Sto znaci ime- Srbi?

Dragan01

Početnik
Poruka
4
Inace, Crnogorac sam pa ovo pitam: sto znaci ime- Srb. Srbi, Srbija?

u iskrivljenoj historiji, za koju se uspostavilo da su Turci namjerno Srbima dali pogrdno ime, znaci- ( Servi ) sluge, zapravo daleko od istine.

na latinskom to znaci ( piti vodu ) ili nesto slicno.

dok se istinski uspostavilo da zapravo rec Srb na staro-rusikom znaci mac- ( srp ). znaci, ruski znanstvenici tvrde ovako: Srbi poticu od Rusa. jer su porijeklom iz ( zemlje mrazeva ) iz Rusije. i sebi su sami dali ime ( srp ) po ruskom macu, za vrijeme seobe naroda kada su Srbi krenuli prema jugu.

Dakle, znate li odakle vam ime, zapravo?:confused:
 
Inace, Crnogorac sam pa ovo pitam: sto znaci ime- Srb. Srbi, Srbija?

u iskrivljenoj historiji, za koju se uspostavilo da su Turci namjerno Srbima dali pogrdno ime, znaci- ( Servi ) sluge, zapravo daleko od istine.

na latinskom to znaci ( piti vodu ) ili nesto slicno.

dok se istinski uspostavilo da zapravo rec Srb na staro-rusikom znaci mac- ( srp ). znaci, ruski znanstvenici tvrde ovako: Srbi poticu od Rusa. jer su porijeklom iz ( zemlje mrazeva ) iz Rusije. i sebi su sami dali ime ( srp ) po ruskom macu, za vrijeme seobe naroda kada su Srbi krenuli prema jugu.

Dakle, znate li odakle vam ime, zapravo?:confused:

порекло нашег имена није сасвим познато. Мале су могућности да је на латинском, а виша је могућност да је на руском. Још мања могућност је та што су Турци измислили, они паметније нису могли ни смислити осим нешто поругљиво за Србе
 
Ево мало ископираног текста:


Срби су се доселили на Балкан почетком VII века (око 626. године), за владавине цара Ираклија (610-641). Од тада се са сигурношћу може говорити о њиховој историји.

На Балкан су дошли из Беле Србије тј. Бојке, за коју се сматра да се налазила у Полабљу (мада то није сигурно јер у модерној историјској науци има доста и оних који је смештају на територију данашње Украјине). У Полабљу Србе као засебну заједницу налазимо од V века, међу западним Словенима. Сматра се да се Бела Србија или Бојка налазила на подручју данашње Немачке (Лужички Срби и данас живе на делу овог простора који је обухватала Бела Србија).

Међутим, немогуће је тачно рећи када су и одакле Срби стигли на подручје ове Беле Србије, односно да ли су дошли као део Словена или као део неких других несловенских народа. И за саме Словене се не може тачно рећи када су и одакле стигли на просторе који се сматрају њиховом прапостојбином. Чињеница да порекло Срба није тачно утврђено је отворила простор за појаву различитих теорија о овом питању у домаћој историјској науци и паранауци (Види: Теорије о пореклу Срба).

Модерна српска нација спада у групу јужнословенских народа. Поједини извори тврде је да су Срби биолошки више балкански Романи, или мешавина неког другог старобалканског народа, него Словени (Павле Ивић – "Српски народ и његов језик", Константин Јиричек – "Историја Срба"). Генерално, одређени степен асимилације старих народа није карактеристичан само за Србе већ и за остале народе у Европи (староримски филозоф Сенека - "Тешко да ће се наћи иједна земља чији су становници аутохтони. Све је то измешано и једно на друго накалемљено. Једни су одлазили, а други долазили").

Језик [уреди]
За више информација погледајте Српски језик.

Срби говоре српским језиком, који припада словенској групи индоевропске породице језика. Српски језик је службени језик Србије, Црне Горе и један од три службена језика Босне и Херцеговине.

