СТАНОВНИШТВО СРБИЈЕ ФИНАНСИРА ИНОСТРАНУ ПРИВРЕДУ

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Kanjevac: Stanovništvo Srbije finansira inostranu privredu

Autor: Tanjug | 04.02.2008 - 13:49


Spoljni dug Srbije krajem novembra prošle godine dostigao je 25,04 milijarde dolara i povećan je 2,3 puta u odnosu na 2000. godinu, rečeno je danas na konferecniji za novinare u Institutu za tržišna istraživanja (IZIT).

Direktor IZIT-a Miloje Kanjevac rekao da je pri tome javni sektor spoljni dug povećao sa blizu 8,8 milijardi dolara na oko devet milijardi, dok je dug privatnog sektora rastao daleko brže - sa oko dve milijarde u 2000. godini na oko 15,9 milijardi dolara u novembru prošle godine, kao i da je porastao 43 odsto u odnosu na kraj 2006. godine. On razloge za enorman rast dugova privatnog sektora vidi u pojačanom zaduživanju banka i preduzeća. Velika je potražnja stanovništva za kreditima kojim se nabavlja roba široke potrošnje, pa se banke u Srbiji, koje su uglavnom inostrane, zadužuju kod svojih matica u drugim zemljama. Tim inostranim sredstvima stanovništvo opet kupuje proizvode, koji su najčesće uvezeni, što praktično znači da srpsko stanovništvo preko kupovine robe široke potrošnje finansira inostranu privredu, a ne domaću, objasnio je Kanjevac, upozoravajući da će vraćanje dugova mnogo koštati.

On je podsetio da je spoljnotrgovinski deficit u prošloj godini dostigao više od 9,5 milijardi dolara i da je veći za 41,2 odsto u odnosu na 2006. godinu, s tim što je i pokrivenost uvoza izvozom pogoršana. Još veći je problem što u srpskom izvozu dominiraju sirovine i repromaterijal, sa 65,8 odsto, dok roba široke potrošnje preovladava kod uvoza sa 52,1 odsto. To znači da je nedovoljna nabavka kapitalnih proizvoda koji treba da ojačaju privredu, pa i dalje treba računati sa nepovoljnim trendovima u razmeni, rekao je Kanjevac.



Ekonomski analitičar Saša Đogović je istakao i da razmena sa nerazvijenim afričkim zemljama pokazuje koliko je stanje loše, jer se se prošle godine i tu deficit povećao dva puta u odnosu na 2006. godinu i dostigao 46,4 miliona dolara. Srpski izvoz u Afriku iznosio je 54,4 miliona dolara, a uvoz 100,8 miliona, što ukazuje da ne postoji strategija državnih institucija i organizacija koje predstavljaju logističku podršku za to tržište. Đogović je naveo da je Srbija u prošloj godini najveći obim razmene imala sa Nemačkom, Rusijom i Italijom, a najveći deficit ostvarila sa Rusijom, Kinom, Nemačkom i Italijom. Najveći suficit ostvarila je sa Crnom Gorom, BiH i Makedonijom.



**************************************************************



Трагична истина о "нашем путу у светлу будућност", нека, тако нам и треба! Одавно тврдим да се код нас ништа не производи тј. да је производња безначајна . Да би човек то увидео уопште не треба да буде "економски експерт" - а ево сада су се стварно и стручњаци огласили. Само, мало су закаснили.
 
U ekonomiji tj. u makroekonomiji postoji nekoliko stvari koje ne mogu da se izbegnu a to je da PRVO moraž da se zadužiš kako bi pokrenuo privredu (najzdraviji način) i zakrpio neke od milion rupa(ne bi trebalo) koje je ostavila prethodna vlast a onda da PROIZVODIŠ i to što proizvedeš prodaš na tržištu.Sve zemlje istočnog bloka su se prvo zaduživale pa onda iz postojeće profitabilne proizvodnje vraćale dugove JER JE TO JEDINI NAČIN DA ZEMLJU IZVADIŠ IZ G...NA ili da se osloniš na sebe i bankrotiraš u kratkom roku.Ne vidim da je neka zemlja bivšeg istočnog bloka bankrotirala zadužujući se u inostranstvu i time pokrećući sopstvenu privredu.........
 
