Shkrgutanje i shljocanje zubima u toku noci?

Poruka
2.322
Poshto vishe ni sama ne znam kome bi mogla da se obratim za ovaj problem (zubaru ili psihologu), postavila sam temu ovde.
Iako zvuchi naivno, problem nije nimalo naivan, jer traje godinama, a deshava se u poslednjih godinu, dve svako veche. Kad zaspim, posle par sati pochinjem da shkrgucem zubima, i da shkljocam, i to radim dobar deo noci. U pochetku sam mislila da je problem uzrokovan stresom (ispitni rokovi itd), ali sam ubrzo shvatila (tachnije recheno mi je) da to radim svake noci.
S obzirom da sam sam dobila informaciju da se kod shkripanja zubima (u snu) postize mnogo veci pritisak na vilice i zube, nego u svesnom stanju, htela bih da pitam da li postoji ikakv nachin da se otkloni ovako neshto.
Napomenula bih takodje da imam paradentozu na donjoj vilici (za sada nije neki alarmantni oblik), i da mi je pukao na pola zub u gornjoj vilici. Prednji gornji zubi (jedinice) u donjem delu su pochele da gube zdravu belu boju, i po tim ivicama su vishe providni , nego beli.
Takodje zubi su mi postali izuzetno oshtri (narochito prednji).
S obzirom da ovaj problem nije za stomatologa, a nisam sigurna ni koliko je za psihologa, da li neko moze da mi pomogne ili da savet shta da radim, jer su zubi pocheli poprilichno da mi se oshtecuju. A i brine me ova paradentoza koja se pojavila...
 
medicinski to se zove bruksizam....
Ima veze sa stresom,procitao sam i da je nasledno...
Neke kolege prepisuju neke anksiolitike,neki psihoterapijom,neki nista...
U svakom slucaju nije moja oblast..mislim da je ww iz price...
Nadam se da sam ti koliko toliko pomogao...a i misljenja sam da paredontoza nema veze sa tim..
Pozz leptiricu;)
 
Hvala puno mangupe. Najveci problem je u tome shto ne znam kome da se obratim.
A kako sam krenula unishticu sebi zube, polako ali sigurno...:-|
U porodici imam jednog mesechara, koji je u svojim studentskim danima mesechario, i prestao. Ne znam da je iko shkrgutao, ili shto je josh redje shkljocao ( nisam mogla da verujem kad sam chula da to radim :shock:) u snu. U periodima izmedju skrgutanja i skljocanja i mljackam (mada mi to ne deluje destruktivno po zube pa zato nisam ni spominjala)...
E sad poshto sam totalni laik, shta su anksiolitici? Ps. izbegavam da pijem lekove...

Isprichacu malo detaljnije kakve su mi reakcije, poshto je zadnjih 15 -ak dana, dechko svaku noc (leze posle mene), bio pored mene i posmatrao ( 2, 3 sata nakon shto zaspim) reakcije za vreme shkrgutanja i shkljocanja.

Posle sat, dva nakon shto zaspim, krenem da shkrgucem. Jedno veche kada je to chuo priblizio se i zagrlio me, i tada sam prestala na kratko vreme. Uzeo mi je ruku i pocheo da je mazi, i istog momenta pochela sam opet da shkrgucem. Kaze da je zvuk totalno sablastan, i da vrshim ogroman pritisak na vilice. od shkljocanja su mi se istanjili prednji zubi, i postali poprilichno oshtri.
Da li uopshte da razmishljam o odlasku kod psihologa, i koliko zaista moze da mi pomogne oko ovoga?
 
