Jevandjelje po Judi???

Ne znam.Još nisu dokazali da li je spis nastao u periodu kada su i ostala jevandjelja ili je naknadno napisan.
Intersantna je činjenica da je Juda uradio zapravo pravu stvar što je žrtvovao Isusa.

Vidim da si informisan o ovoj materiji...nisam ni ja uspeo nigde da pronadjem informaciju o tome da li je nastalo pre ili uporedo sa ostalim jevandjeljima, ali zanimljivo je to sto nije kontradiktorno i sto je po Judi naglaseno da je sustina vere da se veruje u mir, ljubav i blagostanje, a ne u ono u sta se danas vera pretvorila (katolicka odavno a pravoslavna poceinje), U RITUAL, i finansijske organizacije !! Iskreni i bistroumni vernici pocinju odvajati veru od crkve.
 
U pravu je.

Što se tog jevandjelja tiče suština jeste u "žrtvovanju" koje je još bilo utemeljeno u Starom zavetu.Žrtvovanje samog Isusa je po jevandjelju ispravna stvar.
E sad ne bih toliko zalazio u to jer i nisam pročitao Jevandjelje po Judi.Mislim da nikada i neću.Sve nešto mislim da će na kraju ispasti kao delo neke sekte koja je pokušala da zaživi medju vernicima.
 
Jevandjelje po Judi je spis koji prikazuje Judinu dilemu i grizu savesti, kajanje i slicno; posle izdaje Hrista, a u Jevandjelju je kljucna stvar to sto Hrist odvodi Judu na stranu i kaze mu da od njega mora da zatrazi nemoguce: da izda prijatelja.Judina unutrasnja borba je jako lepo opisana.Sustina ovog apokrifa jeste tvrdnja da je upravo Juda najvazniji apostol bez kojeg ni samo raspece ni zrtva ne bi bili moguci.Licno se slazem sa time.
 
Koliko sam upućen postoje i mnoga druga jevanđelja, a koja crkva ne želi da prizna. Uopšte vrlo je diskutabilno koliko su pisci priznatih jevanđelja bili u stanju da prenesu istinite događaje. Oni su zapisali priče koje je neko njima preneo, a i tom prethodnom je opet neko preneo. Pitanje je koliko se priča izmenila dok neko nije odlučio da je zapiše.
Meni je najčudnija stvar u jevanđeljima što se Isus svesno žrtvovao, jer kad pogledamo on tom žrtvom nije mnogo postigao. Hrišćanstvo, kao religija, se raširilo kao ideja otpora rimskim vlastima, jer svoje korene je našlo u potlačenim i siromašnim masama u Rimskom carstvu. Da nije bilo rimske tiranije teško da bi se primilo. Znači cela priča oko Isusa kao začetnika nove religije bi pala u vodu i žrtva bi mu bila uzaludna. Pa, čak, i pored svega ovoga nije mnogo postigao, jer to učenje i njega kao Božijeg sina nije prihvatilo celo čovečanstvo, a da nije bilo kasnijeg nasilnog pokrštavanja hrišćanstvo bi teško izašlo van okvira Evrope i Bliskog Istoka. Zašto nije uradio tako da niko više na svetu ne bi mogao da ospori da je on Božiji sin. Jednostavno je trebao kad (ako) je vaskrsao da, umesto što se ukazao svojim učenicima, koji su mu ionako verovali, prošeta Jerusalimom i nastavi da propoveda pred masama. Možda bi ga Rimljani ponovo uhvatili i raspeli, a on ponovi opet isto koliko god to puta bilo potrebno. Mislim da bi mu na kraju i sam rimski imperator priznao da je Božanskog roda. Da je tako postupio sva druga učenja i religije sem njegovog bi nestale same od sebe.
Ljudi iz crkve bi rekli da se on žrtvovao da bi na taj način primio grehove sveg čovečanstva na sebe i isto očistio od grehova. Apsurd. Istog sekunda kad je izdahnuo na krstu, ljudi su nastavili da greše nesmanjenom žestinom. Pa, čak, su se kasnije i najgora zlodela vršila upravo za njega i u njegovo ime (krstaški ratovi, inkvizicija itd.).
 