Популација [уреди]
Део серија чланака о
Србима

Српска култура
Књижевност · Музика
Уметност · Кинематографија
Кухиња · Племена · Народна ношња

По регијима или земљама
(укључујући дијаспору)
Србија (Војводина · Космет)
БиХ · Црна Гора · Хрватска
Република Македонија · Мађарска
Румунија · Албанија · Словенија
Немачка · Аустрија · Швајцарска
Канада · САД · Аустралија
По градовима
Беч · Будимпешта · Ванкувер
Чикаго · Загреб · Мостар
Сарајево · Темишвар · Трст
Подгрупе и сродни народи
Бокељи · Бошњаци · Буњевци
Горанци · Јањевци · Крашовани
Македонци ·Муслимани · Торлаци
Хрвати · Црногорци · Шокци
Југословени · Јужни Словени

Српске земље
Србија (Војводина · Космет)
ЦГ · БиХ (РС · Брчко · ФБиХ)

Српска православна црква
Партијарси · Светитељи
Устројство · Манастири

Српски језици и наречја
српски · српскохрватски
златиборски · романосрпски
старословенски · славеносрпски
штокавски · торлачки · шатровачки
српски језик и језичка политика

Историја · Владари
Порекло Срба

Прогањање Срба
Србофобија · Јасеновац
Независна Држава Хрватска
Крагујевачки октобар
п • р • у

Већина Срба живи у Србији. Други већи део Срба живи у Босни и Херцеговини (где представљају конститутивни народ), тачније у Републици Српској, једном од два ентитета, који чине БиХ. Поред Босне и Херцеговине велики број Срба живи и у Црној Гори. Мањи број Срба живи у Македонији, Хрватској, Словенији, Румунији, Албанији и Мађарској.

Велик број Срба такође живи у туђини (дијаспори), првенствено у Немачкој, Аустрији, Швајцарској, САД-у, Канади и Аустралији. Види: Срби у дијаспори

Највеће урбане популације Срба у бившој Југославији налазе се у Београду (1.500.000), Новом Саду (око 250.000), Нишу (250.000), Крагујевцу (200.000) и Бања Луци у Босни и Херцеговини (200.000).

У иностранству се највећа српска популација може наћи у северној Америци (Чикаго и делови Илиноиса, заједно са Торонтом и јужним Онтаријом).

Срби чине око 66% популације Србије, односно око 6,7 милиона. Још 2,1 милиона Срба живи у околним државама Балкана. Број Срба у туђини (дијаспори) је непознат, али се претпоставља да их има негде између 1,5 и 3,5 милиона, укључујући и људе српског порекла. Укупан број Срба се креће од 10 до 12 милиона, што зависи и од броја људи у дијаспори.

Познати Срби [уреди]

Научници Никола Тесла, Михајло Пупин, Милутин Миланковић, Милева Марић (математичарка и прва жена Алберта Ајнштајна), Руђер Бошковић, Огњеслав Костовић Степановић, Миодраг Вукобратовић; писци Иво Андрић,Милош Црњански,Владан Десница, Десанка Максимовић, Мира Алечковић, Борислав Пекић, Данило Киш, Васко Попа; сликари Сава Шумановић, Надежда Петровић, Петар Лубарда,Оља Ивањицки ; спортисти Владе Дивац, Драган Џајић, итд.
 
Naziv Srbi potice od reci "Sarabi" ("Sorabi"), koje se u to vreme pisalo bez samoglasnika, dakle - SRB. Posto se zbog "R" to moglo i tako izgovoriti ostalo je u upotrebi.
Slicno kao sto se u "hebrejskom" ne zna da li je pravilno Jahve ili Jehova.
 
Inace, Crnogorac sam pa ovo pitam: sto znaci ime- Srb. Srbi, Srbija?

u iskrivljenoj historiji, za koju se uspostavilo da su Turci namjerno Srbima dali pogrdno ime, znaci- ( Servi ) sluge, zapravo daleko od istine.

na latinskom to znaci ( piti vodu ) ili nesto slicno.

dok se istinski uspostavilo da zapravo rec Srb na staro-rusikom znaci mac- ( srp ). znaci, ruski znanstvenici tvrde ovako: Srbi poticu od Rusa. jer su porijeklom iz ( zemlje mrazeva ) iz Rusije. i sebi su sami dali ime ( srp ) po ruskom macu, za vrijeme seobe naroda kada su Srbi krenuli prema jugu.

