Strategija podsticanja rađanja

Vlada Srbije usvojila je Predlog strategije za podsticaj radjanja koja predvidja niz mera koje bi trebalo materijalno da podstaknu veći prirodni priraštaj.

Govoreći o tim merama na konferenciji za novinare posle sednice Vlade, vicepremijer Božidar Đelić je rekao da će ubuduće naknade za održavanje trudnoće biti isplaćivane u stopostotnom iznosu prosečne mesečne zarade, a nagrade za novorođeno dete biće isplaćivana jednokratna materijalna pomoć umesto dosadašnje isplate u ratama.

Prema Đeliću, budžetom za narednu godinu biće predvidjena besplatna podela školskih udžbenika za drugo, treće i četvrto dete.

Đelić je podsetio da je stanovništvo Srbije medju nastarijima u Evropi i da bi Strategijom trebalo da se utiče na rast priraštaja od najmanje 30 odsto u narednom periodu.

Zbog toga je Vlada Srbije donela konkretne mere, a to je povećanje mesečne naknade za održavanje trudnoće sa sadašnjih 45 odsto na 100 odsto prosečne zarade, naveo je on.
 
Хвала им за све што реше да нам дају, али мислим да то није довољно да промени нечију одлуку да има дете (децу )или не.

Мајке које не раде, као ја нпр, немају ништа од повећања накнаде јер је и иначе не добијају.

Та једнократна помоћ - за прво дете је 20000 динара - стиже тек за 3-4 месеца, а највише ствари морате купити и пре рођења бебе.

А, какве су цене!!!! То је посебна прича!
 
Ma to su sve gluposti, jedini nacin da se poboljsa natalitet je da se zenama u toku porodiljskog bolovanja da plata koja je prosecna za njihovu struku i kvalifikacije, a trebalo bi i produziti porodiljsko bolovanje.

Takodje bi trebalo zabraniti diskrimanaciju zena na radnom mestu vezanu za radjanje i odgoj dece. Uvesti fleksibilno radno vreme za roditelje, oba roditelja... i tako, to su prve stvari koje su mi pale na pamet, nisam se ovim bavila dublje, ali sam majka i znam dobro koji su problemi bitni.

Jednokratna novcana pomoc, pogotovo ako je skromna u obimu ne moze nikog ubediti da rodi, samo da onima koji su vec odlucili da malu finansijku podrsku.
 
ma smešni su, zaista!!! Vidim da spominju i još jedan besplatan pokušaj vantelesne oplodnje. A mi koji se i na ovaj prvi prijavili čekamo po više od godinu dana, užas!!! na drugi pokušaj će se stizati za 3 - 5 godina.Vidim, spominju da zakonom regulišu bespravne otkaze trudnicama, ma teško ženama tek sad neće dolaziti do zaposlenja!!! Žalosno, zaista, i što reče Mirka ja kao nezaposlena nemam ništa od njihovih priča. Živim kao podstanar, lečim se od steriliteta, spremam se za vantelesnu oplodnju koja košta 3000 evra, ako Bog da i uspe trudnoća će biti visokorizična i koštaće još ohoho, ako ne uspe ponovo u pokušaj, naravno o trošku roditelja (kao i prvi pokušaj) i onda će mi oni dati tih 20000 dinara kao pomoć, e baš sramota, ma neću da pišem dalje, ne znam ni za ovo šta mi bi......
 
Mislim na sebe naravno, imam 39 godina jednu jedinu trudnoću i to vanmateričnu
zapušen jajovod (onaj koji je ostao naravno) manjak finansijskih sredstava, i puno nepoverenja u naše lekare. Nepoverenje izgradjeno na osnovu ličnog iskustva a i nakon svih pročitanih foruma o ovom problemu. Pri tom smo i otpisane od strane vlade i tako da sam dodatno obeshrabrena.
Pozdrav svim ovim hrabrim i istrajnim ženama.
 
Ma ne moze me podstaci novcana naknada da rodim trece,misliiim.U redu je da se donese zakon,koji ce biti ustaljen sto se toga tice,a ne danas dajemo a sutra e sad nema vise,ili isplata u smjesnim ratama...kakva je to sigurnost...ima tu mnooogo pitanja koje trebaju rijesiti,medju prvima upravo zaposlenje,tu je ta novcana sigurnost,pravo na radjanje,bez straha od otkaza...itd
 
Ево, усвојили су пре неки дан да се трудницама исплаћује 100% плате али од 2009.године. Кажу да ће повећати једнократне накнаде и да ће накнаде за друго, треће и четврто дете бити исплаћене одједном, само о томе колике ће бити - изгледа да се још нису договорили:-(
 
Е, а ово ме је шокирало:

Ако беба има оштећење оба кука и мора да носи оне каишеве - социјално рефундира трошкове који су око 5000 динара. Међутим, ако је детету ошећен само један кук онда родитељи сами морају то да плате иако се користе исти каишеви:shock:

Е, а поред свих папира које носите у социјално они вам траже и да донесете ДЕТЕ НА УВИД :shock::evil:
 
pa ovde smo svi mala pokretna osiromašena uranijoomska bića.....to šo oni seru...da svake godine zbog pada nataliteta......nestane jedan grad veličine 30 000 stanovnika...je laž........stanovništvo je postalo sterilno....pa bi neko i o tome mogao da drži govor..............i da se vidi ša sa tim problemom...
 

Back
Top