Operacija srca

Pozdrav za savu035 koga neko vreme nije bilo na forumu, kao i za sve ostale forumase.
Posto je mama operisana i otpustena iz bolnice, dobili smo predlog za rehabilitaciju u Niskoj Banji. Predali smo potrebnu dokumentaciju, sada cekamo odgovor.
Savo035, koliko ste dugo cekali na poziv u banju (posle predaje dokumentacije)?
Nadam se da postoji mogucnost da u tom periodu uplatimo pansion i za oca... Nazvacu da pitam...
Osim setnji i pregleda, da li ste imali jos neke terapije?
 
Pozdrav za savu035 koga neko vreme nije bilo na forumu, kao i za sve ostale forumase.
Posto je mama operisana i otpustena iz bolnice, dobili smo predlog za rehabilitaciju u Niskoj Banji. Predali smo potrebnu dokumentaciju, sada cekamo odgovor.
Savo035, koliko ste dugo cekali na poziv u banju (posle predaje dokumentacije)?
Nadam se da postoji mogucnost da u tom periodu uplatimo pansion i za oca... Nazvacu da pitam...
Osim setnji i pregleda, da li ste imali jos neke terapije?

Zdravo Dragice,
Na poziv iz banje sam cekao nesto malo manje od mesec dana.Obicno posle dorucka se rade neke lagane vezbe, posle se ide u setnju. Popodne se obicno ide na voznju bicike. Ostalo vreme je raspolozivo za setnje po banji, gledanje TVa (svaka soba ima TV) i ostalih zanimacija. Ako planirate da uplatite i za oca ta maogucnost uvek postoji, samo razmislite sta vam se vise isplati. Pun pansion pri rehabilitacionom centru Radon kosta3200 din. Samo hrana u njemu je oko 1000 din. sobe u privatnom smestaju kostaju od 300 do500 din dnevno. Uz ishranu u nekoj kafanici to vam je duplo jeftinije a da ne pricam o ishrani u sopstvenoj reziji. Oni mogu biti zajedno po ceo dan osim spavanja ako im to odgovara. Ako ste dobrog finansijkog stanja onda mogu uzeti dvokrevetnu sobu pri RC Radon i da uzivaju.
 
Pozdrav svima,

Za svaki novi simptom koji mi se pojavi osetim zelju da zapisem ovde :)

Operacija mitralnog zaliska mi je bila pre dva i po meseca. Oporavak je isao super i pre 20ak dana, na rutinskoj kontroli me je kardiolog pohvalio kako srce super radi, nema nikakvog suma i iskreno ja sam se osecao ODLICNO, cak sam lagano i poceo da trcim (ali stotinak metara lagano) uz brzohodajuce setnje od preko 1h 3-4 puta dnevno.
Nikakve tegobe, gusenja, nista, stvarno savrseno.

Pre 10ak dana sam osetio nesto cudno u donjem delu pluca. Jako lagano gusenje ali nista ekstremno ali jednostavno osetio sam da nesto nije OK. Kao da ne mogu do kraja da izbacim i ubacim vazduh u pluca.
Odmah sam otisao do kardiologa i kaze da se cuje sum!
Hitno me poslao na dedinje i tamo su mi uradili eho i nasli su da se pojavila tecnost oko srca (8 milimetara).
Kazu da nista to nije strasno, dali mi da pijem brufene od 400mg i da za dve nedelje dodjem na kontrolu.

Jedino je cudno sto tu vodu nisam imao po otpustanju iz bolnice i dva meseca je nije bilo. Ne mogu da utvrde kako se to pojavilo sad kod mene od jednom - mada niko nije mogao ni da potvrdi kako mi je zalistak pukao pre operacije ;)

Eto, to je to, sada vec nedelju dana pijem brufene + ranisan jer brufen u kombinaciji sa farinom (tj. bilo koji antikoagulantom) moze biti opasan za zeludac, moze doci do ostecenja sluzokoze i krvarenja pa ranisan pijem da bih zastitio zeludac.

