Obaranje F16 1999

Ma jeste, bilo je slika olupine odmah po obaranju, a delovi su u muzeju na Surcinu.
Zanimljivo je kako mu je polako otkazivao avion, dosta je mogao da predje od pogotka do pada. Vrlo je moguce da je jos koji pao u neku od susednih zemalja ili u more. Steta je sto to verovatno nikada necemo da saznamo.
 
Steta je sto to verovatno nikada necemo da saznamo.
Управна станица РМЗО је лупала рецке.;)
Падали су ко зреле крушке. Чак и после дизања висине налета и дејства јер су излазили упишани и усрани из кокпита.8)
Али било је и грозних промашаја због застарелости.:(
Било је и чупања косе и ломљења микрофона док пратиш хеликоптерске екипе за спашавање, од прелета границе па до повратка, а не можеш им ништа јер се провлаче ван распореда и домета ПВОа.:evil:
 
Samo ono sto je Drecun opisao u knjizi je vise od onoga sto su Ameri priznali. Koliko znam i dva francuska pilota su priznali obaranje. A i jos nesto, apsolutno je nemoguce da nijedan A-10 nije oboren, kakva god da im je bila taktika i koliko god taj avion bio otporan na pogotke.
 
a dali ima neko neki konkretan dokaz nekog obaranja, sem onih dokumentovanih... ako nema nek cuti i sere vise o ovome jer nema svrhe... video sam i ja kako kako obaramo B-555 al` ko ce da mi poveruje, ako nemam dokaz... tako i vi ostali "ocevidci" obaranja, bez dokaza za to sto si kao video, kao i da nisi! ! !
 
Ljudi meni je ovo jako sumnjivo. Cinjenica je da koordinate koje se vide na HUDu u 1.07 minuti klipa odgovaraju poziciji negde u okolini (istok, severoistok) Sapca i ovaj F-16 je sigurno onaj koji je pao tamo . Ali, ako ste primetili , avion se nameracio na AAA sa nekih 19.000 ft (podelite sa 3.05, izadje oko 6000 metara) . to je verovatno visina po QNH, a Macva nema neku veliku nadmorsku visinu terena, pa da je stvarna visina i 5000 m recite mi koji to AAA top ima domet 5000 m??? Moze biti da sam negde prevideo da je gadjan nevom ili kubom, ne znam , odgledao sam klip svega par puta. To su samo moja zapazanja.
 
Ljudi meni je ovo jako sumnjivo. Cinjenica je da koordinate koje se vide na HUDu u 1.07 minuti klipa odgovaraju poziciji negde u okolini (istok, severoistok) Sapca i ovaj F-16 je sigurno onaj koji je pao tamo . Ali, ako ste primetili , avion se nameracio na AAA sa nekih 19.000 ft (podelite sa 3.05, izadje oko 6000 metara) . to je verovatno visina po QNH, a Macva nema neku veliku nadmorsku visinu terena, pa da je stvarna visina i 5000 m recite mi koji to AAA top ima domet 5000 m??? Moze biti da sam negde prevideo da je gadjan nevom ili kubom, ne znam , odgledao sam klip svega par puta. To su samo moja zapazanja.

Jesi li poslusao audio zapis?Avion je ostecen ,pilot potpuno smiren,nekatapultira se odmah po pogodku.Pokusva da ponovo pokrene motor,neuspeva.Tek kad je bio na nizoj visini,katapultira se.Covek je profesionalac,smiren.Covek drzi stvari pod kontrolom i ako pada hebote.Stvar prakse,prakse,prakse.Praksa cini majstora.Ko je poslusao audio zapis pazljivo shvato je nadam se kako izgleda utreniran pilot.A mi smo na njih dizali nase pilote u za borbu neispravnim avionima.Pilote sa smesno malim brojm sati naleta.Slati su ljudi u smrt iako se znalo da nemaju nikakve sanse protiv NATO pilota
I onda se nadju likovi koji kazu da su se njihovi piloti upisali dok su leteli na Srbijom.Sta cini skola istorije Sutjeska,Neretva,velike nase pobede.:cry:
 
oznaka AAA je protiv avionska artiljerija, ne neve i kub-ovi!

