rast kratkovidosti

I

Iva00

Gost
Imam 23 godina i nosim naocare gotovo citavog zivota. Sadasnja ioptija mi je -24 na oba oka. Iako su mi doktori rekli da ce dioptrija prestati da raste posle puberteta meni se svake godine poveca za bar dva. Zanima me do kad ce mi vid slabiti (vec duze vreme ne vidim dobro ni sa naocarima) i da li ima drugih u mojoj situaciji?
 
dr, znas li nesto vise o tim operacijama excimer laserom i sl. da li to zaista pomaze, ima li i tu "jojo efekta" tj da li se ubrzo posle toga opet kvari vid ( ja bih hteo time samo da smanjim dioptriju, ne i da je uklonim skroz)
 
Iva00:
Imam 23 godina i nosim naocare gotovo citavog zivota. Sadasnja ioptija mi je -24 na oba oka. Iako su mi doktori rekli da ce dioptrija prestati da raste posle puberteta meni se svake godine poveca za bar dva. Zanima me do kad ce mi vid slabiti (vec duze vreme ne vidim dobro ni sa naocarima) i da li ima drugih u mojoj situaciji?
Moj sin ima 6,5 godina i dioptriju -15 i -17,rođen je kao nedonošče,tu dioptriju je imao i sa 2 godine pa smo uradili operaciju skleroplastika(zaustavljanje rasta dioptrije) i od tada više nije rasla. Ako hoćeš više da ti kažem o tome,javi se na pushamusha@ptt.yu.
 
Da ja ima takvu dioptriju ili moje dete,prvo bih ispitao sve druge opcije pa tek onda kao zadnju, operaciju.
Prvo,
Kod tako visokih dioptrija(-24) savetuje se nosenje kontaktnih sociva (ako oko moze da podnese kont. socivo kao strano telo) jer je najbolja korekcija sa kontaktnim socivima i dobija se na velicini vidnog polja.(Nekad se cak kombinuje nosenje kont. sociva sa naocarima ako je dioptrija izuzetno velika.)Tako korigovano oko (sa kontaktnim socivima)je maksimalno liseno napetosti u smislu desifrovanja vidjene slike jer je izoblicenje te iste slike najmanje dok za naocare to nije slucaj,mada su se pojavila na trzistu novija stakla za naocare,tzv. ASFERAL (to nije ime proizvoda vec jedna od karakteristika proizvoda) .Kod tih asfericnih stakala za naocare je drasticno smanjeno izoblicenje slike koje se zove sferna aberacija;uzmite necije naocare ,malo vece dioptrije,npr +5.00 i gledajte iscrtane na papiru horizontalne I vertikalne linije, koje medjusobno stvaraju ugao od 90 stepeni,sa visine od nekih 15cm.Videcete kako se izoblicenje slike povecava kako se gleda sve vise ka periferiji stakla.Ova izoblicenost stvara odredjenu vrstu…nazovimo to nekonfornosti pri gledanju kroz takvo staklo.A svaka nekonfornost izaziva odredjenu napetost u oku,a napetost u oku,vremenom,moze dovesti do porasta dioptrije.Kod minus dioptrija,narocito velikih,treba uzeti takvo ocno pomagalo koje stvara minimum nekonfornosti a samim tim i nezeljene napetosti u oku proizasle iz nesavrsenosti pomagala.
Dakle,pod broj jedan,po kvalitetu korekcije,to je kontaktno socivo,pod broj dva,to je asfericno staklo za naocare.Moguca je kombinacija i jednog i drugog.
PS:kod stakala za naocare obavezno trazite antirefleks sloj,koji ima ulogu da ponisti refleksije na samom staklu,cime se povecava transparentnost (prolaznost) slike za nekih 8% po staklu.To je narocito pozeljno za sve koji imaju preko 4 ili 5 dioptrija.Time se dobija povecana kolicina upotrebljivih vizuelnih informacija (tj. takozvani svetlosni sumovi - refkeksije se smanjuju ispod 1%)te je gledanje kroz takvo staklo popraceno manjim tenzijama po oko.
Drugo,
Otkriveno je da debalans nekih minerala i vitamina vode do povecavanja dioptrije!Pazljivo procitajte sve na www.nutrioptom.com !!Tamo su dati i proizvodi koji dovode taj debalans do zeljenog odnosa.
Trece,
Mozda i najinteresantnije:postoje skole za reizgradnju vida!To je ovde nepoznato,pa cak i oftalmolozima!A mnogi od njih ce vam reci da sumnjaju da to uopste ima nekakvih rezultata…Kako da bilo,najpoznatije su dve adrese:Bejtsov metod,i vizualna terapija/trening(skraceno:VT) koju Vam mogu ponuditi optometristi specijalizovani za VT.Nevolja je sto ni jednih ni drugih nema u nasoj zemlji.Sustina je u tome da pacijent radi odredjene vezbe kojim jaca ili relaksira odredjene segmente oka I time se oko,u celini,dovodi do ravnoteze.To nisu samo fizicke vezbe;tu je prisutan rad i na samom sebi,jer je,po njima,odredjen nivo napetosti u oku povezan sa psihickim napetostima…Uglavnom,listajuci sajt a i neke knjige dostupne na nasem jeziku,te metode daju izvesne rezultate.Nekada i frapantne.Za VT konkretno sam nasao da je prosek skidanja diotrija posle tretmana koji traje oko 4 meseca(mada je sve individualno) oko 2 dioptrije.Ako bi se sa ovim makar stopirao daljni porast dioptrija kod ljudi sa visokim dioptrijama, vec to bi bio dobitak.Ipak,sve je individualno,od slucaja do slucaja.Kod ljudi koji zele ili moraju da izvrse neku hirursku intervenciju oka,savetuje se (iz ugla i iskustva optometrista)da prodju ovakav VT,jer se oko dovodi pred operaciju u poboljsanom tonusu,i,eventualno,sa smanjenom dioptrijom.Nakon operacije se opet savetuje VT.
Knjige na nasem jeziku(Bejtsov metod): Da li su vam naocare zaista potrebne? –Merilin Rozens,izdavacka kuca Finessa,imaju i svoj sajt;Umetnost gledanja-Oldos Haksli,izdavac SAGA T.S.T.Sajtovi vezano za Bejtsov metod: www.i-see.org -to je njihov maticni sajt.U odeljku LINKS naci cete srodne sajtove.
U vezi optometrista i njihovog VT-a videti sledece sajtove: VISION-THERAPY.COM HOME PAGE:
http://www.vision-therapy.com/

