Neophodna pomoc! Problem oko Skilled worker kanadske vize

bobo_pg

Početnik
Poruka
5
Drage kolege forumasi,

Imam jedan problem u vezi aplikacije za kanadsku iseljenicku vizu, skilled worker program. Bio bih jako zahvalan za sve savjete i pomoc koju mi mozete dati (mislim, naravno, na one koji su dobro upoznati sa cijelom procedurom).

Evo o cemu se radi:

Zivim u Podgorici, ali namjeravam da se iselim u Kanadu. Imam problema oko racunanja bodova na online test sistemu CIC websajta, pa molim za pomoc vas iskusnije...

Idemo redom, po CIC testu - http://cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/assess/index.asp :

1. Zavrsio sam Tehnicki fakultet u Srbiji, studije od 5 godina (10 semestara). Zvanje Diplomirani inzenjer informatike. Po novom zakonu u Srbiji, ta diploma je valjda izjednacena sa masters diplomom. Pitanje: Koju od ponudjenih opcija na CIC testu (za obrazovanje) da stavim (masters, ili bachelor?!)? Usput, odslusao sam i tri godine na Prirodno matematickom fakultetu u Podgorici (faks traje 4 godine inace, ali ne namjeravam da ga zavrsim). Ukupno trajanje obrazovanja: 17 mjeseci, plus ove 3 godine na PMF-u.

2. Engleski jezik govorim perfektno, francuski jedva znam par rijeci. Dakle, tu dobijam 16 bodova. Doduse, nisam nikad polagao IELTS test, ali to mogu zavrsiti u bilo koje doba.

3. Radno iskustvo: Zvanicno (upisano u radnu knjizicu) - nepune 2 godine (u kontinuitetu), na menadzerskom mjestu. Nezvanicno (bez radne knjizice i osiguranje, samo plata preko bankovnog racuna, mogu da dobijem potvrdu da sam radio full time) - 4 godine. Sta da stavim za radno iskustvo na CIC testu?

4. Godine starosti - 32. Dakle, 10 dodatnih poena.

5. Sredjeno zaposlenje - NE. 0 bodova.

6. Adaptability - u sustini, supruga i njeni podaci.

Ovo mi je najtezi dio. Imam djevojku, strankinju, 22 godine, pred vjencanjem smo. U stvari, sigurno cemo se vjencati prije predavanja aplikacije. E sad, posto je ona strana drzavljanka, mogla bi onda da bude principal applicant, a ja da se prijavim kao partner/spouse, ali je vrijeme procesuiranja aplikacije u kanadskoj ambasadi u domovini moje djevojke mnogo duze nego u kanadskoj ambasadi u becu. Tako da bismo se radije prijavili tako da ja budem principal applicant, a ona spouse, i da idemo preko becke ambasade. Sto je u sustini steta, jer moja djevojka ima vec jednu masters (5 godisnju) diplomu, a do sljedeceg ljeta ce imati jos jednu ! Uz to, prvi masters joj je u oblasti primijenjene lingvistike - engleski jezik i maternji jezik! Ima vec godinu dana radnog iskustva kao profesor engleskog jezika na drzavnom univerzitetu. Plus godinu dana kao privatni preduzetnik. Drugi masters ce biti u oblasti bankarstva i menadzmenta. Nije nikad ni radila ni studirala u Kanadi, tako da na stranici 6 ovog CIC testa ona ima poene samo za obrazovanje (mislim da bi kasnije, na intervjuu, dobili jos poena od sluzbenika ambasade na osnovu svega gore navedenog, ali ovdje se broje samo ovi na testu, a ukupno mi treba bar 67). Znaci, na stranici 6, unosim samo Masters degree za diplomu (pod 1), a pod 2, 3, 4, 5 su sve negativni odgovori. Dakle, dodatnih 5 poena na ovoj strani.

Ukratko, da li cu imati preko 67 poena zavisi od tacaka 1 i 3, odnosno od onoga sto stavim za obrazovanje i radno iskustvo. Moze li neko da mi pomogne oko ovoga, jer stvarno ne znam sta da stavim za ovu moju diplomu, a jos manje za radno iskustvo (da li se vrednuje radna knjizica ili potvrde od poslodavaca?)?

