Vojne penzije i stanovi za vojne penzionere

Па не може се баш тако тврдити. Нпр. чл. 387. Закона о облигационим односима, а то је и наш случај. Дужник (Влада РС - Држава) је признао дуг у целости и тиме прекинуо застарелост. Када се то деси , онда нема рока од 3, пет или десет година. У крајњем они ће исплатити и тај део дуга, само што неће законску затезну камату у целости. Судови се овде опет не понашају по закону!

Мало је чудно да напишемо да се судови не понашају по закону. Па још да додамо "опет". Не можемо да верујемо само оним судијама и судовима који суде у нашу корист, а да оне судове и судије које не суде у нашу корист окарактеришемо на начин на који читамо овде, зато што нам се нечије одлуке не свиђају.

Иначе, тужена страна није Влада, тако да закључак Владе не може да представља признање дуга.

- - - - - - - - - -

Sva je sreca "sto su nepristrasni i samostalni" ...

А зашто стављаш под наводнике непристарасност и самосталност? Наравно да судије суде по закону и праву. У сваком житу има кукоља, па тако има и међу судијама и тужиоцима лоших судија или поткупљивих судија. Међутим, народ не цени судије према томе да ли су лоши или поткупљиви, већ према томе како су њима пресудили.

То би било нпр. као да за војску кажемо да је дезертерска због тога што је један мали део војника или официра дезертирао.
 
Мало је чудно да напишемо да се судови не понашају по закону. Па још да додамо "опет". Не можемо да верујемо само оним судијама и судовима који суде у нашу корист, а да оне судове и судије које не суде у нашу корист окарактеришемо на начин на који читамо овде, зато што нам се нечије одлуке не свиђају.

Иначе, тужена страна није Влада, тако да закључак Владе не може да представља признање дуга.

- - - - - - - - - -



А зашто стављаш под наводнике непристарасност и самосталност? Наравно да судије суде по закону и праву. У сваком житу има кукоља, па тако има и међу судијама и тужиоцима лоших судија или поткупљивих судија. Међутим, народ не цени судије према томе да ли су лоши или поткупљиви, већ према томе како су њима пресудили.

То би било нпр. као да за војску кажемо да је дезертерска због тога што је један мали део војника или официра дезертирао.

Наравно да могу тако да напишем, зато што се баш на овом примеру усклађивања војних пензија за 11,06% показало како суде наши судови. Некима су признавали право, некима оспоравали иако се ради о идентичним случајевима. То је за Богу плакати шта се све може подвући под слободна судска воља. Мало морген. Суде не по закону, него по инструкцијама "одозго" (политике) или по налогу председника суда. Па цела Европа зна да нам је судство најгора државна институција.
Кажеш није тужена страна влада, ха, ха, ха. Па нисмо могли да тужимо владу, јер би изгубили спор. И ти се правиш много паметан. А чији је РФ ПИО? Јел' то приватна фирма, или је то државни орган? Ко ту води главну реч? Влада, зар не? Када је премијер, тј. влада и њени министри признали дуг, гле чуда онда су и судови и РФ ПИО признали дуг и понудили вансудска поравнања. Зар је то морало тако? Да су на време признали грешку и исплатили људима дуговања, ништа то није морало овако да резултира огромним гневом десетине хиљада људи, подношењем тужби, огромним радом судова, адвоката. И што је најгоре новац који је требао бити исплаћен КВП сада лепо крцкају адвокати.

И у твом другом одговору на бакоњин коментар си погрешио Наравно да не суде по закону и праву. Требало би, али то не раде, а већ сам ти објаснио зашто.
 
То што су судије судиле различито је управо доказ да на њих нико није утицао, већ су судили по својој процени. Некоме се одлука свидела, некоме не.

Онда је Апелациони суд заузео јединствено становиште и судови суде по јединственом становишту. Многе правне главе су расправљале на ову тему, и донели су закључак. Закључај може да буде исправан или погрешан. Међутим, оптужити професију за овакве ствари је бесмислено. Замисли да ја оптужим припаднике војске и целу војску због свих могућих изгубљених ратова и територија у претходним периодима?
Влада је правно лице, као што су и други органи или организације или заводи или МУП, или министарство одбрене итд..итд. Влада није тужена страна, те њен акт не може бити признање туђег дуга. Правила о томе како се правни субјект одређује су прилично јасна.
 
