Neispravne AD kapi za bebe proizvodjaca Iva farm

tamm

Zainteresovan član
Poruka
363
Bebac: Neispravne AD kapi
4. februar 2008. | 15:12 -> 18:24 | Izvor: B92, Beta
Novi Sad, Beograd -- Roditeljski portal Bebac.com izrazio je zabrinutost zbog informacije da se na tržištu u Srbiji nalaze štetne AD kapi za bebe.

Kako se navodi u saopštenju za javnost, Bebac.com je došao do dokumenata koji predstavljaju analizu laboratorijskih ispitivanja A+D3 kapi proizvođača "Iva Farm" iz Valjeva, koja je načinjena u Sektoru za preventivnu medicinu Vojno-medicinske akademije u Beogradu.

Prema tim analizama, jasno se vidi da te kapi ne ispunjavaju uslove u pogledu zdravstvene ispravnosti, piše u saopštenju.

"Zahtevamo od Ministarstva zdravlja i nadležnih institucija hitno ispitivanje slučaja, kao i da obaveste javnost da li je u pitanju jedna štetna serija proizvoda ili celokupna proizvodnja pomenutog proizvođača", navodi se u saopštenju.

Precizira se da je analizom na VMA utvrđeno da proizvod ne poseduje ispravnu deklaraciju, kao i da nije odgovarajućeg sastava.

"Proizvod nije vodeni rastvor A i D3 kako se navodi, već je rastvor navedenih vitamina u smeši glicerola i vode što je nedopustivo, jer se bebama preporučuju isključivo vodeni rastvori", objašnjava se u saopštenju.

U kompaniji „Iva Farm“ za B92 je rečeno da imaju sve potrebne ateste sa VMA za svoje proizvode, kao i da ne žele da polemišu u javnosti jer će problem rešiti pred sudom.

PREUZETO SA SAJTA B92
 
Drage mame interesuje me vase misljenje.
Ja sam svojoj cerki davala upravo te AD kapi jer je u Nisu bila nestasica onih starih AD kapi.
Kasnije ,kad je napunila godinu dana presli smo na Vigantol kapi pod utiskom zene farmaceuta koja je jos pre 5 meseci tvrdila da je uradila analizi tih ad kapi i utvrdila da nisu adekvatne.
Njena preporuka je bila da predjemo na Vigantol.
Sta reci..
Interesuje me vase misljenje.
 
Zabranjene AD kapi!
11. februar 2008. / izvor: RTS
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije posle detaljnog ispitivanja utvrdila je da kapi Plantex A+D3 moraju biti registrovane kao lek, saopštilo je večeras Ministarstvo zdravlja.

Ministarstvo je u saopštenju podsetilo da je izdalo rešenje o zabrani proizvodnje i prometa proizvodjaču ’Iva farm’ dok se proizvod ne registruje kao lek, kao i nalog za povlačenje iz prometa svih Plantex A+D3 kapi koje se nalaze na tržištu.

U analizi uradjenoj u Agenciji za lekove i medicinska sredstva konstatovano je postojanje gljivice ’kandida’ u količini većoj od dozvoljene, navodi ministarstvo i dodaje da takav nalaz ne ugrožava zdravlje dece.

Ministarstvo zdravlja preporučuje roditeljima konsultovanje pedijatara u domovima zdravlja koji vode brigu o zdravlju njihove dece u vezi sa prevencijom rahitisa.
 

Back
Top