Operacija srca

Da li brufen ( protiv posleoperativnih bolova)utice INR? Vidim da je napisano da moze, u papiru koji se dobija kada se izlazi iz bolnice. Al mozda neko od vas ima iskustva.. Hvalaa unapred na odgovoru
 
Sjano je cuti dobre vesti Ruza 8 Alexa 57!!
Od sada ce sve biti lakse,koliko god se oporavak nekad cinio mukotrpnim.
Sto se hrane tice,treba da prodje izvesno vreme da bi ponovo osecali zadovoljstvo u jelu. Ja sam bila kao avet i bila sam srecna kada sam ponovo mogla da jedem.
INR su mi prvo odredjivali lekari sa Dedinja,ali samo prva dva vadjenja. Ja nisam imala kardiologa i morala sam ga hitno naci.
Kod njega idem na kontrole i on mi odredjuje terapiju. Krv vadim iz prsta ( to rade u laboratoriji Analiza,blok 30).
Zbog pilula za kontracepciju koje pijem,a one uticu na farin,vodim racuna da mi INR ne bude ispod 3.
Puno pozdrava za sve drugare po srcu !
 
Dragi svi.. Treba mi savet .. Tati je malo zacepljen nos.. Da li imate savet sta bi mogla da mu dam, da mu bude bolje , a da ne utice na INR? Samo je nos zacepljen.. Mozda je i neka devijacija, i pre opracije je cesto imao slicne simptome.. Razmisljala sam mozda ono klasicno inhairanje sa bosiljkom? Ne verujem da bi mu to smetalo, pre 15-ak dana je operisan
 
Najbolje je pitati lekara šta sme da uzima. To bi već trebalo da piše na otpusnoj listi, zar ne?! Ako ne piše, obavezno pozovite lekara koji je bio nadležan za bolesnika i sa njima rešite sve.
Pri tome otići samo jedna osoba na opštu praksu kako bi se smanjila šansa za potencijalne virusi ili slično jer srčani bolesnik ne sme dolaziti u dodir sa ljudima koji imaju problema sa bolestima koje napadaju respiratorni sistem.
 
Proslo je 19 dana od operacije i kod mene sve protice u najboljem redu. Rane su se sasusile, kraste skoro otpale, krecem se, svakog dana izlazim u grad, posedim u kaficu i dana provodim tamo - ovamo :) Osecam se dobro, malo mi je slabiji apetit jos uvek ali, jedem tri obroka i dosta voca. Jutarnja kafa na terasi mi i dalje predstavlja vrhunsko zadovoljstvo a i duvana se nisam odrekao, samo sam smanjio. U privatnim razgovorima sa mojim doktorima nije bas sve tako apsolutno zabranjeno, savet je da jedem jagnjetinu i prasetinu da bih sto pre ojacao, duvan (ako ne moze bez njega, do 7 max 10 komada). Sve je izgleda individualno, ja sam bio dosta vitalan i fizicki aktivan pa sam ovo podneo mnogo lakse od nekih cija sam iskustva citao. Kost izgleda srasta, osetim ponekad stezanje ali uglavnom nemam problema pa cesto i zaboravim da sam operisan. Ponekad cak i spavam na stranu, nadjem polozaj i ne smeta mi. Eto, mozda nekoga i ohrabrim :) Odoh sada u grad :)
 
Pozdrav svima, za kraj avgusta mi je zakazana op srčanog zaliska, ne znam još da li će ga popravljati ili mijenjati. Ako ima neko ko je to skoro radio a da ima volje i vremena da mi napiše šta me očekuje, kako ide oporavak, koliko se ostaje u bolnici, šta nakon izlaska iz bolnice...naime, imam malu bebu koja će tada imati već 10 mjeseci pa bih ja nekako da se što prije vratim u normalu nakon zahvata. Hvala unaprijed :)
 
