Izuvanje po kucama

Slazem se sa Hellen,i ja takodje kazem da je to turski obicaj i ne volim da se iko izuva.U letnjim mesecima svima se osete noge,a sto se tice zime-,dok stignu do mog stana usput im se cipele ociste.Imam dobar tepih-servis u komsiluku i u zavisnosti od stepena zaprljanosti,svaki drugi-treci mesec saljem na pranje tepihe.Do sada se nije desilo da neko bas usvinji toliko,cesce se prospe vino ili kafa.A kada odem u goste isto se ne izuvam sa obrazlozenjem da su mi duge nogavice pantalona pa se vuku po podu, a ako se domacica nesto mrsti ona ja kazem kroz salu da cu gaziti samo po parketu i necu se mnogo muvati.Mada kod mojih prijatelja tu nema problema nego je to vise izrazeno po mestima u unutrasnjosti ili selima,(mislim na izuvanje) a najvise se grozim kad vidim u zgradi da se neko izuje ispred stana....e tu crknem od smeha...
 
Ne izuvamo se kad negde idemo, niti se izuvaju kada nam dolaze.
Taman jos da obuvam tudje papuce :(

A u tzv. unutrasnjosti, je l' da da bi bilo nepristojno pogaziti starinski obicaj i isprljati necije izribane i ciste krpare. I jos ako su prane onim zutim, drvenim, "ribaćim" cetkama . Tamo, ako je hladno, ne dobijas tudje papuce, nego vade iz fijoke ciste nazuvke... , i jos ti opipaju stopala da vide kako nazuvak lezi, da li ti je udobno (ovde sada smajlic srculence, kojeg nemam, ali trebalo bi bas tu da stoji!)
 
E samo ja da akzem jednu stavr,moja keva i cale ne dozvoljavaju izvunje,mada se vecina njih izuva...Al ja se nikad ne izuvam,osim ako to neko ne zahteva..Licno da vam kazem mislim da 'domacice' kod kojih se izuva nikad ne usisavaju kucu,nego je ejdnom usisaju u mesecu i paze onda da se ensto ne isprlja
 
@limoonado....
ako je stvar kooltooroloških razlika.....ili kako se to već tačno kaže....i u takvoj sredini......fala bogu da ne bih želeo da boodem izopšten iz drooštva........pa bih morao da se prilagođavam........i nosio bih svoje papooče za posetu..........al bih se neprijatno osećao................ša sad da se radi....mora se.... dođem u kuću nekih berbera........i tamo u njihovoj sredini moram da provedem neko vreme....a oni jedu levom rookom i sede na podu..........eo, ja obožavam da jedem rookama....i ne bi mi bio problem uopšte.............mada malo čoodno ...da jedem iz jednog tanjira sa petoricom............al pristao bih...bio bih gladan....
 
Да, стварно, то изување је источњачки обичај (као и покривање пода тепихом, узгред) и интересантно је како је доспело као обичај на север чак до Војводине и Мађарске.

Знам да изување није по бонтону, али и та правила бонтона која знамо су одређена у некој клими западне Европе. Живим у вароши средње величине на северу Србије, и овде се изување, било у стану, било у кући, сматра за лепо и очекивано понашање, и то подједнако у српским и мађарским домовима. То је толико подразумевано да домаћин мора одмах при доласку гостију да нагласи ако изување није потребно, јер ови већ одмах крећу.

А што се тиче бонтона и разлика између обичаја, испричаћу још нешто интересантно. Овде је обичај да када се за недељни ручак сервира барен кромпир и сос, да се кромпир у тањиру изгњечи виљушком и затим измеша са сосем. Причао ми је отац једног мог пријатеља да када је тако пре много година јео у друштву неких Енглеза, да су се они на то згадили и згрозили. :-|
 
Да, стварно, то изување је источњачки обичај (као и покривање пода тепихом, узгред) и интересантно је како је доспело као обичај на север чак до Војводине и Мађарске.

Знам да изување није по бонтону, али и та правила бонтона која знамо су одређена у некој клими западне Европе. Живим у вароши средње величине на северу Србије, и овде се изување, било у стану, било у кући, сматра за лепо и очекивано понашање, и то подједнако у српским и мађарским домовима. То је толико подразумевано да домаћин мора одмах при доласку гостију да нагласи ако изување није потребно, јер ови већ одмах крећу.