Dakle, znate li odakle vam ime, zapravo?:confused:

malko si pogresio...turci nisu bas poznavali latinski...to je austrougarska imputirala u srpsku istoriju

turski naziv za srbe i srpkinje je shkija
 
Zanimljivo pitanje.Treba poći od prvih pouzdanih pomena Srba kao naroda.Plinije u 1.veku nove ere locira Srbe istočno od Crnog mora. Na Ptolomejevoj mapi iz 2.v.n.e. Srbi su locirani u blizini ušća reke Volge koja je na mapi obeležena kao reka Ra.Ni Plinije ni Ptolomej ne tvrde da su Srbi narod slovenskog porekla.Zaista se reč Srbin nemože protumačiti iz slovenskih jezika.Potrebno je otići u dalju prošlost i videti šta znači koren reči na indoarijskom jeziku.
Moguće je da značenje ima veze sa kultom Sunca i Svetlosti koji su kod Srba bili dominantni pre prelaska na novu religiju-hrišćanstvo.Ovaj prelazak nije išao lako,mnogi Srbi su se dugo opirali novoj veri,jedna srpska država se dugo zvala Paganija.I danas postoje tragovi stare vere-Vidovdan je dan boga Vida i slavio se u vreme leta kada je dnevna svetlost najjača.
 
Naziv Srbi je nastao u vreme kada su se slovenska plemena naselila na prostoru Balkana. Namerno kažem Balkana a ne Srbije.
Kako su se naseljavali na razičita zemljišta samim tim su se i bavili raznom poljoprivredom. Neki su se opet bavili trgovinom, neki bankarstvom i tako dalje.
Tada su i nastala nazivi pojedinih plemena. Vlasi, cincari, čokalije pa i srbi odnosno serbi.
A naziv su dobili po tome što su mahom bili okrenuti poljoprivredi odnosno stočarstvu.
Naziv serbi znači govedari.

v.
 
Inace, Crnogorac sam pa ovo pitam: sto znaci ime- Srb. Srbi, Srbija?

u iskrivljenoj historiji, za koju se uspostavilo da su Turci namjerno Srbima dali pogrdno ime, znaci- ( Servi ) sluge, zapravo daleko od istine.

na latinskom to znaci ( piti vodu ) ili nesto slicno.

dok se istinski uspostavilo da zapravo rec Srb na staro-rusikom znaci mac- ( srp ). znaci, ruski znanstvenici tvrde ovako: Srbi poticu od Rusa. jer su porijeklom iz ( zemlje mrazeva ) iz Rusije. i sebi su sami dali ime ( srp ) po ruskom macu, za vrijeme seobe naroda kada su Srbi krenuli prema jugu.

Dakle, znate li odakle vam ime, zapravo?:confused:

To je nepoznato. Najverovatnije je da je to bilo zajedničko ime svih Slovena.
 
Србин је постао од Србије, или Србија је настала од Срба? Ако тим путем будете тражили онда има могућности да и нађете. Иначе ја сам постао Србин од Јафетовог сина, што на српском језику значи Србин!.
 
Postovani Prijatelji, braco, sestre i rodbino,

Imamo jedan mali zadatak za vas. Nije nista komplikovano i tesko, trazi samo malo Vaseg vremena. Naime, rec je da je u americkom Senatu pokrenut postupak za donosenje rezolucije o otcepljenju Kosova (sto je manje vise svima vec poznato). Onda je jedan od senatora pokrenuo na netu peticiju da bi prikupio dovoljno glasova i stavio na izglasavanje protivnu rezoluciju.

Sve je zvanicne prirode i nije zezalica. Dajte da ne sedimo skrstenih ruku i pokusamo bar nesto da uradimo. Ne kazem da cemo nesto da promenimo i mozda je sve reseno, ali hajde bar da probamo.

Sajt je:

www.thepetitionsite.com/takeaction/905791187



Do sada se prijavilo oko 74,930 ljudi, a potrebno je 100.000, da bi bila validna. Najveci problem je sto mnogo ljudi ni ne zna za ovo. Ako mozete prosirite ljudima koje znate.

Da Vas podsetimo samo, za sutra se sprema svecano proglasenje nezavisnosti nase juzne pokrajne od strane siptara, mozda jos nije kasno da nesto promenimo i da neko vidi nes glas protiv toga. Pokusajmo!
Hvala svima. Puno Pozdrava,
 
Znacenje reci SRBIN,ne mozes traziti u nekom drugom jeziku sem u srpskom.

Ima jedna interesantnta stvar sa imenom Nemackog kralja BARBAROSE,za koga se kaze da je bio Srbin.Naime kada se njegovo ime napise unazad,dobije se SORABRAB ili u prevodu COVEK U SLUZBI SRPSTVA.I stvarno,u vreme njegovog kraljevanja Srbi i Nemci su bili u odlicnim odnosima.

