НИС продат за 900 милиона евра

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
e01-b01-gas.jpg


Протоколом о куповини 51 одсто власништва НИС-а који ће данас бити потписан у Москви предвиђено је да Влада Србије прода „Гаспромњефту” већински пакет НИС-а за 400 милиона евра, док ће у модернизацију компаније руска страна уложити још око 500 милиона евра, што је нешто мало више од процене приватизационог саветника НИС-а. Овај документ предвиђа и да комплетна модернизација НИС-а буде завршена до 2012. године, сазнаје „Политика”.

Уредба о забрани увоза деривата у Србију неће важити дуже од 31. децембра 2010. године, што је краћи рок од сада предвиђеног.

Купопродајни уговор о преузимању 51 одсто НИС-а требало би да буде потписан с новим власником српске нафтне компаније најкасније до 31. децембра ове године.

Када је реч о споразуму између владе Руске Федерације и Владе Србије, који ће такође данас бити верификован у Москви, предвиђено је оснивање два нова заједничка предузећа за градњу гасовода и подземно складиште гаса „Банатски Двор”. Споразум предвиђа да после оснивања заједничког предузећа за градњу гасовода, где „Гаспром” има 51, а „Србијагас” 49 одсто власништва, сваки од учесника самостално обезбеђује финансирање делатности компаније у складу са својим уделима.

Споразумом је предвиђено да пропусна моћ гасовода „Јужни ток” буде најмање 10 милијарди кубика, док ће Русија и Србија заједнички договарати маршруту гасовода кроз Србију.

Извор „Политике” објашњава да су ова два документа само први корак у реализацији енергетског споразума са Русијом,као и да ће након њих уследити закључивање купопродајног уговора у коме ће се навести и какве последице сноси „Гаспромњефт” за евентуално пробијање рокова у реализацији овог уговора. Исти документ ће предвидети и социјални програм за запослене у НИС-у.

Ј. П.

Оквирни споразум о гасном аранжману са Русијом биће потписан данас у Москви. У то нема сумње, ма шта у том документу писало. Јер, тамо су, да би свој параф на целу ствар ставили, отпутовали председник и премијер Србије, министри инфраструктуре, енергетике, иностраних послова. Они ће тамо затећи другу групу српских представника предвођену Дејаном Михајловим, секретаром владе, која од уторка са званичном Москвом преговара о детаљима у вези са већинском продајом НИС-а.
Пошто ће се, дакле, највиша међудржавна делегација Србије данас наћи пред свршеним чином потписивања овог споразума, борба за трасу, што већи капацитет гасовода који треба да прође преко Србије, инсистирање да обе НИС-ове рафинерије раде пуним капацитетима, хитно улагање у екологију и модернизацију НИС-а, градња гасних електрана које ће производити струју, суштина су за коју се треба даље борити.
---
Dalje:

http://www.politika.co.yu/rubrike/Ekonomija/nis-prodat-za-900-miliona-evra.sr.html
 
Mene samo interesuje zasto su od Bugara kupili za 50%, a od nas za 51% kapitala? To me zivo interesuje, ima li kakva komparativna prednost u odnosu na bugarski gasovod?

Zato sto nece da im se desava ono sto se desava sa Ukrajinom, vec hoce da oni budu ti koji donose odluke. To ne znaci da ce Srbija da nayebe sa podizanjem cene gasa, jer i dalje ce imati bolju cenu kao "druga ruka", nego kao treca ili cetvrta sto bi bio slucaj da nismo dobili gasovod i da smo ga kupovali od Madjara ili nekog drugog kao sto je to slucaj danas. Poenta price je da cemo sa gasovodom biti uvek u povoljnijem polozaju bez obzira na cenu gasa.

Bugari su mogli da se qrce i traze 50-50 jer bez Bugara nema gasovoda, a kroz Srbiju moze a ne mora da prodje, jer da nismo pristali (sto je bilo u nasem interesu) gasovod bi samo isao severno kroz Rumuniju i dalje prema zapadu.
 
Mene samo interesuje zasto su od Bugara kupili za 50%, a od nas za 51% kapitala? To me zivo interesuje, ima li kakva komparativna prednost u odnosu na bugarski gasovod?

Bugari nemaju izbore,pa je i manevarski prostor za ucenjivanje podrskom bio manji!:lol:
Ne znam zasto g17 cuti?:lol:
Jel se to sada i DS slaze sa ovom prodajom?Sta ce reci na to "preposteni" Djelic?:shock::lol::lol:
SVE ZA PODRSKU,SVE ZA FOTELJU!!!:shock::lol::lol::lol:
 
@ UbicaDecjegLica

Ne poricem da je korist velika, ali zar to ne lici ipak na neku ucenu?
Zasto kad se takve kompanije prodaju obicno sa 49% udela za onog ko kupi?