Pozdrav i javljam za nedelju dana status :bye:
 
Bez brige, povući će se. Mene su otpustili sa 1,5 cm izlivom u srčanoj kesi, pa sam se posle tri dana vratio i odležao još sedam dana i do skora (mislim prošle godine) na ehu se registrovala mala kolicina. E sad, pošto sam ja astmatičar nemam pojma da li me srce guši, ali pošto mi pomažu pumpice, pretpostavljam da nije srce. Mene inače muče ekstrasistole, još od pre operacije. Ono što mi je najviše muka što kardiolozi kažu da je operacija 100% uspela, da se srce vratilo u normalu (smanjila se leva komora na normalnu veličinu), imam očuvanu koronarnu rezervu. I dali mi lek koji je u početku potpuno eliminisao aritmije, ali je kontraindikovan za astmu. Onda mi pulmolog da lek za astmu koji provocira srce. A onda kardiolog pokuša da mi promeni lek, ali neuspešno (sada sam ukapirao da čovek to ne zna). Onda ja promenim kardiologa i taj me dovede u stanje kad nisam znao gde udaram - pomišljao sam i na samoubistvo, toliko mi se srozao kvalitet života da nisam bio ni za šta. Period od februara do maja ove godine su mi takva crna rupa u životu, sve zahvaljujući dvojici eminentnih kardiologa. I onda me sam slučaj odvede kod prof. Mirića koji me je za ovih mesec i po dana vratio koliko toliko u normalu (ne reklamiram, ali čovek je spas za nas). Sada imam ekstrasistole koje ne osećam, a profa očekuje da će za tri do šest meseci, uz vraćanje fizičke kondicije (koju sam potpuno izgubio, bio sam na nivou snage koju imaju oni koji čekaju na transplantaciju srca), stanje srediti. Uzgred, kod nas leče srce sa malim brojem lekova koji dopuštaju za uvoz i proizvodnju. U svetu ima toliko preparata novih, da to nije normalno, ali ko bi to pratio kad se kardiološki pregled sveo na ultrazvuk, nekakvu konstataciju stanja i lekove a.p.p. (ako pomogne, pomogne), a minoran broj kardiologa zna da odredi terapiju. Uzgred, u petak sam se popeo na 14 ti sprat, jer nije bilo struje. Jeste da je trajalo 20 minuta, sa tri odmora po 5 min, ali sam uspeo! Odmorio se malo i išao u grad i pešačio loš jedno 2 km. Sledećeg vikenda isterujem bicikl na Ušće. I eto, druže moj Flamencoman, što bi reko Marfi kad stvari počnu da se komplikuju. Glavu gore, proći će. Do sada sam izbegavao da pišem ovde o problemima i tegobama, ali sam morao da se malo (puno) požalim. Uzgred, prošle nedelje pošao sam i kod psihoterapeuta (ne psihijatra) i moram priznati da priča sa čovekom koji je edukovan da prepozna probleme i da savetuje, pomaže. :bye:
 
14 sprat?!?:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
Ne mogu da verujem!
Pa ja imam 16 stepenika a na desetom moram malo da se odmorim jer mi srce lupa - da iskoči....
I onda mi još kardiolozi drobe da je sada moje srce sasvim O.K., potpuno sam zdrava i ništa mi nije:poludeo:!
 
Časna reč, uspeo sam. Svi mi govore da mogu napor koliko mogu da izdržim. Ali te proklete aritmije. Kažu, ne ugrožavaju ti život, ne obraćaj pažnju. Čuj ne obraćaj pažnju. Pa onda ja pitam docu - zamisli samo da imaš lakši išijas, možeš da se krećeš, da ustaješ, sediš, ali te non stop boli i tako godinu dana, a ni jedan lek ne pomaže...
Kaja, ja mislim da i tebi treba odgovarajuća terapija i fizičke vežbe. Sad, pitanje je koliko je tvoje srce ostalo oštećeno, jer iz tvojih postova shvatio sam da si se dugo patila pre operacije i da ti je srce uvećano. Ali ipak mislim, iz sopstvenog iskustva, najvažnije je imati kompetentnog kardiologa i odgovarajuću terapiju.
 
Moja mama se oporavlja, dobro je, proslo je vec mesec dana od operacije. Još jednom bih da se zahvalim doktorima, sestrama i svom osoblju IKVB "Dedinje". Trebalo bi da posluže za primer svima u zdravstvu.
To je ustanova u kojoj sve funkcionise onako kako bi trebalo, nemamo ama bas ni jednu jedinu primedbu. 5+ za sve i još jednom HVALA !!!
 
