkupi tih 40 kvadrata. Ali to je ustvari lokal u prizemlju jedne zgrade koji je preuredjen i tu zivimo 17 godina.
Hvala.
P.S. pohvale za ovu temu.
 
Ako je vojska korisnik ili MO,jer nijedan sraf nije u vlasnistvu vojske vec drzave Srbije,a za MO je stvar drugacija oni su vlasnici nekih nepokretnosti,e sad ako je takva stvar sa tim lokalom sanse postoje,ali nek ostane da se raspitam kako bi moglo to da se uradi,ja licno mogu preko PP da ti javim kako i na koju legalnu varijantu sam ja resio priznavanje prava na resavanje stambene porebe i dobio resenje za stan u zakup na nedredjeno vreme,pozdrav damjane.
 
Ako je vojska korisnik ili MO,jer nijedan sraf nije u vlasnistvu vojske vec drzave Srbije,a za MO je stvar drugacija oni su vlasnici nekih nepokretnosti,e sad ako je takva stvar sa tim lokalom sanse postoje,ali nek ostane da se raspitam kako bi moglo to da se uradi,ja licno mogu preko PP da ti javim kako i na koju legalnu varijantu sam ja resio priznavanje prava na resavanje stambene porebe i dobio resenje za stan u zakup na nedredjeno vreme,pozdrav damjane.

Ne znam sta znaci MO?
Ocekujem PP. Hvala.
Inace, slavinu moj otac je menjao skorije i pisao zahtev za placanje te slavine i pisao je pismo da je slavinu promenio.
Bukvalno sta god treba da zameni treba da javi nekom u Beogradu.
 
@turcin, hvala na informaciji. Admiral je to. Moj otac je civilno lice koje je radilo za vojsku citav zivot, pocevsi od Slovenije, Libije, Kraljeva i Kragujevca. Ranjen je u Urosevcu '99 godine, kada je pokusao da pod uzbunom izvuce tenk iz hangara, da ga ne bi razneli. F-16 su ispustili 6 klasicnih avio bombi. Pogodjen je sa 28 gelera, od toga par je ostalo jos u telu. Imao je po rukama opekotine prvog stepena, cini mi se, jer je puzao do obliznje sume i puzeci je dodirivao vrele gelere. Desnu butinu mu je probio jedan geler i zbog toga malo sepa dok hoda. Sa drzavom se tuzio preko 5 godina zbog invalidske penzije. Kako sam ja shvatio, posto ima 60% telesnog ostecenja njemu bi, ako prihvati odmah invalidsku penziju racunali penziju kao da ima 50% telesnog ostecenja, tj. 10% manje. Preko 5 godina je bio na bolovanju i na kraju dobio na sudu i racuna mu se punih 60% za obracun penzije. I prosle nedelje je dobio na sudu,protiv drzave, da mu se isplati neka razlika od nekoliko meseci sto mu nisu placali.

Mene interesuje da li moze moj otac, nekada, da otkupi tih 40 kvadrata. Ali to je ustvari lokal u prizemlju jedne zgrade koji je preuredjen i tu zivimo 17 godina.
Hvala.
P.S. pohvale za ovu temu.

Gospode Boze!Ali nista vise ne bi trebalo da nas cudi!Ne zelim da ti stajem na muku ali tvoj otac je trebalo da DOBIJE stan a ne da ceka otkup i slicno.Hrabre ljude iz nase skorasnje istorije drzava na svaki nacin kaznjava.
Zelim vam da ostvarite sva prava jer tvoj otac zasluzuje i vise od toga!:!:
 
Hvala puno na podrsci @taca36.
Eto, bas sinoc pricam sa sestrom da ljudi oko nas imaju neku stambenu sigurnost. Da imaju barem jednu nekretninu. Pa nabrajamo nase poznanike i svako od njih ima po stan, ili kucu, ili kucu i stan.
A mi, pored svega sto je otac ucinio za drzavu, ni stan svoj. Ako bude bilo otkupa otac ce dici kredit i kupiti.
Zato i moj otac nije dozvolio da sluzim redovnu vojsku, vec na fakultetu. Imam svoj neki malo office, racunar i eto nekih par sati dnevno tu provodim, jer on misli da nije vojska Srbije zasluzila da je branim.
Posto se vojska gotovo raspada bojim se i za taj lokal/stan da ce prodati nekom ili ko zna koji visi cin ce izdejstvovati da uzme u zakup.
Ostadosmo mi onda bez stana, a sa ocevom penzijom ne moze se zivte i da se placa stan neki. Majka ne radi jer je dobila otkaz prosle godine. Radila je pri vojsci. A i zdravlje je ugrozila tamo.

Bice valjda nesto. Nada poslednja umire. Ali, nada u ovoj zemlji .......
 
