Misterija smrti Branka Miljkovića

Nisam ti ja kriv što ti smetaju istorijske činjenice koje se baziraju na jednom životu, pa čak i životu ovog pesnika. A to što si ti povezao sa nacionalnošću to je već tvoj problem. Ovde nije reč o zaveri protiv Srba, već je reč o zaveri protiv jednog čoveka.
A sada ako ti se ne dopada to čime se sve Miljković za vreme svog života bavio, tu ti ne mogu pomoći. Kako je tako je.
 
Molim vas da vratite diskusiju u normalne tokove.
Rasprava o smrti Branka Miljkovića nije nikakva tabu tema, ne znam zašto vidite skrnavljenje, kad je to predmet i polemike među naučnicima. Sad, koliko je dozvoljeno javnosti da ''kopa'' i dozna od strane vlasti i policije, toliko... Ljudi su tu da misle i da se pitaju.
Svakako da nema zavere protiv Srba, već se radi o zaveri protiv jednog čoveka.

I čitajte pažljivije tuđe postove pre nego krenete da nekog napadnete, jer goxy nije napisao da je B. Miljković avangarda šešeljizma, već upravo suprotno... ima jedno malo ''ne'', i ja sam ga ispustila u prvom čitanju, pa sam se vraćala da ponovo pročitam, bilo mi nelogično. :)
 
Mislim, ili je meni pomuceno rasudjivanje, ili ne znam sta je u pitanju... Goxy je rekao da mu se ne cini da je Branko bio avangarda seseljizma, a mene zanima iz kog dela ovih postova je on video da se on takvim predstavlja? Znaci, jos jednom ponavljam: Na osnovu cega si ti, goxy, zakljucio da je Branko bio avangarda seseljizma? I jos: zbog daljeg toga diskusije(ukoliko mi odgovoris na prethodno pitanje) bilo bi od pomoci da jasno kazes sta pod tim terminom, seseljizam, podrazumevas.
Ova diskusija, sto se mene tice, izasla je iz "normalnih" tokova kada se tudje reci pogresno tumace sa namerom. Svako ko ima iole razuma mogao je shvatiti da sam pitao sta mu se to ucinilo kao seseljizam kod Branka, iz ovih postova...Znaci, nije nista nelogicno, vec sasvim jasno Sokolice_M...
I jos nesto, posto sam etiketiran kao napadac, zelim javno izvinjenje, ili da mi se ukaze precizno i jasno na te reci koje su tako okarakterisane.
 
Mislim, ili je meni pomuceno rasudjivanje, ili ne znam sta je u pitanju... Goxy je rekao da mu se ne cini da je Branko bio avangarda seseljizma, a mene zanima iz kog dela ovih postova je on video da se on takvim predstavlja? Znaci, jos jednom ponavljam: Na osnovu cega si ti, goxy, zakljucio da je Branko bio avangarda seseljizma? I jos: zbog daljeg toga diskusije(ukoliko mi odgovoris na prethodno pitanje) bilo bi od pomoci da jasno kazes sta pod tim terminom, seseljizam, podrazumevas.
Ova diskusija, sto se mene tice, izasla je iz "normalnih" tokova kada se tudje reci pogresno tumace sa namerom. Svako ko ima iole razuma mogao je shvatiti da sam pitao sta mu se to ucinilo kao seseljizam kod Branka, iz ovih postova...Znaci, nije nista nelogicno, vec sasvim jasno Sokolice_M...
I jos nesto, posto sam etiketiran kao napadac, zelim javno izvinjenje, ili da mi se ukaze precizno i jasno na te reci koje su tako okarakterisane.

:)

Ha, ha. Nasmeja me.
NENAMERNO se tuđe reči loše tumače, to je česta pojava u koverzaciji. Naročito pisanoj. Pa ja sam se sa ljudima zamerila i njima zamerila više puta preko glupih SMS-ova nego u razgovoru ''oči u oči''.
Opet vas podsećam, ovde samo polemišemo, ništa ovde nije tako ni stvarno ni lično da bismo se sad hvatali za jednu reč i oko nje širili plamen.

Sasvim je jasno Sokolici, i evo, Sokolica ti se javno izvinjava što te je etiketirala kao napadača :), nisam imala tu nameru, htela sam samo da vratim diskusiju u normalne tokove.

Ok? :)

A sad molim da goxy objasni svoje shvatanje ''šešeljizma'' u što korektnijem i mirnijem obliku, inače tema ide pod ključ...

Opušteno, ljudi... Nismo divljaci...
 
Uplaši me hedon svojim autoritativnim stavom:lol:...Čak gotovo pretećim:lol:
Pod terminom ''šešeljizam'' podrazumevam primitivni srpski nacionalizam, blizak šovinizmu, koji normalno izaziva reakcije kod naših ''zapadnih susjeda''
Izvinjenje...Hehe:mrgreen:
 
''Moj sin je ubijen

Pesnikova majka sumnja u samoubistvo.

- Poveriću vam nešto što nije za objavljivanje. Moj sin je ubijen. Kada su nas obavestili da se Branko obesio u Ksaverskoj šumi nismo mogli u tu priču da poverujemo. Zar naš sin, koji je toliko voleo život i sve njegove radosti, da završi život na zagrebačkoj periferiji? Ne, to nikako nije za nas bilo pojmljivo.

Otišao je u Zagreb samo privremeno, za nepunu godinu trebalo je da ode na odsluženje vojnog roka, da bi posle, kako nam je govorio, završio studije na još jednom fakultetu. A samo nekoliko dana pre tragičnog kraja tražio je da mu hitno pošaljemo u Zagreb još neka neophodna dokumenta radi zaposlenja.