Ne to nije dokaz da su sudije sudile po svojoj proceni nego je to dokaz da nema jedinstvene sudske prakse i da neke sudije sude na osnovu činjenica i po zakonu a neke po nalogu političara, ministara, predsednika suda, kasacionog suda i šta ti ja znam već koga nisu spominjali i kakve sve načine nisu pronalazili da nam to ospore. "Onda je Apelacioni sud ...." da, da "A onda je veverica umotala čokoladu ..." Ne nego je vlada priznala dug. Do tada su se iz petnih žila upinjali da opravdaju odluke bivših ministara Šutanovca i speru sa sebe odgovornost. Kako vlada tako i RF PIO kao neposrednog izvršioca. Kako je rastao broj tužbi, nezadovoljstvo vojnih penzionera, pa i protesti ispred zgrade vlade RS, tako su i oni svi shvatili da nećemo odustati. Tada je vlada priznala dug, a oni su u krajnjem ti koji nam duguju tj. država, a vlada=država. Tako smo trebali uraditi i onda kada su nas zavrnuli za plate po čl. 75 Zakona o vojsci još 2000 godine kada je na vlast došla DS. Sudije su sebi naravno svima usvojile i naplatile te razlike, a naše tužbe su odbacivali. Tako da ja tvrdim, 90% građana Srbije i pola Evrope zna da nam sudstvo ne valja i da mora da se uradi reforma sudstva. I naravno da ih optužujem i njih kao i njihovu profesiju. Nisu profesionalni i ne drže se zakona. Iz kojih razloga? Ne znam sigurno ih ima bezbroj. U to uopšte neću da ulazim, ali je tako.
 
Da se nisu pripremali za ove Izbore , pitanje je da li bi i se smilovali da isplate i ovu crkavicu pocetkom godine ...?
Obaska je to sto nisu uracunali i isplatili i dospele troskove zapocetih parnica , advokatske troskove po Tarifi Adv. komore , sudske takse , kamatu ; vec su sve to prebacili na teret penzionera i malte ne ih primorali visegodisnjim "mrcvarenjem i povlacenjem po sudovima " da prihvate ponudu po principu "daj sta das " , sto je zaista amoralno ...
 
Da se nisu pripremali za ove Izbore , pitanje je da li bi i se smilovali da isplate i ovu crkavicu pocetkom godine ...?
Obaska je to sto nisu uracunali i isplatili i dospele troskove zapocetih parnica , advokatske troskove po Tarifi Adv. komore , sudske takse , kamatu ; vec su sve to prebacili na teret penzionera i malte ne ih primorali visegodisnjim "mrcvarenjem i povlacenjem po sudovima " da prihvate ponudu po principu "daj sta das " , sto je zaista amoralno ...

Pitanje za one koji su dobili nepovratni kredit:Jesu li traženi od njih novi papiri pre samog potpisivanja ugovora,dokazi,maltene isti kao kada smo podnosili prvi zahtev,plus izvod iz matične knjige venčanih i račune o plaćenim obavezama za stan,struja,voda,čišćenje,telefon i sl.Ovih dana sam došao,konačno na red da dobijem taj famozni "kredit" i umesto da idem da potpišem ugovor,traže mi sve te navedene papire,i to overene u sudu ili kod notara,kako za koji papir,a kod mene se nište nije promenilo u statusu.Posebna stavka je famozni Zaključak stanbene komisije iz 2014.god.koji nisam dobio,iako sam isti tražio pre godinu dana.Radi se o istoj "kući",gde je isti starešina,jeste da su na različitim lokacijama,ali su pri jednoj komandi,a pomašaju se sasvim suprotno,tražeiste dokumente,u originalu,a poznato je kako se isti dobijaju i koliko koštaju,posebno overe fotokopije.Molim da mi se neko javi,da li je prošao isto.ili je to nešto novo.
:worth:
 
