Zdravko Ponos: "Nismo vojno ugrozeni"

taj nacelnik generalstaba kako rece sargebg nije komandovao ni vodu, bio je klasican kancelarijski prasinar. to sto je zavrsio te NATO spijunske skole ne da mu nije na korist vec mu je na nasu stetu.

Vidi batice, da ti kaem nesto.Sedimo mi tako na bazi i gledamo M84A kako se samoukopava i pravi nam time zaklon od dejstva neprijateljske vatre koji napada razvijen u strelce, sa podrskom tri AFV-a (vezba), i oficir iz Kragujevca, srca Sumadije, zavrsio svojeveremeno skole u Banja Luci, dakle oklopnjak, dakle oficir koji treba da komanduje ako nista, bar tenkovskim vodom, i pita posadu drugog tenka, koji ceka da uradi isto: ''Je li, a kol'ko puta moze da okrene kupolu , a da mu se ne zapetljaju kablovi?''
Sto se mene tice, pre bih da me u bitku vodi onaj Uzicanin sa stovarista nego ovaj debil koji je dzaba zavrsio skole.
 
Vidi batice, da ti kaem nesto.Sedimo mi tako na bazi i gledamo M84A kako se samoukopava i pravi nam time zaklon od dejstva neprijateljske vatre koji napada razvijen u strelce, sa podrskom tri AFV-a (vezba), i oficir iz Kragujevca, srca Sumadije, zavrsio svojeveremeno skole u Banja Luci, dakle oklopnjak, dakle oficir koji treba da komanduje ako nista, bar tenkovskim vodom, i pita posadu drugog tenka, koji ceka da uradi isto: ''Je li, a kol'ko puta moze da okrene kupolu , a da mu se ne zapetljaju kablovi?''
Sto se mene tice, pre bih da me u bitku vodi onaj Uzicanin sa stovarista nego ovaj debil koji je dzaba zavrsio skole.
pitaću čoveka!:D
 
Ovde imate odlican intervju Ponosa u kojem on govori o sebi i svom zivotu.

Evo recimo kako on objasnjava zasto nije otisao 1991 da brani rodno selo pored Knina vec je ostao u Srbiji kao neka kako kaze SargeBG p...a

GODINE RASPADA: Inače, kada je reč o raspadu Jugoslavije i početku ratova 1991, ja lično sam bio potpuno nepripremljen za to. Danas se često čuje: videlo se, znalo se... Ja nisam znao. Nisam mogao da verujem u to što se dešava. Sve mi je delovalo kao opšta ludnica i bilo mi je neprihvatljivo. Tu su bili i ljudi s kojima sam radio u Srbiji i koji su rekli da sad idu svojima... Sa nekima od njih sam se i rukovao. Moram da priznam da sam početkom devedesetih razmišljao i da odem iz zemlje, kao mnogi mladi ljudi u to doba. Ipak, odustao sam, jer sam voleo svoju profesiju, i zato što je ovo moja zemlja. Posle 1995. godine nisam razmišljao o odlasku jer tad su moji već bili izbegli i smatrao sam da moram da im budem od pomoći. Racionalnije razmišljanje bi pokazalo da bih im mnogo više mogao pomoći da sam radio kao elektroinženjer negde u inostranstvu. Ali, to mi tada jednostavno nije padalo na pamet

--------------

znaci covek koji nije smeo da ide da brani rodno selo i sopstvene roditelje vec je dopustio da mu ustase proteraju roditelje bez da ista uradi da to spreci je danas srpski nacelnik generalstaba. STRASNO :( :( :(
 
Vidi batice, da ti kaem nesto.Sedimo mi tako na bazi i gledamo M84A kako se samoukopava i pravi nam time zaklon od dejstva neprijateljske vatre koji napada razvijen u strelce, sa podrskom tri AFV-a (vezba), i oficir iz Kragujevca, srca Sumadije, zavrsio svojeveremeno skole u Banja Luci, dakle oklopnjak, dakle oficir koji treba da komanduje ako nista, bar tenkovskim vodom, i pita posadu drugog tenka, koji ceka da uradi isto: ''Je li, a kol'ko puta moze da okrene kupolu , a da mu se ne zapetljaju kablovi?''
Sto se mene tice, pre bih da me u bitku vodi onaj Uzicanin sa stovarista nego ovaj debil koji je dzaba zavrsio skole.

mozes sad ti da pricas gluposti koliko hoces zna se kako se gradi oficirski kadar i ko komanduje generalstabom. nije to tako samo kod nas nego svugde u svetu. nadji mi jednu evropsku zemlju gde je nacelnik generalstaba , general iz saniteta, radio veze ili indedant.
 