Takodje, zanima me i generalno misljenje onih koji su vec prosli proceduru: kakve su mi sanse, koliko ce trajati, i ostalo?

Unaprijed hvala svima na pomoci!
 
Pozdrav,

evo da ti ja malo probam pomoci,

1. Racunaj 20 poena na fax, jer tvoja diploma jos nije prevedena na Masters. A poeni se broje na dan kada si poslao aplikaciju (ovo je bitno). Svaki dodatni poen koji skupis dok cekas u redu ce ti biti dodan, ali ako u trenutku slanja nemas 67 bodova, velika mogucnost je da ce te odbiti.

3. Ako mozes da dobijes bez problema potvrdu poslodavca da si radio te 4 godine, stavi i njih. Vrlo vjerovatno ces dobiti poene i za te cetiri godine, bar prema iskustvu drugih ljudi koji su se javljali. Ali o ovome ce ti sigurno puno vise reci Klika. :D

Kakve su ti sanse? Moje iskreno misljenje je da su ti sanse jako dobre da ti kao principal applicant dobijes +67 bodova. Trajat ce dugo, minimum 2 godine, od dana kada posaljes aplikaciju. Za ostalo pitaj. :D
 
Pozdrav,

evo da ti ja malo probam pomoci,

1. Racunaj 20 poena na fax, jer tvoja diploma jos nije prevedena na Masters. A poeni se broje na dan kada si poslao aplikaciju (ovo je bitno). Svaki dodatni poen koji skupis dok cekas u redu ce ti biti dodan, ali ako u trenutku slanja nemas 67 bodova, velika mogucnost je da ce te odbiti.

3. Ako mozes da dobijes bez problema potvrdu poslodavca da si radio te 4 godine, stavi i njih. Vrlo vjerovatno ces dobiti poene i za te cetiri godine, bar prema iskustvu drugih ljudi koji su se javljali. Ali o ovome ce ti sigurno puno vise reci Klika. :D

Kakve su ti sanse? Moje iskreno misljenje je da su ti sanse jako dobre da ti kao principal applicant dobijes +67 bodova. Trajat ce dugo, minimum 2 godine, od dana kada posaljes aplikaciju. Za ostalo pitaj. :D

Landlord, hvala na pomoci.

Pitanje: zasto mislis da ce procedura trajati tako dugo? 2 godine?! zaboga...

Pozdrav!
 
1. Zavrsio sam Tehnicki fakultet u Srbiji, studije od 5 godina (10 semestara). Zvanje Diplomirani inzenjer informatike. Po novom zakonu u Srbiji, ta diploma je valjda izjednacena sa masters diplomom. Pitanje: Koju od ponudjenih opcija na CIC testu (za obrazovanje) da stavim (masters, ili bachelor?!)? Usput, odslusao sam i tri godine na Prirodno matematickom fakultetu u Podgorici (faks traje 4 godine inace, ali ne namjeravam da ga zavrsim). Ukupno trajanje obrazovanja: 17 mjeseci, plus ove 3 godine na PMF-u.
Ako ti na diplomi pise Dipl. Ing. to je onda Bachelor, 20 bodova. Ako ti po novom zakonu izdaju diplomu Magistra, onda mozes da dobijes 25 bodova sa 17+ godina skolovanja.
Ovo u vezi PMF, to ne vazi, cak i da ti je ostao samo diplomski, kao da ga i nemas sto se tice imigracionog, samo diploma donosi bodove.
3. Radno iskustvo: Zvanicno (upisano u radnu knjizicu) - nepune 2 godine (u kontinuitetu), na menadzerskom mjestu. Nezvanicno (bez radne knjizice i osiguranje, samo plata preko bankovnog racuna, mogu da dobijem potvrdu da sam radio full time) - 4 godine. Sta da stavim za radno iskustvo na CIC testu?
Samo ti pribavi potvrde gde si sve radio, oni ne traze radnu knjizicu.