mada ovo mi bas i nje uverljivo da budemo iskreni!
A jeli, nisam znao :rolleyes: . Anti Aircraft Artillery . Pitao sam se da ga u medjuvremenu dok je gadjao AAA nije gadjala neva posto se spustio na nesto manju visinu u odnosu na prvobitnu od 21000 ft. A i dobio je komandu BREAK LEFT pa je zveknu ostri levi zaokret. Tako se ne izbegava AAA na 6000 m :lol:
 
Jesi li poslusao audio zapis?Avion je ostecen ,pilot potpuno smiren,nekatapultira se odmah po pogodku.Pokusva da ponovo pokrene motor,neuspeva.Tek kad je bio na nizoj visini,katapultira se.Covek je profesionalac,smiren.Covek drzi stvari pod kontrolom i ako pada hebote.Stvar prakse,prakse,prakse.Praksa cini majstora.Ko je poslusao audio zapis pazljivo shvato je nadam se kako izgleda utreniran pilot.A mi smo na njih dizali nase pilote u za borbu neispravnim avionima.Pilote sa smesno malim brojm sati naleta.Slati su ljudi u smrt iako se znalo da nemaju nikakve sanse protiv NATO pilota
I onda se nadju likovi koji kazu da su se njihovi piloti upisali dok su leteli na Srbijom.Sta cini skola istorije Sutjeska,Neretva,velike nase pobede.:cry:
Ne znam da li si gledao klipove sa izjavom lika koji je zaduzen za postavljenje letackog osoblja na misije . Kaze da su ga u pocetku bombardovanja piloti molili da im dodeli misiju ali kako je vreme odmicalo sve su manje bili napadni. Cinjenica je da su profesionalci i sve to, racionalno su razmisljali,nisu ulazili u dogfight sukobe, zasto bi, drzali se velikih visina itd. Ali sigurno im nije bilo bas svejedno dok ispod seva. uostalom video si i ovog pilota kako mu glas malo podrhtava i ponavlja START FINDING ME BOYS, nije mu svejedno ali sacuvao je prisebnost, cemu je kumovala i vera da ce ga ovi iz search and rescue sluzbe spasti. Mislim da je doslo do otkaza motora, taj famozni F16 i njegova pouzdanost dovodjeni su u pitanje mnogo puta.
 
Zamisli Srbendu u G4 koji je iznad Iraka i biva pogodjen SAMom:lol:, pa taj bi se drao na sav glas jer zna da ga niko nece traziti dole osim ovih dole sto nabijaju na neomascen kolac :DD. By the way i kod nas se sad organizuje ozbiljnija sluzba za potragu i spasavanje.
 
Zamisli Srbendu u G4 koji je iznad Iraka i biva pogodjen SAMom:lol:, pa taj bi se drao na sav glas jer zna da ga niko nece traziti dole osim ovih dole sto nabijaju na neomascen kolac :DD. By the way i kod nas se sad organizuje ozbiljnija sluzba za potragu i spasavanje.

Srbenda je bio oboren na Kosovu i Metohiji i nije trazio pomoc nego je "sam" posle dva dana dosao na aerodrom Slatina kod Pristine...a te sluzbe su postojale i ranije...a sto se tice smirenosti (posto neki od vas sve zele da stave u kontest kukavicluka) razgovarao sam sa pilotom miga 21 koji je u vreme bombardovanja bio na aerodromu Batajnica. Kaze ovako: "Na pisti cekam na poletanje sa migom 21, pedesetak metara od mene je maketa miga 29, raketa pogadja maketu, a ja i dalje cekam na naredjenje da poletim..." Na moje pitanje da li se uplasio - odgovorio je da mu je to posao i da je znao odmah po sedanju u avion da su velike sanse da se ne vrati nikada...zato nemojte pricati o necemu o cemu znaju samo oni koji su leteli u to vreme orlovima i galebovima ispod Nato aviona, na ekstremno niskim visinama i dejstvovali na Kosmetu u reonu planine Cicavica na OVK. Sta je to? To nije smirenost i hrabrost?
 