To smo odmah učinili, tako da ih je već u subotu 11. februara imao u rukama. Gde se ubija mladić koji, najzad, dobija pristojnu službu, čija pisaća mašina do neko doba noći ne prestaje da kuca? Onda, koliko je samo bio voljen od studentkinje - lepotice Madlene, koja je mesecima stanujući kod nas lila suze za našim detetom, svakodnevno mu noseći cveće obilazila grob i satima tamo ostajala, pa u beznadu obratila se Bogu i otišla u manastir iz koga su njeni, kasnije, jedva uspeli daje vrate kući.

Istraga lagala

I sada, ljubitelji Brankove poezije žive u zabludi na koju ih je onaj kriticar Džadžic navukao objavljujući bez naše dozvole njemu upućenu prepisku o njegovoj tobož neizmernoj ljubavi prema jedinoj ženi svog života, dok se on po svom običaju, kao što je i ranije činio, jednostavno zafrkavao.

To podmetanje ni do danas nisam mogla da shvatim jer se moj sin nikada ne bi ubio zbog jedne žene, pogotovo ako ga je izneverila. Ne kažem, bilo je i takvih, ko to živ nije doživeo, ali ih pitajte kako su prošle. Za Branka su odmah bile mrtve, a on je voleo život i mogao da bira devojke.

Koliko je samo planova imao pred sobom da ostvari. Ali, vratimo se toj kobnoj noći 12. februara, kada smo saznali za Brankovo ubistvo bili smo kao pokošeni, jedno vreme potpuno paralisani ne verujući u surovu zbilju. Sledećeg jutra krenula sam sa suprugom vozom u Zagreb.

Kako smo se osećali, bolje da ne pričam, nedostaju mi reci očajanja i patnji. Oko podne stigavši tamo odvezli smo se taksijem do bolnice na Šalati gde su nam u mrtvačnici pokazali sina. Kad sam videla nagog, mrtvog Branka nisam mogla verovati očima. Bio je sav u modricama, naročito na leđima tri veće od udaraca, dok na vratu nije bilo nikakve ozlede od omče za vešanje.

Znate li kako izgleda čovek skinut s opasača ili konopca? Možete to videti u svakom udžbeniku sudske medicine: oči izbuljene, jezik isplažen, natečen vrat s jasnim oznakama davljenja i to u vidu brazde.

Ni jednog od tih očiglednih simptoma nije bilo na našem Branku i zato sam u očajanju, poput svake ucveljene majke, izbezumljena povikala: "On je ubijen! Morate nam odati ubicu mog deteta!" Zapretili su mi da ćutim iz političkih razloga. I zato sam namerno, svetu na uvid, uzela sanduk sa staklenim prozorom naspram Brakove glave da svako može da se uveri da je imao neozleđen vrat. Time smo celom svetu ukazali na lažnu zvaničnu verziju koja mu je servirana po naređenju odozgo.

Čuvamo i taj kaiš, pogledajte ga, na kome je, pričaju, Branko obešen visio oslonjen kolenom o zemlju. Pa, to je apsurdna tvrdnja jer je taj kaiš s njegovog opasača tanak i kratak. Tvrdim čak da on nije ni sa pantalona mog sina. Taj kaiš može jedino da posluži kad neko psa izvodi u šetnju. On je možda svojina ubice...

Iskazu supruge pridružio se i cika Gliša koji, ponudivši me rakijom, priča uzdrhtala glasa: - Jeste, sve je tako kako ona kaže jer sam bio tamo prisutan. Kada smo u bolnici na Šalati videli Brankovo telo uočio sam i ja da na njemu, pored ostalih, ima tri veće tamne modrice koje potiču od jakih udaraca, a zatim na Brankovoj ruci nije bilo ni sata, ni prstena. Kao medicinskom radniku odmah mi je bilo jasno da su ga ubili i opljačkali.

Potom sam tražio da nam pokažu to prokleto drvo, imamo i njegovu fotografiju, toliko je tanušnih grana da se tu ni mačka ne bi mogla obesiti. Rukom sam začas savio do zemlje tu granu od tanušnog stabla. Uveren sam da naše dete nije počinilo samoubistvo mada su izvesni, nažalost, njegovi prijatelji iz Zagreba, poput Zvonimira Goluba, pokušali sa nekoliko suprotnih, izvitoperenih verzija da to ospore. Naime, da sve zataškaju konstatacijom psihijatra da bol najbližih ne pristaje na istinu, a mi nismo ludi nego imamo za svoje tvrđenje mnoge činjenice kao i svedoke.

Naredili ćutanje

Ali, vreme prolazi dok nadležni nisu hteli ništa da preduzmu, čineci nam još veće razočaranje i bol u duši i srcu. Savetovali su nam još ranije da o tome više ništa ne govorimo javnosti da ne bismo izazvali političke posledice, a kako u vas imamo poverenja drago nam je da to zabeležite, a ostalo ostavljamo neumitnom sudu vremena.''
 
‘’Kako je moj brat bio prema roditeljima veoma pažljiv i iskren, ističe Dragiša, smatram da bi sigurno da je svojevoljno odlučio da sebi oduzme život, ostavio makar najkraću pismenu poruku. A o tome nije bilo nikakvog ni usmenog nagoveštaja, nego je od mene u to vreme tražio da mu hitno pošaljem još neka neophodna dokumenta radi zasnivanja radnog odnosa, što sam i učinio. Zar se ubija čovek koji pun elana radi na novoj zbirci pesama, dogovara se u izdavačkoj kući za studiju o Ujeviću, traži od kuće dokumenta? To je sve apsurdno...