Ovo mi je najtezi dio. Imam djevojku, strankinju, 22 godine, pred vjencanjem smo. U stvari, sigurno cemo se vjencati prije predavanja aplikacije. E sad, posto je ona strana drzavljanka, mogla bi onda da bude principal applicant, a ja da se prijavim kao partner/spouse, ali je vrijeme procesuiranja aplikacije u kanadskoj ambasadi u domovini moje djevojke mnogo duze nego u kanadskoj ambasadi u becu. Tako da bismo se radije prijavili tako da ja budem principal applicant, a ona spouse, i da idemo preko becke ambasade. Sto je u sustini steta, jer moja djevojka ima vec jednu masters (5 godisnju) diplomu, a do sljedeceg ljeta ce imati jos jednu ! Uz to, prvi masters joj je u oblasti primijenjene lingvistike - engleski jezik i maternji jezik! Ima vec godinu dana radnog iskustva kao profesor engleskog jezika na drzavnom univerzitetu. Plus godinu dana kao privatni preduzetnik. Drugi masters ce biti u oblasti bankarstva i menadzmenta. Nije nikad ni radila ni studirala u Kanadi, tako da na stranici 6 ovog CIC testa ona ima poene samo za obrazovanje (mislim da bi kasnije, na intervjuu, dobili jos poena od sluzbenika ambasade na osnovu svega gore navedenog, ali ovdje se broje samo ovi na testu, a ukupno mi treba bar 67). Znaci, na stranici 6, unosim samo Masters degree za diplomu (pod 1), a pod 2, 3, 4, 5 su sve negativni odgovori. Dakle, dodatnih 5 poena na ovoj strani.
Ovo ne bi trebalo da bude problem, ako vec planirate da se vancate, uradite to, i onda sredite njen legalan boravak tako da ce ona imati pravo da aplicira kao stanovnik CG , tj moci cete da posaljete aplikaciju u BEC i ona bi bila nosilac liste jer ima vise bodova na skolu, u tom slucaju imate lagano preko 70 bodova jer cete dobiti 3-5 na tvoju skolu, plus na njene rodjake ( ali pazi d abude samo prvo koleno rodjaka koji su navedeni na listi) , posto je profa engleskog IELTS joj nece biti problem, ok ima samo 2 godine staza ali tih 4 boda manje od maximuma ce namaci na drugoj strani.
Takodje, nema potrebe da cekate na njenu drugu diplomu iz prostog razloga sto ne moze teoretski dobiti vise od 25 bodova na skolu, ona svakako ima Master i 17+ godina skolovanja.

Vencajte se, sredite joj legalan boravak, neka polaze ILETS, saljite aplikaciju, stvar gotova, samo ostaje da cekate i da budete strpljivi, dobijate papire 100%. Mada, mislim da imate svakako prolaz i u slucaju da si ti nosilac liste.

U zdravlje!
 
Mislim da bi ti bilo najbolje da dodjes u srbiju i uzmes svoju master diplomu,posto se izdaju za petogodisnje studije,to nema veze sa Magistraturom, to je nesto drugo.Na mom faksu izdaju uverenje o master diplomama ja sam zavrsio Masinski u Kragujevcu 5 god-42 ispita.Jedina caka je u tome sto moras da uplatis 24000 din. na mom faksu,ali ako si resio da ides u Kanadu to nije neki izdatak.Znaci obavezno uzmi master diplomu ,znas li kolika su 3 boda.
 
Na mom faksu daju i diplome,samo je dodela diplome,na dan fakulteta i to treba sacekati.Ja mislim da oni proveravaju tako sto kontaktiraju Fakultetske ustanove.Nisu oni sarlatani.A i da ne kontaktiraju,uverenje ima istu tezinu kao i diplome,moraju da veruju Fakultetima koje ti izdaju diplomu,ako ne veruju za master sto bi ti uopste verovali i za bachelor.Faks je zvanicna ustanova koja izdaje diplome u nasoj zemlji!
 
Hvala svima na odgovorima, pomogli su! :D

Jos par pitanja:

Kako se placa za aplikaciju, u dinarima, eurima, kanadskim dolarima? Naime, nasao sam kontradiktorne informacije, proucavajuci CIC sajt i sajt kanadske ambasade u becu... Konkretno, uplatu bih vrsio u Beogradu.

Koliko ce, realno, biti potrebno vremena da zavrsimo cijelu proceduru? Znaci, da dobijemo sve papire i da mozemo da sjednemo na avion... :)

Pozdrav!
 