Pitanje za one koji su dobili nepovratni kredit:Jesu li traženi od njih novi papiri pre samog potpisivanja ugovora,dokazi,maltene isti kao kada smo podnosili prvi zahtev,plus izvod iz matične knjige venčanih i račune o plaćenim obavezama za stan,struja,voda,čišćenje,telefon i sl.Ovih dana sam došao,konačno na red da dobijem taj famozni "kredit" i umesto da idem da potpišem ugovor,traže mi sve te navedene papire,i to overene u sudu ili kod notara,kako za koji papir,a kod mene se nište nije promenilo u statusu.Posebna stavka je famozni Zaključak stanbene komisije iz 2014.god.koji nisam dobio,iako sam isti tražio pre godinu dana.Radi se o istoj "kući",gde je isti starešina,jeste da su na različitim lokacijama,ali su pri jednoj komandi,a pomašaju se sasvim suprotno,tražeiste dokumente,u originalu,a poznato je kako se isti dobijaju i koliko koštaju,posebno overe fotokopije.Molim da mi se neko javi,da li je prošao isto.ili je to nešto novo.
:worth:

pozz sasa
ja sam prošle godine u julu dobio nepovratni kredit i jedino što sam morao da uradim jeste da zovem i zakažem termin kada ću doći da potpišem rešenje, mora sam doneti i kopiju računa u banci na koji će mi se izvršiti uplata.Rešenje sam potpisao oko 11 sati pre podne i istog dana oko 15 sati su mi uplatili ceo iznos po srednjem kursu nbs.
 
Stigao sam na red,da u sledećoj dodeli kredita budem i ja,i taman kada sam očekivao poziv za potpisivanje rešenja,dobijam zahtev za dostavljanje nekih dokumenata,pa između ostalog Zaključak o pripadajućem stanu po novom Pravilniku iz 2014.god,a koji još nisam dobio iako sam ga pismenim putem tražio pre godinu dana,traže račune o plaćenim režijskim troškovima za stan,rešenje o penzionisanju i Izvod iz matične knjige venčanih.Jedini problem predstavlja Zaključak stambenog organa koga nemam po novom Pravilniku,a oni ne odgovaraju na telefon,slao sam zahtev ma mil adresu i ništa,a kod njih se ne može doći bez zakazivanja,pa se pitam kako zakazati,kada je telefon stalno zauzet.
 
http://www.politika.co.rs/sr/clanak/376140/Vojnim-penzionerima-jos-jedna-sansa

"Vojnim penzionerima još jedna šansa
Oni koji u poslednje dve godine nisu s PIO fondom dogovorili isplatu razlike penzija mogu to da učine do kraja ove godine

Vojni penzioneri Srbije moći će Republičkom fondu za penzijsko i invalidskom osiguranju da podnesu zahtev za jednokratnu isplatu razlike penzije poravnanjem i to do 31. decembra ove godine, potvrđeno je zaključkom vlade.

Dug prema penzionerima i neravnopravnost u usklađivanju i povišici penzija koja se ispravlja poslednje dve godine, potiče od 2008. godine, kada su civilnim penzionerima penzije bile uvećane za 11,06 odsto, ali su vojni penzioneri posle objedinjavanja njihovog i civilnog fonda, bili uskraćeni za celokupno povećanje. Već im je iznos na čekovima bio veći za nešto više od četiri procenta.

Dug od 2008. do 2012. sudovi ne priznaju, a oni koji se dogovore sa PIO fondom, dobijaju celinu duga (zaračunava se od 1. januara 2008. godine do momenta kada je priznato to pravo), što znači, da je isplativo dogovoriti se i sada sa PIO fondom, ponovio je više puta i Aleksandar Vulin, ministar rada.

Svi vojni penzioneri, njih 57.240, bez obzira da li su išli na vansudsko poravnanje, ili ne, već su dobili uvećanu penziju za 6,57 odsto, koliko je Ustavni sud odredio. Ostalima koji su se dogovorili sa PIO fondom o vansudskom poravnanju, isplaćena je jednokratna odšteta za sve ove godine.

Ljubomir Draganjac, predsednik Udruženje vojnih penzionera Srbije, zahvalio je nadležnima na razumevanju i pruženoj pomoći u donošenju ovakvog zaključka, budući da se na taj način omogućava velikom broju vojnih penzionera da neisplaćenu razliku naplate preko PIO fonda.

U Udruženju smatraju da je produženje roka obostrano korisno, jer se najveći broj vojnih penzionera opredelio da neisplaćenu razliku ostvaruje preko PIO fonda čime su se izbegli sudski troškovi, zatezne kamate i advokatski i drugi troškovi, koji padaju na teret ovog fonda.

Prema poslednjim podacima, oko 30.000 vojnih penzionera tužilo je državu, s tim što i dalje imaju mogućnost da odustanu od tužbe i poravnaju dug s PIO fondom.