Moja mama se oporavlja, dobro je, proslo je vec mesec dana od operacije. Još jednom bih da se zahvalim doktorima, sestrama i svom osoblju IKVB "Dedinje". Trebalo bi da posluže za primer svima u zdravstvu.
To je ustanova u kojoj sve funkcionise onako kako bi trebalo, nemamo ama bas ni jednu jedinu primedbu. 5+ za sve i još jednom HVALA !!!

Драго ми је
 
Pozdrav svima,

Za svaki novi simptom koji mi se pojavi osetim zelju da zapisem ovde :)

Operacija mitralnog zaliska mi je bila pre dva i po meseca. Oporavak je isao super i pre 20ak dana, na rutinskoj kontroli me je kardiolog pohvalio kako srce super radi, nema nikakvog suma i iskreno ja sam se osecao ODLICNO, cak sam lagano i poceo da trcim (ali stotinak metara lagano) uz brzohodajuce setnje od preko 1h 3-4 puta dnevno.
Nikakve tegobe, gusenja, nista, stvarno savrseno.

Pre 10ak dana sam osetio nesto cudno u donjem delu pluca. Jako lagano gusenje ali nista ekstremno ali jednostavno osetio sam da nesto nije OK. Kao da ne mogu do kraja da izbacim i ubacim vazduh u pluca.
Odmah sam otisao do kardiologa i kaze da se cuje sum!
Hitno me poslao na dedinje i tamo su mi uradili eho i nasli su da se pojavila tecnost oko srca (8 milimetara).
Kazu da nista to nije strasno, dali mi da pijem brufene od 400mg i da za dve nedelje dodjem na kontrolu.

Jedino je cudno sto tu vodu nisam imao po otpustanju iz bolnice i dva meseca je nije bilo. Ne mogu da utvrde kako se to pojavilo sad kod mene od jednom - mada niko nije mogao ni da potvrdi kako mi je zalistak pukao pre operacije ;)

Eto, to je to, sada vec nedelju dana pijem brufene + ranisan jer brufen u kombinaciji sa farinom (tj. bilo koji antikoagulantom) moze biti opasan za zeludac, moze doci do ostecenja sluzokoze i krvarenja pa ranisan pijem da bih zastitio zeludac.

Pozdrav i javljam za nedelju dana status :bye:

Evo, samo da javim da posle dve nedelje koriscenja brufena, nema vise vode. Kazu da sam zdrav :)

:bye:
 
Pozz svima, nisam neko vrijeme pisao. Pisem samo kad imam neki problem, lol. Radi se o INR-u, neko vrijeme mi je bio stabilan 2.7, a onda prije 9 dana 2.47 i danas 2.13. Ima trend opadanja, ali interesantno je da nista u ishrani nisam mijenjao, niti u kolicini sintroma. Jedino sto sam poceo da novo jedem jeste sladoled. Prema shemi sa stranice http://www.ptinr.com/data/pages/vkregistry.aspx , u sladoledu ne bi trebalo biti vitamina K. No na nekim drugim stranicama kao sto je http://raffaello007.bloger.hr/default.aspx?tag=sladoled pise da ga ima. Zasto mi to rade? To nije jedina namirnica sa spiska gore navedene stranice na kojem pise da ima malo vitamina K, a da su mi doktori striktno naglasili da ne uzimam (breskva, narandza...). Molim da mi neko sa vise staza objasni. I koliko nisko moze ici taj INR? Kako se ocituje nizak INR, znam da se visok ocituje krvarenjem i sl.? Meni je optimalan 2.5-3.5 (3 je vrh). Da li da si povecam dozu sintroma, ili da sacekam jos par dana bez uzimanja famoznog sladoleda pa da opet testiram? Zvao sam svoje doktore, ovaj u Bihacu kaze da zovem Sarajevo, a u Sarajevu nema nikog trenutno slobodnog; tek u ponedjeljak osim ako nije hitno.

pozz i hvala
 
Kajo, kako je proslo na pregledu? Nadam se da si dobro i da neces morati nikoga da ubijes:).