Mi smo platili u CAD,cekamo vec 17 meseci,kada nas budu kontaktirali proci ce jos najmanje 7 ili 8.

Racunaj najmanje 2 godine za proceduru,mozda moze i brze ali jos nismo culi da je neko po novom sistemu dobio bilo sta tako da mi se cini da sve ide prilicno sporo,zasto je to tako neznam.

Inace smo kolege,mislim da si mogao da upises master prosle godine ako si imao dobar prosek usao bi na budzet a razlika je svega par ispita,tako da ako ti bude falilo bodova to ti je opcija.
Pozdrav.
 
U aor-u ja pisalo 18-24 meseca,
Nismo nista zvanicno dobili ali racunam cak i ako sutra dobijemo zahtev da predamo papire po novom postupku saljemo pa do 4 meseca da pregledaju +oko 2 za lekarski +1za pasose to je 7 ili 8.
I je sam se nadao da ce ici brze ali sada se nedam da nece ici sporije posto je proslo vec 17 meseci, uskoro krece 18.Iskreno zelim da cekate manje od 40 meseci,ali kako je krenulo ko zna.
Pozdrav.
 
bobo, ima li mozda neke sanse da idete na arranged employment varijantu?
raspitaj se u tom smeru, posto vidim da vam se zuri da odete :)

Kad te vec davim sa pitanjima :), evo jos jednog (u vezi ovog tvog predloga, koji mi se svidio, priznajem):

Postoji li mogucnost da nadjem posao preko interneta, pa da onda odmah uselim i pocnem da radim (na neku privremenu vizu ili nesto slicno), dok se procedura oko aplikacije odvija u pozadini?

Znas li slucajno neku dobru agenciju za nalazenje poslova, ili bar website?

Hvala i pozdrav!
 
Da se i ja ukljucim u razgovor :) Prvo dosta sam saznao od vasih postova.
Ja tek planiram da podnesem zahtev za Skilled Worker (u martu) posto vec imam ugovoren posao u Kanadi.
Zanima me sledece:
- da li ce ova procedura trajati 2 godine ili se moze odmah zavrsiti (bas mi se zuri)?
- da li se na intervju ide u ambasadu u Beograd ili Bec?
- koliki su ukupni troskovi za svu papirologiju (znam samo da je podnosenje zahteva 550 CAD)
- da li moram da imam polozen IELTS?

Evo nekih korisnih saveta:
- ako nemate ugovoren posao, onda morate spremiti onu malo vecu sumu novca
- posao preko neta je tesko naci, zato sto te prvo pitaju da li imas radnu dozvolu (ali nije ne moguce)
- vezano za posao, oni znaju da se ovde radilo na crno, bez socijalnog itd., pa su vazece i obicne potvrde o zaposlenju koje izdaje poslodavac.
- pravo bodovanje radi sluzbenik u ambasadi, tj. potvrdjuje ono sto ste napisali (vodite racuna o kalkulaciji)
 
Postoji li mogucnost da nadjem posao preko interneta, pa da onda odmah uselim i pocnem da radim (na neku privremenu vizu ili nesto slicno), dok se procedura oko aplikacije odvija u pozadini?

Znas li slucajno neku dobru agenciju za nalazenje poslova, ili bar website?

Gubljenje vremena ukoliko nisi jedan u milion pa da si toliko trazen ...........
A ako te vec zanimaju sajtovi, probaj www.monster.ca ili www.workopolis.com
 
Bio bih zahvalan ako neko moze da mi odgovori kojiko otpriloke traje proces AEO iseljenja u Kanadu od dana slanja svih dokumenata u Bec.
Prvo sam se prijevio u sep. 2006 za skiled worker simplified class i do danas nisam uzet u razmatranje, pa sam poduzeo neke druge korake. Bio sam u Kanadi u dec 2008 nasao poslodavca za AEO i angazovao advokata da me predstavlja. Pozitivan odgovor za AEO smo dobili 08 jan. 2009 i onda sam sakupio svu ostalu dokumentaciju i advokat mi je poslao u Bec 12. feb.2009.(imam 83 poena). Da li neko zna duzinu trajanja ostalog dijela procesa ako je sva dokumentacija u redu i ako ne bi trazili dopune???
Unaprijed zahvalan
 