U ekonomiji tj. u makroekonomiji postoji nekoliko stvari koje ne mogu da se izbegnu a to je da PRVO moraž da se zadužiš kako bi pokrenuo privredu (najzdraviji način) i zakrpio neke od milion rupa(ne bi trebalo) koje je ostavila prethodna vlast a onda da PROIZVODIŠ i to što proizvedeš prodaš na tržištu.
:shock:
reci mi da se ne spremas da budes ekonomista... reci, molim te, reciii...pozuriiiii...

Ne vidim da je neka zemlja bivšeg istočnog bloka bankrotirala zadužujući se u inostranstvu i time pokrećući sopstvenu privredu.........

uh... pa sto nisi odmah rekao. a koja ti je dioptrija? kad si zadnji put bio na kontroli?
 
A sta ocekujes od nase privrede? Da nemcima prodajemo automobile ili japancima televizore?

Kanjevac lepo navodi koliko je drzava zaduzena a koliko stanovnistvo!!!!!
Po meni je totalno razumljivo, vise od deset godina ljudi nisu mogli da kupe nista od stvari za kucu a ne daj boze da to uzmu na kredit! Sada mogu i naravno da kupuju! Ne, nego ce da slusaju Jelasica i Kanjevca i zbog "prezaduzivanja " drzava da ne kupuju! Ma zabole me dupe sta ce da bude sa drzavom, ako mogu izbori svakih 6 meseci mogu i ja da uzmem kredu koliko hocu! Ja cu da je vratim, nece niko drugi!
I odakle bi mi to sami pokrenuli proizvodnju? Masine zastarele, tehnologije zastarele, radnika koliko ti dusa zeli! Globalizacija ide, prema tome mozes da rezivis samo ako se povezes sa jakim svetskim firmama a ne kao mi, ma mozemo mi to sami! Moze moze, ali juce!
 
:shock:
reci mi da se ne spremas da budes ekonomista... reci, molim te, reciii...pozuriiiii...



uh... pa sto nisi odmah rekao. a koja ti je dioptrija? kad si zadnji put bio na kontroli?

Ajde genije reci ti koja je zemlja u pitanju a što se tiče ekonomije ja sam je odavno završio jer imam 32 godine za koje sam se nagledao sr.anj.a od crveno- crne koalicije....
Btw završio sam fakultet sa prosečnom ocenom 9,00 i radim u banci zbog svog znanja a ne veze.............A šta ti radiš u svom životu kada si tako pametan,a?
 
Btw završio sam fakultet sa prosečnom ocenom 9,00 i radim u banci zbog svog znanja a ne veze.............A šta ti radiš u svom životu kada si tako pametan,a?

ma, bezveze, jedem g.ovna po forumima i pisam za kioscima...

p.s. a kad si poslednji put proverio pod kojim uslovima nacionalne banke tih zemalja kupuju 'jeftine novce', tj na koji nacin se stite od ekspresnog povlacenja spekulacionog kapitala pri prvoj mogucnosti... koja se, kako ti kazes - BTW - vec realizuje.
 
U ekonomiji tj. u makroekonomiji postoji nekoliko stvari koje ne mogu da se izbegnu a to je da PRVO moraž da se zadužiš kako bi pokrenuo privredu (najzdraviji način) i zakrpio neke od milion rupa(ne bi trebalo) koje je ostavila prethodna vlast a onda da PROIZVODIŠ i to što proizvedeš prodaš na tržištu.Sve zemlje istočnog bloka su se prvo zaduživale pa onda iz postojeće profitabilne proizvodnje vraćale dugove JER JE TO JEDINI NAČIN DA ZEMLJU IZVADIŠ IZ G...NA ili da se osloniš na sebe i bankrotiraš u kratkom roku.Ne vidim da je neka zemlja bivšeg istočnog bloka bankrotirala zadužujući se u inostranstvu i time pokrećući sopstvenu privredu.........

IDI DADA AMIN - ти ли си ???:confused::confused::confused: О неееее......опет клоњ!
 
ma, bezveze, jedem g.ovna po forumima i pisam za kioscima...

p.s. a kad si poslednji put proverio pod kojim uslovima nacionalne banke tih zemalja kupuju 'jeftine novce', tj na koji nacin se stite od ekspresnog povlacenja spekulacionog kapitala pri prvoj mogucnosti... koja se, kako ti kazes - BTW - vec realizuje.

