Problem.

Treća

Iskusan
Poruka
6.360
Odlučila sam da otvorim temu, mada sam ovo sto puta do sada napisala. Ipak, pretpostavljam da neke stranačke ličnosti čitaju šta se ovde piše, pa da pročitaju ako su neobavešteni i da jave gde treba, mada se nosim mišlju da napišem par mejlova na bitne adrese.
Ali šta vi mislite? Do kada će neki Srbi biti nepažljivi? Jako mi smeta to što Šiptari kupuju stanove i kuće po celoj Srbiji. Čula sam za par primera i zgrozila sam se. Zanima me, o čemu Srbi, koji prodaju nešto svoje Šiptaru, razmišjaju? Zar je moguće da nema Srba kojima mogu prodati to isto? Ne verujem. Mislim da su Šiptari spremni da daju koju paricu više, pošto računaju na duže staze. Da li je moguće da ljudi ništa nisu naučili? I zašto vlada, kada je već masa nerazumna, ne reguliše taj problem zakonom koji će onemogućiti takve tragedije?
Mislim da ljudi nisu dovoljno upoznati sa tim problemom i zato otvaram temu. Dovoljno je i da je pročitate, da znate da se dešava, ako niste čuli. Juče čujem da se predviđa da će nas biti oko 4 miliona za 50 godina. A još dodajte na to i ovo što sam ja napisala, pa ....
Problem. Zar ne?
 
Samo logičan sled događaja. Srbi na jugu zemlje (Vranje, i Preševska dolina) ne mogu da žive normalno u centralizovanoj državi, pa ako već žive bedno, zašto da ne prihvate ponudu nekoga (bez obzira koje nacionalnosti bio, i nije mi jasno zašto bi neko pitao koje si nacionalnosti pri kupovini proizvoda) ko dođe i ponudi da kupi plac i kuću po ceni dva puta većoj od realne? Iskoristi ovaj iz Bujanovca taj novac za preseljenje u Niš, Novi Sad ili Beograd i obezbeđen mu je kvalitetan život umesto da crkava za majčicu Srbiju u pretcivilizacijskom Bujanovcu ili Vranju.

Ako se pozovemo na etiku i moral, prodaja tog imanja je moralno opravdan čin, dok bi odbijanje bilo nemoralno prema sebi. Čovek je dužan najpre da bude odgovoran prema sebi i sopstvenom životu. Nikakvi nacionalni interesi ne dolaze u pitanje u pojedinačnom ljudskom životu; a još je gore ako dodamo da je do teške situacije dovela upravo dotadašnja nacionalna politika.

Život građanina je najvažniji. A ono što ti, očigledno iz ovog tvog komentara, ne vidiš je:

I zašto vlada, kada je već masa nerazumna, ne reguliše taj problem zakonom koji će onemogućiti takve tragedije?

... da je upravo vlada i loša unutrašnja (mada i spoljašnja) politika krivac za to što se događa u samoj Srbiji, što ljudi prodaju stanove i beže sa nekih područja, i što drugi mogu (ovo da pođe bala srpskim nacionalistima) lako da nanjuše gde bi mogli da otkunu koje parče teritorije.
 
O bežanju iz ugroženih područja nisam govorila, mada i tu ima mesta za polemiku. Mada, ko sam ja da tim ljudima, koji su zaista ugroženi, govorim šta da rade. Nije to problem. Jeste, ali nije ono o čemu sam govorila. Da sam mislila na ugrožena područja tako bih i napisala. Ne, ja mislim na teritorije i gradove poput Beograda, Niša, Vojvodine, istočne Srbije, zapadne Srbije itd. Dakle, teritorije koje nisu ugrožene. Ljudi prodaju ono što imaju Šiptarima da bi kupili nešto što im više odgovara. O tome se radi. To je loše.
 