А што се тиче бонтона и разлика између обичаја, испричаћу још нешто интересантно. Овде је обичај да када се за недељни ручак сервира барен кромпир и сос, да се кромпир у тањиру изгњечи виљушком и затим измеша са сосем. Причао ми је отац једног мог пријатеља да када је тако пре много година јео у друштву неких Енглеза, да су се они на то згадили и згрозили. :-|

obicaj ili ne, gadnjikavo mi je da hodam bosa po kuci pri pomisli da je neko tuda gackao patikama :| i unio bljaks nesto unutra
doduse, ovo vazi samo ljeti

a i tada, ogranicavam se povremeo na teritoriju svoje sobe jer mi je stavljeno do znanja od strane ukucana da je gostima zbog toga neprijatno

(nose pocjepane charape, ne peru noge pa im neprijatno, sta li vec?? :lol:)
 
А што се тиче бонтона и разлика између обичаја, испричаћу још нешто интересантно. Овде је обичај да када се за недељни ручак сервира барен кромпир и сос, да се кромпир у тањиру изгњечи виљушком и затим измеша са сосем. Причао ми је отац једног мог пријатеља да када је тако пре много година јео у друштву неких Енглеза, да су се они на то згадили и згрозили.
Риндфлајш! :)
 
Риндфлајш! :)

Дабоме! :) Само код нас у кући кажемо на српском, "ринфлајш" :lol:

И сос од вишања... Ја не знам, мене су раније и Србијанци и Босанци гледали бело када бих им споменуо да се и то прави. :confused:
 
mislim da je kod ljudi sa malom decom izuvanje skroz ok zahtevati... ja inace i kod kuce najvise volim bosa da idem tako da papuce i kod mene, a tek tudje ako bas moram... kod nas se ne izuva i iskreno bez uvrede ljudi, ali u bg-u se izuva uglavnom kod onih porodica koje su blize selu, znaci povukli obicaj, do 3. generacije se vise manje izbrise, uglavnom nema veze sa cistocom koliko sa navikom-sto neko napisa nisu bolesiji oni kod kojih se ne izuva.

ali zato kod jedne drugarice imam osecaj da mogu na podu da jedem&spavam koliko je cisto i kod nje se izuva... ali tamo mi je to nekako ok...

znaci postujem tudja pravila ali mi nije uvek i kod svakoga prijatno... kod mojih se nije izuvalo ni dok sam ja puzila i eto prezivela sam :D

da i jos jedna stvar: sta sa psom da radim? da mu obuvam cipelice da mi ne bi prljao po kuci :) koliko god ja njemu prala sape uvek tu ostane ulicne stroke? (na zalost zbog njega moram papuce da nosim) i moram da primetim da "izuvajuce" kuce jako cesto imaju stav "zar drzite psa u stanu?" sto je porilicno druga stvar povucena ne toliko iz samostalno izgradjenog stava koliko iz ruralnih navika... i ovo nije u negativnom kontekstu nego prosto drugacija praksa selo-grad.
 
Добро, београдска варошка грађанска класа се на неки други начин развијала од оне по варошима по Војводини, јер је млађа и јер је код ње раскид са обичајима са села много радикалнији, нарочито када се узме њено порекло.

Можда грешим, али ја мислим да обичај изувања није никако европски, већ азијатски, и да је у наше крајеве дошао заједно са турским племством и господом, те исламском културом и обичајима. И у томе не видим ништа лоше. Исто као и обичај постављања лепих и украсних тепиха на под, можда. Једно је само сигурно, а то је да обичај нема никакве везе са хигијеном, већ са поштовањем дома у који се улази.
 
valjda iz istih razloga zbog kojih ne spavam u famerkama
cuj limunada volis sebe neces da udises prasinu koju ti je neko uneo,pa onda mi ide logicno da i ne izlazis na ulice?ili stavljas gas masku:lol:
(choko-znala sam,ovako naivna pocne i izbije 3.forumski rat)