I danas se za coveka,slugu Bozijeg kaze,RAB Boziji.

Tako da sam ja misljenja da srpsko ime potice od povezanosti SRBA sa Visim bicem,u cijoj smo mi sluzbi.

Sa ovim je u vezi i ono o NARODU NEBESKOM.

Ne mislim da smo mi sisli sa NEBA i da smo direktni naslednici Nebeskog trona.Mi SRBI,u vreme nastanka naseg imena,imali smo misljenje o sebi kao o SLUGAMA BOZIJIM,i tako smo se i nazvali.

E sad,sve ovo moze da bude tacno,a i ne mora.

A sada da ja tebe pitam.
Sta znaci ime Crnogorac?
Da obitavas na teritoriji koja se zove Crna Gora,ili je ta teritorija dobila ime po vama,Crnogorcima??
Koje si ti nacije?Cija ti je krv u zilama?Kom plemenu pripadas?Odakle ti tu gde si?
 
Znacenje reci SRBIN,ne mozes traziti u nekom drugom jeziku sem u srpskom.

Ima jedna interesantnta stvar sa imenom Nemackog kralja BARBAROSE,za koga se kaze da je bio Srbin.Naime kada se njegovo ime napise unazad,dobije se SORABRAB ili u prevodu COVEK U SLUZBI SRPSTVA.I stvarno,u vreme njegovog kraljevanja Srbi i Nemci su bili u odlicnim odnosima.

Ti si se izgleda danas nalupao pasulja.:confused:

A da to Barabarossa ne znači Crvenobradi na latinskom ili italijanskom...
Jednostavno čovek je imao crvenu bradu i tako su ga zvali, a ti si od onih što vole da puštaju ploče unazad, u svakom tekstu ili reči vide ono čega nema, i tako kombinuje da im ispadne što im srcu drago....
Ali to ti je više za pdf.Astrologija, nego Istorija,ona je ipak nešto ozbiljnija nauka.
 
Znacenje reci SRBIN,ne mozes traziti u nekom drugom jeziku sem u srpskom.

Ima jedna interesantnta stvar sa imenom Nemackog kralja BARBAROSE,za koga se kaze da je bio Srbin.Naime kada se njegovo ime napise unazad,dobije se SORABRAB ili u prevodu COVEK U SLUZBI SRPSTVA.I stvarno,u vreme njegovog kraljevanja Srbi i Nemci su bili u odlicnim odnosima.

I danas se za coveka,slugu Bozijeg kaze,RAB Boziji.

Tako da sam ja misljenja da srpsko ime potice od povezanosti SRBA sa Visim bicem,u cijoj smo mi sluzbi.

Sa ovim je u vezi i ono o NARODU NEBESKOM.

Ne mislim da smo mi sisli sa NEBA i da smo direktni naslednici Nebeskog trona.Mi SRBI,u vreme nastanka naseg imena,imali smo misljenje o sebi kao o SLUGAMA BOZIJIM,i tako smo se i nazvali.

E sad,sve ovo moze da bude tacno,a i ne mora.

A sada da ja tebe pitam.
Sta znaci ime Crnogorac?
Da obitavas na teritoriji koja se zove Crna Gora,ili je ta teritorija dobila ime po vama,Crnogorcima??
Koje si ti nacije?Cija ti je krv u zilama?Kom plemenu pripadas?Odakle ti tu gde si?

srbi i nijemci nikad nisu bili u dobrim odnosima ili se oslanjas na to sto su nasi pijedini kraljevi imali u svojim trupama germanske placenike
 
Inace, Crnogorac sam pa ovo pitam: sto znaci ime- Srb. Srbi, Srbija?
:

Da, a sto znaci ta rijec? Ima li neko znacenje?


Saću ti kažem?
Ime Srbin znači ''onaj koji ume da zadovolji ženu'' iliti malo profanije ''dobar ljubavnik sa velikom kitom''.
To ime su nam dale Germanke, Vizanztinke, Hrvatice, Dukljanke, Šiptarke... već kako smo se selili po svetu.
Njihovi muškarci su bili mnogo ljubomorni na nas, pa su zbog kompleksa niže vrednosti izmišljali različite sulude teorije.
Je l' jasno sad.:idea:

A to si Rufime, ovaj Draganče sve mogao da pitaš kevu, i da je iskrena lepo bi ti objasnila.:cool:
 

Back
Top