Ovde imate odlican intervju Ponosa u kojem on govori o sebi i svom zivotu.

Evo recimo kako on objasnjava zasto nije otisao 1991 da brani rodno selo pored Knina vec je ostao u Srbiji kao neka kako kaze SargeBG p...a

GODINE RASPADA: Inače, kada je reč o raspadu Jugoslavije i početku ratova 1991, ja lično sam bio potpuno nepripremljen za to. Danas se često čuje: videlo se, znalo se... Ja nisam znao. Nisam mogao da verujem u to što se dešava. Sve mi je delovalo kao opšta ludnica i bilo mi je neprihvatljivo. Tu su bili i ljudi s kojima sam radio u Srbiji i koji su rekli da sad idu svojima... Sa nekima od njih sam se i rukovao. Moram da priznam da sam početkom devedesetih razmišljao i da odem iz zemlje, kao mnogi mladi ljudi u to doba. Ipak, odustao sam, jer sam voleo svoju profesiju, i zato što je ovo moja zemlja. Posle 1995. godine nisam razmišljao o odlasku jer tad su moji već bili izbegli i smatrao sam da moram da im budem od pomoći. Racionalnije razmišljanje bi pokazalo da bih im mnogo više mogao pomoći da sam radio kao elektroinženjer negde u inostranstvu. Ali, to mi tada jednostavno nije padalo na pamet

--------------

znaci covek koji nije smeo da ide da brani rodno selo i sopstvene roditelje vec je dopustio da mu ustase proteraju roditelje bez da ista uradi da to spreci je danas srpski nacelnik generalstaba. STRASNO :( :( :(
prvo nisam ja rekao nego uzičanin sa stovarista preko puta restorana kovač:D,drugo gledam vikipediju jel' se ponoševa sestra zove dragica?
 
Ovde imate odlican intervju Ponosa u kojem on govori o sebi i svom zivotu.

Evo recimo kako on objasnjava zasto nije otisao 1991 da brani rodno selo pored Knina vec je ostao u Srbiji kao neka kako kaze SargeBG p...a

GODINE RASPADA: Inače, kada je reč o raspadu Jugoslavije i početku ratova 1991, ja lično sam bio potpuno nepripremljen za to. Danas se često čuje: videlo se, znalo se... Ja nisam znao. Nisam mogao da verujem u to što se dešava. Sve mi je delovalo kao opšta ludnica i bilo mi je neprihvatljivo. Tu su bili i ljudi s kojima sam radio u Srbiji i koji su rekli da sad idu svojima... Sa nekima od njih sam se i rukovao. Moram da priznam da sam početkom devedesetih razmišljao i da odem iz zemlje, kao mnogi mladi ljudi u to doba. Ipak, odustao sam, jer sam voleo svoju profesiju, i zato što je ovo moja zemlja. Posle 1995. godine nisam razmišljao o odlasku jer tad su moji već bili izbegli i smatrao sam da moram da im budem od pomoći. Racionalnije razmišljanje bi pokazalo da bih im mnogo više mogao pomoći da sam radio kao elektroinženjer negde u inostranstvu. Ali, to mi tada jednostavno nije padalo na pamet

--------------

znaci covek koji nije smeo da ide da brani rodno selo i sopstvene roditelje vec je dopustio da mu ustase proteraju roditelje bez da ista uradi da to spreci je danas srpski nacelnik generalstaba. STRASNO :( :( :(


Ne lupetaj.1995. je Krajina vec bila izgubljena, a on kao vojnik nije smeo da ode tamo bez odgovarajuceg naredjenja.A ti prst na celo pa razmisli zasto je Krajina prepustena Hrvatima.
 
