Takmicenje iz srpskog jezika

Ok. Hvala Đorđe! :)

Šta je sufiks u rečima učionica, čitaonica, radionica i sl.?
Da li je tu sufiks -onica ili -nica ?

Negde piše da je sufiks -onica jer je tvorbena osnova uči od glagola učiti,
a negde piše da je sufiks -nica zbog prelaska L u O u učio.

Šta je sad tačno ? :dontunderstand:
 
Zna li neko gde mogu da nađem test iz s.j. u pitanju je republicko takmicenje 3. razred srednje , godina 2008/09. tj. prosla... Imaju testovi od prosle god. da se nađu, ali samo za opstinsko i okruzno, republicko nigde nema :( Ako bi mi neko rekao , bila bih mu zahvalna ;)) Sto se tice im. radionica, sufiks je -nica , po osecaju :P pozz svima <3
 
Pa Ivana, kako ne razlikujes? ako nemas osecaj za akcente, onda uporedi isti gl. sa rečcom ne. npr. => citam, ne citam, akcenat se nije preneo na proklitiku sto znaci da je kratko-uzlazni, a u mislim i pevam ti je ne mislim, ne pevam, akcenat se preneo na rečcu sto znaci da su ovo kratko-silazni akcenti ;-))) kapiš? koji si razred? pozz tebi i svim lingvistima :heart:
 
Iiiii u nedelju je takmicenje.
Jeste li se spremali, kakva su ocekivanja?
Za juznobacki okrug je u mojoj skoli, Karlovackoj gimnaziji. : )
I, kolike su uopste sanse da sada spuste kriterijum s obzirom na to da su na opstinskom spustili za 2 boda, iako je bilo sasvim dovoljno dece sa 16-20?
 
Pa Ivana, kako ne razlikujes? ako nemas osecaj za akcente, onda uporedi isti gl. sa rečcom ne. npr. => citam, ne citam, akcenat se nije preneo na proklitiku sto znaci da je kratko-uzlazni, a u mislim i pevam ti je ne mislim, ne pevam, akcenat se preneo na rečcu sto znaci da su ovo kratko-silazni akcenti ;-))) kapiš? koji si razred? pozz tebi i svim lingvistima :heart:

:):):):)

Tanja, hvala ti puno!!!! :D

Puno sreće na takmičenju!

I ja već dugo tražim te testove sa republičkog od prošle godine, ali nigde ni traga.

PoZz.....
 
Ništa od republičkog! :(
Kako ste vi uradili?
Kod nas je KATASTROFA urađeno što se tiče sve četiri godine!
Samo dvoje učenika je prošlo, jedan iz prve, i jedan iz treće godine.
Oba učenika su bila na granici, po 18 poena.
Društvo za srpski jezik kaže da najverovatnije neće smanjiti granicu!
 
Ja sam iz Užica(Zlatiborski okrug) i kod nas je katastrofalno urađeno takmičenje.
Ja sam druga godina i imam 15 poena i to je najviše,a sledeći ima 13.
Niko iz prve godine nije prošao.Ukupno je prošlo troje-dvoje iz treće i jedno iz četvrte godine.
Koliko vidim loše je urađeno na nivou republike.Da li postoji šansa za smanjenje kriterijuma?Ne verujem ,ali bar da pitam...
 
13
Fascinantno, najgori test koji sam IKADA uradio.
Na SVAKOM okruznom takmicenju za 1. razred sam imao 18 ili vise bodova.
SVAKOM.
I sada 13.
Necuveno.
Greske -
Mislio sam da je REJON ustvari KREJON, ali da nema K zbog greske u kucanju, pa sam preskocio to, i hteo da se zalim na taj zadatak zbog nedostatka slova. Ali nee.To je neka nepoznata leksema.
Nisam podvukao DEC/AK jer sam uporedjivao sa MOM/AK, naizgled sastavljenom recju od "istih" morfema - MOMKA, MOMKU...DECKA,DECKU. Nisam obracao previse paznje na DECKO. : / A i da je MOMAKA, ja bih mislio da se javlja postakcenatska duzina, a ne promena mesta akcentovanog vokala.
Nisam podvukao jednu rec sa dugim akcentom :S
Stavio sam KOG zbog akuzativa. Kog[a],Sta je cuvala Vizantija? iako mi je zvucalo previse ljudski.
Stavio sam CELO selo, po logici SLADOLED je singularia tantum, nema mnozinu, nebrojiva je, a selo ima mnozinu, pa sam mislio da se menja cela forma reci, jer sam cuo CELO SELO, a nikada CEO sladoled. Elem, previse sam razmisljao.
Napisao sam GOVORNI umesto RAZGOVORNI stil. Nisu mi priznali. Dovoljno receno.
Zbog necitanja zadatka podvukao sam NAHRANILI. :S
Nagori test ikada.
Najuvrnutiji koji sam ikada radio.
Samo da dodam, kada daju 6 zadatka sa podvuci reci koje... i daju niz ok 7-10 reci, mnogo je teze uraditi ispravno nego zaokruzi slovo.
JAKO malo dijalekata, fonetike, istorije jezika.
PREVISE zackoljica i pravopisa.
Da cujemo sta ste Vi pogresili? : )
 
1. Napisao sam da se aorist gradi od svrsenih glagola, sto je i tacno, ALI IMA IZUZETAKA
2.Nisam podvukao dobro imenicku sintagmu.... Podvukao sam malo soka umesto dobar dan
3.Pitanje je trazilo da se odredi vrsta i podvrsta reci DVAJU, u primeru DVAJU KOLA, i ja napiao zbirni broj, sto je i tacno, ali po kljucu je trebalo da napisem: vrsta reci broj, podvrsta zbirni broj....To mi nije priznato.....
4.I poslednje...... Bila je rec u akuzativu, PIJANISTU, i sada treba da se odredi kako glasi nominativ, tj. da li se kaze PIJANISTA, PIJANIST ili oba..... Ja zaokruzio pijanista, a u stvari oba su tacna.

I, tako, ja imah 16 poena.
 
Takmičaru, nemoj se nervirati.Meni je ovo bio 16 put da idem na neko takmičenje iz srpskog,i veruj mi da se nikada nisam vraćala bez diplome.(izuzev školskih takmičenja na koje sam išla reda radi i na kojima se ne dobijaju diplome,naravno).Uglavnom sam imala 18 ili više.
U srpski jezik (i književnost) sam uložila godine truda i rada.Vežbala sam svih ovih godina bez prestanka,pa eto imala sam 15 poena danas.(Ipak sam najbolje uradila,ali nije to to).
Ti sigurno zaista znaš srpski i nemoj dozvoliti da te to demorališe.Osim toga,ako je globalno test loše urađen ,greška nije u nama takmičarima,već u sastavljačima.

Ja sam mogla imati bar 18 poena da nisam zbog svoje lude glave izbrisala neke tačne odgovore...Ali,šta je tu je,niko mi nije kriv.

Ljudi, nemojte da vas obeshrabre rezultati..Svako ko je dogurao do regionalnog ima neverovatan kvalitet...:)
 

Back
Top