Razlog zašto je do produženja roka došlo je i činjenica da i dalje ima naslednika vojnih penzionera koji nisu završili ostavinske sudske postupke, zbog čega nisu mogli da podnose zahteve za poravnavanje.

Pojedini vojni penzioneri, koji nisu želeli da prekinu sudski spor, tvrde da su bolje prošli od svojih kolega, jer su uz osnovni dug uspeli da naplate i kamatu. Drugi, pak, koji su prihvatili ponudu države kažu da im nije jasno zašto ih advokati i dalje vuku za rukav da im nadomeste troškove kada su prekinuli sudske sporove.

Pojedini advokati traže 10 odsto za 2008. i 2009. godinu, iako su oni potpisali vansudsko poravnanje i 10 procenata uzimaju za presudu koja nema veze sa poravnanjem, uz napomenu da će ih tužiti, ako ne plate.
Branko Popović, advokat, objašnjava da bez obzira na to što su penzioneri odlučili da povuku tužbu, moraju da izmire dug prema advokatima, jer su se na to najverovatnije obavezali.

– Pretpostavljam da su pre nego što im je država ponudila ovu mogućnost da poravnanjem naplate razliku penzije, oštećeni vojni penzioneri s advokatima potpisivali ugovore na osnovu kojih ovi naplaćuju svoje usluge, u skladu s tarifom. Neki su, koliko znam, pristali samo da plate troškove suđenja, ali ne i procenat po realizaciji, odnosno po konačnoj presudi – kaže ovaj advokat koji je u nekoliko slučajeva zastupao vojne penzionere ovim povodom.

Sada se ta obaveza, ističe, mora izmiriti u procentu u kom je navedeno u ugovoru, inače, advokat ima zakonsko pravo da tuži penzionera koji se ogluši o potpisan ugovor. Advokat će propisano fakturisati svoje usluge i troškove naplatiti u izvršnom postupku, zaključuje naš sagovornik.".


:think:

Zanimljivi , ali i korisni su i neki komentari ...:

"Dragoslavпре 20 сати
Politika je najozbiljni dnevni list bio u SFRJ i sda je u Srbiju. I van naše zemlje je poznato da je to štampa kojoj se može vrovati. Ali, kvari deo tog saznanja. Krajnje je vreme da da Politika angažuje nekog novinara koji će da se alo zainteresuje o problemima vojnih penzionera i da napiše ono što je istina i dokumentovana istina. U ovom članku piše da su vojni penzioneri dobili uvećanje penzije od 6,57% kako je Ustavni sud odlučio. To je, ne laž, nego bezobrazluk, kada tako neko piše i podržava pljačku vojnih penzionera. 6,57% smo primili povećanje umesto 11,06%, zato što je Vučić rekao: '' Dugujemo vojnim penzionerima 300 miliona evra a isplatićemo im 160 miliona evra. To vaš novinar zna ali igra igru po diktatu izvršne vlasti i obmanjuje čitaoce. E to je sramotra za moj omiljeni list POLITIKA. Ako neko misli da ja nisam u pravu neka me kontaktira preko Udruženja sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije. Sve ću da dokumentujem. Nema laže i prevare."...
 
" Војни пензионери траже да им се врате умањене пензије
Више од 96 одсто њих четири године примало пензију у просеку мању за око 15,6 одсто. – У исто време примања им повећана за 7,7 процената


Аутор: Јасна Петровић-Стојановићпетак, 12.04.2019. у 22:29


Удружење војних пензионера Србије упутиће писмо председници владе Ани Брнабић с молбом да се у што краћем року размотри начин враћања умањених пензија у протекле четири године док је на снази био Закон о привременом умањењу. Враћање закинутог дела пензије би колико-толико надокнадио урушавање оштећених пензионера и њиховог стандарда, наводи се у писму.

Полазећи од чињенице да је републичка каса у суфициту, војни пензионери сматрају да су испуњени услови да се, сагласно Уставу врати неисплаћени део пензије, будући да више нема јавног интереса да им се одузима право својине.

Они траже да им се закинути део исплати у што краћем року, али не дужем од четири године, било у сукцесивно наплативим обвезницама, било уз исплату пензије у месечним ратама једнаким неисплаћеним износима за односни месец, наводи се у писму.

Љубомир Драгањац, председник Удружења војних пензионера Србије, рекао је на јучерашњој седници скупштине да је 96 одсто њих четири године примало умањену пензију у просеку за око 15,6 одсто.

