Malo zabave

10x10

Zainteresovan član
Poruka
301
Dosao sam na ovaj forum da se malo zabavim uz jutarnju kafu. Nazalost postaje pomalo dosadno, a ja nevolim dosadu. Ova tema je da se isprica nesto zanimljivo ( smesno). Da pocnem prvi.
Jednom davno u jednoj zemlji koja je bila dosta veca u tom trenutku nego sto je sad se odrzavalo takmicenje koje se zvalo prvenstvo Juge u u brzom pucanju velikim kalibrom. Desava se na strelistu pored Lazarevca. U to doba se pretezno pucalo revolverima, sad se ta disciplina puca pistoljima. Tad jos nije bilo prakticnog pucanja IPSC i svi maco tipovi su voleli da se pojavljuju na tom takmicenju. Pucalao sta je ko imao S&W, Coltovi, Zastavini revolveri i Ceski ZKR i Ruski Nagan. Istini za volju ZKR i Nagan su za klasu bolji nego ostali, jer su pravljenji za takmicenja, ali u rukama Madusica Vuka svaka puska je ubojita. Puca se iz dva dela pre podne je takozvana precizna paljba a posle podne brza . Svi revolveri sem Ngana su ugalavnom koristili municiju 38 spec za takmicenje. Kursum je u cauri i ima ravan vrh tako da na meti pravi pravailno isecen krug, sa razliku od obicnog metka koji probusi metu ali morate da stavite poseban merac da bi videli dokle je tacno ivica metka, jer ako je ivica metka zakacila liniju racuna se da je pogodjen krug. Metak ima otprilike 30% manje punjenje i mnogo je “meksi”. Manje “trza” i samim tim lakse vam je kad treba da ispalite vise stotina metaka za jedan trenig. Nagan ima istu takvu municiju sa ravnim vrhom samo u kalibru 7.62. Uvod je malo duzi posto se relativno malo ljudi takmicilo u toj klasi. Raspored se isvlaci iz sesira, mesto i grupa za pucanje.
Na mestu do mene je bio neki lik iz Crne Gore a posle njega jedan koji je pucao za vojsku. Pocinje takmicenje i Crnogorac pocinje da “grmi” . Bukvalno jaci nego svi mi sa mlakim 38 icama. Dok traje mec nema prica ni kometara. Vojak me upitno gleda u pauzi dok se citaju mete “sa cim ovaj puca”, ja slezem ranenima. Precizno pucanje je stvarno precizno, moze da vam se omakne neka devetaka ali moraju da budu centri ako mislite da udjete u prvih 5-6. Crnogorac samo sara po meti. Gleda on nase mete, gledamo mi njegovu, i u cudu i mi i on.
Zavrsi se pucanje nase grupe izadjemo napolje, pridjem i pitam coveka:
“Izvini prijatelju ali koju municiju koristis, grmi kao magnum”.
-“Pa magnum sta bi drugo” odgovara.
I to onaj spicast,i krajnje neprecizni. Pomislim da nema adekvtane metke i ponudim da mu dam takmicarsku municiju makar za brzu paljbu, glat me odbije: “ Coce ovo je magnum i necu vala iz njega da pucam tu slabu municiju”. pokusam da mu objasnim da su mu rezultati slabi i da ce u brzoj biti jos slabiji zbog jake municije a on: “ vidim da vi pucate mnogo bolje ali ja sam najglasniji” i ode sav ponosan.
Ajde sad neku dogodovstinu sa pucanja i od Vas .
 
Sta niko nema nista zanimljivo, obecavam ako neko napise nesto iole zabavno napisacu kako sam sebe pogodio trifeste osmicom u butinu i nije mi bilo nista. Istinita prica ako hocete da cujete , pisite
 
Како је први пут пуцано на мене.

Имао сам 10-11год. и кроз прозор видим како комшија чисти пушку (ловачку - коју неки ''ловци'' никад не очисте).
Утричим код њега и почнем да га давим питањима и подпитањима а он полако и натенане чисти, подмазује, гланца....ужива човек. Кад је завшио каже: ајд' ми помози да је склопим. Окрене пушку према мени и каже да држим за цеви док он нешто ради око баскуле. Нисам приметио да је ставио патрон у пушку. Ухватим за цев кад одјекну прасак. Ја у шоку не пуштам цев, не знам дал' сам жив или мртав а он се уби од смеха. Патрон је био само са капислом а обзиром да је опељено у соби мени се учинила огромна детонација.
После ми је дао да ја очистим пушку а он ми је за то време објашњавао поступак са ватреним оружјем у свим приликама. Захваљујући њему сам касније на студенским вежбама и у армији водио рачуна да не излазим из линије и не пуцам ако неко истрчи испред а било је случајева опекотина од барутних гасова маневарске муниције и повреде слушног апарата.
 
Da odrzim obecanje. Radio sam nocni smenu za praznik, i negde u gluvo doba noci oko 2-3 sata odem u streljanju da malo vezbam. Prvo sam trenirao precizno pucane iz 38 spec. Namestim mete, i posto je dosadno trenirati kad si sam zalepim metalnu novcanicu na centar. Koliko da imam zabavu da je nadjem kad pogodim u 10. Dosta ih je tesko naci zato sto inh metak odnese. U streljnji ima zavesa od gume debela 10mm, da bi sprecila eventualne parcice od metka da se vrate, iz zavese su pancirne ploce pod uglom od 45 stepeni tao da sva municija pada u rov sa vodom na podu. Sanse da vam se vrati metak su manje nego da dobuijete 7 na loto-u. I tako ja krenem da pucam. U jednom trenutko posle pucnja jak udarac u butinu. Prva misao, nekako se metak rikosetirao i pogodio me u butinu, ranio sam sam sebe, koji blam. Pre nego sto sam spustio pogled, u delicu sekunde mi je proslo kroz glavu kakve cu sve komplikacije da imam, a da ne pricam sto ce mi kolege do kraja zivota jesti dzigericu. Doslo mi da se odistinsku upucam. Spustim pogled nigde krvi, pantalone izgleda cele, malo boli ali nije strasno. Skinem pantalone ima modrica i nista vise. Na farmerkama nadjem trag od olova o pored noge splljosteno zrno. Ni danas mi nije jasno kako je mekano zrno uspelo da se vrati, jedino objasnjenje da je ponelo novcic sa sobom i nekako zbog njega se odbio imesto nadole natrag. Prolazeci davaput kroz gumenu zavesu, plust udar o prepreku je oduzelo veci deo snage tako da sam dobio samo jak udrac po butini. kao sto se vidi cuvam taj metak.
 
Nesto se necka kod kacenja slike. Poslacu kasnije mislim da imam negde i onaj pogodjeni novac, mada je zbranjeno unistavati novac zakacicu slike cim ih nadjem.
 
valjda je sad zakacena slika
38 splostena.jpg


Novac.jpg
 

Back
Top