WING CHUN / WING TSUN ISTORIJA BIVSE SFRJ

...Bagadur je bio Wongov učenik 9 godina, bio je puno puta kod njega u Kini, jednom je tamo ostao 2 mjeseca u komadu, znam da je išao u tom vremenu i na Tajland (zašto-neznam, al je i na tajlandu proveo dosta vremena)...nesječam se da je Bagadur ikada spomenuo kakvu potvrdu ili certifikat ili bilo šta od toga, znam samo da je rekao da je potrošio preko 100.000 ondašnjih njemačkih maraka na učenje vin čuna...Kruno je navodno bio počeo učiti kung fu kod truntića ali su se bili nešto posvađali na što je Kruno otišao odmah u Kinu da vidi tko je tko u vin čun kung fuu, nakon svoga dolaska iz kine više nikada nije htjeo otići na tingov seminar. Kad sam ga pitao zašto više ne komunicira sa truntićem on mi je rekao: "ne želim trošiti rieči na to, vidiš kako se ovdje radi pa odi tamo kod njega vidjeti kako oni rade, onda će ti sve biti jasno"...ja nažalost nisam nikada našao truntinu školu jer nisam imao ni vremena niti mi se nije dalo tražiti...ovo je jedna priča zašto kruno nije na nijednoj od tingovih i truntinih slika...
 
...pa ja sam samo pisao istoriju, post se zove wing chun istorija bivše SFRJ, znači događaji koje sam napisao su izvađeni iz određenog dijela istorije wing chuna bivše SFRJ, ako su pisani u kontekstu prošlosti znači da je to radnja koja se desila i završila...hm, oprostite ako sam nešto krivo shvatio...
Lijepi pozdrav!
 
...pa ja sam samo pisao istoriju, post se zove wing chun istorija bivše SFRJ, znači događaji koje sam napisao su izvađeni iz određenog dijela istorije wing chuna bivše SFRJ, ako su pisani u kontekstu prošlosti znači da je to radnja koja se desila i završila...hm, oprostite ako sam nešto krivo shvatio...
Lijepi pozdrav!

Pozdrav prijatelju
Imam jedno pitanje,dali Bagadur ima klub i gde se tacno nalazi
unapred hvala
 
Pozdrav prijatelju
Imam jedno pitanje,dali Bagadur ima klub i gde se tacno nalazi
unapred hvala

...klub je u zagrebu iza tekstilne škole, a ovo mu je adresa: Prilaz baruna Filipovića 30...broj mobitela od Sifua ++385981664661...klub se zove Istok i radi od 1982 g...sifu inače organizira privatne satove preko subote i nedjelje i to ako se dogovoriš sa njim...sifu je jednostavan čovjek, ima oko 47 g. i nije agresivan...
 
...pa ja sam samo pisao istoriju, post se zove wing chun istorija bivše SFRJ, znači događaji koje sam napisao su izvađeni iz određenog dijela istorije wing chuna bivše SFRJ, ako su pisani u kontekstu prošlosti znači da je to radnja koja se desila i završila...hm, oprostite ako sam nešto krivo shvatio...
Lijepi pozdrav!

Tako je prijatelju i kao osnivač ove teme zahvaljujem ti puno na informacijama u vezi razvoja ove veštine po Hrvatskoj kao i svežih informacija o tome kako se i gde danas vežba kod vas.
Što se tiče tvog učitelja Bagadura, meni je ovo ime veoma poznato i svi mi koji smo počeli ranih 80-tih jako dobro znamo njegovo ime. On je jedan od najznačajnijih imena koji je obeležio razvoj ove veštine kod vas i radio je dosta dugo pod Tingovom organizacijom i čak bio i jedan od najboljih Truntinih učenika onog vremena. Razlozi zašto je prekinuo raditi sa Truntićem su svakako njegovi lični razlozi i nije im mesto na ovim stranama a uostalom to je i normalno i u ljudskoj je prirodi da stremi ka višljem cilju. On je napravio svakako izuzetno veliki korak kako za sebe tako i za sve vas uspostavivši kontakt sa velikim imenom - Wong Shung Leungom. Sa 9 godina rada sa Wongom ja mogu samo da mu se divim i da mu zavidim. Kako sam i sam na isti način uspostavio kontakt sa Eminom Boztepeom i doveo ga u Srbiju najbolje znam koliko je ovo i teško i koliko iziskuje i para i vremena. Drago mi je da smo na ovaj način uspostavili kontakt sa linijom majstora Bagadura i zahvaljujem na kontakt adresi kluba. Kako nameravam u bliskoj budućnosti posetiti Zagreb i par poznanika iz sveta ove veštine koji tamo žive, biće mi osobito drago posetiti i vaš klub i lično se upoznati sa gospodinom Bagadurom kojeg znam iz priče mog prvog učitelja Bugarin Jovice-Tute koji je učio direktno od gospodina Truntića u istom periodu kad i gospodin Bagadur.
Mislim da i imam poneku fotografiju iz tog perioda iz Zagreba na kojoj je i vaš učitelj...
Istovremeno vas pozivam ako ste zainteresovani za seminar sa našim majstorom Eminom Boztepeom 1 02 2009 u Srbiji, u Pančevu (14km od Beograda). Informacije o seminaru na moj mail rudolfkerekes@yahoo.com