ja spavam u farmerkama...:p

nisam mislila da ćeš ozbiljno shvatiti ovu moju rečenicu,ona je bila tu samo da naglasi koliko je i tvoj prethodni zaključak bio bezveze...ne spavamo na podu,pa da nam treba čistoća...ali valjda udišemo taj vazduh,a prljav tepih,ako zanemarimo bakterije,nije baš prijatnog mirisa...i nije isto prašina u kući i na ulici...opet ti nije adekvatno poređenje...ali ako ne možemo izbjeći prljavštinu na ulici,bar je ne moramo unositi u kuću...
i nemam namjeru da vodim forumaški rat...samo me nervira da se običaj (a to svakako jeste)izuvanja,i samim tim veće higijene ,smatra "seljačkim"...a ulazak u prljavoj obući i držanje životinja u stanu "urbanim"...mislim,ko voli nek izvoli,ali nemojte druge ,kojima to nije običaj smatrati manje kulturnim ili nepoznavaocima bontona...ili još drastičnije,kao neko gore što reče ,kako jednom u godini usisavaju tepih i paze da ko ne isprlja...
kladim se da ta osoba nije uzela usisivač u ruke odavno...:)
toliko od mene...mislim da na ovu temu nemam više šta da kažem...:lol:
 
Добро, београдска варошка грађанска класа се на неки други начин развијала од оне по варошима по Војводини, јер је млађа и јер је код ње раскид са обичајима са села много радикалнији, нарочито када се узме њено порекло.

Можда грешим, али ја мислим да обичај изувања није никако европски, већ азијатски, и да је у наше крајеве дошао заједно са турским племством и господом, те исламском културом и обичајима. И у томе не видим ништа лоше. Исто као и обичај постављања лепих и украсних тепиха на под, можда. Једно је само сигурно, а то је да обичај нема никакве везе са хигијеном, већ са поштовањем дома у који се улази.

ipak imam...još malo...:)

mislim takođe da je običaj turski,a ne evropski...ipak su turci bili pet vijekova na ovim prostorima,a to nije malo...i mislim da ipak ima djelimično veze i sa higijenom...jer su oni i sjedili i spavali i jeli na podu...
i nije bitno čiji je običaj,ako je dobar...:-)
a što se tiče evrope,ipak se ne možemo porediti po čistoći ulica...iskreno me je zadivilo kad petnaest dana hodanja i pređeni kilometri i kilometri nisu ostavili ni praške na cipelama...:rolleyes: kod nas to ne može da se desi...
 
samo me nervira da se običaj (a to svakako jeste)izuvanja,i samim tim veće higijene ,smatra "seljačkim"...a ulazak u prljavoj obući i držanje životinja u stanu "urbanim"...

ali ja na primer i mislim da je taj obicaj izuzetno vezan za selo, ali to ne smatram manjkom kulture i seljacki-ruralno ne koristim u negativnom smislu.
a sto se tice da li je obicaj istocnjacki ili ne, nemam neka objektivna saznanja. prosto logicno je da su se i u selu u srbiji (i pre "istoka":lol: valjda) za njivu i stalu nosile jedne kondure, opanci, sta li vec, a u kucu se sa tim ne ulazi. valjda? doduse pocetkom 20.v. u zabitijim i siromasnijim krajevima obuca je retkost, sili su improvizovane "opanke" od koze...
 
Не бих баш рекао "турски" у смислу турског народа, тј. нешто као турски народни обичај, већ као део исламске културе, односно елите у њој; исламске господе и њиховог поимања поштовања, као и чистог и нечистог. У том смислу, то је део културе далеко културнијих народа од Турака, попут Арапа или Персијанаца.

А довољно је видети и уређење храмова. Наше цркве су део управо те типичне европске културе - под над којим се не изува, и где изување нема никакве везе са поштовањем, већ са неприкладним понашањем. Немамо разлога да претпоставимо да слична ствар није била и у домовима хришћана. Са друге стране, џамије су покривене лепим теписима, и на улазу у њих се не само изува, већ се и перу ноге.

Па и реч "папуча" је турцизам, од турског "пабуч", што су опет и они највероватније мазнули од Арапа или Персијанаца. И то довољно говори колико је овај предмет био (не)коришћен пре њих.
 
ali ja na primer i mislim da je taj obicaj izuzetno vezan za selo, ali to ne smatram manjkom kulture i seljacki-ruralno ne koristim u negativnom smislu.
a sto se tice da li je obicaj istocnjacki ili ne, nemam neka objektivna saznanja. prosto logicno je da su se i u selu u srbiji (i pre "istoka":lol: valjda) za njivu i stalu nosile jedne kondure, opanci, sta li vec, a u kucu se sa tim ne ulazi. valjda? doduse pocetkom 20.v. u zabitijim i siromasnijim krajevima obuca je retkost, sili su improvizovane "opanke" od koze...