Vase pitanje mozete povezati i sa jucerasnjim ponasanjem takozvanih Srba "kosovara".
Ima ih na dvesta hiljada u centralnoj Srbiji i Beogradu,ali niti jedan od njih nije se udostojio da iskaze bilo kakav protest.Postavlja se pitanje zasto?
Zato sta su napustajuci KiM bili i verovatno ce biti debelo isplaceni i preplaceni od strane Siptara za svoje nepokretnosti.Sa cetvrtinom tih para kupice kucu ili stan u centralnoj Srbiji,a u medjuvremenu ce kukumavciti srbijancima kako ih proterase Siptari.
Cinizam kod tih ljudi je odvratan.Medju njima postoje i bogatih,uticajnih i mocnih ljudi."Kosovara" u Srbiji ima nekoliko stotina hiljada ,ali cute ko zabetonirani.Cute zato jer se plase da ce njihove nove komsije "srbijanci" skapirati kakovi su to ljudi ,i verovatno se nece osecati prijatno nitko ko bude imao za komsiju patriJotu "kosovara".
Oni ce i dalje mirno sedeti u svojim novim domovima koji su pet puta vredniji od nekretnina koje su prodali,ali Siptari su znali filozofiju gramzljivih Srba "kosovara" i placali koliko su ovi trazili.Nisu se cenjkali,placali su bez reci ali su ih ljudski prezirali.
 
Što se tiče onoga zašto bi neko pitao odakle je ko, pa treba da pita. A uostalom, Šiptare i ne treba ništa pitati. Odmah se prepoznaju. Toliko su prepoznatljivi da ne treba ni a da kažu.
 
Da li vi čitate šta sam napisala? Jasno je da su gnjide tako došle na Kosovo. Naša gamad ih je pozvala. Problem je što to sada rade Srbi iz ostalih delova Srbije. Alo! Manite se Srba sa Kosova.
 
ja bi' samo voleo da kazem par stvari... jedna, vrlo bitna je da rec "kosovar" ne postoji u srpskom recniku... stanovnik (pa makar bio i bivsi) Kosova se na srpskom jeziku kaze "KosovaC"... "kosovar" je albanska rec... toliko o najosnovnijem poznavanju ovog problema...
druga stvar je to da je, mozda, 3% Srba sa Kosova prodalo svoja imanja za velike pare... al' oni najlakse upadaju u oci... imate 150,000 ljudi po iznajmljenim stanovima i kolektivnim kampovima... 'ej... kolektivni kampovi... da li se iko od vas, mislim na sve dezurne pljuvace, ikada usudio da ode i da vidi kako oni zive? il', ne daj Boze, da odnese nesto i pomogne tim ljudima? ne... neko ce samo da kenj^a o tome kako su oni sve prodali... bas se pitam da li biste i vi prodali svoje imanje da zivite, sa jos dve srpske porodice, medju 50,000 Albanaca od kojih bi vas 90% ubilo prvom prilikom... a neki su vec i probali... siguran sam da bi svi velikosrbi koji se iz centra toplih gradova busaju u grudi, ostali i sacuvali svoja imanja... iako vam ponude pare za to...
ljudi u enklavama zive kao psi... imaju novaca, al' nemaju gde da ga trose... zive bez struje mesecima... bez vode... stalni napadi Albanaca... konstantan strah... da li ste se vi ikada usudili da odete dole i vidite da li tim ljudima treba nesto? siguran sam da niste... al' ste zato spremni da ih se svi odreknete za jednu usranu belu sengen listu da biste mogli da otputujete na more u Hrvatsku... il' da se divite slovenackom merkatoru...
 
Što se tiče onoga zašto bi neko pitao odakle je ko, pa treba da pita. A uostalom, Šiptare i ne treba ništa pitati. Odmah se prepoznaju. Toliko su prepoznatljivi da ne treba ni a da kažu.

Ovo je rasizam par excellence (mada zasluzuje i tezu osudu).
I to isto za Srbe sirom sveta govore neki po nacionalnosti tudji rasisti.
 
tako je rile, demokrate mrze srbe sa kosova i svoju mrznju prema srbima sa kosova najlakse ce da manifestuju i opravdaju ako nadju par likova koji su prodali imovinu za velike pare i da kazu "eto vidite svi su oni isti"

a ne vide 97% ostalih koji nisu prodali nista i koji zive kao izbeglice po iznajmljenim stanovima i kampovima.

