PITANJE ZA PEDIJATRA

sinovitis
6) Prolazni sinovitis
Toksični sinovitis, Iritabilni kuk

Šta je prolazni sinovitis?
To je izliv u zglobu kuka nepoznatog uzroka, koji prolazi bez terapije i ne ostavlja posledice.

Koliko je bolest česta?
To je najčešći uzrok bolova u kuku u pedijatriji. Javlja se kod 2-3% dece uzrasta od 3-10 godina. Mnogo je češći kod dečaka, 3-4 puta, nego kod devojčica.

Koji su glavni znaci bolesti?
Osnovni znak bolesti je bol u kuku i hramanje. Bol se obično javlja iznenada, u predelu prepone ili u gornjem delu butine, ponekad sa unutrašnje strane kolena. Vrlo je čest podatak koji saopšte roditelji, da se dete budi iz sna hramajući ili odbija da hoda.

Kako se postavlja dijagnoza bolesti?
Klinički nalaz je vrlo karakterističan. Dete hramlje pri hodu, a pokreti u kuku su ograničeni i bolni. Kod 5% dece bolest može da zahvati oba kuka. Rendgenski snimci su normalni te nema potrebe da se dete ponovljeno zrači.

Kako se bolest leči?
Osnovni način lečenja je mirovanje, koje bi trebalo da bude srazmerno stepenu bola. Antireumatici su korisni u smirivanju bolova. Kad je bol vrlo jak primenjuje se «trakcija», odnosno istezanje kuka tegom odgovarajuće težine, što često ima povoljan efekat. Bolest se smiruje bez terapije otprilike za 6-8 dana.

Kakva je prognoza bolesti?
Prognoza je odlična i kod više od 99% dece dolazi do potpunog oporavka. Međutim nisu retke ponovne epizode prolaznog sinovitisa, koji je obično blažeg i kraćeg toka nego prva epizoda.

izvor http://www.printo.it/pediatric-rheumatology/information/Serbia/12.htm

a za ovo drugo nisam nasla nista.
 
moje dete je prosle godine imalo sinovit i zahvaljujuci "dobrom doktoru brdaru" iz tirsove umesto da sve prodje za 10-tak dana, mi smo se lecili tri meseca.
ako nisam zakasnila sa odgovorom, moja iskrena preporuka je ortopedska bolnica na banjici, a pogotovo nacelnik decijeg odeljenja dr. kovacevic, mada to sve nije toliko bitno jer su svi dobri a kovacevic je jedan jednostavan i divan lekar
 
Pozdrav svima .Imam djevojcicu od tri godine i danas samo radili nalaz krvne slike pa molim ako mozete da mi protumacite sledece .MCV po nalazu je 78.5 a normalna vrednost od 80.0 do 100.0,PDW po nalazu 36.500,RDW je 15.1,trombociti su 522 a granica 350,%NEUT 19.3 a normalna vrednost (40.0-74.0)%LYMPH je 69.9 a normalna vrednost(19.0-48.0) Hvala unapred na odgovoru
 
Zdravo!
Imam bebu staru 47 dana koja doji ali vec desetak dana mi mleko ide bas jako, brzo pa beba ne stize da guta, buni se, nervozna je,place... Ja sam cula da se mleko u toku podoja menja, tj. menja sadrzaj. Da li je uredu da pre podoja pumpicom izmuzem malo mleka da bi beba lakse dojila? Da li ce beba tada dobiti sve sastojke potrebne za rast i razvoj?
Hvala unapred...
 
Kao mama jednog decaka, mislim da je bolje da se ipak izmuses. Pumpica pomaze da se regulise kolicina mleka. Mozda je bolje prvo misliti na bebu da se ona umiri. Protok mleka ce se regulisati vremenom a beba ce nastaviti da sisa i imati to prvo mleko.
 

Back
Top