ekološki sertifikati

B

beba

Gost
Volela bih da se na forum javi neko ko zna šta su ekološki sertifikati da bi se na temu ekologije moglo malo ozbiljnije razgovarati . Zašto sajt ne bi bila i prilika da se malo veća populacija obuči o ekologiji da bi radila na očuvanju životne sredine ? Bilo bi lepo kada bi se u forum uključio i neko ko o ekologiji ima šta da kaže , jer je KRSTARICA sajt i edukacionog tipa . Unapred hvala svima koji se uključe da bi debatovali , a ne zbog zezanja . Pozdrav svima !
 
beba:
Zašto sajt ne bi bila i prilika da se malo veća populacija obuči o ekologiji da bi radila na očuvanju životne sredine ? Bilo bi lepo kada bi se u forum uključio i neko ko o ekologiji ima šta da kaže , jer je KRSTARICA sajt i edukacionog tipa . Unapred hvala svima koji se uključe da bi debatovali , a ne zbog zezanja . Pozdrav svima !
Draga Bebo! Bojim se da je stvarno malo ljudi kojima je stalo do zivotne sredine i ekologije. Tome u prilog govori i posecenost ovog foruma. Cak i neke ekoloske organizacije i stranke koje to govore da jesu (zainteresovane za ocuvanje c. sredine) ne mare bas mnogo za nasu okolinu vec tu vide put da bi stekli koji glas vise ili jos cesce, da dodju do neke povece donacije (iz inostranstva, naravno).
 
Cao Bebo,
prvi put se ukljucujem u rad foruma, sa zeljom da cu ti pomoci oko ekoloskog sertifikaka. Ne znam koliko detaljno te zanima ova tema tako da cu ti dati neke uopstene informacije. Ekoloski sertifikat se dodeljuje za za zadovoljavanje nekog od ekoloskog standarda iz serije standarda ISO 14000. ISO 14000 obuhvata veliki broj standarda 14011,14012...Manji broj standarda je preveden kod nas. U ovaj proces je ukljucen Zavod za standardizaciju, Privredna komora Srbije. Standardi vrlo siroko definisu razlicite oblasti zivotne sredine, nisi formulisani kao obavezujuci, vec su formulisani kao preporuke. Takodje postoji mogicnost uvodjenja standarda za samo jedan deo procesa proizvodnje.
Primera radi navodim ti JUS ISO 14011 (preveden kod nas)koji daje smernice za proveravanje zastite zivotne sredine, postupke provere, proveravanje sistema upravljanja zastitom zivotne sredine.
Trnutno su veoma aktuelni standardi LCA (procena zivotnog ciklusa proizvoda)U okviru ovog standarda vodilo se racuna o :energiji, cvrstom otpadu, emisiji u vodu, emisiji u vazduh.
Prica o standardima je vrlo siroka. Reci sta te tacno zanima.
 
Temu sam pokrenula jer mi se činilo da forum ne posećuje niko ko ozbiljno radi nešto u vezi ekologije i ko bi nam mogao dati odgovore na neka pitanja .
Mislim da ljudi veoma malo znaju o ekologiji i o tome kako uopšte mogu doprineti očuvanju kvaliteta životne sredine.
Baveći se pomalo zaštitom životne sredine susrela sam se sa nekim nedoumicama a niko nije znao da mi da odgovor u vezi toga šta se preporučuje i šta se radi po pitanju odlaganja raznih vrsta otpada ili šta se sve može reciklirati i gde .
U okviru Ekologije je postavljeno i pitanje na koje niko nije dao odgovor - Da li postoji neka knjiga koja se bavi pitanjem recikliranja ?
Ljudi bi možda i želeli nešto da učine za svoj okoliš, ali nemaju ni osnovna uputstva o tome kako da nešto urade .
Papir se ne mora bacati, ali kako ga odlagati i kome ga predati?
Plastika se neka može reciklirati, ali koja i u kakvom obliku ?
Da li plastične boce koje su nas već zatrpale imaju neku svrhu kao otpadni materijal a da ne zagađuju sredinu ? Itd, itd
Probala sam da kontaktiram nekoga iz Ministarstva za ekologiju , ali na žalost nisam dobila nikakav odgovor .
Mislim da je forum dobar i za edukaciju .
Možda nam VI možete predložiti neka dobra štiva , knjige ili sajtove koji bi pomogli da više saznamo o zaštiti životne sredine ?
Poznato mi je šta je ISO 14000, a znam i da, na žalost, malo naših firmi ima taj sertifikat, pa i one ponekad u neznanju krše zakon .
Gde držati opasan otpad i koliko dugo , kada se zna da nema zvanične deponije za njega ?
Da li je opasan otpad sve što ima znak opasnosti na ambalaži, bez obzira na količinu? Da li je litar neke hemikalije opasna materija ?
 

Back
Top