Eto ja sam pre par meseci vozio coveka iz Podujeva, Srbina naseg kojem je ostalo u Podujevu 40 hektara zemlje , 3 kuce, stale , prakticno sve . NISTA NIJE PRODAO, a zivi vec 8 godina sa zenom i PETORO DECE u iznajmljenom stanu u kragujevcu i radi kao obezbedjenje u nekoj kragujevackoj posti.

Covek ima nekih 45 godina a izgleda kao da ima 65. Ostario od sekiracije i svega sto mu se desilo prerano.

Takve ljude demokrate ne vide, i nece da vide, jer oni mrze Srbe sa Kosova jer ti Srbi smetaju njima " DA IDU U EVROPU"

Jer da nema Srba na Kosovu danas, ne bi bilo problema za njih , mogli bi da budu PONOSNI EUROPEJCI

Tuzno, jadno, bedno
 
Dobro, ako nisam jasno napisala mislila sam da se podrazumeva da ne mislim da su svi Srbi sa Kosova prodali da bi dobili novac. Ali ih ima i njih osuđujem. Ne osuđujem one koji su morali. Mislila sam da je to jasno, ali ako nije onda se izvinjavam. Nisam optuživala one koji nisu za osudu.
A što se tiče rasizma. Samo kada su Šiptari u pitanju jesam rasista. To ne krijem. Smatram da su najveći šljam na svetu. U svakom pogledu. Sa njima ne želim ništa. A ti bi mogao da poradiš na sebi. Po lokaciji vidim da te kompleksi izjedaju.
 
A što se tiče rasizma. Samo kada su Šiptari u pitanju jesam rasista. To ne krijem. Smatram da su najveći šljam na svetu. U svakom pogledu. Sa njima ne želim ništa.

Dobro. Tako i ovi po svetu govore da su samo Srbi najgori sljam na svetu. Ja se s tim ne slazem, ali ako bi svi Srbi bili rasisti, kao sto si ti, morao bih i sa tim da se slozim. No, na srecu pa postoje i Srbi koji nisu takvi.


A ti bi mogao da poradiš na sebi. Po lokaciji vidim da te kompleksi izjedaju.

Ne razumem zasto mislis da me kompleksi izjedaju i kakve veze bi, cak i kad bi bilo istinito, to imalo sa ovim o cemu ovde govorimo? I sta znaci to da poradim na sebi? Hoces da kazes da bi trebalo da budem rasista, kao sto si ti? Izvini, ali ne mogu. Da me biju ne bih mogao da budem rasista. Jos uvek sam ljudsko bice, i druge postujem prema tome sta imaju da kazu, a ne koje su nacionalnosti, boje koze, vere i slicno. Rasizam ostavljam tebi i tvojim drugarima Stormfrontovcima.
 
Odlučila sam da otvorim temu, mada sam ovo sto puta do sada napisala. Ipak, pretpostavljam da neke stranačke ličnosti čitaju šta se ovde piše, pa da pročitaju ako su neobavešteni i da jave gde treba, mada se nosim mišlju da napišem par mejlova na bitne adrese.
Ali šta vi mislite? Do kada će neki Srbi biti nepažljivi? Jako mi smeta to što Šiptari kupuju stanove i kuće po celoj Srbiji. Čula sam za par primera i zgrozila sam se. Zanima me, o čemu Srbi, koji prodaju nešto svoje Šiptaru, razmišjaju? Zar je moguće da nema Srba kojima mogu prodati to isto? Ne verujem. Mislim da su Šiptari spremni da daju koju paricu više, pošto računaju na duže staze. Da li je moguće da ljudi ništa nisu naučili? I zašto vlada, kada je već masa nerazumna, ne reguliše taj problem zakonom koji će onemogućiti takve tragedije?
Mislim da ljudi nisu dovoljno upoznati sa tim problemom i zato otvaram temu. Dovoljno je i da je pročitate, da znate da se dešava, ako niste čuli. Juče čujem da se predviđa da će nas biti oko 4 miliona za 50 godina. A još dodajte na to i ovo što sam ja napisala, pa ....
Problem. Zar ne?



