Razlika izmedju SATA i SATA 2 HDD-a
Prikazujem rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Razlika izmedju SATA i SATA 2 HDD-a

Zainteresovan član amethyst (avatar)
    Učlanjen
    07.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano Razlika izmedju SATA i SATA 2 HDD-a

Treba da kupim novi HD pa me interesuje u cemu je razlika izmedju SATA i SATA 2.
    Interesuje me Vasa preporuka.
    Pozdrav.

Ističe se strajo (avatar)
    Učlanjen
    08.07.2007.
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Razlika izmedju SATA i SATA 2 HDD-a

brzina... u svakom sluchaju SATA 2

Primećen član zeljkov020 (avatar)
    Učlanjen
    09.10.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio amethyst Pogledaj poruku
    Treba da kupim novi HD pa me interesuje u cemu je razlika izmedju SATA i SATA 2.
    Interesuje me Vasa preporuka.
    Pozdrav.
    Razlika je u teoretskoj brzini zapisa SATA= 150Mb/s , SATA 2 = 300 Mb/s i naravno u fizickoj velicini samog diska , grejanju , potrosnji itd...
    Naravno da je pozeljno da kupis SATA 2 ali ako nemozes da priustis nista strasno nije uzeti ni SATA disk

Domaćin Dupont (avatar)
    Učlanjen
    01.07.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    84

Citat Original postavio zeljkov020 Pogledaj poruku
    Razlika je u teoretskoj brzini zapisa SATA= 150Mb/s , SATA 2 = 300 Mb/s i naravno u fizickoj velicini samog diska , grejanju , potrosnji itd...
    Naravno da je pozeljno da kupis SATA 2 ali ako nemozes da priustis nista strasno nije uzeti ni SATA disk
    Tacno!Razlika je samo u TEORETSKOJ Brzini sto znaci da neces primetiti nikakvu razliku izmedju SATA1 i SATA2 posto danasnji Hardiskovi ne mogu da predju 90MB/s.Znaci svejedno je!

Zainteresovan član profa42 (avatar)
    Učlanjen
    13.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

Nisam primetio ama baš nikakvu razliku u veličini, grejanju ili potrošnji, i ne vidim zbog čega bi postojala?

Prava razlika je u NCQ-u, koji SATA-I ne podržava, čijim se korišćenjem pretraga po disku ubrzava, tj. smanjuje seek time.

Takođe, tu je hot plug opcija, kao i podrška za eSATA interfejs, što će svakako ceniti svako ko želi maksimalne performanse iz svog prenosivog hard diska.

Razlika u brzini pojedinih diskova ne postoji - ali povezivanjem više uređaja na jedan port dolazimo do toga da na SATA-I interfejs mogu da se povežu 3 uređaja maksimalne brzine 50Mb/s, dok na SATA-II interfejs može da se poveže duplo veći broj (napominjem: na jedan port). S obzirom na to da današnje matične ploče dolaze sa 4-8 SATA portova ovo i nema neke poente u kućnoj upotrebi, ali ne zaboravite da dolazi vreme SSD diskova koji su mnogo brži, što znači da će vrlo verovatno uspeti da probiju propusnu moć koju pruža SATA-II. U najavi je i SATA-III protokol koji će biti duplo brži od SATA-II.

Zainteresovan član amethyst (avatar)
    Učlanjen
    07.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Hvala na pomoci.

Domaćin Oggy (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    87

...i naravno u fizickoj velicini samog diska , grejanju , potrosnji itd...
    Koja je to razlika? Velicina diskova je standardna i ista, kapacitet zavisi od broja i gustine ploca kao i grejanje...SATA sa tim nema nista.
    Pre ce biti da nemoze da priusti SATA diskove jer su skuplji od SATA II:shock: Zasto...pitaj prodavce(valjda nece ispod nabavne da prodaju)

Učlanjen
    09.10.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Citat Original postavio profa42 Pogledaj poruku
    Nisam primetio ama baš nikakvu razliku u veličini, grejanju ili potrošnji, i ne vidim zbog čega bi postojala?

Prava razlika je u NCQ-u, koji SATA-I ne podržava, čijim se korišćenjem pretraga po disku ubrzava, tj. smanjuje seek time.

Takođe, tu je hot plug opcija, kao i podrška za eSATA interfejs, što će svakako ceniti svako ko želi maksimalne performanse iz svog prenosivog hard diska.

Razlika u brzini pojedinih diskova ne postoji - ali povezivanjem više uređaja na jedan port dolazimo do toga da na SATA-I interfejs mogu da se povežu 3 uređaja maksimalne brzine 50Mb/s, dok na SATA-II interfejs može da se poveže duplo veći broj (napominjem: na jedan port). S obzirom na to da današnje matične ploče dolaze sa 4-8 SATA portova ovo i nema neke poente u kućnoj upotrebi, ali ne zaboravite da dolazi vreme SSD diskova koji su mnogo brži, što znači da će vrlo verovatno uspeti da probiju propusnu moć koju pruža SATA-II. U najavi je i SATA-III protokol koji će biti duplo brži od SATA-II.
    Ja sam u rukama imao maxtorov sata i sata 2 disk . sata je bio deblji , sata 2 koriste novije delove pa sam logicno pretpostavio da trose manje i greju se manje.

Zainteresovan član profa42 (avatar)
    Učlanjen
    13.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

Ja sam u rukama imao maxtorov sata i sata 2 disk . sata je bio deblji , sata 2 koriste novije delove pa sam logicno pretpostavio da trose manje i greju se manje.
    Da, Maxtor je počeo da pravi uže diskove u neko skorije vreme (ne znam da li pre ili posle spajanja sa Seagate-om), ali inače su odgovarajući modeli koji su prešli na SATA-II identični - iste ploče se vrte unutra, isti je mehanizam rada diska, istu struju vuku - praktično je sve isto (ok, pretpostavljam da SATA-II mora da ima neki čip koji obezbeđuje NCQ).

Domaćin Oggy (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    87

To je najverovatnije jer prelaze na manji broj ploca vece gustine zapisa...manji broj ploca manje grejanje..nisam siguran sta smanjuje potrosnju(mozda manja masa ploca).
    Ali to je kod novijih serija, stari SATAII su isti kao SATA ili PATA samo je interfejs promenjen.

Učlanjen
    09.10.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Thumbs up Re: Razlika izmedju SATA i SATA 2 HDD-a

Citat Original postavio Oggy Pogledaj poruku
    To je najverovatnije jer prelaze na manji broj ploca vece gustine zapisa...manji broj ploca manje grejanje..nisam siguran sta smanjuje potrosnju(mozda manja masa ploca).
    Ali to je kod novijih serija, stari SATAII su isti kao SATA ili PATA samo je interfejs promenjen.
    Eto i ja nesto naucih hvala:wink:

Slične teme

1. Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 27.10.2007., 12:20
  2. Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 01.10.2007., 12:24
  3. Sata - Ata?
    Autor clan u forumu Hardver
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 29.07.2006., 09:15
  4. Povezivanje sata II na sata
    Autor Zverko1986 u forumu Hardver