VISION THERAPY FAQs:
http://www.visiontherapy.org/vision-therapy/faqs/vision-therapy-F
AQs.html
VISION THERAPY LITERATURE REFERENCE LIST:
http://www.opt.indiana.edu/vtlit/vtlit.html

AMERICAN OPTOMETRIC ASSOCIATION-WHAT IS VISION
THERAPY?
http://www.aoanet.org/eweb/DynamicPage.aspx?site=AOAstage
&WebCode=PediatricWhat

VISION THERAPY INFO FOR HEALTHCARE PROFESSIONALS
(MS WORD DOCUMENT)
http://www.aaopt.org/userfiles/imagesPOSITION_PAPERS_BV/i
mg_269028_Joint_Statement_On_Vision_Therapy.doc
http://www.visiontherapydirectory.com/


AN INTRODUCTION TO VISION TRAINING (Personal essay by
Francine Eisner)
http://www.i-see.org/vtintro.html.


Cetvrto,
i zadnje,to je hirurska intervencija.Ali tu se treba dobro raspitati koje su posledice,rizici,i ko operise.Koliko sam obavesten (treba ipak proveriti)posle operacije skidanja dioptrije kod koje se intervenise na roznjaci, ne mogu se kasnije nositi kontaktna sociva,koja su najbolje korekciono pomagalo; maksimalno skidanje dioptrije je, ako se ne varam,do 6 dioptrija,sa rizikom da se kroz odredjeno vreme stanje opet ne pogorsa.Sa jedne strane skidate dioptriju,uz rizik da vam se vrati,a sebe lisavate daljnjeg nosenja najboljeg korekcionog pomagala-kontaktnih sociva!Zbilja velika dilema za pacijente sa velikim dioptrijama!
Ali,ako se odlucite za ovo poslednje, trebate sa lekarima-specijalistima obaviti otvoren razgovor sa svim neugodnim pitanjima i mogucim prognozama.Na kraju krajeva,kod nekih je jedino operacija pravo resenje i izbor.
Pod eye surgery ,ili lasik ,ili excimer(?) laser mozete traziti na internetu,uz pomoc pretrazivaca,relevantne sajtove koji govore o ovoj temi. Vidite,recimo, www.surgicaleyes.com .
I na kraju,sve izneseno u ovom mom postu proverite.