Znam Parka, ali ja ovo radim chitav zivot. Secam se da mi je dok sam josh bila u srednjoj shkoli drugarica prichala da strashno nemirno spavam i da shkrgucem, ali nisam preterano obracala paznju na to.
Sad to radim svako veche, i ustvari ne bi ni sad obratila paznju da mi dechko (koji je buduci stomatolog) nije skrenuo paznju na tu gledj, donju koja je providna, i na to da su mi jako oshtri zubi, ali on naravno nema pojma shta da radim sa tim. I dobra stvar je shto je nocima ostajao budan posle mene (gledao filmove), i posmatrao kako se ponasham i koliko chesto i extremno to radim. Vrhunac je bio pre mesec, dva kada mi je pukao zub na pola , u autobusu kad sam se vracala iz Nisha. Bio je zahvacen vrlo malo karijesom, ali ne toliko da bi se prelomio tako.
Danas me ceo dan boli donja vilica, i to me inspirisalo da otvorim temu. Stvarno ne znam shta da radim...:-|
 
Problem je i za stomatologa i za psihijatra. Javi se svom stomatologu da te uputi ortodontu da ti uzme otisak i napravi 'foliju' (kao plasticni stitnik koji se napravi od tanke folije koja se stavi preko otiska u gipsu pod presu, a taj stitnik se navuce na zube istiti zube u snu od onoga sto ti radis). Druga varijanta je da u sportskoj radnji kupis stitnik za zube za gornju vilicu (videla si to na TVu, nose bokseri i sportisti na primer) ali ne za obe vilice nego samo jednovilicni (stavi se u vrelu vodu, taj silikon ili guma ili sta vec se omeksa, onda to stavis u usta i zagrizes cvrsto, drzis pola minuta ili vec kako pise, da se formira po obliku zuba, i takodje s atim spavas). Meni ova druga opcija nije funkcionisala (ja nemam bruksizam ali imam trizmus - grc misica, stiskam zube nocu pa imam slican problem ko i ti) jer mi je taj stitnik sportski mnogo glomazan ali viodim da ima ljudi koji sasvim lepo mogu d aga nose (ja imam naglasen refleks za povracanje pa se zacenjujem od njega).

To je sto se tice stomatologa. a onda se javi i psihijatyru d ati da neke lekove da malo spustis napetost. Ne moras da je budes svesna ali obzirom na skrgutanje nije iskljucena - pokusaj jedno nedelju dana i videces i sama ima li razlike.
 
stomatolog moze samo da ublazi posledice ili spreci dalje ostecenje zuba,ali nece resiti uzrok..ova prva opcija sto je ww navela mi deluje koliko toliko normalnije...a ova druga...pa kao da spavas sa socivima;(BAr je moj utisak takav...Ja ti preporucujem psihoterapiju,pie u knjigama da to ima veze sa stresovima iz proslosti i da je genetski nasledno..to ne znaci da si bolesna,samo u Srbiji se odlazak psihijatru karakterise kao ludilo,na Zapadu,a znas da sam tamo ziveo i radio to je nesto sasvim normalno...a anksiolitici te oslobadjaju napetosti,tako da prevedem,ne realnih strahova,itd...to ce ww bolje da ti objasni...mada mislim da ti je jeasno..ima jedan lekic,ako te bas zanima koji poslacu ti na pp,ne sme da se pise terapija...ne znam sta ww misli o X.....?Pitam ovo kolegijalno..cesto i mi u dermatologiji imamo problema sa artefaktima,i pathomimiom...i dosta koznih bolesti je povezano sa psihom...pa imamo koliko toliko iskustva sa nekim lekovima za smirenje,koji su pretezno antihistaminici,ali deluju i sedativno...sve ovo shvati kao savete i neke upute,ali najbolje je da skoknes do psihoterapeuta koji se bavi poremecajem spavanja...a decko neka ti sredi neku oblogu za zubice,neku zastitu...pozdrav i srecno;)
 
Ni meni se ne svidja ova druga opcija, ali ova prva mi zvuchi sasvim ok. Sledece nedelje idem kod stomatologa, pa cu isprichati sve ovo, i pitati da li moze da se uradi neshto po pitanju predloga koji si dala.
Shto se tiche pijenja lekova, deshava mi se da povremeno (za vreme ispitnog roka) uzmem neki lek za smirenje (2.5 mg) (pre spavanja), ali bez obzira na to, i dalje shkrgucem.
Za odlazak kod psihologa sam razmishljala, mada bi bilo poprilichno skupa investicija , s obzirom da sam student,imam 26 godina, i izgubila sam pravo na zdravstveno osiguranje, tako da idem u privatne klinike, ili na redovne preglede, kad imam neki problem
A iskreno nije mi bash najjasnije zashto si mi predlozila psihijatra...