Pozdrav drugarima od srca po srcu ????
Ne znam odakle da pocnem... citam forum i on mi je velika uteha jer vidim da ste svi dobro. Ja sam po prirodi borac i veciti optimista. Trebalo bi na op. mitralnog i aortnog zalistka a imam i suzenje aorte 30% prohodnosti. Moj problem je sto sam dva puta lecena od limfoma a to podrazumeva zracenja i hemioterapije. Sve je pocelo sa 15 a sada imam 42 i u remisiji sam vec 14 godina ???? moj problem je sto lecenjem (dosadasnjim osnovne bolesti limfom) pokupih dijagnoze usput cudo jedno kao posledice. Ostadoh bez bubrega levog desni sa smanjenom funkcijom, hipofunkcija stitne zlezde i tumor na hipofizi uz menopauzu od 28 godine. Sve je to zacarani krug zbog zracenja ???? i dodjoh i do srca❤ stradali zalistci fibroza. Dva puta sam izlazila na konzilijum sa kompletnom dokumentacijom na Dedinju i oba puta su trazili da uradim eho srca kod njih. Sada cekam da odradim i taj drugi eho pa da vidim konacnu odluku. Medju papirima je obrazac odluka konzilijuma na kome pise indikovana operacija zamena mitralnog i aortnog zalistka. Interesuje me da li je neko proso nesto slicno...zracenje grudnog kosa i posle toga operisao zalistke. Koliko sam razumela to je jako jako veliki problem uz bubreg koji jako lose radi. Mozda sam sve napisala previse konfuzno ali danas sam preuzela dokumentaciju i jos sam pod utiskom. Do sada nisam stupila u kontakt ni sa jednim kardiohirurgom ne znam kako to sve funkcionise jos uvek se osecam samo kao broj u protokolu jer ni sa jednim dr jos nisam pricala. Jos uvek je relacija salter potpisi i dodji za 7 dana za odluku i tako dva puta vec.
Izvinite na opsirnom referetu. Ako neko ima savet bio bi i vise nego dobrodoso.
 
Clan moje porodice je nedavno operisao srcani zalizak. Pored toga njemu je ugradjen i trostruki bajpas. Sama operacija je trajala izmedju 6h i 7h.. Njemu je zalizak zamenjen. U bolnici se ostaje od 7-10 dana, ukoliko je sve proteklo u redu. Nakon same operacije idete na intezvno odeljenje, koliko se secam tu ste dan-dva, onda poluintezivna, i nakon toga ukoliko je sve u redu idete na odeljenje. Vec na poluintezivnom odeljenju , fizioterapeuti ce poceti polako da vas podizu. Anestezija je dosta jaka, tako da neki ljudi budu i u postoperativnom delirijumu, ali sve to prodje. Kada dodjete kuci, ide sve lakse. A postoperativni period svako prolazi drugacije. Vazno je da je operacija dobro prosla.Verujte da ce sve biti u redu, i budite zahvalni sto je sve na vreme. A imate i veliki motiv koji vas ceka kuci..
 
Pozdrav svima, za kraj avgusta mi je zakazana op srčanog zaliska, ne znam još da li će ga popravljati ili mijenjati. Ako ima neko ko je to skoro radio a da ima volje i vremena da mi napiše šta me očekuje, kako ide oporavak, koliko se ostaje u bolnici, šta nakon izlaska iz bolnice...naime, imam malu bebu koja će tada imati već 10 mjeseci pa bih ja nekako da se što prije vratim u normalu nakon zahvata. Hvala unaprijed :)
Ta Ku, posalji mi pp
 
cujem da se raspitujete za hranu sta da ponesete majci najbolje nista sve sto joj je potrebno tamo dobija jeste da nije kao u hotelu ali bbolje nemojte sto se tice vode bolje flasirana rosa jer ja sam operisan prosle godine u julu mesecu 08.07.2016. trostruki bajpas sa revizijom tako da sam ostao prilicno dugo u KLC-S.dobro operacija jeste bila rizicna ali progurao sam nakon mesec i trinajst dana sam izasao iz bolnice naravno tu sam uracunao i rehabilitacioni centar na dedinju sokobanjska.na kojoj sam odmah po izlasku iz bolnice tamo prebacen od 29.07.pa sve do 19.08.stim sto sam i dijabeticar na insulinu pa bih vam savetovao da joj nista nenosite dok je u bolnici.jer oni nedozvoljavaju a moglo bi nedaj boze da se nesta iskoplikuje.najbolje je da se raspitate kod sestara mada znam iz iskustva da nedaju da se unosi hrana.pozdrav i zelim vasoj majci brz oporavak.
 