Molimo za još informacija i fotografija o klubovima iz stare Juge sa vaših teritorija.....

Puno pozdrava svima vama u Hrvatskoj i budućoj zajedničkoj saradnji....
 
Pozz svima i molio bi da ako neko ima slike ili video snimke Milana Prosenice da ih postavi ili posalje, volio bi vidjeti ako je moguce, hvala unaprijed

Pozdrav iz Tuzle

Pozdrav prijatelju...
Šta ima novog u Tuzli.
Koliko znam tamo je doskora postojao Wing Chun.
Da li ima neki klub da danas aktivno radi u Tuzli i okolini.
Molio bih i za adrese vaših foruma u vezi Wing Chuna, web adrese vaših klubova i sve ostale oblike kontakta sa vaše teritorije.
Ovde se malo toga zna o vašem radu i verujem da bi ljudima bilo interesantno dobiti nešto više informacija o vama. Ako se ne varam Tuzla je ostala vezana za rad sa pokojnim gospodinom Milanom Prosenicom..

Molio bih za malo više obaveštenja i pozdravljam sve iz Tuzle i okoline
 
I ja bih rekao da je pisanje clana bedmadafaka sasvim prihvatljivo. Nigde se ne koriste "teske" reci o drugim clanovima i njihovim trenerima/instruktorima/uciteljima, a neke uzrocno-posledicne su sasvim OK kao objasnjenje razloga koji su doveli do nekih novih tendencija ili razvojnih pravaca u okviru vestine na ovim prostorima.

Mozda je pominjanje cifara oko novca mali irelevantno, ali ne bih rekao da na bilo koji nacin negativno deluje na temu.
 
Evo malo dokumentarnog stiva iz proslosti o razvoju Ving Tsuna na nasim ex-yu prostorima:

Prvo kolo Jugoslovenske kung fu lige odrzano je 20.04.1985. god, pod pokroviteljstvom Kung Fu Saveza Hrvatske. Domacin I. kola Wing Tsun kung fu klub “Istok”, Zagreb, osigurao je dobre uslove za 35 takmicara i goste iz sedam kung fu klubova ( SR Slovenija, SR Hrvatska, Sr Srbija, SR Makedonija, SAP Vojvodina). Kvalitet prikazanih borbi bio je na zadovoljavajucem nivo, kada se uzme u obzir da su nastupili mladi i neiskusni takmicari kojim je to bio i prvi nastup. Borbe su se odvijale u dvije runde po dvije minute sa punim kontaktom. Borci su koristili specijalnu zastitnu opremu za kontakt kung fu (kacige, rukavice i stitnici za tijelo) i pokazali su izuzetnu borbenost, mada je kod vecine bio problem privikavanje na nosenje zastitne opreme. Kako i pored zestokih borbi nije bilo povreda (posebno glave) u toku takmicenja, jer su borci nosili zastitnu opremu, strucni {tab je misljenja da i dalje treba biti puna zastita takmicara na svim natjecanjima Jugoslovenske kung fu organizacije. Od pojedinaca treba izdvojiti i pohvaliti takmicare: Crta, Vohrica,Kovjanica,Mulavica, Ivaneka, Budje, te takmicare koji su osvojili druga mjesta.

Sudjenje pod kontrolom Vrhovnog suca Slavka Truntica, medjunarodnog trenera, dobro su obavili internacionalni suci Milan Prosenica i Misun Ljubic.

Organizator Wing Tsun klub Istok, Novi zagreb, O.S. S. Raskaj, Nazorova 47, Zagreb, 20.04.1985, I kolo.

Klubovi ucesnici turnira su: Istok-Zagreb, Novi Zagreb, Omroz, Sisak, Skoplje, Pancevo, Ptuj, Pozarevac. Klubove Skoplje i Pozarevac predvodio je Bozidar Gabersek.

