Hemija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

vuckoKV

Početnik
Poruka
2
Jer moze neko da resi ove zadatke:

1. Odrediti maseni udeo u rastvoru gde je 30g supstancije rastvoreno u 120g vode.

2. Koliko treba odredjene supstance da bi mogli nagraditi 900g vode u 12% rastvoru.

3. Objasni:
-3 +5
N ------> N

+6 +2
S --------> S (ovo gore bi valjda trebalo da su joni)

Odgovor mi treba sto pre (ako je moguce danas) i sto prostije (za osnovnu skolu)
 
1.maseni udeo=masa rastvorene supstance/masa rastvora
masa rastvora ti je zbir masa i rastvorene supstance i vode znači 150g, znači 30/150 *100%
2.ovo ti je čista matematika W= mrs/mr 0.12=mrs/mrs+900 pa rešavaj
3.ovo sa azotom nisi dobro zapisao jer ako je jon -3 i primi još 5 elektrona treba da bude -8 a to nije moguće jer je minimalna valenca -3 verovatno ti je na strelici pisalo -5e- a tada azot prelazi u +2 ali ovo se ne uči u OŠ
 
dobro, hvala.. ono 3 pitanje..
treba po jedan broj da se nadje iznad jednog atoma.. (tako sam ja i napisao nego neznam sto se vratilo nazad)
znaci ono gore su joni... iznad prvog N treba da stoji -3 a iznad drugog N treba da stoji +5
(isti slucaj sa Sumporom)
hvala jos jednom
 
3. Objasni:
-3 +5
N ------> N

+6 +2
S --------> S (ovo gore bi valjda trebalo da su joni)

jeste neshto chudno napisano. Ako ti brojevi iznad crtice treba da budu na narednom atomu onda je azot pri tom otpustio 3 elektrona da dodje do 0 pa josh 5 da bi postao pozitivan +5. Kada se sve sabere 3+5 dobija se 8 otpushtenih elektrona. Pa iznad crtice treba da stoji -8e
Kod sumpora isto mislim. Sumpor prima 4 elektrona pa iz +6 prelazi u +2. Tu znachi iznad crtice treba da stoji +4e.
Prvi proces je proces odpushtanja elektrona i zove se oksidacija, drugi je proces primanja elektrona i zove se redukcija.
 
Ajde hemičari, pomozite mojoj sestričini koja ide VII razred da nađe odgovor na pitanje kako se dobija miris iz npr. jagode ili jabuke. Ovo joj je potrebno za referat, dakle ako neko može da me uputi na pravu web adresu gde mogu da pronađem odgovor ili ako neko ima već gotov referat na ovu temu, neka učini dobro delo. Pozdrav
 
jel mozete da mi uradite ovaj zadatak!!!!Iizracunaj masu 15%-tnog rastvora koju treba razblaziti sa 120g vode da bi se dobio 10%-tni rastvor???rezultat je 240g....treba mi postupak!!!hitnoo
 
Ne znam adresu ali pomoćiće ti ako budeš tražio estri, mada mislim da će sve biti komplikovano za taj uzrast, pokušaj na svethemije i hemijamladima
 
Svaka grupa elemenata ima podgrupu "a" i "b". Zanima me na osnovu cega se dele elementi iste grupe na podgrupe u PSE?

Redni broj grupe nam pokazuje koliko ima elektrona posmatrani element na zadnjem nivou, koji se zove valentni nivo pa su i ti elektroni valentni elektroni. Prva i druga "a" grupa imaju samo s-podnivo, od trece do osme "a" grupe elementima se nalaze valentni elektoni i u s- (potpuno popunjene elektronima) i u p-podnivou (nisu potpuno popunjene elektronima sem kod plemenitih gasova) . Kod onih koji su u Ib, IIb,...VIIIb oni imaju pored s- i p- jos i d- podnivo u zadnjem valentnom nivou koji ima elektrone.
Nivoi, podnivoi i orbitale popunjavaju se elektronima po pravilu minimuma potencijalne energije, Pauiljevom principu iskljucenja i Hundovom pravilu.
 
Ako ti se u zadatku traži da izračunaš koliko grama neke supstance ima u recimo 250g rastvora, obzirom da se rastvorljivost odnosi na 100g rastvarača onda moraš sabrati , na primer rastvorljivost je 36g postavi proporciju 36g:136g(rastvora)=x:250g(rastvora)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top