– За то време пензије су повећане за 7,7 одсто (годишње 1,9 одсто), а плате у јавном сектору и до 27 одсто што је довело до тога да износи војних пензија буду мањи од 65 одсто од плата официра и подофицира, због чега тражимо да се смањени износи пензија врате – казао је Драгањац.

Војни пензионери упутиће посебно писмо министрима одбране и рада како би им још једном скренули пажњу да се у што краћем року донесе посебан закон који ће уредити питање социјалног осигурања војних осигураника, које је почело да се нарушава када се овај фонд припојио ПИО фонду.

– Укинута су и умањена права која су била веома важна за стамбено обезбеђење и социјалну и хуманитарну помоћ. Престало је издвајање средстава за стамбено обезбеђење од око 2,5 одсто, укинута је једнократна новчана помоћ за болесне и оне са малим пензијама, а и накнада за трошкове исхране и смештаја за време путовања и боравка у месту прегледа и лечења – нагласио је председник.

Од јануара 2008. године, од када се пензије не усклађују са кретањем плата професионалних војних лица, већ по динамици и на начин уређен Законом о ПИО дошло је до нарушавања система и великог поремећаја у износима пензија за особе истог чина и положаја само у различито време пензионисане. Војним пензионерима је одмах оспорено право на ванредно усклађивање пензија за 11,06 одсто.

Драгањац је подсетио да је Законом о војсци било прописано да просечна плата официра по чину и положају не може бити мања од три, нити већа од пет нето зарада запослених у републици. Просечна плата подофицира по чину и положају је 70 одсто од просечне плате официра.

– Како ствари сада стоје због неусаглашености прописа о утврђивању висине почетног износа пензије и начина усклађивања постоје драстичне разлике у висини примања особа истог чина и положаја зависно од времена пензионисања, које се не могу оправдати – категоричан је Драгањац.

Протести пред Уставним судом


Због немогућности да од Уставног суда добију тумачење да ли је Закон о привременом умањењу пензија уставан или не, Удружење синдиката пензионисаних војних лица Србије ће у заштити права најстаријих организовати вишедневне протесте пред Уставним судом Србије од 17. маја 2019. године, наводи се у саопштењу овог удружења.

Удружење је у сарадњи са другим синдикатима пензионера, од 2015. дописима предлагало и захтевало од надлежних да укину смањење и неусклађивање пензија, законом регулишу повраћај неисплаћених делова пензија са каматом, али до тога ни до данас није дошло.".

http://www.politika.rs/scc/clanak/427304/Vojni-penzioneri-traze-da-im-se-vrate-umanjene-penzije
 
BWE, bakonja... Ja sam verovao svim tim gmazovima na vlasti do 1991.., kada sam shvatio da su oni laz i prevara... 16.11.2017., postmortem neslavnih dogadjaja jasno opisanih mnome, ja sam shvatio da je 99% naroda Srbije laz i prevara... Ocekivati bilo sta od njih je Iluzija, i Imaginacija, jer je sve u Srbiji politicka i kriminalna magla, manipulacija, laz i prevara, tzv demokratsko Pozoristance Puz. :per:

_nobody_
 
:)

To o "polusvetu" , tu bas i nisam nesto upucen u detalje , ali mi se cini da si propustio ironiju u onom sto si citirajuci obojio u crveno ...

"Kao i sav normalaan Svet"...!

I to , sirom Sveta ..
.


...jer je , bojim se , skoro citav Svet bas onakav kako si ga ovde opisao :

..Ocekivati bilo sta od njih je Iluzija, i Imaginacija, jer je sve u Srbiji politicka i kriminalna magla, manipulacija, laz i prevara, tzv demokratsko Pozoristance Puz..

:)

Demantuj me slobodno , ako gresim ...
 
Koliko mi je poznato samo bracni drugovi "nasledjuju penziju" , ali Ti je najsigurnije da pregledas sta su ovde napisali :

http://www.pio.rs/cir/
Potrazi Zakon o penzionom i invalidskom osiguranju :

http://www.pio.rs/cir/zakoni-pio.html
I "Najcesca pitanja" :

http://www.pio.rs/cir/najcesca-pitanja-cir.html
Mozda pronadjes neke odgovore , ali je opcija i da se konsultujes sa Pravnom sluzbom u Opstini i u PIO Fondu mesta stanovanja , a tamo su saveti i konsultacije besplatni.

Ili kod nekog kvalitetnijeg advokata .
 

Back
Top