Commodore C64

Svabov

Buduća legenda
Poruka
25.294
c64aldi.jpg


Sta reci o ovome :)
Najprodavaniji kompjuter svih vremena, u vreme kada je izdat, 1982. godine, u pogledu grafike i zvuka je bio CAR u odnosu na tadasnje racunare. Grafika 320x160, 16 boja, 3 zvucna kanala.
Prepoznatljiv po odlicnom trokanalnom zvuku koji je generisao SID ccip, koji se i danas koristi u nekim analognim sintisajzerima.
Mogli ste ga prikljuciti na TV ili na monitor.
Od dodataka za njega su postojali kasetofon (da, za ucitavanje programa i igrica), disketna jedinica, mis, stampac, modem....
Mislim da je suvise reci da su neke od najboljih igara ikada pisane upravo za njega.
Ja i dan danas posedujem jedan, a imam i disketnu jedinicu za njega (sve ispravno)....Cak imam i originalni ispravljac, sa ogromnim C=64 utisnutim na njemu. Disketnu jedinicu sam dobio pre nekih godinu dana od ortaka :) Cekao sam je 15 godina, posto je svojevremeno bila skupa ko djavo....ne secam se cifre, al je kostala par stotina maraka :D:D

Sada ga ne palim, ali stalno igram igre uz pomoc emulatora. Na internetu se moze naci bukvalno svaka igra koja je ikada izdata za njega, a emulator (Vice) emulira "debeljka" perfektno, tako da je ugodjaj skoro isti.
 
Prva igra koju sam igra na C64 je bila International Soccer
international_soccer_05.gif


ko je znao trik, mogao je da uzme loptu na glavu, i da useta u protivnicki go :)
ucitavao sam je sa posebnog kertridza koji se prikljucivao sa zadnje strane kompjutera :)

sledeca je bila Olimpic Skier
olympic_skier_01.gif

nju sam gurao sa kasetofona, a to mi ortak pokazao kako, posto sam tada (1990) bio glup za to :)
 
Hmmm ... neki poseban filing, bila je to strast ...

- 3+1 zvučni kanal... lako se (peek / poke) stvarali tonovi,
- Simons Basic za pacere ;) ... sa preko 8 sprajtova i valjda 16 virtuelnih, pravio sam sam grafičke aplikacije, te sam koordinatno baratao sopstvenom virtuelnom grafičkom bazom itd...pravio fontove itd...
- igrice ... hmmm ... apokalipsa, falcon patrol, blue max itd....
- disk drive je bio oko 850DM, a računar oko 750DM ...
- pravljeno da traje bar 15 godina...
itd...

Maestro,
jel dovoljno ?
 
Hmmm ... neki poseban filing, bila je to strast ...

- 3+1 zvučni kanal... lako se (peek / poke) stvarali tonovi,
- Simons Basic za pacere ;) ... sa preko 8 sprajtova i valjda 16 virtuelnih, pravio sam sam grafičke aplikacije, te sam koordinatno baratao sopstvenom virtuelnom grafičkom bazom itd...pravio fontove itd...
- igrice ... hmmm ... apokalipsa, falcon patrol, blue max itd....
- disk drive je bio oko 850DM, a računar oko 750DM ...
- pravljeno da traje bar 15 godina...
itd...

Maestro,
jel dovoljno ?

haha :) moze !
i kako zaboravih taj falcon patrol :D:D
i onaj zvuk KHUUUUUIIIUUUUU :D:D:
ja se tada nisam previse bavio programiranjem, osim sto sam crtakao u simonsu i pravio tekstualne avanture u Basicu :)
 
Ihhh ... pa ja sam, za struku uglavnom sve napisao što se ni tiče zakrivljenosti zemlje i složenog matričnog računa... e tu bi se udavio, nisam ni probao, adjungovanje invertovanje ... itd... Moglo se preko nizova, ali bla,bla...

