Oldtajmeri

manta1.jpg


ovo je taj auto!
 
BMaster:
Da li si mogao nesto gore da nadjes? Imam ja pravu sliku iz profila! Ovaj dole nije gledao dok je farbao ili voli crvene gume :? :wink:

Slika koju si ti poslao i ove dve gore - u pitanju je isti auto (vlasnik je neki finac, a samo su skinute sa razlicitih sajtova)... Jesu lose, ali moze tacno da se vidi sta je spanac zeleo da kaze - radi se o nasilnoj konverziji klasicnog modela u hatchback... Dakle, pricamo o dizajnu i odatle poredjenje sa Skodom - pogledaj slike dole!

Skoda_110R.jpg
SKODAS110RALLY-120CV.GIF


O poredjenju u konstrukciji, kvalitetu ili necem trecem naravno da nema govora!
 
BMaster:
Espanol:
Naravno, mislio sam na dizajnersko silovanje.

ove slike sto si ti okacio nemaj veze sa onom mantom sto sam ja stavio pogledaj samo zadnji kraj! on treba da bude podignut i sa okruglim farovima! nacicu ja ovo pa cete videti!
Ne govorimo o okruglim svetlima i detaljima. Reč je o liniji krova glupavo razvučenoj da bi "kupe" ostao porodični četvorosed. Prednji deo ostaje prekratak i auto iz profila deluje kao da su ga klepali klinci na opšte-tehničkom. Pogledaj pažljivije proporcije i biće ti jasno. :wink:
P.S. Inače su tvoja manta i ove naknadno postavljene potpuno isti automobili.
 
Prebacujemo diskusiju na pravi post! Dakle, za razliku od našeg VW prijatelja, na tržište oldtajmera u USA gledam isto kao i na ono u Surdulici. Da budem jasniji, bio i video! Ameri, uvek skloni kiču i senzacijama doveli su stvar do apsurda. Tamo su izmišljene nebuloze tipa hobi, aftermarket...ako tome dodamo i njihovu večitu opsesiju evropskim automobilima, dolazimo do cena koje nemaju veze sa mozgom čak i u klasama tipa VW (bez uvrede). Ni jedan ozbiljan kolekcionar u svetu ne pazari NIŠTA u USA. Svetski standard je Engleska, gde je pre svega izvršena najpreciznija podela oldajmera od kraja 19 veka pa sve do ranih sedamdesetih prošlog (veteran, vintage, edvardians...) bukvalno na periode od po 10- 15 godina. Uz sigurno najbolje stručnjake za procenu autentičnosti i vrhunske radionice za restauraciju, imaju i najrealnije cene. Odmah iza njih slede u istoj liniji Nemačka, Italija i Holandija i 2 stepenice niže Francuska i Belgija. Sve ostalo je prava boza i prepušteno sistemu "dođite da se dogovorimo" ili majstor Rile- Volvo. :lol:
 
Espanol:
Dakle, za razliku od našeg VW prijatelja, na tržište oldtajmera u USA gledam isto kao i na ono u Surdulici. Da budem jasniji, bio i video! Ameri, uvek skloni kiču i senzacijama doveli su stvar do apsurda. Tamo su izmišljene nebuloze tipa hobi, aftermarket...

Sve je to i tacno i lepo, ali tu je i jedno veliko ALI...

Mozes ti da gledas na to trziste kako god hoces (neznalice, seljacine, kic, senzacionalizam itd, nisi nista novo izmislio jer ih tako evropljani generalno "krste"), ali je cinjenica da se tamo trenutno vrte najvece pare. Kako je u danasnjoj civilizaciji novac glavni (nazalost) pokretac, na ovom primeru se vidi ljudsko licemerje: s jedne strane evropljani se zgrazavaju amera, ali zato kad ti isti ameri izbroje susku, bez premisljanja pakuju auto i prvim avionom ga salju u USA. Takodje, uz ranije navedene cene sam upotrebio i rec paradoks. To znaci da one jesu nebuloza u poredjenju sa evropskim cenama (takodje sam naveo da je odnos u cenama USA:Evropa priblizno 2:1), ali ih tamosnje trziste prihvata, tj. ima dovoljno ljudi koji ne znaju sta ce sa viskom novca.

Espanol:
ako tome dodamo i njihovu večitu opsesiju evropskim automobilima, dolazimo do cena koje nemaju veze sa mozgom čak i u klasama tipa VW (bez uvrede).

evropski automobili su tamo zaista skuplji, ali je ista prica i sa americkim automobilima u Evropi - u proseku jedna nula vise u ceni...