Josh jedna opcija mi se mota po glavi, a to je da sam dosta fizichki neaktivna, a inache imam poprilichan vishak energije, pa bi se to sve mozda smanjilo ako krenem na neku fizichku aktivnost, aerobik, ili slichno...

Ali mi je ipak ova prva stvar koju si spomenula (za stomatologa) najbolja zashtita. Hvala puno!
 
stomatolog moze samo da ublazi posledice ili spreci dalje ostecenje zuba,ali nece resiti uzrok..ova prva opcija sto je ww navela mi deluje koliko toliko normalnije...a ova druga...pa kao da spavas sa socivima;(BAr je moj utisak takav...Ja ti preporucujem psihoterapiju,pie u knjigama da to ima veze sa stresovima iz proslosti i da je genetski nasledno..to ne znaci da si bolesna,samo u Srbiji se odlazak psihijatru karakterise kao ludilo,na Zapadu,a znas da sam tamo ziveo i radio to je nesto sasvim normalno...a anksiolitici te oslobadjaju napetosti,tako da prevedem,ne realnih strahova,itd...to ce ww bolje da ti objasni...mada mislim da ti je jeasno..ima jedan lekic,ako te bas zanima koji poslacu ti na pp,ne sme da se pise terapija...ne znam sta ww misli o Xanaxu?Pitam ovo kolegijalno..cesto i mi u dermatologiji imamo problema sa artefaktima,i pathomimiom...i dosta koznih bolesti je povezano sa psihom...pa imamo koliko toliko iskustva sa nekim lekovima za smirenje,koji su pretezno antihistaminici,ali deluju i sedativno...sve ovo shvati kao savete i neke upute,ali najbolje je da skoknes do psihoterapeuta koji se bavi poremecajem spavanja...a decko neka ti sredi neku oblogu za zubice,neku zastitu...pozdrav i srecno;)

Pa ovako, ishla sam ranije samoinicijativno, kod psihologa i te seanse su mi dosta pomogle da shvatim neke stvari o sebi. Ali je zena posle par nedelja rekla da vishe nema potrebe za dolascima.
Koliko se secam poshto je sve to bilo pre 7,8 godina, pokushala sam da odem i kod psihijatra (na razgovor), ali mi je chovek uvalio lek bez ikakvog slushanja, i vrlo sam se razocharala. Mislim da je u pitanju bio bash taj xantex koji si spomenuo. To je bio period posle raskida veze, pila sam taj lek par puta, i iskreno...prestala sam. Od tada je proshlo 6 godina, i nikad nisam imala nikakve ozbiljne psihichke probleme (tipa depresija, paranoja, strahova...itd...) zbog kojih bi ishla kod psihijatra. Inache ne spadam u grupu koja se grozi toga, da bi situacija bila josh smeshnija, volim da idem da razgovaram sa struchnjacima, jer na taj nachin saznajem dosta stvari o sebi. Ali ne volim kada udjem u ordinaciju, chovek pricha mobilnim telefonom, postavi 2 pitanja, prepishe lek, i zavrshi prichu. Zato ih izbegavam.
Ali sve u svemu, zaista se ne bih usudjivala ponovo da uzimam taj antidepresiv, jer trenutno moze samo da me uspori u uchenju, i normalnom funkcionisanju. A i iskreno, ne volim da pijem lekove, ako mi nisu preko potrebni.
Raspitacu se o tim psihoterapeutima koji se bave poremecajem spavanja, jer za njih nisam do sad ni chula. Hvala u svakom sluchaju. :)
 
pa mozda si na kraju dala,za pocetak,naglasavam i najbolje resenje...neki sport,imas visak energije...idi negde
da se potrosis,izakas,iskaces...ima toliko da budes umorna da ces spavati kao beba;)
A znas kako ,kada lekare pitas za pomoc,vecina krece sa medicinskog stanovista,sto je mozda i normalno..a neki put su resenja u nama samim ili prirodi...ala sam se isfilozofirao..ali shvatila si poentu;)
Nadam se da ce sport biti resenje,u protivnom procitala si sta sve dolazi u obzir...
Srecno i pozdrav;)
 