Da je Dragiša u svojim razmatranja u pravu, uverio sam se koju nedelju ranije i lično razgovarajući s Brankom u Kazališnoj kavani, gde nije bilo ni nagoveštaja o suicidnoj nameri.’’
 
Čuveno pismo Branka Miljkovića koje je upućeno Petru Džadžiću oko koga se podigla velika pračina.

‘’Dragi prijatelju,
Ne znam zašto, ali želim da ti objasnim suštinu svog poraza od koga se nikada vise neću oporaviti. Pre svega moraš da znas da moja nesreća nije puki ljubavni jad. Ili, tačnije rečeno, jeste to, ako se ta moja ljubav shvati kao eros u spinozističkom smislu.
Ta Žena nije bila tek moja ljubavnica. Ona je bila prva i osnovna potreba moga duha. Ona je bila i moja duhovna zaštita i zaklon. Ona je bila za mene zaštitni omotač od metafizičke studeni. Bez nje ja sam potpuno i direktno izložen kosmičkoj besmislici i noći. Moja je usamljenost sada apsolutna. Za mene ne postoji oblast čistog važenja i pevanja. Sada moje pesme traže moju glavu. Više nema ko da me sa njima pomiri. To je samo Ona znala. A nije znala da zna.
Pored Nje najopasnije misli pretvarale su se u divne i bezazlene metafore. Sada je sve to podivljalo i besomučno kidiše na mene. Kada bih samo mogao pobeći od onog šta sam rekao! Živim u užasnom strahu. Bojim se da govorim, da dišem. Svaka me reč može ubiti.
Ja sam najveći deo svojih pesama napisao pre nego što sam Nju zavoleo, ali tek sa Njom ja sam postao pesnik tj. onaj koji nije ugrožen onim o čemu peva, koji ima jedan povlašćen položaj u odnosu na ono što kazuje. Sada moja poezija gubi svaku vrednost i izvrgava se u mog najžešćeg neprijatelja. Možda bih ja postao pravi pesnik da je ta Žena ostala kraj mene. Ovako ja sam onaj koji se igrao vatrom i izgoreo. Poraz ne može biti pobeda makoliko veliki bio. Izgubivši Nju ja sam izgubio i svoju snagu i svoj dar. Ja više ne umem da pišem. Ostala je samo nesreća od koje se ništa drugo ne može napraviti osim nove nesreće. Sećaš li se dragi prijatelju, da sam ja napisao stih: “Jedan nesrećan čovek ne može biti pesnik.” Tek sada vidim koliko je to tačno. Ja ću pokusati da živim dalje mada sam više mrtav od svih mrtvaca zajedno. Ali ova užasna patnja je poslednji ostatak onoga što je u meni ljudsko. Ako nju nadživim ne očekujte od mene ništa dobro. Ali ja ne verujem da ću je nadživeti.

P.S.
Ako želis da mi piseš, piši mi o Njoj. Bilo šta. Ne u vezi sa mnom. Šta jede, kako spava, da li ima nazeb itd.; ti sve to možes znati. Svaka sitnica koja se na nju odnosi za mene je od neprocenjive vrednosti. Ako prestanem da mislim o njoj, počeću da mislim o smrti.
Ponoć je.Doviđenja.
Branko.
''


A kako su drugo komentarisali to pismo:

‘’I sada, ljubitelji Brankove poezije žive u zabludi na koju ih je onaj kriticar Džadžic navukao objavljujući bez naše dozvole njemu upućenu prepisku o njegovoj tobož neizmernoj ljubavi prema jedinoj ženi svog života, dok se on po svom običaju, kao što je i ranije činio, jednostavno zafrkavao.

To podmetanje ni do danas nisam mogla da shvatim jer se moj sin nikada ne bi ubio zbog jedne žene, pogotovo ako ga je izneverila. Ne kažem, bilo je i takvih, ko to živ nije doživeo, ali ih pitajte kako su prošle. Za Branka su odmah bile mrtve, a on je voleo život i mogao da bira devojke.’’



’’Oni koji su bliže poznavali Branka, znajući za njegova razmišljanja o ženama, kao i postupke, tvrde da to namerno sentimentalno, krajnje patetično pesnikovo pismo navodi na misao da ga je sročio namerno, u želji da postigne efekt kod "dotične" dame i ostalih, znajući da će se uvek željan reklame, kritičar Džadžić pohvaliti njegovim poverenjem. Kasnije, to moje lično mišljenje ispostavilo se kao tačno, što mi je posvedočila prisutna osoba u zagrebačkoj kafani, kada je Branko pred nekoliko poznanika sročio to pismo u stilu zaljubljenika romantičarske škole, čemu se podsmeva, ističući veštački izazvanu famu o nadzemaljskoj ljubavi u stilu odnosa Petrarke prema Lauri, pominjući prozne meditacije o ženskoj prevrtljivosti i neveri iz pera tog istog majstora soneta i kancona.

Na taj domišljeni način, inteligentni Branko uspeo je tim pismom da podvali Džadžiću i mnoge dovede u zabludu svojom veštinom da o istoj temi iznese dve sasvim suprotne verzije, ili da o jednom događaju zahvaljujući bujnoj mašti ispriča više verzija, ali svaku na ubedljiv način, kome se mora poverovati.

Tako se desilo i sa tim pismom sročenim za opkladu u zagrebačkoj kafani, s verovanjem da će uznemiriti duhove u Beogradu povodom već raširene priče o izdaji Brankove velike ljubavi, ali tada kada je bilo očigledno da niko nije verovao u pesnikov skorašnji kraj, što je Džadžić vešto iskoristio da podrži vlastodržačku priču o samoubistvu zbog neverstva jedne žene. Da nije to želeo, zar bi Džadžić privatno Brankovo pismo, bez saglasnosti njegove porodice, objavio kao deo svoje ozbiljne, analitične studije posvećene pesnikovoj "neukrotivoj reči".