Знаш када ће да ти одговори....:lol::lol::lol:
 
ma, bezveze, jedem g.ovna po forumima i pisam za kioscima...

p.s. a kad si poslednji put proverio pod kojim uslovima nacionalne banke tih zemalja kupuju 'jeftine novce', tj na koji nacin se stite od ekspresnog povlacenja spekulacionog kapitala pri prvoj mogucnosti... koja se, kako ti kazes - BTW - vec realizuje.

Ajde ti meni reci....................I kako se to već realizuje....Dokaži pa ćemo da polemišemo i o tome.................
 
evo kazem ti - najveci deo privrede tih zemalja finansira se relativno jeftinim kreditima izdatim od strane banaka na lokalnim trzistima, koje su do tih aktiva dosle putem kupovine jeftinog novca (sad ide glavni faktor), najcesce u paketima sa pecatom - "do momenta potrazivanja" ;) ti kao ekonomista sigurno znas sta znaci kada banka kreditira korporaciju dugorocnim aktivima koje je dugorocno dobila sa zapadnog novcanog trzista, a sta znaci kada banka operise aktivima "do potrazivanja", pri tome, u ogromnim sumama tim aktivima kreditirajuci DUGOROCNE razvojne programe kljucnih mega-kompanija na svom trzistu... ali da preskocimo tvoj sledeci post "ajde ti meni reci" - odmah cu da ti nacrtam. takav kapital, pored onog klasicnog spekulacionog kojim je nafilovana istocna evropa, u svakom trenutku moze biti potrazivan, tj taj novac mora biti vracen istog trenutka kada se to zatrazi. lokalne banke/ekspoziture na takav nacin automatski bankrotiraju jer nemaju nacin da isto tako momentalno naplate kredite kompanijama jer su ih izdali na dugorocne ciljeve masi kompanija 'u razvoju'. ako ovome dodamo i crnu sliku po pitanju pasiva, jer je narod istocne evrope jos uvek u potrosackom naletu na osnovna trzisna dobra, onda nam je jasno da se pri prvom potresu na globalnom trzistu ili njegovoj glavnoj komponenti - trzistu SAD - moze ocekivati kolektivni bankrot na svim trzistima istocne evrope.
pitanje za kviska: amerika da bi sanirala svoju ekonomiju, za ovu godinu planira budzhetski deficit od 400 milijardi dolara (novac kojim ce se pokrivati smanjenje poreza kao osnovna regulativa bushove administracije za ovu godinu) - dakle, pitam te lepo, ljudski... STA TI MISLIS, KO CE TO DA PLATI?
sve to, ako kao ekonomista sigurno znas da novcana masa od samo 100-200 milijardi dolara povucena iz bankovskog sektora cele istocne evrope (a toliko, u aktivima 'do potrazivanja' sigurno ima) = krah ekonomije svake od ovih zemalja...

eto. a vi kako 'te?
 
U ekonomiji tj. u makroekonomiji postoji nekoliko stvari koje ne mogu da se izbegnu a to je da PRVO moraž da se zadužiš kako bi pokrenuo privredu

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Која ернормна количина небулозе...па када вас динкић и ђелић учи економији, није ни чудо што пропадамо....одакле толико непознавање основних ствари економије.....задуженост на камату само повећава задуженост и зависност од спољних фактора....осим ако нисте ти и божа открили неколико рудника злата и платине...или нафтну бушотину...нема шансе да се Србија икада на овај начин отараси спољног дуга....па и та твоја УСА дугује велику количлину новца...
 
Kanjevac: Stanovništvo Srbije finansira inostranu privredu

Autor: Tanjug | 04.02.2008 - 13:49


Spoljni dug Srbije krajem novembra prošle godine dostigao je 25,04 milijarde dolara i povećan je 2,3 puta u odnosu na 2000. godinu, rečeno je danas na konferecniji za novinare u Institutu za tržišna istraživanja (IZIT).