Srbenda je bio oboren na Kosovu i Metohiji i nije trazio pomoc nego je "sam" posle dva dana dosao na aerodrom Slatina kod Pristine...a te sluzbe su postojale i ranije...a sto se tice smirenosti (posto neki od vas sve zele da stave u kontest kukavicluka) razgovarao sam sa pilotom miga 21 koji je u vreme bombardovanja bio na aerodromu Batajnica. Kaze ovako: "Na pisti cekam na poletanje sa migom 21, pedesetak metara od mene je maketa miga 29, raketa pogadja maketu, a ja i dalje cekam na naredjenje da poletim..." Na moje pitanje da li se uplasio - odgovorio je da mu je to posao i da je znao odmah po sedanju u avion da su velike sanse da se ne vrati nikada...zato nemojte pricati o necemu o cemu znaju samo oni koji su leteli u to vreme orlovima i galebovima ispod Nato aviona, na ekstremno niskim visinama i dejstvovali na Kosmetu u reonu planine Cicavica na OVK. Sta je to? To nije smirenost i hrabrost?
Hm,poenta je u tome da sigurnost NATO pilota kad ih pogode lezi u tome da znaju da ce njegovi uraditi sve da ga nadju i spasu. Mislim da je Arizanov (koji je izuzetan covek i pilot) ,ako na njega mislimo, bio malo vise uplasen kad je pao sam medju siptare nego ovaj amer ovde jer je znao da ga niko nece traziti. Imao sam tu cast da slusam predavanja ljudi koji su bili oboreni u Hrvatskoj i njihove price o bezanju i skrivanju, o tome da su prolazili kroz minska polja a da nisu ni znali, da nisu mogli da razlikuju svoje jedinice od protivnickih. I ne znam kakvi to simulatori postoje koji obezbjuju utreniranost i otklanjaju stres u takvim situacijama (prezivljavanje u prirodi mozda, sumnjam).Niko nije rekao da nasi piloti nemaju hrabrosti, daleko od toga!!!
 
Dobro, njihovi piloti imaju "lokatore" , mogu da ih nadju gde god hoces, u najzabitijem predelu zemljine kugle, ali mislim da je stvar u tome sto nasa vojska nije agresorska, pa se u tom smeru nije ni razvijala taktika, a izmedju ostalog i ta vrsta elektronike, a druga stvar je sto je Srbija (ili SFRJ ako vec hoces) relativno mala teritorija, pa gde god da "padnu" medju svojima su...he he he...
 
.Stvar prakse,prakse,prakse.Praksa cini majstora.
I onda se nadju likovi koji kazu da su se njihovi piloti upisali dok su leteli na Srbijom.Sta cini skola istorije Sutjeska,Neretva,velike nase pobede.

17.02.2008.

Добра ''пракса''. Оборе те 5-6 пута па си после смирен (или дрогиран)!

Да сам видео како их ваде унеређене нисам, али то су рекле њихове колегинице ''вештице'' а од њих сам чуо само једну која је из Авакса комуницирала са пилотима у припреми дејства.
Зато сам чуо како се деру ко коњ Зеленко кад их ухвати радар (штета што наши радари нису могли бити чешће укључивани).Њихови РУ су имали програмирано померљиве фреквенције па су повремено упадали на наш банд и у таквим ситуацијама нам је била наређена тишина како би могли чути њигову комуникацију. Или су то можда били наши пилоти ''осветљени'' радаром па комуницарају на енглеском?
Ја сам потпуни лаик кад је ваздуховпловство у питању али чак и да си потпуно у привау (:?:) службе задужене за подизање морала су радиле свој посао;).
 
Dobro, njihovi piloti imaju "lokatore" , mogu da ih nadju gde god hoces, u najzabitijem predelu zemljine kugle, ali mislim da je stvar u tome sto nasa vojska nije agresorska, pa se u tom smeru nije ni razvijala taktika, a izmedju ostalog i ta vrsta elektronike, a druga stvar je sto je Srbija (ili SFRJ ako vec hoces) relativno mala teritorija, pa gde god da "padnu" medju svojima su...he he he...

imao je njihov pilot oborenog aviona i u bosni lokator, pa kada je oborne, nisu mogli da ga nadju 5 dana ! mislili su da je mrtav, toliko o lokatorima, i bosanskim brdima ! super stvar, al ne radi u brdovitim terenima, moras izaci na cistinu :-)
 

Back
Top