Istrazivanja u vezi kratkovidosti kao i najnovije vesti u vezi kratkovidosti mozete naci i na:
http://vision.berkeley.edu/wildsoet/index.html
Mozete postaviti bilo koje pitanje na nekim grupama na yahoo-u a na ovu temu:idite na group pa tamo trazite neku grupu oftalmologa ili optometrista ili FOVT.
Raznu literaturu na engleskom jeziku mozete poruciti preko sajta www.amazon.com ,trazeci preko njihovog tragaca sajta upotrebljavajuci kljucne reci poput nearsight (kratkovidost),bates method itd.
 
Moj sin rođen je kao nedonošče u 28-oj nedelji trudnoće,bio je 2,5 meseca u inkubatoru,što je direktna posledica miopije.Od početka smo znali da vid neće biti u redu,naočare je počeo da nosi sa 18 meseci,koje inače nikada nije probao da skine,što već pokazuje da bez naočara ne vidi. Naravno da smo pre operacije sve pokušali !!!! Bili smo kod svih mogućih očnih lekara,i niko nam nije davao nikakvih ohrabrujućih reči,a dioptrija se rapidno pogoršavala. za 6 meseci je porasla za 10 dioptrija,i obzirom na to nama je operacija bila jedino rešenje. Operacija je rađena u Rusiji u institutu za mikrohirurgiju oka "Fjodorov". Operacija koju je on imao zove se skleroplastika(zaustavljanje rasta dioptrije),i tek kada prođe pubertet može imati operaciju skidanja dioptrije ili ugradnju trajnog sočiva. Najvažnije je da mu se od operacije dioptrija nije povećavala i da sa naočarima dobro vidi,i obavljamo redovno kontrole. Da nismo uradili operaciju,već "pratili situaciju" kako su nam očni lekari kod nas savetovali ,ne mogu ni da pomislim šta bi se desilo.
 
Vase dete je tipican primer gde se jedino moglo pomoci operativnim putem.Ja se jesam nadovezivao na vas slucaj ali mi je cilj bio da u tom mom poduzem postu u stvari upoznam i ostale,barem u najkracim crtama,gde mogu pronaci neku pomoc,i na sta da obrate paznju...To je nemoguce reci na tako malom prostoru,ali ipak...
Inace,vi ste kod vaseg sina pokazali na zavidnom nivou hrabrost i odlucnost;ali vas post recito govori i o nasim specijalistima...
 
Moj sin rođen je kao nedonošče u 28-oj nedelji trudnoće,bio je 2,5 meseca u inkubatoru,što je direktna posledica miopije.Od početka smo znali da vid neće biti u redu,naočare je počeo da nosi sa 18 meseci,koje inače nikada nije probao da skine,što već pokazuje da bez naočara ne vidi. Naravno da smo pre operacije sve pokušali !!!! Bili smo kod svih mogućih očnih lekara,i niko nam nije davao nikakvih ohrabrujućih reči,a dioptrija se rapidno pogoršavala. za 6 meseci je porasla za 10 dioptrija,i obzirom na to nama je operacija bila jedino rešenje. Operacija je rađena u Rusiji u institutu za mikrohirurgiju oka "Fjodorov". Operacija koju je on imao zove se skleroplastika(zaustavljanje rasta dioptrije),i tek kada prođe pubertet može imati operaciju skidanja dioptrije ili ugradnju trajnog sočiva. Najvažnije je da mu se od operacije dioptrija nije povećavala i da sa naočarima dobro vidi,i obavljamo redovno kontrole. Da nismo uradili operaciju,već "pratili situaciju" kako su nam očni lekari kod nas savetovali ,ne mogu ni da pomislim šta bi se desilo.

pozdrav od zabrinutih roditelja, naime i moja kcerkica ima dioptriju -8 predlozena nam je skleroplastika ali nam nasi oftamolozi nikako ne odobravaju ovu proceduru, mene zanima vase iskustvo vezano za skleroplastiku i kako je vase dijete danas, koja pomagala koristi i ako nije problem da mi se javite..hvala
 
pozdrav od zabrinutih roditelja, naime i moja kcerkica ima dioptriju -8 predlozena nam je skleroplastika ali nam nasi oftamolozi nikako ne odobravaju ovu proceduru, mene zanima vase iskustvo vezano za skleroplastiku i kako je vase dijete danas, koja pomagala koristi i ako nije problem da mi se javite..hvala
Prošlo je dosta vremena... Mene zanima šta ste uradili što se skleroplastike tiče,imamo istu nedoumicu uraditi ili ne.
 

Back
Top