imam pitanje za vas, cuo sam za varijantu da bi moj ujak koji tamo zivi 15 godina i ima firmu tamo,da bi mogao da me prebaci u kanadu kao njegovog radnika.
Koliko sam razumeo on treba da objavi oglas koji bi se vrtio 2 nedelje.Tako osmisljen oglas da malo ljudi zadovoljava i kad prodje dve nedelje i on nenadje radnika onda dobije pravo da potrazi nekog iz inostranstva i uzme mene kao radnika i na taj nacin da ja i zena odemo za kanadu i ja dobijem radnu dozvolu i tako dalje ...to sam saznao od ljudi koji isto pokusavaju da odu za kanadu pa me zanima koliko je to moguce izvesti...po njihovoj prici to je najsigurniji i najbrzi nacin odlaska u kanadu.
Sta vi mislite?
 
Pozdrav, upao bih na topic sa jednim pitanjem.
Dakle, ukoliko konkurises za npr skilled worker program i ukoliko u medjuvremenu po nekoj stavci dobijes vise poena ti poeni ti se dodaju.
Interesuje me da li se to vazi i ako imas manje od jedne godine iskustva, a za par meseci ces imati godinu iskustva? Da li u tom slucaju sme da se podnese aplikacija ili je potrebno sacekati da se predje kota od jedne godine radnog iskustva? Pozdrav
 
Pozdrav, upao bih na topic sa jednim pitanjem.
Dakle, ukoliko konkurises za npr skilled worker program i ukoliko u medjuvremenu po nekoj stavci dobijes vise poena ti poeni ti se dodaju.
Interesuje me da li se to vazi i ako imas manje od jedne godine iskustva, a za par meseci ces imati godinu iskustva? Da li u tom slucaju sme da se podnese aplikacija ili je potrebno sacekati da se predje kota od jedne godine radnog iskustva? Pozdrav

Po trenutnom FSW programu minimum jedna godina radnog iskustva predstavlja jedan od osnovnih zahteva.
 
Bio bih zahvalan ako neko moze da mi odgovori kojiko otpriloke traje proces AEO iseljenja u Kanadu od dana slanja svih dokumenata u Bec.
Prvo sam se prijevio u sep. 2006 za skiled worker simplified class i do danas nisam uzet u razmatranje, pa sam poduzeo neke druge korake. Bio sam u Kanadi u dec 2008 nasao poslodavca za AEO i angazovao advokata da me predstavlja. Pozitivan odgovor za AEO smo dobili 08 jan. 2009 i onda sam sakupio svu ostalu dokumentaciju i advokat mi je poslao u Bec 12. feb.2009.(imam 83 poena). Da li neko zna duzinu trajanja ostalog dijela procesa ako je sva dokumentacija u redu i ako ne bi trazili dopune???
Unaprijed zahvalan

DA li ste zadovoljni advokatom , ako da molim vas da ostavite broj telefona I ime .
 
DA li ste zadovoljni advokatom , ako da molim vas da ostavite broj telefona I ime .

Evo mog pitanja isto ukoliko ste zadovoljni advokatom i ja bih molila broj telefona i ime. Moja situacija je sledeca. Zivim u Juznoafrickoj republici prijavio sam se na FSW i dobio AOR 19 Novembra 2014. Od tada nema apsolutno nikakvog kontakta iz ambasade u Pretroriji dok nao forumima vidim da juznoafricki drzavljani dobijaju pozive za medicinski pregled od 15 Januara. Trazili smo GCMS file i tamo pise da je eligibilty under review sto mi nikako nije jasno zasto , elektroinzenjer sam vidim da je od devet godina iskustva priznato 4 al bez obzira i sa tim je broj poena vise nego dovoljan, ambasada u Pretoriji ne odgovara na mailove i ne postoji mogucnost da se neko javi od njih na telefon i da razgovara na temu prijave. Tako da je moj stav da ipak treba imati advokata jer ja sad apsolutno nemam pojma u cemu je problem i da li da se prijavljujem za EE ili da cekam i dalje ishod koji vrlo lako moze biti negativan.
 

Back
Top