Koliko sam upućen postoje i mnoga druga jevanđelja, a koja crkva ne želi da prizna. Uopšte vrlo je diskutabilno koliko su pisci priznatih jevanđelja bili u stanju da prenesu istinite događaje. Oni su zapisali priče koje je neko njima preneo, a i tom prethodnom je opet neko preneo. Pitanje je koliko se priča izmenila dok neko nije odlučio da je zapiše.
Meni je najčudnija stvar u jevanđeljima što se Isus svesno žrtvovao, jer kad pogledamo on tom žrtvom nije mnogo postigao. Hrišćanstvo, kao religija, se raširilo kao ideja otpora rimskim vlastima, jer svoje korene je našlo u potlačenim i siromašnim masama u Rimskom carstvu. Da nije bilo rimske tiranije teško da bi se primilo. Znači cela priča oko Isusa kao začetnika nove religije bi pala u vodu i žrtva bi mu bila uzaludna. Pa, čak, i pored svega ovoga nije mnogo postigao, jer to učenje i njega kao Božijeg sina nije prihvatilo celo čovečanstvo, a da nije bilo kasnijeg nasilnog pokrštavanja hrišćanstvo bi teško izašlo van okvira Evrope i Bliskog Istoka. Zašto nije uradio tako da niko više na svetu ne bi mogao da ospori da je on Božiji sin. Jednostavno je trebao kad (ako) je vaskrsao da, umesto što se ukazao svojim učenicima, koji su mu ionako verovali, prošeta Jerusalimom i nastavi da propoveda pred masama. Možda bi ga Rimljani ponovo uhvatili i raspeli, a on ponovi opet isto koliko god to puta bilo potrebno. Mislim da bi mu na kraju i sam rimski imperator priznao da je Božanskog roda. Da je tako postupio sva druga učenja i religije sem njegovog bi nestale same od sebe.
Ljudi iz crkve bi rekli da se on žrtvovao da bi na taj način primio grehove sveg čovečanstva na sebe i isto očistio od grehova. Apsurd. Istog sekunda kad je izdahnuo na krstu, ljudi su nastavili da greše nesmanjenom žestinom. Pa, čak, su se kasnije i najgora zlodela vršila upravo za njega i u njegovo ime (krstaški ratovi, inkvizicija itd.).

Eh,sad lutaš i lutaš iz sfere u sferu.Udaljio si se od teme ali neka ti.

Ipak,mnogi se lepe ya jevandjelja ko muve na znate već šta.Njih su pisali neuki ljudi i to ne oni koji su lično videli opisane stvari.Sve te priče su nastale kasnije,dosta posle Isusive smrti.I da,ima pregršt drugih jevandjelja.Naravno da nisu sva priznata.Šta bi bilo u svetu književnosti kada bi svako pisao i izdavao šta je napisao.
Smešno je to što kažeš da Hrišćanstvo ne bi opstalo da nije bilo rimske tiranije.U to doba i kasnije se samo ratovalo i osvajalo.Negde je moralo nastati,zar ne?Ipak je ceo proces ubrzan zbog samog Rima.Usvojeno je iz političkih interesa da Rim ne bi pukao kada je bilo najgore.
U tvoju priču neću dalje da zalazim.Ne interesuje me alternativna istorija ni religija.
Hajde da se vratimo na osnovnu temu.
 
Eh,sad lutaš i lutaš iz sfere u sferu.Udaljio si se od teme ali neka ti.

Ipak,mnogi se lepe ya jevandjelja ko muve na znate već šta.Njih su pisali neuki ljudi i to ne oni koji su lično videli opisane stvari.Sve te priče su nastale kasnije,dosta posle Isusive smrti.I da,ima pregršt drugih jevandjelja.Naravno da nisu sva priznata.Šta bi bilo u svetu književnosti kada bi svako pisao i izdavao šta je napisao.
Smešno je to što kažeš da Hrišćanstvo ne bi opstalo da nije bilo rimske tiranije.U to doba i kasnije se samo ratovalo i osvajalo.Negde je moralo nastati,zar ne?Ipak je ceo proces ubrzan zbog samog Rima.Usvojeno je iz političkih interesa da Rim ne bi pukao kada je bilo najgore.
U tvoju priču neću dalje da zalazim.Ne interesuje me alternativna istorija ni religija.
Hajde da se vratimo na osnovnu temu.

I dalje mislim da ne bi opstalo bez rimske tiranije. Najviše je shvaćeno kao vid narodnog otpora kada su sami Rimljani u Hrišćanstvu videli opasnost i počeli da proganjaju hrišćane. Analogno tome. Ko je obraćao pažnju na OTPOR pre nego što je Miloševićev DB počeo da ih hapsi i proganja. Zamisli sad da je posle 5. okt. Otpor proglašen pokretom bez koga društvo ne može da funkcioniše i da svako ko to ne prihvati mora biti kažnjen.
Sorry što opet pišem van teme, ali morao sam ti odgovoriti.
 
Jevandjelje po Judi je spis koji prikazuje Judinu dilemu i grizu savesti, kajanje i slicno; posle izdaje Hrista, a u Jevandjelju je kljucna stvar to sto Hrist odvodi Judu na stranu i kaze mu da od njega mora da zatrazi nemoguce: da izda prijatelja.Judina unutrasnja borba je jako lepo opisana.Sustina ovog apokrifa jeste tvrdnja da je upravo Juda najvazniji apostol bez kojeg ni samo raspece ni zrtva ne bi bili moguci.Licno se slazem sa time.