Слажем се са тобом...

А шта ћеш, кад је Србин лакомислен и похлепан, продао би и рођену мајку за новац или фотељу.... :mad:

Морамо се преваспитати, под хитно! Доста више те српске широкогрудости и наивности!

Ја нећу да ми први сусед буде Шиптар, и нећу да моје дете расте са неким Хазљимијима, Чекуима, Шкендерима...

А о томе треба да мисли сваки српски грађанин, на будућност и безбедност своје деце и унука...

Ко сутра може спречити Шиптаре на прогласе независно "Прешевску долину"? НИКО!

И зато проблем треба сасећи у корену!
 
zanima me jedna stvar... bez bilo kakvih negativnih konotacija... pitam... ko si ti da osudjujes nekoga? ko sam ja da osudim nekoga? ko ima prava uopste da osudjuje? svako radi sta god hoce sa svojom imovinom... ko nama brani da prodamo sve sto imamo i da se preselimo tamo gde nam je lepse? svako trazi ono sto mu vise odgovara... zasto bi neko bio osudjen da celog zivota zivi u strepnji? il' u siromastvu, ako to moze da priomeni? ljudima sa Kosova je Beograd napredak... ljudima iz Bgda je napredak da odu i da zive u Parizu... i tako redom... zaista ne vidim ni jedan razlog da se bilo ko osudjuje... posebno zato sto mi to ne mozemo stvarno da razumemo... ma koliko se trudili...
 
Rile, mislim da nije isto kada to učini neko ko ima razloga i neko ko nema. Ne možeš me ubediti da nije za osudu da neko iz Bgd-a proda stan Šiptaru, a ne Srbinu, da bi kupio nešto bolje. Osuđujem zato što ne mislim da posle mene treba sve da propadne. Mada, dobro, dobila sam odgovor. Za 50 godina će biti kako će biti. Samo nemoj onda da kukaš za onima koji su prebegli sa Kosova i onim nesećnicima koji su tamo i strahuju za svoje živote, već mozgaj kako najbolje sam da odeš ili tvoja deca ako želiš da ih imaš. Jasno je meni da svest nije promenjena. Samo svoje doope gledajte, ne mislite ni na svoju decu, već samo na sada i odmah. Odlično, tako su i velike sile poput Nemačke i Engleske vaspitale svoje, pa zato imaju šta imaju. Ovo je bilo ironično, naravno.
Treba biti nacionalista. Nema ničega lošeg u tome. Treba voleti svoju zemlju i narod. Samo što ovde mnogi ne znaju ni sebe da vole, pa onda ni svoje. Uostalom, što se ja trudim. Tužno. Samo znate da kukate.
 
zanima me jedna stvar... bez bilo kakvih negativnih konotacija... pitam... ko si ti da osudjujes nekoga? ko sam ja da osudim nekoga? ko ima prava uopste da osudjuje? svako radi sta god hoce sa svojom imovinom... ko nama brani da prodamo sve sto imamo i da se preselimo tamo gde nam je lepse? svako trazi ono sto mu vise odgovara... zasto bi neko bio osudjen da celog zivota zivi u strepnji? il' u siromastvu, ako to moze da priomeni? ljudima sa Kosova je Beograd napredak... ljudima iz Bgda je napredak da odu i da zive u Parizu... i tako redom... zaista ne vidim ni jedan razlog da se bilo ko osudjuje... posebno zato sto mi to ne mozemo stvarno da razumemo... ma koliko se trudili...

Eto to je jedno ozbiljno i kvalitetno razmisljanje. O tome sam i ja govorio u prvom komentaru na ovoj temi.
Drago mi je da ima i ovde ljudi koji razmisljaju.
 