prvo nisam ja rekao nego uzičanin sa stovarista preko puta restorana kovač:D,drugo gledam vikipediju jel' se ponoševa sestra zove dragica?

jeste zove se dragica i zena je agima cekua a zena mu je hrvatica i zove se zdenka.

jasno je da taj covek nema nikakvu kompetenciju da bude nacelnik generalstaba. prvo nije zavrsio stabnu skolu za generale vec je general postao preko VEZE, tj vanrednim ukazom Borisa Tadica . To ti je odprilike ko da uzmes sad nekog doktora opste prakse i VANREDNIM UKAZOM ga promovises u prof dr. specijalistu neurologa. Nece da moze. Drugo nije kompetentan da bude nacelnik zato sto mu je zena hrvatica i sestra udata za agima cekua.

kako da nas on vodi recimo u rat protiv albanaca kad mu je tamo sa druge strane sestra? ili u rat protiv hrvata a zivi sa hrvaticom kuci?

naravno nikako.
 
Ne lupetaj.1995. je Krajina vec bila izgubljena, a on kao vojnik nije smeo da ode tamo bez odgovarajuceg naredjenja.A ti prst na celo pa razmisli zasto je Krajina prepustena Hrvatima.

95 jeste krajna pala al je sranje tamo pocelo 91 . i ponos je trebao kao svaki covek koji je rodjen tamo, da da otkaz i da ode u krajinu da se kao skolovani oficir prikljuci snagama vojske republike srpske krajine i da brani sopstveni prag i sopstveno rodno selo!

ponos nije imao hrabrosti da zastiti sosptveno selo od ustasa a sad da mu ja verujem da ce da stiti srbiju ?
 
Kako je REFERENT Ponos postao nacelnik generalstaba - dal da se smejemo ili da placemo :(

BORIS I JA: Ima raznih legendi kako sam upoznao Borisa Tadića. To se dogodilo nakon što sam došao u Upravu za međunarodnu vojnu saradnju. Bio je seminar o demokratskoj kontroli oružanih snaga u Saveznoj skupštini: ja sam bio i dalje referent, a Tadić poslanik i član odbora za odbranu. Na pauzi smo se upoznali i razgovarali o stanju u vojsci. Tadić je bio rezigniran kao i ja. Posle atentata na Đinđića, Tadić je postao ministar odbrane i, kada sam se vratio iz Ženeve, imali smo priliku da nastavimo onaj naš razgovor iz Skupštine i da jedan drugome kažemo šta mislimo da može da se uradi. On je imao mogućnost da utiče ozbiljnije na neke stvari a ja mogućnost da budem pitan o tome šta treba da se radi i da to kažem. Tadić je u Ministarstvo došao sa malim timom ali sa ogromnom energijom i voljom da nešto pokrene i popravi. To je mlađa generacija u vojsci odmah osetila. U to vreme mi je ponuđeno da formiram Odeljenje za integracije. Tada, naime, nije bilo baš mudro da se zove Odeljenje za saradnju sa NATO-om. To bi bila prejaka reč. Ja sam to prihvatio pod uslovom da imam slobodu da sam izaberem tim. Taj uslov je ispunjen pa sam doveo mlade ljude iz vojske koji su negde tavorili. To nije bilo lako jer su se njihovi šefovi opirali. Sledeći korak je bio dovođenje mladih ljudi iz civilstva. To je do tada bilo nezamislivo. Eventualno je bilo mesta za decu oficira koji su već tada bili faktor u Ministarstvu, a ja sam imao sreću da se mom pozivu odazove nekoliko mladih ljudi, neki i iz nevladinih organizacija. Dobar deo tih ljudi došao je ovde da radi za manje plate od onih koje su imali. Svako od njih je nešto doneo: ovi iz vojske organizovanost, a ovi iz civilstva sposobnost komunikacije sa svetom. Prosek je svima bio oko trideset godina. To je bila lepa faza kada smo počeli da radimo dišući punim plućima.