Takmicari iz Istoka iz Zagreba su: Vohric Ivan, Batnozic Djordje, Suljanovic Haris, Mulavic Zehrudin, Gerzic Kemal, Biljanic Mario, Budja Zvonko,

Novi Zagreb: Mehic Safet, Karam Boutros, Bunjevcevic Djordje, Kranjcec Bozo, Ivanek Boris, Glavas Drazen, Stancin Vlado, Hunjet Josip,

Omroz: Crt Zadravec,

Sisak: Tominac Darko, Kovjanic Jadran, Buzuk Marko

Ptuj: Vidovic Alojz.

Pancevo: Mihajlovski Savo

Skoplje: Andonov Goran, Zdravkovski Branko, Kostovski Djore

Pozarevac: Popovic Oliver, Nedeljkovic Sinisa, Stoilovic Prvoslav, Ljubic Slavisa, Popovic Gordan,

Postoji i tabela, rang lista sa osvojenim bodovima po kategorijama i rang lista, pa ako ima zainteresovanih mozemo da objavimo.

Uskoro cemo objaviti i kratke snimke pojedinih borbi, jer smo ukoliko bude dovoljno zainteresovanih, u mogucnosti da dobijemo originalni materijal koji je obradjen na dvd-ima. Vecina borbi je snimljeno, pa ako se neko prepozna medju imenima ili zeli da naruci dvd, neka se javi na p.m.
Uskoro objavljujemo tekst o drugom kolu , kao i spisak ucesnika i rezultate sa turnira u Pozarevcu 1985.godine, gde su gostovali isti klubovi i jos neki kao sto je Jabuka iz Srbije. Tako|e postoji snimak koji moze da se naruci. Oba snimka su dobrog kvalteta i u boji. Na snimcima su pozdravni i zavrsni govor Slavka Truntica i sudjenje Milana Prosenice.
 
Dana 08.06.1985. godine odrzano je drugo kolo Jugoslovenske kung fu lige. Organizator je bio Wing Tsun Kung fu klub “Pozarevac”

Postignuti rezultati u II kolu lige po kategorijama:
- Katergorija do 52 kg: 1. Mehic Safet, N. Zagreb
2. Popovic Oliver, Pozarevac
- Kategorija do 57 kg : 1. Zdravec Crt, Omroz
2. Petrovic Goran, Pancevo
3. Andonov Goran, Skopje
- Kategorija do 63 kg: 1. Krstevski Slobodan, Jabuka
2. Stoilovic Prvoslav, Pozarevac
3. Zdravkovski Branko, Skopje
4. Buzuk Marko, Sisak
- Kategorija do 69 kg: 1. Ilic Ivica, Pozarevac
2. Stefanovic Branko, Jabuka
3. Nosic Milos, Jabuka
4. Bunjevcevic Djordje, N. Zagreb
- Kategorija do 74 kg: 1. Miletic Rance, Pozarevac
2. Ivanek Boris, N. Zagreb
3. Zuljevac Nikola, Sisak
4. Jankovic Dusan, Pancevo
5. Spasovski Sreten, Jabuka
- Kategorija do 79 kg: 1. Glavas Drazen, N. Zagreb
2. Ilic Borivoj, Pancevo
- Kategorija do 84 kg: 1. Popovic Gordan, Pozarevac
- Kategorija do 89 kg: 1. Milovanovic Jovica, Pozarevac
- Kategorija preko 89 kg: 1. Olos Miroslav, Pancevo
2. Andrejic Zoran, Pozarevac
VIJESTI, NOVOSTI, DOGADJAJI, SPEKTAKLI,BISERI:
Pod vjestim perom naseg glavnog i medjunarodnog trenera , te prvog covjeka za Jugoslovenski kung fu Slavka Truntica, popularni casopis za mlade KARATE BILDER objavljivat ce seriju nastavaka o razvoju primjeni i metodama treninga do sada malo pristupacne tehnike CHI-a koje nam mogu dosta pomoci u svakodnevnom zivotu.

Zbog cega se pojedinci nisu odazvali seminaru kung fu trenera i asistenata koji je odrzan u Zagrebu u dvorani kluba “Istok” pod vodjstvom dipl. Medjunarodnog trenera S. Truntica-NIJE NAM POZNATO.-
Vjerujemo da nije ni njima, razlog zaborav. Da im povjerujemo?

Nas prekaljeni superteskas, kung fu “fighter” i drugi covjek u Jugslovenskom kung-fuu, dipl. Medjunarodni trener Milan Prosenica, jos jednput je dokazao da je neprikosnoveni u svojoj kategoriji pobjedivsi u 7. rundi prvaka Austrije, pred prepunom dvoranom odusevivsi kombinacijom udaraca.