pa,nije vezan samo za selo...kao što mnogi misle...vezan je i za neke gradove,doduše,zavisi šta ko smatra pod pojmom grada...:)
mislim da u selima u srbiji u to vrijeme nije bilo ni poda,a kamoli tepiha i izuvanja...:)
nisu ni znali da su poštovali bonton...:)

bogart...crkva je ipak javno mjesto ...i ako je tako...onda ako uzmeš običaj da imaš tepih,onda uzmi običaj i da se izuvaš...valjda bi jedno trebalo da ide sa drugim...
 
i nemam namjeru da vodim forumaški rat...samo me nervira da se običaj (a to svakako jeste)izuvanja,i samim tim veće higijene ,smatra "seljačkim"...a ulazak u prljavoj obući i držanje životinja u stanu "urbanim"...mislim,ko voli nek izvoli,ali nemojte druge ,kojima to nije običaj smatrati manje kulturnim ili nepoznavaocima bontona...ili još drastičnije,kao neko gore što reče ,kako jednom u godini usisavaju tepih i paze da ko ne isprlja...

Условно речено, такав обичај код Београђана и јесте "сељачки", јер је грађанска класа градова по Србији релативно млада (по градовима су живели муслимани све до 19. века) и настала је досељавањем људи са села који су већ унутар једне или две генерације са презиром почели да гледају на то, и да прихватају средњоевропске обичаје. Опет поредим са Војводином, где то није случај, и где толики јаз град/варош-село ни не постоји. Тим пре што је саобраћај развијен, и што су сва села повезана са главним токовима, а потом што је и свако село имало своју "господу", тако да је сеоски живот био далеко напреднији од оне слике села која се форсира преко домаћих соц-реалистичних филмова и јефтиних комедија.
 
uh...sve građani do građana...:) pa,čistija je na selu prašina i trava ,nego u gradu ulice ...
šalim se malo,nemoj da neko odmah skoči...ali malo je glupo to poređenje grada i sela...kao na selu je prljavo i treba se izuvati,a u gradu nije...i ne treba... mislim prljavo je svugdje i to nije nikakav opravdan argument...

Mislim da se time ne vredja selo,ali ipak je manje asfalta nego u gradu...;-)

Jednom sam tako morala da se izujem ispred vrata kuce...znaci sledile mi se noge dok sam dosla kuci...a nije mi promaklo da je domacica istrcala "chas" vani u papucama...

Sto se tice higijene nismo bolesniji od onih kod kojih se gosti izuvaju.
Kad smo vec kod prljavstine i gadjenja meni je gadno da obujem tudje papuce...

Ne gadi mi se svuda...ali ima par kuca gdje mnogo rijetko idem,ufff gadi mi se iskreno...ne znaju sta je voda po nedelju i vise...kao ono svi imaju taj jedan dan za kupanje...i samo se tad ukljucuje bojler...:lol:

Meni nije jasno zasto se kod nekih ljudi izuva a vidi se prasina i nered..o pusenju drugi put

Tacno,sta tu kao paze...ok mi je za bilo gdje kad je ono blato ,kisa,otapa se snijeg...ali ovako ne razumijem...ja pod usisam i operem briskom svaki dan,tepihe nemam,sklonila sam iz dnevne sobe i hodnika,i cistije mi tako...
 
Ne volim to izuvanje.Bas mi nekako grozno deluje.Naravno,ako negde treba da se izujem to i ucinim ne volim da narusavam red ttudje kuce,ali osecam se nekako nelagodno kada se izujem.Takodje kada neko dolazi kod mene to nije neophodno.
 
obavezno izuvanje i u mojoj kući i ja u svačijoj kući. Pa aman ljudi ko živi u zemlji Srbiji a ne izuva se taj baš i ne voli mnogo sebe niti svoju porodicu, pa samo dok izadjem iz zgrade naidjem na deset ispljuvaka o ulici i da ne govorim.bljak......baš sam juče šetala i razmišljala da sam vlast neka prvo što bih uradila to bi bila zabrana pljuvanja po ulici.fuj stoka...inače da živim na zapadu jer tamo se ne pljuje po ulici i da nemam tepihe po kući zašto da ne, prebrišem briskom pod i super.........
 
У мојој кући се гости не изувају, осим кад сами процене, због временских прилика, снега, да ће им се
цедити вода са чизмица, па чак и у тим околностима, ја им предложим да се не изувају, већ им ставим
новине испред тог места на коме седе, док им се не оцеди вода са обуће, а након пола сата, склоним
те новине. Ни ја се нигде не изувам, јер код мојих пријатеља то једноставно није обичај.
 

Back
Top