U izbornoj kampanji su me nekoliko puta pomenuli kao "Tadićevog čoveka". U pitanju su političke igrarije. Izvučete neku javnu ličnost, prikačite je svom političkom oponentu i onda počnete da je šamarate, jer šamarate tog oponenta. Pretpostavljam da ja nisam cilj tog šamaranja, jer nisam na političkoj pozornici i na moju funkciju se ne dolazi na izborima. Ovde čovek radi svoj posao i, normalno, odgovara predsedniku i ministru po liniji subordinacije. Ministar odbrane i predsednik države su moji pretpostavljeni. Imao sam tu sreću ili nesreću – zavisi kako se gleda – da sam odranije poznavao Borisa Tadića i da smo veoma uspešno sarađivali. Ni sada nemamo nikakvih problema i veoma dobro sarađujemo. Meni ne smeta ako me neko vezuje za Tadića, a onaj kome to smeta ima problema sa sagledavanjem vertikale politika–vojska.
 
95 jeste krajna pala al je sranje tamo pocelo 91 . i ponos je trebao kao svaki covek koji je rodjen tamo, da da otkaz i da ode u krajinu da se kao skolovani oficir prikljuci snagama vojske republike srpske krajine i da brani sopstveni prag i sopstveno rodno selo!

ponos nije imao hrabrosti da zastiti sosptveno selo od ustasa a sad da mu ja verujem da ce da stiti srbiju ?

veruj samo sebi,sargeu i uzičaninu sa stovarista:D!
 
95 jeste krajna pala al je sranje tamo pocelo 91 . i ponos je trebao kao svaki covek koji je rodjen tamo, da da otkaz i da ode u krajinu da se kao skolovani oficir prikljuci snagama vojske republike srpske krajine i da brani sopstveni prag i sopstveno rodno selo!

ponos nije imao hrabrosti da zastiti sosptveno selo od ustasa a sad da mu ja verujem da ce da stiti srbiju ?

Rat u Krajini, ako i svi drugi ratovi, izazvani su da bi ''elite'' u Hrvatskoj, Bosni i Srbiji napunile svoje dzepove.Svako sa dva grama mozga je mogao da vidi gde to vodi.Cestitam Ponosu na pokazanom zdravom razumu.
 
Izmedju ostalih svetlih trenutaka svoje profesionalne karijere Zdravko Ponos istice i poznanstvo sa SRBOZDEROM DZEJMI SEJOM!

Odlomak iz intervjua:

'Seminare su vodili uglavnom profesori Kings koledža. Inače, predavači su nam bili i ljudi iz drugih struka: na primer, o menadžmentu nam je pričao izvršni direktor Britiš Ervejza, pa smo slušali bivšeg britanskog ministra odbrane Malkolma Rifkinda, a imali smo i predavanje Džejmi Šeja, portparola NATO-a iz rata... Imao sam prilike da sa njim ostanem u neformalnom razgovoru i da mu kažem da se ratna propaganda uvek sastoji od toga da protivnika uvek farbate najcrnjim bojama. "Da, da", rekao mi je, "i vi ste bili dobri u tome." Rekao sam mu da u to vreme niko ne misli da se svi ratovi moraju završiti i da se u miru te farbe moraju ostrugati. A sada je došlo vreme da te farbe stružemo i jedni i drugi. "
 
Rat u Krajini, ako i svi drugi ratovi, izazvani su da bi ''elite'' u Hrvatskoj, Bosni i Srbiji napunile svoje dzepove.Svako sa dva grama mozga je mogao da vidi gde to vodi.Cestitam Ponosu na pokazanom zdravom razumu.

bas je hrabro i casno , pobeci kao p...a iz rodnog sela, ostaviti svoje dojucerasnje prijatelje, rodjake, bracu, sestre i roditelje da se sami spasavaju od ustaskog noza.

veoma hrabro i veoma razumno.

svaka cast zdravko ponos. svaka cast.

cega se pametan stidi, time se budala ponosi.
 