1995 god.na dan 20 oktobra tadasnji gradonacelnik gdin.Nebijsa Covic je urucivao kljuceve od stanova iz fonda solidarnosti i vojnih stanova u naselju Brace Jerkovic,bio je i predstavnik vojske,neki pukovnik RViPVO,zanimljivo je to da je zena ciji je muz bio vojno lice i poginuo u ratu sa Hrvatskom,a koja je tada bila CL na sluzbi u VJ mukotrpnom borbom uspela da dobije stan,ali su je primorali da potpise izjavu da se odrice pripadajuceg stana i da prihvata manji,kao i da nece potrazivati od vojske razliku kvadarata,znaci smohranu majku sa dvoje dece ciji je muz morao da polozi zivot za otadzbinu,koja je zena palog borca,na kraju je bila prinudjena da uzme porodicnu penziju i napusti posao,naravno zbog transformacije,i jos pored svega nisu joj i nece joj priznati godine radnog staza u JNA dok je radila u Kninu,takodje u svojstvu CL na sluzbi u vojsci,izgleda da smo imali nekoliko razlicitih armija,naravno meni takodje ne zele da priznaju ratni staz kao radni u dvostrukom trajanju iako sam sve dokumente podneo,iako zakon kaze da treba,oni jednostavno na svaki dopis cute,mozda cu ako budem imao vremena i nasao sagovornike koji zele da kazu istinu napraviti video zapise o stanju u kom zive,kao i dokumenta koja su podneli za resavanje svojih problema i sve to postaviti na youtube,pa da predstavimo Srbiju u punom svetlu onakva kakve je,bez ulepsavanja i zvanicnih izjava,pa ko im jos veruje.
 
Verovatno mnogi i znaju,neki su i iskoristili to pravo,svi vojni penzioneri kao i avl koji su ucesnici u ratu i u resenju o ukupnom radnom stazu im je ratni staz upisan kao radni u dvostrukom trajanju imaju pravo na 50 posto subvencije na komunalij,sve se resava u ul.27 marta u upravi za boracka i socijalna pitanja za teritoriju grada Beograda,za ostale gradove u njihovim nadleznim institucijama,ja to pravo koristim vec 3 god.sve sto vam treba od dokumenata,a ne treba puno mozete i telefonom saznati,naravno prvo 988 pa trazite broj uprave ja sam ga negde zaturio,ne ceka se duze od 10-ak min.i vazi za sve kategorije stanova kao i za civilna lica koja su ili su na sluzbi u VS,kao i za rezerviste,jedini uslov je da mora ratni staz biti upisan kao radni u dvostrukom trajanju.
 
Ima li zainteresovanih vojnih penzionera koji bi pod ugovorom radili u Iraku i Avganistanu,pitanje je ozbiljno,kandidati ne stariji od 40 leta,ako se nakupi dovoljan broj koji bi ispunjavao odredjene norme i kriterijume preko odredjenih ambasada se moze ici na 6 meseci,lov,odlicna,rizik poprilican.
 
Danas je predsednik udruzenja vojnih penzionera cetvrti put pisao i slao u MO dopis za isplatu razlika i duga vojnim penzionerima,na prethodna tri nije dobio odgovor,ali je medjudrzavnim sporazumom izmedju R.Srbije i R Crne Gore dug od avgusta 2004 zakljucno sa31.12 2004 vec odavno regulisan,izgleda da je nasa administracija spora samo kad smo mi u pitanju.
 
Danas je predsednik udruzenja vojnih penzionera Srbije cetvrti put pisao i poslao dopis MO za isplatu razlika i duga prema vojnim penzionerima,jer je medjudrzavnim sporazumom R.Srbije i R.Crne Gore dug za period od avgusta zakljucno sa 31.12 2004.odavno isplacen,a nama je trebao biti isti dug regulisan krajem januara ove godine,nesto je zaskripalo kod nas kao po obicaju.
 
S obzirom da sam uspeo telefonom da dobijem udruzenje vojnih penzionera u domu vojske i konacno saznam sta se desava sa dugom prema vojnim penzionerima,odgovor koji sam dobio mozda se nece dopasti nikome,posto je vlada do kraja marta trebalo da donese uredbu o isplati istog duga,a nije i u medjuvremenu je dala ostavku a vlada u ostavci nema pravo da donosi uredbe tako da od isplate istog duga nema nista,mada se isto udruzenje bori da se to pitanje resi nekim drugim putem,ali sanse su minimalne iz svega mozete izvesti zakljucak a ko zeli moze i licno da proveri putem telafona ako uspe da ih dobije broj je 3228076 naravno ako neko zove iz unutrasnjosti 011,i pre podne mislim da rade od 9 do 2,toliko,ako imate komentar ili kakve druge informacije slobodno ih iznesite,jer po ovome cemo cekati novu vladu da se formira pa onda ponovo rok od 90 dana za uredbu pa dok stupi na snagu,pa dok krene isplata,sracunajte i sami.
 
Sada je bod 9,020 din,a ne znam od 2004 koliko je puta korigovan,ali mislim da te necu slagati ako ti kazem da je oko 7 i nesto din bio tako 2004 krajem te godine znaci za manje od 2 din je povecan za tri i nesto godine u to sam siguran ali provericu pa cu navesti ovde tacno koliko je bio i kad i koliko je povecan.
 

Back
Top