A zasto ga onda crkva nije priznala kao najvaznijeg???Nema logike...
 
I dalje mislim da ne bi opstalo bez rimske tiranije. Najviše je shvaćeno kao vid narodnog otpora kada su sami Rimljani u Hrišćanstvu videli opasnost i počeli da proganjaju hrišćane. Analogno tome. Ko je obraćao pažnju na OTPOR pre nego što je Miloševićev DB počeo da ih hapsi i proganja. Zamisli sad da je posle 5. okt. Otpor proglašen pokretom bez koga društvo ne može da funkcioniše i da svako ko to ne prihvati mora biti kažnjen. Sorry što opet pišem van teme, ali morao sam ti odgovoriti.

Au buraz!:?
Ma nisu Rimljani proganjali Hrišćane toliko kao što se priča.Zašto nisu terorisali "severnjake" sa njihovim kulturama i bogovima.Terorisali su samo one koju su unisili nemir a ne one koji su drugačije verovali od njih.
 
Au buraz!:?
Ma nisu Rimljani proganjali Hrišćane toliko kao što se priča.Zašto nisu terorisali "severnjake" sa njihovim kulturama i bogovima.Terorisali su samo one koju su unisili nemir a ne one koji su drugačije verovali od njih.

Pa, eto, sam si potvrdio ono što ja kažem. Naravno da Rimljane nije interesovalo samo verovanje kao takvo, nego šta se propoveda. Tu su se osetili ugroženima.
 
Koliko sam upućen postoje i mnoga druga jevanđelja, a koja crkva ne želi da prizna. Uopšte vrlo je diskutabilno koliko su pisci priznatih jevanđelja bili u stanju da prenesu istinite događaje. Oni su zapisali priče koje je neko njima preneo, a i tom prethodnom je opet neko preneo. Pitanje je koliko se priča izmenila dok neko nije odlučio da je zapiše.
Meni je najčudnija stvar u jevanđeljima što se Isus svesno žrtvovao, jer kad pogledamo on tom žrtvom nije mnogo postigao. Hrišćanstvo, kao religija, se raširilo kao ideja otpora rimskim vlastima, jer svoje korene je našlo u potlačenim i siromašnim masama u Rimskom carstvu. Da nije bilo rimske tiranije teško da bi se primilo. Znači cela priča oko Isusa kao začetnika nove religije bi pala u vodu i žrtva bi mu bila uzaludna. Pa, čak, i pored svega ovoga nije mnogo postigao, jer to učenje i njega kao Božijeg sina nije prihvatilo celo čovečanstvo, a da nije bilo kasnijeg nasilnog pokrštavanja hrišćanstvo bi teško izašlo van okvira Evrope i Bliskog Istoka. Zašto nije uradio tako da niko više na svetu ne bi mogao da ospori da je on Božiji sin. Jednostavno je trebao kad (ako) je vaskrsao da, umesto što se ukazao svojim učenicima, koji su mu ionako verovali, prošeta Jerusalimom i nastavi da propoveda pred masama. Možda bi ga Rimljani ponovo uhvatili i raspeli, a on ponovi opet isto koliko god to puta bilo potrebno. Mislim da bi mu na kraju i sam rimski imperator priznao da je Božanskog roda. Da je tako postupio sva druga učenja i religije sem njegovog bi nestale same od sebe.
Ljudi iz crkve bi rekli da se on žrtvovao da bi na taj način primio grehove sveg čovečanstva na sebe i isto očistio od grehova. Apsurd. Istog sekunda kad je izdahnuo na krstu, ljudi su nastavili da greše nesmanjenom žestinom. Pa, čak, su se kasnije i najgora zlodela vršila upravo za njega i u njegovo ime (krstaški ratovi, inkvizicija itd.).

A da je on dokazao...da je bogocovek na nacin na koji ti tvrdis..sta bi bilo sa onim sto zovemo vera.....Drugo, to sto su ljudi nastavili po tebi da grese sa nesmanjenom zestinom je njihov izbor....najveca greska ljudska je sto veruje kako njemu neko sudi ne shvatajuci da sudi sam sebi...i naravno zaboravljajuci vrlo bitno pravo svoje a to je pravo izbora...koje on tako lako prividno odbacuje....Da li su krstaski pohodi vodjeni radi vere ili interesa?Zagrebi malo po povrsini i jednu dvomilenijumsku temu...ne svodi na trac clanak....i malo se bolje informisi jer lako je davati olako izjave...
 