Ljudi, jel vi funkcionisete s ovom vrucinom? Ja jos nisam operisana, nemam simptome tipe mogu do treceg sprata preskacuci stepenike itd....ali bili smo na moru, i od 12-15 mi je toliko smetala vrucina, jedva sam disala. Kaze muz ni njemu nije dobro a on ima zdravo srce. Ja ga karikiram odmah......uzentam se..... Iskreno, jedva cekam zimu. ja koja sam bila guster, oduvek. Zabila sam se u kucu, klima na 24, i vec dva dana ne izlazim....
 
Ljudi, jel vi funkcionisete s ovom vrucinom? Ja jos nisam operisana, nemam simptome tipe mogu do treceg sprata preskacuci stepenike itd....ali bili smo na moru, i od 12-15 mi je toliko smetala vrucina, jedva sam disala. Kaze muz ni njemu nije dobro a on ima zdravo srce. Ja ga karikiram odmah......uzentam se..... Iskreno, jedva cekam zimu. ja koja sam bila guster, oduvek. Zabila sam se u kucu, klima na 24, i vec dva dana ne izlazim....

pa sta da ti kazem naravno da smeta ja do 20 00 neizlazim nigde mada sam ja operisan prosle godine u julu mesecu trostruki bajpas i radjena mi revizija tj.dvaputa su me otvarali jer su ustanovili nekakav izliv sa leve strane mada je sve proslo ok.i pritom sam na insulinu tako da ti preporucujem da ipak izbegavas da izlazis po ovom ludom vremenu do uvece,jedino ako vec moras ali nikako sama nemoj ici i obavezno ponesi flasicu sa vodom pozdrav.
 
Danas bila na kontroli, rekoše mi da ipak neće mijenjati zaliske, samo zatvoriti dvije rupe koje se nalaze između pretkomora. Kaže mi dr da je to jedna od najjednostavnijih operacija srca, ostaje se u bolnici sedmlcu, poslije toga dvije sedmice rehabilitacije i poslije mjesec-mjesec i po sve je opet ok. Nije da mu ne vjerujem, ali čuti nekoga ko je možda to već prošao, bilo bi više nego odlično u ovom trenutku. :-/
 
Ovakva vrucina smeta i zdravim osobama. Ja ustajem rano, oko 6,30 h, pijem kafu na terasi (dve cigare :) ) i onda sa moja dva psa idem u setnju 3-4 km dok je jos sveze. Potom tusiranje, druga kafa, lekovi a onda izlezavanje pod lozom ako je pretoplo, ako ne odem do nekog kafica da potrosim vreme do rucka. Bio sam na kontroli, sve je ok, promenili su mi terapiju tako da sada pijem tensec, cardiopirin i prilenap kao i uvece onaj za masnocu. Osecam se odlicno, povratila mi se snaga, jedem dobro, ponekad nesto popijem, ne ustrucavam se, mada sam i ranije to jako retko praktikovao. Ne osecam zamor niti bilo kakve smetnje, rane su zarasle, grudna kost takodje tako da mogu normalno da izaberem polozaj kad spavam. Eto, to je moje iskustvo, plasio sam se da ce oporavak biti tezi, medjutim mnogo je lakse nego sto sam ocekivao. Sada sam ja nekim mojim poznanicima kojima treba da se uradi takva intervencija postao "mentor" i ohrabrujem ih kao i vas koji ovo citate. I ja sam citao sve u vezi operacije i stalno se pitao kako moze da se popravi kvalitet zivota posle toliko traumaticne operacije, medjutim, moze. Mnogo je lakse a pogotovu sto vise nema onog straha da infarkt moze da usledi svakog trenutka.
I na kraju, da ne pomislite da sam se odao porocima, to je sve umereno i povremeno. Sto se duvana tice, nikako ne kazem da je zdravo i da treba, ali... moj doktor kaze da 7-8 cigareta ne ugrozavaju zdravlje bas toliko. Ko je mladji, mozda treba da ima drugaciji pristup, ipak zivot je pred njim i treba korigovati lose navike a ja razmisljam u kontekstu da ne zelim sada da se pretvorim u hipohondra i da i sebe i sebi bliske opteretim nekim specijalnim rezimom koji bih sebi nametnuo. Tako, 60 godina je proslo, ovo bi trebalo da traje 20 tak a posle... videcemo :)
 