Dalje u svom intervju Ponos sam priznaje DA SE NE RAZUME U POSAO KOJI OBAVLJA I DA NEMA ISKUSTVA ZA FUNKCIJU KOJU ZAUZIMA Ej bre ko nam vodi drzavu ovo je strasno


"Moj povratak u Generalštab bio je čisti sticaj okolnosti. Da dotadašnji načelnik Generalštaba Dragan Paskaš nije imao onu nezgodu sa prenošenjem montažne crkve u Crnoj Gori, to se tada ne bi desilo. I ne znam kada i da li bi se desilo. Taj postupak je protumačen kao politički gaf i doprineo je promeni u vojnom vrhu. Ja sam izabran kao zamenik načelnika Generalštaba, što je za mene bio ponovo veliki izazov. Nikad se nisam spremao i nikad sebe nisam zamišljao na toj poziciji. Tadašnjeg načelnika Generalštaba Ljubišu Jokića poznavao sam površno i znao sam da dolazim bez iskustva koje je bilo tradicionalno. U razlazu Srbije i Crne Gore Jokić i ja smo uspeli da izbegnemo bilo kakvu zloupotrebu vojske, i omogućili da podela vojne imovine bude obavljena bez trzavica, a da ljudima bude omogućeno da se opredele za nastavak službe bez obzira na nacionalnost i državljanstvo. "
 
Па знаш шта . Стварно је било таквих безвезњака и незналица, да те жив срам поједе. Али ти морам рећи да је било и другачијих. Спремних, са великим официрским знањем и веома храбрих.
 
Dalje u svom intervju Ponos sam priznaje DA SE NE RAZUME U POSAO KOJI OBAVLJA I DA NEMA ISKUSTVA ZA FUNKCIJU KOJU ZAUZIMA Ej bre ko nam vodi drzavu ovo je strasno


"Moj povratak u Generalštab bio je čisti sticaj okolnosti. Da dotadašnji načelnik Generalštaba Dragan Paskaš nije imao onu nezgodu sa prenošenjem montažne crkve u Crnoj Gori, to se tada ne bi desilo. I ne znam kada i da li bi se desilo. Taj postupak je protumačen kao politički gaf i doprineo je promeni u vojnom vrhu. Ja sam izabran kao zamenik načelnika Generalštaba, što je za mene bio ponovo veliki izazov. Nikad se nisam spremao i nikad sebe nisam zamišljao na toj poziciji. Tadašnjeg načelnika Generalštaba Ljubišu Jokića poznavao sam površno i znao sam da dolazim bez iskustva koje je bilo tradicionalno. U razlazu Srbije i Crne Gore Jokić i ja smo uspeli da izbegnemo bilo kakvu zloupotrebu vojske, i omogućili da podela vojne imovine bude obavljena bez trzavica, a da ljudima bude omogućeno da se opredele za nastavak službe bez obzira na nacionalnost i državljanstvo. "

pa ovo je strasno:-|
 
pa ovo je strasno:-|

a pazi dalje ovo jne sad JOS STRASNIJE

covek koji javno priznaje da nema iskustva i znanja da obavlja posao na koji je postavljen, je resio DA IZVEDE REFORMU VOJSKE :lol: :( :( :(

"Naravno, najvažnija je bila i dalje je ostala reforma vojske. Postavilo se pitanje kako da pridobijemo ljude da to podrže. Meni je bio dobar signal da mladi ljudi podržavaju promene, ali je većina i dalje bila rezervisana. Tu mi je pomoglo nešto što sam naučio u Londonu: da upravo te ljude uključim u projekat od samog početka, da ih nagovorim da učestvuju i da na neki način budu deoničari tog projekta. Najpre sam pozvao komandante koji su bili stariji i iskusniji od mene da daju primedbe, sugestije i inicijative, da ne učestvuju samo u realizaciji već i u projektovanju tog novog sistema. Kada smo se dogovarali koliko nam tenkova treba, pitao sam generale Ćirkovića i Kolundžiju, koji su inače tenkisti, rečima: vi to znate bolje. Razgovarali smo o svemu. Onda su oni prihvatili taj način rada i počeli da utiču na svoje ljude da i oni to shvate kao svoj projekat. Negde je to išlo s više a negde s manje uspeha, ali je kao metod rada prihvaćen."