Takođe, Džadžić je u istoj studiji objavio i sadržaj Brankove dopisne karte, upućene 7. februara na njegovu adresu, koja nema nikakve veze sa stilom prethodnog njegovog ljubavnog pisma i ne nagoveštava njegov tako brz, tragični kraj.
U toj dopisnici Branko traži da ga kritičar obavesti šta je sa bolesnim Zoranom Mišićem, priznajući da je bio u Beogradu pijan, kada je o tome saznao od Vaska Pope, a onda sledi optimistički završetak: "Ja se osećam odlično. Kao da sam se danas rodio. Raskinuo sam sa svime što je bilo juče i sa poezijom i sa životom (misli na ranije probleme - pr.a.) Ali nekoliko prijatelja je, nadam se ostalo..."...’’



‘’Da je Brankovo ubistvo krajnje neosnovano i bez valjanih dokaza proglašeno samoubistvom, doprineo je, po mišljenju Dobrile Nikolić, i njegov tobožnji prijatelj Petar Džadžić, koji se trudio da to postane tek pri kraju pesnikovog života kad je postigao veliki uspeh u poeziji. ‘’On je veoma pogrešio što je uz svoju studiju o Brankovoj poeziji objavio ono pismo njemu upućeno o neizmernoj ljubavi prema jednoj poznatoj ženi zbog koje je morao da pobegne iz Beograda. Bila sam prisutna sa našim društvom iz čistog zafrkavanja rekavši: "Peri Džadžiću će to moje pismo možda pomoći u ujdurmi koja se širi oko mene". I pri tome Branko se vragolasto osmehnuo uveren da će Džadžić i njegova okolina to ozbiljno shvatiti.’’...’’
 
Uposlite vašu znatiželju i procunjajte malo. Prilažite dokaze i vaše spekulacije. Sledite svoj instinkt kako književni tako i detektivski. Jer, mon amie, za naše male sive ćelije ni jedna zagonetka ne ostaje lišena svojih odgovora!

Izgleda da niko nije shvatio ono sto je Antihrist rekao. Tema jeste ozbiljna, a to sto je "upotrebio" A.Kristi i Poaroa ne umanjuje ozbiljnost. A neki su bas ozbiljno odlutali.
Nekako, od nicka quentin ocekuje se veci IQ (bar ja ocekujem).
Sokolica je, izgleda, pravi moderator. Moji komplimenti.
 
Dragi detektivi (čitalačka publiko),
ovde imamo misteriozan nerazrešeni slučaj ubistva ili samoubistva jednog pesnika. U nemoći lokalnih predstavnika zakona pozivam najvrsnije istraživače da doprinesu svojim malim sivim ćelijama u razrešavanju ovoga problema.
Radi se o sledećem:

* U noći između 12-tog i 13-tog februara 1961. godine, policija je našla je telo srpskog pesnika Branka Miljkovića obešenog o drvo u parku u centru Zagreba. U vreme smrti imao je 27 godina. Zvanični nalazi govore da je bilo samoubistvo, dok je u to vreme postojao broj dokaza da postoji mogućnost da je ubijen od strane hrvatskih nacionalista. Do danas, ne postoji konkretan zaključak o njegovoj smrti.

* Inspektor Žap je saopštio da je gospodin Miljković najverovatnije izvršio samoubistvo, međutim, Brankovi roditelji nisu prihvatili zvanični izveštaj. Govorili su da se Branko nije ubio i da su na njegovom telu našli tragove nasilja.

* Jedna od pretpostavki o smrti Branka Miljkovića je i ova: postoji tvrđenje da se Branko bavio istarživanjem porekla Josipa Broza po njegovom dijalektu, pošto je jako poznata činjenica da je neposredno posle rata Tito veoma slabo govorio srpski. Zbog toga je bio praćen od strane UDBE. Postoji fotografija iz policijske arhive drveta na koje se ,,obesio,, Miljković koje je tanko roliko da ne bi moglo izdržati ni mnogo manju težinu.


Ovo su činjenice od kojih ja krećem. Nećemo žuriti i donositi preuranjene zaključke. Uposlite vašu znatiželju i procunjajte malo. Prilažite dokaze i vaše spekulacije. Sledite svoj instinkt kako književni tako i detektivski. Jer, mon amie, za naše male sive ćelije ni jedna zagonetka ne ostaje lišena svojih odgovora!

Neverovatno kako su neki odlutali. Tema je vrlo ozbiljna, a sto je Antihrist upotrebio A.Kristi i Poaroa ne umanjuje ozbiljnost teme.
A od nicka quentin nekako se ocekuje veci IQ (bar ja ocekujem).
Sokolica je, izgleda, pravi moderator. Retka pojava.
 