Pa jesam li ti lepo objasnio. Ja imam novac, ja imam gas, ja cu sve da finansiram i uz put hocu da kupim infrastrukturu i trziste. Zelim da kupim 51% da bi bio GAZDA, a ti sa 49% da ostanes moj partner u poslu. Uzmi ili ostavi ! (Srbiji je u interesu da prihvati bilo da je u pitanju 51, 55 ili 60% - mada bi bilo najbolje da je obrnuto - ali izbora nema) - Bugari mogu da zahtevaju vise jer realisticno u celom projektu i VREDE VISE OD SRBIJE, jer gasovod ne moze bez Bugarske a bez Srbije moze.

Sve u svemu, iako Srbija nije prosla dobro ko Bugarska i dalje je dobro prosla, a Srbi ne treba da gledaju u tudje dvoriste ko je bolje prosao, vec u svoje sve dok su i oni dobro prosli kao sto i jesu sa ovim ugovorom.
 
Mene samo interesuje zasto su od Bugara kupili za 50%, a od nas za 51% kapitala? To me zivo interesuje, ima li kakva komparativna prednost u odnosu na bugarski gasovod?

Вероватно знају да код нас на политичкој сцени "станују гов*на - па ко веле да се обезбеде"..........:lol::lol::lol:
 
Вероватно знају да код нас на политичкој сцени "станују гов*на - па ко веле да се обезбеде"..........:lol::lol::lol:

E vala.. obezbedili su se. Nije dzabe ruski ambasador rekoa da rusiaj sa ovim stice ekonomski ali i politcki uticaj u Srbji. E taj uticaj Srbima mnogo znaci sto se vidi i po graktanju protiv sporzuma od strane ljubitelja zapada.

Sad me bas briga da li ce Nikolic da bude predsednik. Situacija ide u dobrom smeru a prozapadni podrepasi ce biti istisnuti u narednim godinama.. pre nego sto se nadamo.
 
Požurilo se s ovom trgovinom bezglavo i to iz dva razloga:

1. Rusima je u interesu da sklope povoljan ugovor i da uzmu 51%
dok je još Tadić na vlasti

2. Demokratama je u interesu da zarade što se još zaraditi da
dok još imaju priliku

Meni sve izgleda tako očigledno,
svakako se nije smjeli ići sa 51%
Imali smo i mi takvih slučajeva ali je država intervenirala i otkupila do 51%
slučaj "Sunčani Hvar" 8-)
 
Požurilo se s ovom trgovinom bezglavo i to iz dva razloga:

1. Rusima je u interesu da sklope povoljan ugovor i da uzmu 51%
dok je još Tadić na vlasti

2. Demokratama je u interesu da zarade što se još zaraditi da
dok još imaju priliku

Meni sve izgleda tako očigledno,
svakako se nije smjeli ići sa 51%
Imali smo i mi takvih slučajeva ali je država intervenirala i otkupila do 51%
slučaj "Sunčani Hvar" 8-)

Mislim da nisi razumeo...zamisli da je drzava prodala 51% Hvara i da joj je kupac izgradio sve marine u priobalju, u svim lukama i da je drzava postala vlasnik 51% tih novih marina...zvuci drugacije, zar ne?8-)
 
ako je država prodala 51%, kupac je vlasnik tih 51% a ne država

A zasto ti ne procitas sve postove iz teme?!?!
NIS ide sa podelom 51% kupac - 49% drzava.
U okviru tog sporazuma je i dogovor da kupac izgradi gasovod kroz Srbiju koji ce biti 49% vlasnistvo kupca NIS-a a 51% vlasnistvo drzave. To je izjavio Mladjan Dinkic sinoc u obracanju javnosti u ime Vlade Srbije.
Ima logike jer infrastruktura za gasovod je ulaganje trenutnog tipa i verovatno ce i odrzavanje gasovoda biti obaveza Srbije. Sa druge strane NIS ima potencijal za razvoj u koji vlasnik (kupac) hoce da ulaze.
Kako se kaze "gledaj siru sliku"8-)
 
Nema tvoj-moj, sada je sve naše. Opet. :(

U stvari, njihovo.
Znas kako ide onaj stari vic :
Stoje na granici pocetkom osamdesetih mali Srbin sa jugoslovenske strane i mali Madjar sa njihove , i sada mali Madjar odrpan po socijalistickoj modi gleda kako mali Srbin obucen lepo jede cokoladu, a ovaj mu kaze "ja imam cokoladu ,a ti nemas"
na to ce mali Madjar " ja zato imam Ruse "
a mali Srbin odgovara "meni ce tata kupiti Rusa pa cu imati i ja "
a Madjar ce " onda neces imati ni tu cokaladu"
:mrgreen::mrgreen:
Vis' sta ti je narodna mudrost i dar za predvidjanje :lol:
 

Back
Top