Direktor IZIT-a Miloje Kanjevac rekao da je pri tome javni sektor spoljni dug povećao sa blizu 8,8 milijardi dolara na oko devet milijardi, dok je dug privatnog sektora rastao daleko brže - sa oko dve milijarde u 2000. godini na oko 15,9 milijardi dolara u novembru prošle godine, kao i da je porastao 43 odsto u odnosu na kraj 2006. godine. On razloge za enorman rast dugova privatnog sektora vidi u pojačanom zaduživanju banka i preduzeća. Velika je potražnja stanovništva za kreditima kojim se nabavlja roba široke potrošnje, pa se banke u Srbiji, koje su uglavnom inostrane, zadužuju kod svojih matica u drugim zemljama. Tim inostranim sredstvima stanovništvo opet kupuje proizvode, koji su najčesće uvezeni, što praktično znači da srpsko stanovništvo preko kupovine robe široke potrošnje finansira inostranu privredu, a ne domaću, objasnio je Kanjevac, upozoravajući da će vraćanje dugova mnogo koštati.

On je podsetio da je spoljnotrgovinski deficit u prošloj godini dostigao više od 9,5 milijardi dolara i da je veći za 41,2 odsto u odnosu na 2006. godinu, s tim što je i pokrivenost uvoza izvozom pogoršana. Još veći je problem što u srpskom izvozu dominiraju sirovine i repromaterijal, sa 65,8 odsto, dok roba široke potrošnje preovladava kod uvoza sa 52,1 odsto. To znači da je nedovoljna nabavka kapitalnih proizvoda koji treba da ojačaju privredu, pa i dalje treba računati sa nepovoljnim trendovima u razmeni, rekao je Kanjevac.



Ekonomski analitičar Saša Đogović je istakao i da razmena sa nerazvijenim afričkim zemljama pokazuje koliko je stanje loše, jer se se prošle godine i tu deficit povećao dva puta u odnosu na 2006. godinu i dostigao 46,4 miliona dolara. Srpski izvoz u Afriku iznosio je 54,4 miliona dolara, a uvoz 100,8 miliona, što ukazuje da ne postoji strategija državnih institucija i organizacija koje predstavljaju logističku podršku za to tržište. Đogović je naveo da je Srbija u prošloj godini najveći obim razmene imala sa Nemačkom, Rusijom i Italijom, a najveći deficit ostvarila sa Rusijom, Kinom, Nemačkom i Italijom. Najveći suficit ostvarila je sa Crnom Gorom, BiH i Makedonijom.



**************************************************************



Трагична истина о "нашем путу у светлу будућност", нека, тако нам и треба! Одавно тврдим да се код нас ништа не производи тј. да је производња безначајна . Да би човек то увидео уопште не треба да буде "економски експерт" - а ево сада су се стварно и стручњаци огласили. Само, мало су закаснили.
Nije ni cudo da je Dinkic dobio nagradu za "ministra godine" , zasluzio je covek sto je za manje od osam godina napravio 15 milijardi dolara duga cime je Srbija premasila dug cele nekadasnje SFRJ.

Zaista niko na svetu nema ministra kao sto je Mladjan dinkic : ako nastavi ovim tempom za mandat-dva doci ce i do cifre od 50-60 milijardi zbog cega ce mu MMF i ostali svetski paraziti i zelenasi biti vecno zahvalni.
 
evo kazem ti - najveci deo privrede tih zemalja finansira se relativno jeftinim kreditima izdatim od strane banaka na lokalnim trzistima, koje su do tih aktiva dosle putem kupovine jeftinog novca (sad ide glavni faktor), najcesce u paketima sa pecatom - "do momenta potrazivanja" ;) ti kao ekonomista sigurno znas sta znaci kada banka kreditira korporaciju dugorocnim aktivima koje je dugorocno dobila sa zapadnog novcanog trzista, a sta znaci kada banka operise aktivima "do potrazivanja", pri tome, u ogromnim sumama tim aktivima kreditirajuci DUGOROCNE razvojne programe kljucnih mega-kompanija na svom trzistu... ali da preskocimo tvoj sledeci post "ajde ti meni reci" - odmah cu da ti nacrtam. takav kapital, pored onog klasicnog spekulacionog kojim je nafilovana istocna evropa, u svakom trenutku moze biti potrazivan, tj taj novac mora biti vracen istog trenutka kada se to zatrazi. lokalne banke/ekspoziture na takav nacin automatski bankrotiraju jer nemaju nacin da isto tako momentalno naplate kredite kompanijama jer su ih izdali na dugorocne ciljeve masi kompanija 'u razvoju'. ako ovome dodamo i crnu sliku po pitanju pasiva, jer je narod istocne evrope jos uvek u potrosackom naletu na osnovna trzisna dobra, onda nam je jasno da se pri prvom potresu na globalnom trzistu ili njegovoj glavnoj komponenti - trzistu SAD - moze ocekivati kolektivni bankrot na svim trzistima istocne evrope.
pitanje za kviska: amerika da bi sanirala svoju ekonomiju, za ovu godinu planira budzhetski deficit od 400 milijardi dolara (novac kojim ce se pokrivati smanjenje poreza kao osnovna regulativa bushove administracije za ovu godinu) - dakle, pitam te lepo, ljudski... STA TI MISLIS, KO CE TO DA PLATI?
sve to, ako kao ekonomista sigurno znas da novcana masa od samo 100-200 milijardi dolara povucena iz bankovskog sektora cele istocne evrope (a toliko, u aktivima 'do potrazivanja' sigurno ima) = krah ekonomije svake od ovih zemalja...