Dušo, ne teba da mi ništa pokazuješ. Ja znam šta mislim i šta je šta. Kao što sam i napisala, Šiptare ne cenim, ne mislim da su spremni da uđu među svet. Nisam militantna. Jednostavno mislim da ne treba da dolazim u dodir sa njima. To ne mislim o drugim narodima i rasama. Tako da apsolutno nema potrebe da mi pokazuješ bilo šta.
Ono što treba da naučiš ti i tebi slični jeste da voliš svoju zemlju i narod, odnosno da budeš nacionalista. Ja Šiptare ne volim zato što su pobili na hiljade Srba i time oteli ono što im ne pripada. Nisu mi bliski ni po kojoj osnovi. Ti najpre zavoli svoje, a u stvari sebe. Zato sam ti i kazala ono za lokaciju. Oprosti sebi što živiš u Nišu, a ne ne znam ni ja gde misliš da zaslužuješ. Niš je jedan jako fin grad. Znam. Voli sebe, pa svoje, pa ćeš onda voleti i druge koliko treba i kako treba. Sve ovo što sada pišeš je samo pokazatelj nezrelosti i nezadovoljstva sobom. Ne možeš me sada shvatiti, ali upamti, pa ćeš, nadam se, razumeti jednom šta sam ti govorila.
 
Rile, mislim da nije isto kada to učini neko ko ima razloga i neko ko nema. Ne možeš me ubediti da nije za osudu da neko iz Bgd-a proda stan Šiptaru, a ne Srbinu, da bi kupio nešto bolje. Osuđujem zato što ne mislim da posle mene treba sve da propadne. Mada, dobro, dobila sam odgovor. Za 50 godina će biti kako će biti. Samo nemoj onda da kukaš za onima koji su prebegli sa Kosova i onim nesećnicima koji su tamo i strahuju za svoje živote, već mozgaj kako najbolje sam da odeš ili tvoja deca ako želiš da ih imaš. Jasno je meni da svest nije promenjena. Samo svoje doope gledajte, ne mislite ni na svoju decu, već samo na sada i odmah. Odlično, tako su i velike sile poput Nemačke i Engleske vaspitale svoje, pa zato imaju šta imaju. Ovo je bilo ironično, naravno.
Treba biti nacionalista. Nema ničega lošeg u tome. Treba voleti svoju zemlju i narod. Samo što ovde mnogi ne znaju ni sebe da vole, pa onda ni svoje. Uostalom, što se ja trudim. Tužno. Samo znate da kukate.

Lako je.....oooo...koliko je samo lako.....i meni....i tebi....i svima da filozofiramo, presipamo iz šupljeg u prazno, da dajemo grandiozne savete, i krojimo i prepravljamo ono za šta nas niko nije ovlastio.. I sve to dok nam je dupe na toplom i mekom. Lako je. Reći "ne, ja nikada ne bih abortirala". "ne, ja nikada ne bih ubila, ukrala....prekršila neku od sedam božijih zapovesti....". A onda se ružičasta kuća za Barbike u kojoj živi svako od nas,jednoga dana sruši. Pa dođe neko i uperi ti pištolj u čelo. Pa dođe neko i siluje te jer se krstiš sa tri prsta ili se klanjaš. I dođe neko i pobije ti pola familije jer se prezivaš tako i tako a ne ovako i ovako. Ili ti je dete gladno i bolesno i maltretirano i poniženo. I da li bi i tada bila velika srpkinja? Ja ne bih.....
 
Ono što treba da naučiš ti i tebi slični jeste da voliš svoju zemlju i narod, odnosno da budeš nacionalista. Ja Šiptare ne volim zato što su pobili na hiljade Srba i time oteli ono što im ne pripada. Nisu mi bliski ni po kojoj osnovi. Ti najpre zavoli svoje, a u stvari sebe. Zato sam ti i kazala ono za lokaciju. Oprosti sebi što živiš u Nišu, a ne ne znam ni ja gde misliš da zaslužuješ. Niš je jedan jako fin grad. Znam. Voli sebe, pa svoje, pa ćeš onda voleti i druge koliko treba i kako treba. Sve ovo što sada pišeš je samo pokazatelj nezrelosti i nezadovoljstva sobom. Ne možeš me sada shvatiti, ali upamti, pa ćeš, nadam se, razumeti jednom šta sam ti govorila.