Espanol:
Ni jedan ozbiljan kolekcionar u svetu ne pazari NIŠTA u USA.

naravno, a i zasto bi?! ali zato svi ozbiljni trgovci auto ponude na prodaju prvo u USA.

Espanol:
Svetski standard je Engleska, gde je pre svega izvršena najpreciznija podela oldajmera od kraja 19 veka pa sve do ranih sedamdesetih prošlog (veteran, vintage, edvardians...) bukvalno na periode od po 10- 15 godina. Uz sigurno najbolje stručnjake za procenu autentičnosti i vrhunske radionice za restauraciju, imaju i najrealnije cene. Odmah iza njih slede u istoj liniji Nemačka, Italija i Holandija i 2 stepenice niže Francuska i Belgija. Sve ostalo je prava boza i prepušteno sistemu "dođite da se dogovorimo" ili majstor Rile- Volvo. :lol:

opet tacno, ali i jedno "ali": sam nacin zivota u USA i Evropi je potpuno razlicit. Dok su Englezi ovu oblast doveli do perfekcije i usko profesionalizovali, Amerikanci su celu stvar priblizili sirokim narodnim masama i od svega napravili jedan veliki cirkus (u pozitivnom smislu): entuzijasti se lepo zabavljaju, a istovremeno i aftermarket industrija ima izuzetno lepu zaradu (samo na starim VW-ima nesto preko 2 milijarde dolara godisnje u USA i Kanadi).

P.S. Pojam 'Aftermarket' nije americka izmisljotina, vec je generalni pojam koji se odnosi na delove koji nisu OEM (Original Equipment Manufacturer).
 
Rekao bih g. kolega da smo na potpuno istom stanovištu, što mi je osobito drago. Zato predlažem da težište ove teme prebacimo na dobru staru Evropu od koje potencijalni kolekcionari ili samo ljubitelji mogu da dobiju kvalitetnije informacije. Pozdrav.
P.S. Kako "sokoćalo"? :wink:
 
Espanol:
Rekao bih g. kolega da smo na potpuno istom stanovištu, što mi je osobito drago.

Cijenjeni g. stariji kolega, apsolutno se slazem i kao sto vec rekoh u vezi ove diskusije:

VWaddict:
...verujem da ostale sve ovo interesuje koliko i rasprava da li je krompir skuplji na Kalenicu ili Zelenjaku.

Espanol:
Zato predlažem da težište ove teme prebacimo na dobru staru Evropu od koje potencijalni kolekcionari ili samo ljubitelji mogu da dobiju kvalitetnije informacije.

A to nece moci :lol: . Apsolvirali smo vec da se zapravo radi o dva razlicita koncepta, o dve razlicite skole. Vi zastupate englesku, a ja sam pak pristalica americke (sa doduse primesama nemackog shvatanja inzinjeringa)... Najbolje bi bilo da ljudima preterano ne solimo pamet i da ih pustimo da svako izabere ono sto najvise voli...

Espanol:
P.S. Kako "sokoćalo"? :wink:

Hvala na pitanju, odlicno.
 
VWaddict:
Espanol:
Rekao bih g. kolega da smo na potpuno istom stanovištu, što mi je osobito drago.

Cijenjeni g. stariji kolega, apsolutno se slazem i kao sto vec rekoh u vezi ove diskusije:

VWaddict:
...verujem da ostale sve ovo interesuje koliko i rasprava da li je krompir skuplji na Kalenicu ili Zelenjaku.

Espanol:
Zato predlažem da težište ove teme prebacimo na dobru staru Evropu od koje potencijalni kolekcionari ili samo ljubitelji mogu da dobiju kvalitetnije informacije.

A to nece moci :lol: . Apsolvirali smo vec da se zapravo radi o dva razlicita koncepta, o dve razlicite skole. Vi zastupate englesku, a ja sam pak pristalica americke (sa doduse primesama nemackog shvatanja inzinjeringa)... Najbolje bi bilo da ljudima preterano ne solimo pamet i da ih pustimo da svako izabere ono sto najvise voli...

Espanol:
P.S. Kako "sokoćalo"? :wink:

Hvala na pitanju, odlicno.
Mislio sam samo da budemo praktičniji zbog blizine "objekata", ali nemam ništa protiv da "šaramo". Možda je ustvari i bolje da manje upućeni uhvate razlike. E, kod inženjeringa sam više za italijanski. Malo je "nervozniji". :lol:
 

Back
Top