Ljudi, ovako ćemo...
Ponavljam poslednji put.
Tema koju je stavio Antihrist666 je sasvim u redu, naslov sam promenila, jer sam se složila sa komentarom nekog odavde da nije baš prikladan ozbiljnosti teme. Morate da imate u vidu da je ovaj problem nešto čime se bavi(la) nauka i što mnogi pokušavaju da doznaju.
Antihrist666 je verovatno došao do nekih od tih knjiga i bilo bi korektno da čovek iznese svoje, kad već time nikoga ne vređa (na prvom mestu, ne vređa samog pesnika, jer, opet ponavljam, mnoge poštovaoce i znalce njegovog dela zanima ta misteriozna smrt... Branka, kao čoveka koji je imao još mnogo toga da ponudi srpskoj književnosti).
Imate pravo da ovu temu smatrate bilo kakvom, imate pravo da iznesete i napišete to šta smatrate, ali samo ako nije seosko prepucavanje bez argumenata.
Ovo je ipak pdf Književnost, ne bih da ga nešto elitizujem, ali ako mi ovde ne znamo kako se vodi civilizovana diskusija, onda šta treba da bude na drugim temama... haos...
Ko ima šta da prokomentariše, potvrdi ili ospori, praćeno utemeljenim mišljenjem, neka izvoli...
Kome se ne dopada, imate gro drugih tema.
 
Događaj koji je dao dosta povoda da bi kasniji kritičari i lični prijatelji Branka Miljkovća tvrdili da je ipak izvršio samoubistvo.

‘’Prvi pokušaj samoubistva
Dogodilo se to u Prešernovoj kleti posle jedne neslane šale

Jer, iz psihijatrije je poznato da samoubice, ako stvarno žele da svojevoljno nestanu, to ne čine na očigled drugih već kriju i nagoveštaj o tome. Poznajući Branka kao čoveka željnog reklame i slave, uspešne karijere i osvajanja najvišeg društvenog položaja, bio sam uveren da će se uspeti kao Dučić do vrhunca koristeći znanjem svoje nacije, dok smo za samoubistvo zbog životnih teškoća gotovo svi mi, njegovi prijatelji, bili daleko ispred njega, spremnog da se usprotivi svim nedaćama, da muški prkosi.

Zbog toga ću dati kraći osvrt na Brankovo pravo, verujem inscenirano samoubistvo o kojem se dosta pričalo u Beogradu. O tom pokušaju Brankovom da prekrati životne muke u vremenu Prešernovoj kleti postoje tri verzije: jedna je od njegovog školskog duga i cimer-kolege Ilije Drenovca, druga od Miška Šulentića, dok mi je treću ispričao prijatelj, književnik Žika Lazić, koju je pominje u pripoveci "Priča se u Maderi" po kojoj je i nazvao zbirku.

- Većina pisaca naše generacije s večeri okupljala se u boemskoj kafani Prešernova klet čiji su kelneri bili naši prijatelji donoseći nam često piće i "na kredu", kako se tada govorilo, dok smo uživali u tom adaptiranom podrumu slušajući uz prijatnu muziku cimbala Šandora Bačija i Vilijeve citre tada popularnu melodiju iz filma Treći čovek. Branko je voleo zvuke Šandorovih udaraljki i tu melodiju koja nas je zanosila, čašćavao ga pićem i bakšišom.

Uz razgovor o svemu i svačemu piće se nemilice trošilo, kada smo odjednom odlučili da u stilu ruskog ruleta života ili smrti, umesto nasumičnog okretanja burenceta revolvera da iz Brankovog crnog šešira izvlačimo ceduljice s našim imenima. Jedna od tih cedulja bila je u znaku smrti i Branko je baš nju izvukao, a onda smo u šali naručili novu litru vina podižući zdravicu pesnika u znak oproštaja.

Dotle raspoložen Branko je prebledeo i utonuo u misli, nismo ni primetili kada je otišao u toalet. Našu nestašnu igru Branko je shvatio ozbiljno, napravila se uzbuna, kad smo uleteli u ve-ce zatekli smo ga na podu u polusvesnom stanju sa kaišem oko vrata i prekinutim tankim lancem na kazančetu što mu je spaslo život.

Želja za pričom

Zemljak, student medicine Drenovac tada je pesniku u komatoznom stanju ukazao prvu pomoć umivši ga hladnom vodom, a potom kad je Branko došao sebi, prijatelji su ga vratili za svoj sto dok je on osmehujući se kao da se ništa ružno prethodno nije zbilo, naručio novu turu vruće rakije. Ipak, nisu mu dozvolili da nastavi pijanku nego ga taksijem odvezli do kuće.

Niko iz društva o tom događaju nije smeo ništa da ispriča Brankovim najbližim, a i on je o tome ćutao, tako da su izvesni pričali da je to bio samo pesnikov štos sa željom da se o tome priča u gradu. Tako se i desilo, neki su ga sažaljevali, drugi prekorevali, treći savetovali da više ne izvodi takve "neslane šale", da se tako ne igra sa sobom i živcima prijatelja.

Sekao vene

Tih dana Branko je i pre objavljene prve pesničke zbirke, postao junak paklene večeri u Prešernovoj kleti, o čemu je podsvesno sanjao želeći da se stalno o njemu govori, ali tadašnja štampa je to prećutala jer još nije postao poznata ličnost. "Vest je brzo obigrala Beograd", piše Žika Lazić u knjizi "Priča se u Maderi".

Na fakultetu je omiljeni profesor, helenista (Miloš Đurić), na jednom predavanju rekao: ‘’Helen se peo na visoku stenu pored mora i pri zalasku sunca bacao se u vodu prelivenu večernjim rujem. Tako su se ubijali pesnici, a ne kao danas neke budalčine koje se vešaju po kafanskim klozetima...’’ Ha, ha, ha'! Bilo je smešno zaista...’’
 
Jedno od svedočanstava koje nam govori kakvo je Brankovo shvatanje o samom činu samoubistva.

‘’Tih dana sa Brankom sam u "četrdeset petici" slušao predavanje "O samoubistvu" jednog stručnjaka iz Kriminološkog instituta. Uz niz slučajeva predavač nam je puštao slajdove stravičnog sadržaja i čitao odlomke oproštajnih pisama. Veoma je Branka zainteresovao jedan slučaj bez odgovora stručnjaka: devojka sa veštačkom nogom ugušila se zajedno sa trudnom drugaricom, pretpostavlja se napuštenom od momka.