U Rumi je odrzan seminar pod vodstvom glavnog trenera S. Truntica 5. stupanj majstor, gdje su uz asistenciju majstora BAGADURA K. (1.stupanj) usvojili nove tehnike i primili ucenicke diplome mnogi ucesnici seminara.

M. Prosenica, majstor 3. stupnja odrzao je u Warsavi-Poljska, petodnevni seminar za trenere i njihove asistente. Seminar je polazilo 40 trenera i asistenata iz cjele Poljske.

Susret reprezentacije Poljske i Jugoslavije trebao bi se odrzati pocetkom 1.mj.1986. godine. Kako saznajemo izbor reprezentativaca obavit ce selektor M. Prosenica nakon zavrsetka poslijednjeg kola lige. Organizator i mesto takmicenja jos nisu poznati.

Pojedinci kako saznajemo previse sebe dizu u nebesa, govoreci kako oni jedini poznaju sve tajne Wing Tsun tehnike (pa takvi glasovi su doprli cak i van nase zemlje uz opci smjeh) a ostali su na nivou znanja 1. stupnja majstorskog, pa nas zacudjuje kako lete visoko ni ne sluteci da mogu jako brzo i nisko da PRIZEMLJE. UBRZO.

Kako navodi casopis “Crni pojas” koga stampa i izdaje Gornji Milanovac, “Odrzan je kup Jugoslavije u Sefkerinu koga navode kao jednog od centara za Kung –fu”. Smesna tvrdnje, kada nam je svima poznato da se pod imenom kung fu a kriju propali karatisti, koji na sebe navlace crne dresove, kako oni kazu “kimona”. Tako sjedinjena dva tima odrze kao takmicenje i ono se kasnije prezentira javnosti kao “KUP JUGOSLAVIJE”?

Zlatni biser ovoga puta dobilo je predsjednistvo kluba “Dinamo” iz Panceva koje je na svojoj sjednici proglasilo Brankov Vladu za majstora kung fua. Kako smo informirani Brankov je odstranjen iz kung fua kao ucenik sa polozenim 3. stupnjem ucenickim, koji se dobiva nakom 6.mjeseci treninga. Kako je sve to moguce? – izgleda da mnogi u Vojvodini nasjedaju laznim predstavljanjima. Nas zanima struktura tog predsjednistva- ima li kakav punoletan clan s malo vise stecenbog obrazovanja u njemu. Zalosno-smjesno.

Pocetkom 9. septembra odrzat ce se seminar u Zagrebu pod vodstvom velikog majstora Leung Tinga iz Hong Konga. Seminar pocinje s radom 5.9.85 a kako saznajemo organizator i domacin biti ce kung fu klub “Istok” iz Zagreba.

U oktobru mjesecu odrzat ce se uzvratni mec u 12 rundi u Ljubljani izmedju prvka Austrije FILS i naseg sampiona PROSENICE koji suvereno vlada svjetskim i evropskim ringom. U programu nastupit ce i demonstracioni kung fu tim pod vodstvom glavnog trenera S. Truntica i majstora 1. stupnja Krune Bagadura. Cujemo da demonstracije kakve ce se izvesti jos nisu vidjene u Jugoslaviji. Pozelimo im puno uspijeha.

(PODTACI GORE NAVEDENI SU IZ BILTENA BR. 2, SAVEZA UDRUZENIH KLUBOVA SFRJ, Erlichova b.b., Zagreb , Jugoslavija)
 
Prvo Kung Fu takmicenje ili sampionat se odrzao u Novom Sadu,u O.S. Branko Radicevic 1980-te godine,na njemu su ucestvovala samo tri tada postojeca zvanicna kluba,nijedna sekcija zvanicnih klubova.
Ucesnici: Omladinski Kung Fu klub "Novi Zagreb"pod vodjstvom Sifu Slavka Truntica i Sifu Milana Prosenice,Jeet Kune Do Klub Vracar pod vodjstvom Sifu Branimira Segvica i domacin Kung Fu Wu Shu klub Novi Sad pod vodjstvom Sifu Sinise Ivanjija.Na turniru je sudio indonezanski majstor Santosa Muliono a prisustvovala je cela ambasada indonezije kao i predstavnik kineske ambasade.Sampionat je propracen medijski od strane Radio Televizije Novi Sad kao i novina Dnevnik i Magyar Szo.
 
Evo i jedne slicice iz tog perioda
 

Prilozi

  • Kung Fu Klub NOVI SAD-1980..jpg
    Kung Fu Klub NOVI SAD-1980..jpg
    44,9 KB · Pregleda: 59

Back
Top