eto. a vi kako 'te?

E sada kada si to sve prepiso od negde ajde prepiši molim te odgovor i na moje sledeće pitanje:

Pokaži izvor tvojih informacija što se tiče jeftinih akreditiva sa pečatom do momenta potraživanja i navedi koji su to aranžmani od svih onih koje je država Srbija potpisala.

Recesija u USA ekonomiji je veoma velika i vešto je prikrivaju Amerikanci ali ja još ne vidoh osim udara na berze i to kratkotrajnog da je neka veoma zadužena zemlja tim jeftinim akreditivima sa pečatom do momenta potraživanja doživela bankrot privrede.Da li se slažeš sa ovom mojom konstatacijom?Ako da onda mi objasni što se onda to nije desilo?

Što se tiče kompletnog stanovništva to isto stanovništvo se finansira od strane tranzicionih banaka koje posluju u svakoj od zemalja koje prolaze tranziciju ili su već prošle i to iz sredstava dugoročnih depozita ili povlačenjem sredstava sa međubankarskog tržišta (takođe dugoročnih depozita) ili povlačenjem sredstava iz centrale sopstvene banke.....Najgluplji ekonomista zna da se kratkoročne i srednjeročne pozajmice u bilo kom vidu finansiraju upravo iz gore pomenutih sredstava te stog tvija konstatacija vezano za stanovništvo jugoistočne Evrope ne stoji.....Što se tiče finansiranja privrede treba da znaš da privreda Srbije ima oko 95 % privatnih što preduzeća što privatnika koji su opet 95 % finansirani na isti način kao i stanovništvo a onih 5 % direktno iz inostranstva.....Dakle ostajemo da se 5 % državnih firmi finansira iz budžeta iz sredstava direktno pozajmljenih u inostranstvu....Nemam podatak tačan koliko tih državnih firmi učestvuje u ukupnim prihodima države ali sam siguran da ne prelazi 20 %.Kako onda ti zamišljaš krah privrede ako 5 % državnih preduzeća pukne?????Sledeća stvar je da opet treba gledati koliko ta ista preduzeća ui u kojem procentu učestvuju u BDP-u (bruto društvenom proizvodu) i tek se onda može pričati o nekom velikom uticaju tih državnih preduzeća......Nemam podatak ali opet kažem neka i za to važi 20 % što je poprilično precenjena procena opet dolazimo do toga da tvoja konstatacija vezano za krah privrede ne stoji.....Postavlja se sledeće pitanje a to je gde su ta sredstva strana o kojima ti pričaš otišla...Jedan deo je otišao na finansiranje privrede iz budžeta a jedan na javnu potrošnju......Koliki su to delovi ne znam ali ima veliki uticaj jer ako su utrošeni u profitabilnu proizvodnju onda ok a ako nisu onda je to čista javna potrošnja.

Da rezimiram: Da bi se desio krah neke privrede neke istočnoevropske države u tranziciji pre toga treba da se desi krah u celoj Zapadnoj Evropi jer mi pozajmljujemo od Evrope a skoro ništa od USA....Čini mi se da će do toga veoma teško doći jer Evropa ima veoma razrađene mehanizme za te slučajeve.....Osetiće se kriza ali nema šanse da i jedna privreda bankrotira......Veća opasnost je preterano zaduživanje u odnosu na BDP. Svako zaduživanje koje prelazi 60 % BDP smatra se da je država bankrotirala.....