Ta reforma vojske u praksi je izgledala ovako. Imali smo preko 1000 tenkova a sad imamo 250 . Ala nas je reformisao svaka mu cast :( Ostali samo dugmici :( :( :(
 
@Zvezdann

Zdravo Zivo "Zvezdane"....................ako ti pomenem SC RV i PVO.........i ako ti pomenem Radosa iz romana -PUT SUVIH SLJIVA-............valjda ces se setiti.............a ako ne...vazno je da ja tebe znam i da su ti komentari jednaki istini, normalno sa onim sto se mora preskociti
Pozdrav
 
Izmedju ostalih svetlih trenutaka svoje profesionalne karijere Zdravko Ponos istice i poznanstvo sa SRBOZDEROM DZEJMI SEJOM!

Odlomak iz intervjua:

'Seminare su vodili uglavnom profesori Kings koledža. Inače, predavači su nam bili i ljudi iz drugih struka: na primer, o menadžmentu nam je pričao izvršni direktor Britiš Ervejza, pa smo slušali bivšeg britanskog ministra odbrane Malkolma Rifkinda, a imali smo i predavanje Džejmi Šeja, portparola NATO-a iz rata... Imao sam prilike da sa njim ostanem u neformalnom razgovoru i da mu kažem da se ratna propaganda uvek sastoji od toga da protivnika uvek farbate najcrnjim bojama. "Da, da", rekao mi je, "i vi ste bili dobri u tome." Rekao sam mu da u to vreme niko ne misli da se svi ratovi moraju završiti i da se u miru te farbe moraju ostrugati. A sada je došlo vreme da te farbe stružemo i jedni i drugi. "

Да је стварно Ponos - то би било добро за нас. Али он је ем ЗДРАВКО, ем ПОНОШ....... тако да све што ради - ради према упутствима својих професора и предавача........ никакве он везе нема ни са Србијом ни са Војском... све по рецепту Тадића... он је само један од "Вукова Јеремића" на ВАЖНОМ ПОЛОЖАЈУ.
 
Ta reforma vojske u praksi je izgledala ovako. Imali smo preko 1000 tenkova a sad imamo 250 . Ala nas je reformisao svaka mu cast Ostali samo dugmici

Dokle ce ignornati koji pojma nemaju ni o vojsci ni o oruzju da lupetaju?Unisteni su, odnosno iseceni u strao gvozdje, tenkovi T-34, T-54, T-54A i T-55 koji nemaju nikakvu borbenu vrednost na danasnjem bojnom polju.Umesto da saljes vojnike na zapadne tenkove u tim krsevima, jeftinije je da im kupis mrtvacke sanduke odmah.
 
Dokle ce ignornati koji pojma nemaju ni o vojsci ni o oruzju da lupetaju?Unisteni su, odnosno iseceni u strao gvozdje, tenkovi T-34, T-54, T-54A i T-55 koji nemaju nikakvu borbenu vrednost na danasnjem bojnom polju.Umesto da saljes vojnike na zapadne tenkove u tim krsevima, jeftinije je da im kupis mrtvacke sanduke odmah.

A zasto bi mi slali tenkove na "zapadne" tenkove, kad je nas neprijatelj u okruzenju iskljucivo Albanski, koji nema ni takve :rolleyes: Treba da razyebemo i Migove 21 jer Ameri imaju Raptora, bez obzira sto Hrvati i ostali u okruzenju koriste iste :?: Vojska treba da ima adekvatno oruzje protiv neprijatelja u okruzenju, a to hoce li doci Amerikanci ili Marsovci sa superiornijim oruzjem da nas poraze, tu ti nece pomoci ni 1500 T84, a kamoli 250, prema tome logika ti je maloumna i retardirana za nase vojne prilike i okruzenju u kojem se nalazimo.
 
Dokle ce ignornati koji pojma nemaju ni o vojsci ni o oruzju da lupetaju?Unisteni su, odnosno iseceni u strao gvozdje, tenkovi T-34, T-54, T-54A i T-55 koji nemaju nikakvu borbenu vrednost na danasnjem bojnom polju.Umesto da saljes vojnike na zapadne tenkove u tim krsevima, jeftinije je da im kupis mrtvacke sanduke odmah.

znaci bolje je slati vojnike samo sa autoamtskim naoruzanjem nego u tim zastarelim tenkovima T-72
 

Back
Top