pa mozda si na kraju dala,za pocetak,naglasavam i najbolje resenje...neki sport,imas visak energije...idi negde
da se potrosis,izakas,iskaces...ima toliko da budes umorna da ces spavati kao beba;)
A znas kako ,kada lekare pitas za pomoc,vecina krece sa medicinskog stanovista,sto je mozda i normalno..a neki put su resenja u nama samim ili prirodi...ala sam se isfilozofirao..ali shvatila si poentu;)
Nadam se da ce sport biti resenje,u protivnom procitala si sta sve dolazi u obzir...
Srecno i pozdrav;)


..Znachi prve 2 stvari koje su mi na spisku su da pitam stomatologa za tu zashtitu koju je ww spominjala, i da upishem neki sport. :)
Hvala vam puno zaista ljudi...i puno pozdrava...:)
Odoh da uchim...
 
B&H: pa nisu svi psihijatri isti! I to sto si imala jedno lose iskustvo ne znaci d anikad vise ne treba d aodes. Preporucila sma ti psihjijatra jer samo on moze da ti prepise lekove. Psihijatri mogu biti i psihoterapeuti, to nije ekskluzivno pravo psihologa. NE prepisuju svi psihijatri lekove sa vrata dok pricaju mobilnim. I ja sam psihijatar, pa slucajno znam. Lek ne sluzi razresavanju tvog problema vec je prosto test d ali bruksizam ima veze sa povisenom anksioznoscu ili nema. TO sto ces da uzimas neadekvatnu dozu leka neadekvatan vremenski peeriod ne moze da pojasni sistuaciju. Neki bruksizmi su prosto urodjeni i nemaju veze sa stresom. I u dodatku, lek koji spominjes nije iz grupe antidepresiva. Psihoterapija, bez obzira na bruksizam, ne moze da steti vec samo da pomogne tvom opstem stanju.
Mangupe, ne razumem pitanje vezano za anksiolitik? Kako mislis? Koristim ga kada za to ima indikacija, i u tim slucajevima pokazao se odlicnim. Ne volim kad ga pisu lekari drugih specijalnosti pa ni dermatolozi jer obicno bespotrebno velike doze daju, bez kontrole uzimanja. Smatram to istim kao kad bi ja prepisivala kortikosteroide ili betablokatore! Svako treba da radi svoj posao. POmenuti anksiolitik je jedan od 3 najpotentnija anksiolitika z astvaranje zavisnosti ako se nekriticno i bez pracenja psihijatra uzima, i zato se grozim kad ga prepisuju drugi lekari pa pacijent posle godinu ili dve zavrsi kod mene kao tabletoman...a bez ikakve potrebe.
 
B&H: pa nisu svi psihijatri isti! I to sto si imala jedno lose iskustvo ne znaci d anikad vise ne treba d aodes. Preporucila sma ti psihjijatra jer samo on moze da ti prepise lekove. Psihijatri mogu biti i psihoterapeuti, to nije ekskluzivno pravo psihologa. NE prepisuju svi psihijatri lekove sa vrata dok pricaju mobilnim. I ja sam psihijatar, pa slucajno znam. Lek ne sluzi razresavanju tvog problema vec je prosto test d ali bruksizam ima veze sa povisenom anksioznoscu ili nema. TO sto ces da uzimas neadekvatnu dozu leka neadekvatan vremenski peeriod ne moze da pojasni sistuaciju. Neki bruksizmi su prosto urodjeni i nemaju veze sa stresom. I u dodatku, lek koji spominjes nije iz grupe antidepresiva. Psihoterapija, bez obzira na bruksizam, ne moze da steti vec samo da pomogne tvom opstem stanju.
Mangupe, ne razumem pitanje vezano za anksiolitik? Kako mislis? Koristim ga kada za to ima indikacija, i u tim slucajevima pokazao se odlicnim. Ne volim kad ga pisu lekari drugih specijalnosti pa ni dermatolozi jer obicno bespotrebno velike doze daju, bez kontrole uzimanja. Smatram to istim kao kad bi ja prepisivala kortikosteroide ili betablokatore! Svako treba da radi svoj posao. POmenuti anksiolitik je jedan od 3 najpotentnija anksiolitika z astvaranje zavisnosti ako se nekriticno i bez pracenja psihijatra uzima, i zato se grozim kad ga prepisuju drugi lekari pa pacijent posle godinu ili dve zavrsi kod mene kao tabletoman...a bez ikakve potrebe.