- Pa to je za šekspirovsku dramu, - reče Branko, - onaj stručnjak tvrdi da su bile lezbejke. Dobro, prva da se ubije zbog svoje invalidnosti nije presudan razlog, ali možda što je bila odveć zaljubljena u svoju koleginicu koja je prevarila začevši s muškarcem. Ali, zašto se i ta ubila? Verovatno i ona zbog razočaranja u ljubavi? Znači, za obe je bilo presudno neverstvo. Postoji i varijanta da je ta zatrudnela, možda bila silovana? Ko da shvati problem samoubistva kada on i najveće stručnjake zbunjuje, dovodi u zabludu...

Vraćajući se kući, u autobusu, govorili smo o pesnicima - samoubicama, čiji čin Branko nije odobravao. Kada sam Branku pričao o neuspelom samoubistvu jednog našeg poznanika - pesnika zbog neuzvraćene ljubavi, on je rekao:
- To je velika budala! Zar da se ubije zbog jedne uobražene glupače, koja gleda samo da se što pre uda, pa ga je i izneverila tražeći bolju priliku, jer je svesna da joj mi, siromašni studenti, ne možemo osigurati udoban život. Sve su one iste dok smo mi, pod uticajem sentiš-mentiš literature, velike budale. I mudri Virgilije je pametno govorio da su "žene nestalan i promenljiv stvor", a toliki su ih pisci opisali kao nevernice i lažljivice. Ja, koji sam ranije dosta pio i patio zbog neuzvraćene ili izigrane ljubavi, ženama ništa ne verujem. I nikad sebi ne bih oduzeo život zbog neke žene... To je ispod nivoa pravog čoveka, a najmanje priliči pesniku za koga su žene samo prolazne saputnice. I otrov može biti lek u malim količinama, a u većim - smrt. Znači, na životnom trapezu moramo se naučiti da balansiramo, inače propadamo’’...’’
 
Kosta Dimitrijević (odlomak):

''Pisanje u "Dugi"

Treba postaviti javno pitanje, pomislih, da li su bili svesni oni koji su objavili to Brankovo haotično pismo - posledica, s obzirom na tadašnji totalitarni sistem u kojem smo životarili. Da li su oni, gladni senzacija, po svaku cenu u "Dugi" bili svesni šta znači javno odricanje pesnika planiranog na najvišem vrhu da bude državni, svih svojih stihova, u kojima je, između ostalog, veličao tada mitsku, harizmatičnu ličnost Josipa Broza, izjavljujući da je "raščistio sa onim" što je "naškrabao za ovih nekoliko godina"? Da li su se upitali kako će reagovati onaj samodržac sa četrdeset dvorova, za koga je Branko isticao da nas je "naučio da stvaramo budućnost" i da kada on "govori kao da zvezde padaju" (Videti zbornik "Tito piscima - pisci Titu", "Književne novine", 1982, str. 132, 174. i 175.)

Pitao sam se, kako li je Broz reagovao kada su mu njegovi plaćenici i poslušnici referisali da ga se njegov pesnik javno, preko štampe, odrekao - zajedno sa celokupnim svojim delom? Da li su oni koji su objavili to kobno, odričuće Brankovo pismo, uopšte pomislili na dramatične posledice.

Jer, posle ovakvog čina, da je Branko ostao u životu, bio sam uveren da bi sigurno po tajnom naređenju "odozgo" imao ubuduće veoma gorak život. A ovako, umesto poslatog sultanovog gajtana na kadifenom jastučetu drama započeta u zagrebačkoj krčmi imala je poseban tragičan epilog, o čemu se tek kasnije saznalo...

Kao inteligentan čovek, koji se otvoreno svojim činom zamerio našem zemaljskom bogu i svojoj partiji, kao da je slutio šta ga čeka, što najbolje svedoče njegovi ispovedni stihovi ispunjeni užasnim strahom, nastali poslednjih dana pred konačni obračun....''
 
Kosta Dimitrijević (odlomak):

’’Za vreme Brankovog odricanja od svog celokupnog pesničkog dela i dirigovane ankete "Duge", sa njenim ciničnim komentarima koji su usledili, sa zebnjom smo se pitali o daljoj pesnikovoj sudbini, znajući da komunisti "dvorskom pesniku" lako ne bi oprostili. Bili su poznati slučajevi isključenja iz Partije, a time i iz javnog života i za mnogo manje krivice, kao na primer kraćih izjava u stranoj štampi Branka Ćopića ili profesora Krešimira Georgijevića da ne nabrajamo dalje.

Uveren sam da je i Branko u trenucima trezvenosti znao dokle dosežu tabu-teme, jer je, ipak, pismeno brzo reagovao na svoju trenutnu nepromišljenost pod zlokobnim dejstvom alkohola. Ostala štampa je za sve to vreme ćutala, bilo je jasno da je Branko već dospeo na crni spisak tajnih cenzora koji su žive stvaraoce decenijama proglašavali za mrtve zaprečivši njihovo javljanje preko štampe ili objavljivanje novih knjiga.

Nisam verovao očima pročitavši 13. februara u "Politici" kratku vest da je "tragično završio život" pesnik Branko Miljković. Ta vest, bez bližih komentara, bila mi je odmah sumnjiva dok je bliže obaveštenje (da li istinito?) objavljeno dan kasnije od zagrebačkog dopisnika istog lista: "U Zagrebu je, u trenucima psihičke depresije, tragično završio život mladi književnik Branko Miljković. On je pretprošle noći nađen mrtav u Ksaverskoj šumici, na izlazu iz užeg gradskog područja Zagreba. Organi Sekretarijata unutrašnjih poslova ustanovili su da se radi o samoubistvu vešanjem."