Hmmm...Mozda je tacno.Obe crkve nisu priznale hristove reci koje su bile nadjene u Palestini.Nisu priznali te reci zato sto je ono glasilo:
''Ja nisam u drvlju i kamenju,ja sam svuda oko tebe,podigni kamen tu sam,pogledaj u reku i tamo sam pogledaj u nebo i tamo sam."Ovo drvlje i kamenje opovrgava da je potreban hram da se ljudi mole i samim time crkva ne dobija lovu.E pa sad nisam procitao jevandjelje o Judi,ali sam cuo da je to nesto kao da je Isus rekao Judi da ga izda Rimljanima.Crkve ne priznavaju nista sto je protiv njihovih interesa.
 
Hmmm...Mozda je tacno.Obe crkve nisu priznale hristove reci koje su bile nadjene u Palestini.Nisu priznali te reci zato sto je ono glasilo:
''Ja nisam u drvlju i kamenju,ja sam svuda oko tebe,podigni kamen tu sam,pogledaj u reku i tamo sam pogledaj u nebo i tamo sam."Ovo drvlje i kamenje opovrgava da je potreban hram da se ljudi mole i samim time crkva ne dobija lovu.E pa sad nisam procitao jevandjelje o Judi,ali sam cuo da je to nesto kao da je Isus rekao Judi da ga izda Rimljanima.Crkve ne priznavaju nista sto je protiv njihovih interesa.

Slazem se, ali sta je onda cilj postaojanja crkve u takvom obliku kad ona ima sopstvene interese?Valjda se zna sta je svrha njenog postojanja...
 
Ne znam.Još nisu dokazali da li je spis nastao u periodu kada su i ostala jevandjelja ili je naknadno napisan.
Intersantna je činjenica da je Juda uradio zapravo pravu stvar što je žrtvovao Isusa.
Dokazali su da je Jevandjlje po Judi atutentican dokument !

A zasto ga onda crkva nije priznala kao najvaznijeg???Nema logike...
Nije ga priznala radi toga sto sva dosadasnja "ucenja" padaju u vodu.
Bilo bi to od prilike kao kada su oriznali da je Zemlja okrugla i da se okrece ;)
 
Jevandjelje po Judi je isto onoliko autentichno koliko su autentichna i jedina 4 koja se priznaju ili sva ostala koja se ne priznaju a to ce mu reci da je autentichnost 0% :lol:
Danas iskachu te nju ejdz-Den Braun-Marija Magldalena apostol,Isus i ona bili crnci,Juda bio gud gaj..itd. gluposti zato shto se samo nastavlja proces koji traje 2000 godina.A to je da pre svih katolicizam maltene 2000 godina tushira jevandjela i prekio njih usmerava vernike tako da je pitanje istine u svemu tome krajnje deplasirano.Nekada je drushtveno podoban bio patrijatrhalan obrazac i ogranichiti zenu u svakom smslu jer su muzjaci imali primat,rezultat-Marija je qurva.Danas su ekonomske promene modernog doba izdiktirale jednakost polova radi vece efikasnosti,rezultat-tajni spisi i "tragovi" koji navode da je Marija u stvari bila jedna od glavnih.Ista stvar i sa crncima...itd.Nece me iznenaditi ako sledece"epohalno otkrice" bude da je neki Apostol ili Isus bio gej.Jevandjelja i 2000 godine hrishcansta od samoga starta nemaju apsolutno nikakve veze sa religijom,to je najobichnije crkveno ispiranje mozga i zaglupljivanje masa radi kontrole.Ako je Isus i postojao i imao neke sushtinske filozofske poruke one sigurno nisu bile bazirane na crkvenoj lazi i idiotluku o vaskrsnucu kao osnovi za veru.A autentichnost Jevandjelja ma shta u njima pisalo je nemoguce nikada odrediti u smislu odredjivanja da li se to shto u njima pishe desilo ili ne i to bash na taj nachin.Jedino shto moze da se odredi a i to relativno je autentichnost vremena u kojima su neka nastala i da li se poklapaju sa periodom nastanka hrishcanstva i koliko su tom periodu blizu.A shta se stvarno desilo nikada necemo saznati jer su sve informacije o dogadjajima od pre 2000 godina od samog starta korishcene u chisto propagandno-politichke svrhe..shto je i razlog Rima da prihvati hrishcanstvo kao jedinu crkvu.
 
Kako je dokazana autenticnost? Mozda su carbon dating-om stavili u taj vremenski okvir ali to ne dokazuje autenticnost.Valjda je potrebno jos par izvora koji pominju Judu i taj dokument u kontekstu koji bi dao taj zakljucak.Ne postoji KREDIBILAN pisani dokument o Isusovom i Judinom postojanju.Jevandjelja ne shvatam kao kredibilne dokumente vec kao smernice moralnih nacela u zivotu coveka i kao takva su sasvim zadovoljavajuca.Cemu prica o autenticnosti ondak?
 

Back
Top