Dušice,

To što ti zoveš ljubavlju prema sopstvenom narodu zove se u savremenoj filozofiji - neposrednost, odnosno neposredno mišljenje (što je i paradoks, jer ne postoji mišljenje u neposrednosti). To je prvi akt, refleks, a ne mišljenje, ne ljubav. Ljubav je kompleksno osećanje koje zahteva promisao, planiranje i dugoročnu ideju o razvoju međusobnog odnosa. Drugim rečima, ako ja volim ovu zemlju, ja ću isto tako isplanirati kako da joj se posvetim (isto to bi trebalo da radiš i sa voljenom osobom kako bi bila sposobna da pravo voliš), i na koji način će ona moći da se razvija ubuduće. Kod vas rasista i nacionalista u Srbiji problem je to što ne idete dalje od te neposredne refleksivnosti, pa kad vam neko kaže "Vi ste loš narod, vama bi trebalo otkinuti Kosovo" (ovo je samo primer, ne moramo se ovim baviti), vi odgovarate u stilu Voje Koštunice: "Ma šta nas briga, ne želimo ni mi vas, ne trebate nam."

Onaj ko voli ovu državu, ali stvarno i kvalitetno voli, taj još dalje promišlja o mogućnosti za boljitak. I ako je to kritika, samokritika, ako je to političko osvešćivanje (o tom programu nema mesta da se ovde govori), trebalo bi se na taj način boriti. Tako se bore mnogi koje ovde nazivaju izdajnicima, i to je tužno (verujem da ćeš i ti protumačiti ovo sve kao govor izdajnika, no ne marim). Često se to tumači kao mržnja prema sopstvenom narodu, pa eto kako si i ti kazala - kao mržnja prema sebi.

Ipak, to je stav sazrele svesti. O tome možeš čitati, i učiti na raznim fakultetima i studijskim grupama. Npr. nešto o nacionalizmu mogla si naučiti da si studirala na Fakultetu političkih nauka, ili na Filozofskom, u odeljenju za psihologiju ili sociologiju (i jedni i drugi se bave negativnim delovanjem nacionalističke svesti unutar društva). No, došli smo do druge teme, a to nije bio cilj.

U svakom slučaju ne nadam se da ćeš postati bolja osoba i naučiti nešto iz ovoga, ali moje je bilo da odgovorim i približim ti onu vrstu borbe koja ti do sada, verujem, nije bila jasna.
 
Lako je.....oooo...koliko je samo lako.....i meni....i tebi....i svima da filozofiramo, presipamo iz šupljeg u prazno, da dajemo grandiozne savete, i krojimo i prepravljamo ono za šta nas niko nije ovlastio.. I sve to dok nam je dupe na toplom i mekom. Lako je. Reći "ne, ja nikada ne bih abortirala". "ne, ja nikada ne bih ubila, ukrala....prekršila neku od sedam božijih zapovesti....". A onda se ružičasta kuća za Barbike u kojoj živi svako od nas,jednoga dana sruši. Pa dođe neko i uperi ti pištolj u čelo. Pa dođe neko i siluje te jer se krstiš sa tri prsta ili se klanjaš. I dođe neko i pobije ti pola familije jer se prezivaš tako i tako a ne ovako i ovako. Ili ti je dete gladno i bolesno i maltretirano i poniženo. I da li bi i tada bila velika srpkinja? Ja ne bih.....

Potpisujem. Znam, zivela sam tamo. Prodala bih i sebe da spasem svoju decu a ne imovinu ili kucu. Najlakse je hipotetisati i govoriti o patriotizmu, kao da ja volim sto oni kupuju srpske kuce. Nemamo prava da osudjujemo, svako sa svojom imovinom moze da radi sta god hoce. Kladim se da bi svako prodao, samo da ima sta. Prodavali su Srbi i za bednu lovu samo da spasu glave. I samo da se nadovezem na prethodni post, pa dodje neko i ubije te kao psa na ulici jer si progovorio srpski.
 

Back
Top