I ta vest bila je nedorečena čak sa istaknutom dijagnozom od nenadležnog lica a da ne govorimo o nedostatku iscrpnijeg komentara. Pa, to je nemoguće, bilo je prvo što sam pomislio, Branko je voleo život. Bio je ambiciozan, hrlio ka uspesima. On bi bio poslednji iz naše generacije koji bi se ubio...

Kao da nisam verovao svojim očima, ponovo sam otvorio novine na istoj strani da bih proverio tu bar za mene neverovatnu vest. Godinu dana ranije na sličan način zapanjila me je apsurdna smrt slavnog francuskog pisca Albera Kamija, čija su kola udarila u drvo kraj puta. Pričalo se da je drvo, zapravo tanušna grana, bila presudna za Brankovu smrt, ako je verovati istražnim organima...

Igrom slučaja, na dan Brankove sahrane, tog hladnog, zimskog dana, 14. februara, u Beogradu se dogodilo pomračenje sunca, dok je dnevna štampa po direktivi bila ispunjena protestima naše javnosti zbog brutalnog ubistva kongoanskog premijera Patrisa Lumumbe od Čombeovih plaćenika, tako da su u Beogradu demonstranti ršum načinili ispred belgijske ambasade.

Režimski list "Borba" otišao je tog dana najdalje, da je, čak, ispod uvodnika posvećenog ubistvu pomenutog crnačkog lidera, objavio čak i njegovu pesmu. A nigde Brankovog stiha nije bilo? Zašto? Pa, jasno je da još tada nije bila skinuta anatema. Sve to, naravno, da nije za čuđenje, jer su Srbe - titoiste uvek više zanimali tuđi problemi i drame nego u svojoj zemlji, a najmanje u tom trenutku istina o iznenadnoj Brankovoj smrti. Znamo preporuku da o mrtvima treba uvek pisati lepo, ali i istinito, što je u Brankovom tragičnom slučaju dugo vremena izostajalo...’’
 
Kosta Dimitrijević (odlomak):

’’Posledica tuče u kafani
Sve je počelo u komšiluku gde su sedeli ozloglašeni pijanci

Kada sam posle prve Brankove sahrane posetio u Zagrebu svoju dobru prijateljicu Slavicu Ravlić, nastavnicu istorije, poverila mi je svoju, kao i ostalih poznanika, sumnju u Brankovo samoubistvo, što sam zabeležio na strani 46 mog dnevnika iz 1961. godine: "Tvrdi se da se Branko nije obesio već ga je Franjo video kraj tramvajske pruge... Klatio se na kaišu od pantalona, noge su mu dodirivale zemlju... U susedstvu je kafana ozloglašenih pijanaca..." Po Slavičinom mišljenju, neko je od razbojnika, provociran od pijanog Branka, započeo tuču, u kojoj je on stradao.

Sve ostalo je kasnije bilo iscenirano, zbog parole "bratstvo-jedinstvo", tako da je Slavica bila uverena da će falsifikovati i zapisnik o Brankovoj smrti dok se u njenim krugovima, među Dalmatincima, govorilo da nije reč o pesnikovom samoubistvu. Slavičin poznanik Franjo, koji je Branka ugledao te kobne zore, u sasvim drukčijem opisu od zvaničnog, bio je i moj raniji poznanik: poticao je iz ranije imućne porodice, studirao na bečkoj muzičkoj akademiji, tada bio operski pevač u penziji, a ranije dobar prijatelj Tina Ujevića i nepopravljivi pijanac.


Nažalost, nema odavno među živima ni Slavice, koja se otrovala većom količinom pilula za spavanje, kao ni Franje. Poznato mi je da oboje počivaju na zagrebačkom Mirogoju, a ostalo je prekrila tama...Priznajem da sam sve to, kazivano od prijatelja iz Zagreba, primio sa izvesnom skepsom, ali nešto kasnije, kada sam posetio Brankove roditelje i sa njegovim mlađim bratom Dragišom istraživao da li je posredi bilo samoubistvo ili ubistvo, došao do dragocenih podataka koji Brankov tragičan kraj objašnjavaju u posve drugačijem svetlu.

- Od sudbine se ne može pobeći, pa tako ni naš Branko - kaže gospođa Marija odgovarajući na moja pitanja o sinu. - Čitao je Bibliju stalno, mnoge filozofske knjige, a morao je, kad su ga pozvali, da postane član Partije čiji idolopoklonik nije bio. Naučio je perfektno francuski i ruski jezik, a hteo je i arapski, što mu je ostala neispunjena želja. Da nije zbog nekih pakosnika i zavidljivaca morao da pobegne u Zagreb, danas bi sigurno bio živ. Oni nisu mogli da mu oproste što je dobio tu uglednu nagradu i imao toliko uspeha u književnom radu. Kao što znate kod nas Srba, uspeh se ne prašta, takvi samo nailaze na prepreke. To je žalosno jer smo darovit narod, ali šta bi bilo od Tesle i Pupina da nisu na vreme otišli preko okeana.

Nije mi jasno i nikada neće biti što je tako ružno postupljeno s mojim sinom koji nikome nije hteo da učini nažao, a toliko voleo život. Borio se uvek za svoju generaciju, kuća nam je bila često posećena od njegovih kolega koji sa mnogim mladim sada redovno dolaze na godišnje pomene pa ih pozivamo na ručak. Velika mi je uteha kad slušam njihova sećanja na Branka... Te uspomene i objavljivanje Brankovih dela mi produžuju život. Jer, poznato je da čovek živi dokle i uspomene na njega...