Pihh... danas kupiš gotov softver od 20,000(Rusija) - 85000Eura (SAD) licenciran , i ne misliš, samo glupaviš .... :???:

Ono je imalo posebnog šarma ... nekako si bio bitan i to iz kućne radinosti ;)
 
Da uz Štrausa ...

ah,...da prednji štit, zadnji, pa zaboravih , 4 miss. ..ono 1,2,3,4 desno su baterije... kad je to bilo 1986. Ja sam programirao na njemu 83,84,85...

Auuu....

(Šta ovi tvoji iz administracije imaju protiv švaba... )
 
samo ako imas auto docking system :D



ih.....
eto,.......imaju.....

Pravi ljudi... sve smo od njih iskopirali. Dolazi mi na konferenciju iz nemačke poznanik sa 9 doktorata... da vidiš kako mu svi ustajemo, tapšemo i pozdravljamo ...Cela stručna Srbija i svi nabeđeni prof.dok. sa instituta .... ( dedica je pravi ;)

Ameri su samo struku popeli satelitima i tehnologiji... prava logika je od Gausa, Rimana, Krigera,....
 
c64aldi.jpg


Sta reci o ovome :)
Najprodavaniji kompjuter svih vremena, u vreme kada je izdat, 1982. godine, u pogledu grafike i zvuka je bio CAR u odnosu na tadasnje racunare. Grafika 320x160, 16 boja, 3 zvucna kanala.
Prepoznatljiv po odlicnom trokanalnom zvuku koji je generisao SID ccip, koji se i danas koristi u nekim analognim sintisajzerima.
Mogli ste ga prikljuciti na TV ili na monitor.
Od dodataka za njega su postojali kasetofon (da, za ucitavanje programa i igrica), disketna jedinica, mis, stampac, modem....
Mislim da je suvise reci da su neke od najboljih igara ikada pisane upravo za njega.
Ja i dan danas posedujem jedan, a imam i disketnu jedinicu za njega (sve ispravno)....Cak imam i originalni ispravljac, sa ogromnim C=64 utisnutim na njemu. Disketnu jedinicu sam dobio pre nekih godinu dana od ortaka :) Cekao sam je 15 godina, posto je svojevremeno bila skupa ko djavo....ne secam se cifre, al je kostala par stotina maraka :D:D

Sada ga ne palim, ali stalno igram igre uz pomoc emulatora. Na internetu se moze naci bukvalno svaka igra koja je ikada izdata za njega, a emulator (Vice) emulira "debeljka" perfektno, tako da je ugodjaj skoro isti.
Ja sam nešto kasnije, valjda 1983. ili 1984. nabavio ZX spektrum i još je ispravan. E sada ne znam koji se više prodavao ZX spektrum ili Commodore.
Inače je imao 48K ušta je uračunata i ekranska memorija. Bilo je zabavno.
 
posto je ova masina 2 godine starija od mene nemam sta da kazem :grin:

medjutim,posto vidim da ste kompjuterasi mogli bi Nordiju da pomognete! naime,vec dugo me muci extraktovanje RAR fajlova. dakle,prijavljuje da je fajl korumpiran. recimo,krenem da skidam koncert koji ima 7 delova i u startu odmah mogu da racunam da najmanje 3 nece biti dobre pa ih skidam ponovo i po 5 puta dok ne extraktuje lepo.

rekao bih da je problem u ostecenom hardu ali vi verovatno znate bolje
 
vec dugo me muci extraktovanje RAR fajlova. dakle,prijavljuje da je fajl korumpiran. recimo,krenem da skidam koncert koji ima 7 delova i

pa ja bih prvo posumnjao na losu vezu.....pogotovo ako "seckas" download...ali to ne mora da znaci....u svakom slucaju testiraj hard nekim alatom.....koji je hard?

Погледај онда ово, мада си вероватно већ чуо за њих:

Група се зове "PRESS PLAY ON TAPE", хехе... :)

da, press play on tape su totalne budale......
iz slicnog zanra postoje jos Little Computer People i Welle Erdball :)
 

Back
Top