opet nisi pravilno shvatila..ili procitala...pitao sam te kolegijalno..jedan kolega,veoma poznat u gradu ga dosta pise..a drugo dermatolozi ne prepisuju beta blokatore...kao sto rekoh lekar je lekar i mora imati znanje iz svake oblasti,a iz svoje najvise...dosta koznih bolesti ide iz glave,tako da smo mi na neki nacin primorani da znamo i vise manje psihijatrijsku farmakopeju,ali vise deo ponavljam o starijim antihistaminicima koji su delovali sedativno,ili o blazim ili malo potentnijim anksioliticima..drugo..kortikosteroide za per os upotrebu vise pisu reumatolozi i alergolozi..mada predpostavljam da to znas ili si sada saznala..a kada bi vam slali sve pacijente kod kojih je psihicki uzrok koznih problema,ne bi se vadila iz ordinacije do ponoci...tako da na neki nacin mozes nam biti i zahvalna;)U svakom slucaju ne zelim ovu temu da pretvorim u nas dijalog i diskusiju,svako ima svoje vidjenje...
@temu...Leptiricu mislim da si dobila barem neke smernice...sta ti je ciniti...pozzz i srecno;)
 
Sto se tice tog skrgutanja...i ja sam mislila da je od nervoze ili stresa...
ja to radim takodje svake noci i ponekad se probudim jer me zaboli vilica od stezanja...
nije mi ni palo na pamet da potrazim pomoc u vezi ovoga problema:)
ponekad se samo uplasim da cu polomiti zube tako(kada osetim kolika je silina i pritisak kojim to radim):-(
 
Kakva je razlika između škrgutanja i škljocanja koje je prouzrokovano stresom, i onog koje je genetsko? Ja mislim da je kod mene u pitanju genetski poremećaj, jer to radimo ja, otac i sestra. Njih dvoje imaju dobre zube, ja solidne, mada mislim da su mi se baš zbog ovog iskrzali malo prednji zubi. Niko od nas nije osoba koja živi nešto posebno stresnim životom, čak i kada imamo problema, ne opterećujemo se mnogo. Negde sam pročitala da je škrgutanje u snu znak nezrelosti. Mislite li da je to razlog? (jesam nezrela :) )
Pitala sam zubarku jednom za to, ona mi je samo rekla da to nije dobro, ali ništa mi nije preporučila. Ti lekovi koje ste naveli da li oni u potpunosti eliminišu noćno škrgutanje, ili rade nešto drugo? ili možda da pitam za taj noćni štitnik koji ste spominjali?
Ne radim ja ovo stalno, niti cele noći, ali je opet ružno, i nije zdravo. ;)
 
Pocela sam i ja pre nekog vremena da stezem vilice.
Ne osecam da to radim preko noci, ali preko dana mi se cesto desava da moram da se potpuno opustim da bih oslobodila vilicu. Uzasan osecaj.
Draga WdW zna koje lekove koristim, uveden mi je novi od decembra, pa sam procitala u uputstvu za lek da moze dovesti do skrgutanja i stezanja vilica, tj da je to nezeljeno dejstvo.
Uskoro idem (sledece nedelje) na kontrole i kod zubara i kod moje lekarke pa cu im izloziti ovaj novonastali problem, pa Vam javljam sta sam uradila...
Pozdrav WdW, leptiricu nije to nista, videces, sve ce se srediti, samo se mora ici kod lekara.
 

Back
Top