Poštovanje i pozdrav svima. Postavio bih pitanje vezano za iskustva sa drugom operacijom srčanog zalistka. Naime, mama '55 godište prvu operaciju je imala 2009. Sve je proteklo u redu, sve do pre nekih 2 meseca, kada je počela osećati slične simptome kao i pre operacije-zamor, aritmije i sl. Zahvatio ju je neki virus koji još uvek nije lokalizovan, gde su analize pokazale uvećan CRP. Nakon današnje kontrole na Dedinju, odluka je da se formira konzilijum, gde će se odlučiti šta dalje. Srce radi sa nekih 40% kapaciteta.
Imali neko kakvih saznanja za popravku već ugrađenog plastičnog zalistka i uopšte iskustva na pomenutu temu?
Hvala unapred.
Miljan
 
Pozdrav za sve drugare !
Dragi Miljan84 nadam se da ce se neko javiti. Cini mi se da na forumu nisam nasla da je neko imao takvo iskustvo.
Inace,toga se najvise plasim. Ponovne operacije.
Zato uvek sebe proveravam. Dosta pecacim,a nekako su mi stepenice najbolji pokazatelj u kakvoj sam formi. Veliki pozdrav za sve !
 
Vlada nestašica Farina. OPET!
Opet se čeka neki potpis oko nabavke a pacijenti neka crknu.
Preporučujem da svi koji ga piju nabave zalihu za 2-3 meseca. Nije skup, oko 140 dinara, ali ga je vrlo teško naći.
Ja sam danas kupila u državnoj apoteci u Novoj Pazovi pa ako je nekome blizu - neka ode. Inače, zvala sam 8-9 apoteka i samo kod njih je bilo.
 
Nema Farina ni na Novim Beogradu. Mozda u nekoj maloj apoteci,ali gde god da sam pitala,nema.
Zato ga ima u unutrasnjosti ( meni su ga nasli u Bojniku,,maloj varosici pored Leskovca),a ima i u Crnoj Gori,a nasli su mi prijatelji i u Bosni ( Prijedoru).
Pisala sam i Centralnoj apoteci i oni su mi odgovorili na mail. Kazu da se lek ocekuje pocetkom septembra.
Ja do sada nisam pravila zalihe,ali od sada cu uvek imati 3,4 kutije.
Eto,to su neke informacije koje imam.
Pozdrav za sve ????
 
Prošli put je nestašica trajala 3-4 meseca, verovatno će tako i sada. Dok oni reše proceduru, pa dok se naruči, pa dok stigne, pa dok se distribuira po apotekama, potrajaće to ceo septembar i više.
Rekli su mi da je povremena nestašica Farina redovna pojava, dakle dešavaće se i u budućnosti.
U drugim zemljama leka ima, oni ne zavise od naše administracije (imaju svoju vlastitu bandu).
Mada mislim da je ipak brže i jeftinije svratiti u Novu Pazovu nego u Bosnu ili Crnu Goru...
 
Poslednja izmena:
Draga Kajo,naravno da se podrazumeva da je lakse otici do Indjije,Rume ili Pazove,nego do Crne Gore.
Htela sam da kazem da ga u regionu ima,pa ako ima neko prijatelje koji bi se nasli u nevolji,kupili i poslali.
Za ove tri godine od kako sam operisana,ovo je druga nestasica farina.
 
Nasla sam u malom mestascu blizu Beograda , daju samo po jednu kutiju , ali mama ima skoro celu kutiju nacetu , pa samo sad opusteni :) Ima vremena da nadje jos jednu dok ne prodje nestasica , a i narucila sam od koleginica koje idu u Grcku , mozda im daju da kupe u njhiovoj apoteci,
 

Back
Top