- Čitao sam ovih dana da Niš hoće, pored Sremčeve, da otvori i Brankovu spomen-sobu - kažem. - Da li se već nešto radi na tom planu?

- To mi je velika radost, mislim na pažnju Brankovih zavičajaca -odgovara gospođa Marija.- Zato smo vas i pozvali da nam pomognete u sređivanju književne zaostavštine mog sina jer ste bili dobri prijatelji i niste ga izneverili. Ovih dana dolazi i jedna osoba iz niškog muzeja koja će napraviti popis Brankovih stvari, a vi pregledajte rukopise, prepisku i biblioteku, ono što je preostalo.- Srce me boli što su neki Brankovi rukopisi nestali - umešao se u razgovor Brankov otac.

Razočarana majka

- Eto, razočarao nas je i Petar Džadžić za koga kažu da je napisao uspelu studiju o Branku, ali za nas teško razumljivu. On se sa njim nije ni družio, tek kad je Branko uspeo, pojavio se, pa mu je čak posvetio poslednju zbirku. A on ,umesto nas da pita o sinu, nažvrljao svašta, čak i onu nepotrebnu priču o njegovoj ljubavnoj vezi zbog koje sigurno nije otišao u Zagreb. Da bi napisao tu knjigu o Branku uzeo je od nas dosta njegovih originalnih rukopisa od kojih je posle vratio samo manji deo. Kakvi su to ljudi? Ta njegova knjiga o Branku mi se uopšte ne dopada, jer se u njoj pravio važan ističući svoje znanje iz oblasti književnosti, a ne da osvetli pravi lik mog sina.

Kako su nestali rukopisi
Brankovi prijatelji pesnici razgrabili njegovu arhivu

Nije tu napisao ni čestitu Brankovu bibliografiju, dok je od obimne prepiske mog sina objavio samo njemu upućeno pismo i dopisnu kartu. Nije posetio ni moje rodno selo Gadžin Han, desetak kilometara od Niša, gde smo sa Brankom bili u izbeglištvu, a on učio osnovnu školu i počeo da piše prve stihove. Ja se ne bavim literaturom, ali znam kako se u svetu pišu monografije, polazeći najpre od pesnikovog ličnog života što Džadžiću nije ni na pamet palo. Nadam se da će tek u budućnosti biti takvih knjiga.

- Teško će biti ako je raznesena Brankova lična arhiva - kažem roditeljima. - Ako se sada na tom planu nešto ne učin,i biće sve teže to prikupiti.

Boža uzeo pisma

- Skoro smo dali oglas u novinama moleći da nam Brankovi poznanici ustupe svoje uspomene na sina - kaže Brankova majka. - Niko se iz Beograda nije odazvao. Jedino je Zlatko Tomović dao svoju a ne Brankovu prepisku. Pre Žika Lazić nije izlazio iz ove kuće, a sada ga odavno nema. Ponekad nas poseti Tasa Mladenović koji se ljuti što smo svakoga puštali da pretura po Brankovim rukopisima, tako da su poput zbirke Srbija na istoku, neki i nestali. Nama je drago da se dođe, tata Gliša svakoga je puštao, ostavljao samog u Brankovoj sobi da pregleda rukopise. Ali, ko bi se nadao da među kulturnim svetom ima i lopova.

- Začudio nas je stav Bože Timotijevića, jednog od najboljih Brankovih prijatelja - kaže čika Gliša. - Molim ga da nam da za niški muzej Brankova pisma, a on kaže: "Nisam lud da vam dam ta meni upućena pisma kada ću ih ja uz moje komentare negde objaviti, a možda ih i prodati". To je prosto za neverovanje, mora da se Boža sa nama šalio.

- Sramota je da Oskar Davičo uvek beži od nas -kaže gospođa Marija.- Možda mu je nezgodno što se posle oženio Milicom. Pričaju da se Branko zbog nje ubio. Pa to je velika glupost koju je Džadžić plasirao, verovatno želeći da svojoj dosadnoj knjizi da vid izvesnog senzacionalizma. Branko je sa tom ženom bio prijatelj, postoje njena pisma, zajedno su prevodili ruske pesnike, ali on nije mislio na brak.

Što se Davičo toliko okomio na njega nije mi znano, ali mi se Branko često na njega žalio. Velika je sramota i to što se piše u novinama o mom sinu, koji je, navodno prethodno pokušao, bezbroj "samoubistava", a najviše o tome govore zagrebački pisci u cilju opravdanja zločina.

Za razliku od Tomičića mnogo neistina pišu Prica i Golub, da ne pominjem ostale. Lažu čak kad pišu da Branko nije smeo da nosi normalne, obične kravate, nego samo one leptir-mašne s lastišom da se ne bi obesio? To su notorne gluposti. Eto, vidite, ovde je sva Brankova odeća u ormanu koja će, uskoro, biti otpremljena u niški muzej. Ima puno običnih, dugačkih, svilenih kravata, a onih nekoliko sa lastišem bile su crne leptir-mašne uz večernja odela kad je išao na prijeme ili svečanosti. I to je sve montirano preko štampe da bi se opravdala priča o samoubistvu. Ja najbolje poznajem mog sina i tvrdim da se on nikada ne bi ubio. Kao majka to najbolje mogu da znam. Ali, što kaže naš narod, zaklela se zemlja raju da se tajne sve saznaju...’’
 

Back
Top