Ja sam dobro a kako te vi?!?!?
 
Nije ni cudo da je Dinkic dobio nagradu za "ministra godine" , zasluzio je covek sto je za manje od osam godina napravio 15 milijardi dolara duga cime je Srbija premasila dug cele nekadasnje SFRJ.

Zaista niko na svetu nema ministra kao sto je Mladjan dinkic : ako nastavi ovim tempom za mandat-dva doci ce i do cifre od 50-60 milijardi zbog cega ce mu MMF i ostali svetski paraziti i zelenasi biti vecno zahvalni.

Па наравно, па ће и њему као оном теткином Мики Маусу ДА ИНКАСИРАЈУ 11 МИЛИОНА МИЛКИ ОЈРА НА РАЧУН... да се и он мало раскомоти, и онако има мали стан на НБг.........8-)
 
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Која ернормна количина небулозе...па када вас динкић и ђелић учи економији, није ни чудо што пропадамо....одакле толико непознавање основних ствари економије.....задуженост на камату само повећава задуженост и зависност од спољних фактора....осим ако нисте ти и божа открили неколико рудника злата и платине...или нафтну бушотину...нема шансе да се Србија икада на овај начин отараси спољног дуга....па и та твоја УСА дугује велику количлину новца...

Genije ne s.eri već reci nešto pametno kao na primer svoje viđenje stvari a ne sve što neko kaže to su nebuloze...........Bolje ćuti kad si mentalno nekvalifikovan za ovakve priče....Moj savet ti je da zaobilaziš u širokom luku pf-e gde se raspravlja o nekim stručnim temama..................Ćutanje je zlato što se tebe tiče.......
 
Ekonomski analitičar Saša Đogović je istakao i da razmena sa nerazvijenim afričkim zemljama pokazuje koliko je stanje loše, jer se se prošle godine i tu deficit povećao dva puta u odnosu na 2006. godinu i dostigao 46,4 miliona dolara. Srpski izvoz u Afriku iznosio je 54,4 miliona dolara, a uvoz 100,8 miliona, što ukazuje da ne postoji strategija državnih institucija i organizacija koje predstavljaju logističku podršku za to tržište. Đogović je naveo da je Srbija u prošloj godini najveći obim razmene imala sa Nemačkom, Rusijom i Italijom, a najveći deficit ostvarila sa Rusijom, Kinom, Nemačkom i Italijom. Najveći suficit ostvarila je sa Crnom Gorom, BiH i Makedonijom.

kao da ovde govori sa nipodashtavanjem prema "nerazvijenim africhkim zemljama" ........ a shta je, koji je to pridev, za "nerazvijenije od nerazvijenog" :lol: da nije mozhda "mala drzhavica loodaka na brdovitom balkanu" :lol::lol::lol:
 
prve nedelje novembra gradjani ostatka srbije orocili su 340 mil evra u banke uz duplo vecu kamatu koja je tada bila oko 4 procenta godisnje
znaci izvukli su preostale zalihe i orocili uz kamatu od 8 procenata
ali to nije sve svi koji su do tada imali aranzmane sa bankama za orocenu stednju pronasli su racunicu i raskinuli staro orocenje normalno uz nadoknadu i zakljucili nove ugovore uz kamatu od 8 posto dakle jos dodatnih 400 mil evra
normalno niti jednom poluobrazovanom bankaru ova ideja nije padala na pamet dok fah IDIOTI iz NBS nisu obecali bankarima da povecanjem stednje uz kamatu od 8 posto nemoraju 40 posto obavezne rezerve deponovati u NBS
bankari trljaju rukice i smeju se fah IDIOTIMA buduci su na taj nacin dobili na poklon blizu pola milijarde evra koje mogu pevajuci plasirati kroz kredite uz kamatu od 19-20 posto
normalno odobravaju se samo krediti za potrosnju buduci "srpske" banke nemaju interes da plasiraju novac u privredu
a u privredi nema tako uspesnog posla koji moze istrpeti kamatu od 20 procenata
da li je kompliment fah IDIOTI preostar
 

Back
Top