Izgleda da ću ipak morati, makar samo da nekoga istučem.
Totalno bespotrebno sam obišla 4 ordinacije, a zbog ludila onoga ko me šalje nisam obavila ništa, jer mi u startu nije ni dao da obavim potrebne analize, niti me pravilno uputio gde treba.:evil:
 
Pozz svima, nisam neko vrijeme pisao. Pisem samo kad imam neki problem, lol. Radi se o INR-u, neko vrijeme mi je bio stabilan 2.7, a onda prije 9 dana 2.47 i danas 2.13. Ima trend opadanja, ali interesantno je da nista u ishrani nisam mijenjao, niti u kolicini sintroma. Jedino sto sam poceo da novo jedem jeste sladoled. Prema shemi sa stranice http://www.ptinr.com/data/pages/vkregistry.aspx , u sladoledu ne bi trebalo biti vitamina K. No na nekim drugim stranicama kao sto je http://raffaello007.bloger.hr/default.aspx?tag=sladoled pise da ga ima. Zasto mi to rade? To nije jedina namirnica sa spiska gore navedene stranice na kojem pise da ima malo vitamina K, a da su mi doktori striktno naglasili da ne uzimam (breskva, narandza...). Molim da mi neko sa vise staza objasni. I koliko nisko moze ici taj INR? Kako se ocituje nizak INR, znam da se visok ocituje krvarenjem i sl.? Meni je optimalan 2.5-3.5 (3 je vrh). Da li da si povecam dozu sintroma, ili da sacekam jos par dana bez uzimanja famoznog sladoleda pa da opet testiram? Zvao sam svoje doktore, ovaj u Bihacu kaze da zovem Sarajevo, a u Sarajevu nema nikog trenutno slobodnog; tek u ponedjeljak osim ako nije hitno.

pozz i hvala

Da te odmah utesim, meni je poslednji put INR bio 1,7 i uopste se ne uzbudjem. Kontrola mi je zakazana tek za mesec dana. Malo mi je povecana doza Sintroma. Nije sustina u tome, da se odreknes namirnica koje sadrze K vitamin, nego da nadjes optimalan odnos leka i kolicine tih namirnica.. Sve je lepo objasnio mspopovic, procitaj.
 
Da li na vrednost INR-a utice vrsta hrane i neki lekovi,jel ima negde sajt na tu temu,u pitanju je srcani bolesnik i koristi lek ...... medjutim vec duze vreme ne uspeva da se postigne potrebna vrednost 2-3
 
Da li na vrednost INR-a utice vrsta hrane i neki lekovi,jel ima negde sajt na tu temu,u pitanju je srcani bolesnik i koristi lek ...... medjutim vec duze vreme ne uspeva da se postigne potrebna vrednost 2-3

Na INR uticu i lekovi i vrsta hrane. Lekovi koji razblazuju krv su aspirin, antibiotici, progesteron-estrogen. Krv "zgusnjavaju" namirnice sa velikom dozom Kvitamina: brokoli, spanac, zelena salata, paradajz, morske ribe, dzigerica..............to je samo deo sto sam pronasla na internetu. Svima kazem da procitaju tekstove mspopovica, on je detaljno objasnio sve. Samo malo prelistajte forum Operacija srca.
 
Molim vas, da li neko moze da mi prevede shta ovo ustvari znachi?

Aorta je normalnih dimenzija, prikazuju se sva tri veluma, protok je uredan, trag AI. LP nije dilatirana.
Leva komora je normalnih dimenzija, sistolna funkcija je dobra, nema segmentnih ispada u kontraktilnosti,
Brzina mitralnog protoka je uredna, prednji kuspis je voluminozniji, nema jasnih elemenata za prolaps, postoji manja MR.
Desna komora nije dilatirana, protok na a. pulmonalis je uredan, trikuspidni protok je uredan, trag PR i TR.
U perikardu nema slobodne technosti.
 
pacijent je mlada i zdrava osoba. taj nalaz je iz 2002. godine. tada 22 godine, sada vec 29.
Danas ponovo uradjen ultrazvuk i nalaz je sledeci.
Aorta nije dilatirana u korenu i drugim vidjenim segmentima
Av trivelarna, neshto ehogenijeg izgleda kuspisa sa dobrom sistolnom separacijom, bez AR i bez znachajnog gradijenta 9 mmHg
Leva pretkomora nije dilatirana i nema stranih masa u njoj
MV prednji mitralni kuspis lako voluminozniji sa tragom MR do 1+, bez kriterijuma za PMV
Leva komora normalnih dimenzija i debljine zidova, nema segmentnih ispada u kinetici, dobre globalne sistolne funkcije, ocuvane relaksacije u dijastoli
Desno srce nije dilatirano, nema PH
TV i PH kompetentne
Perkard urednog izgleda, nema slobodne technost
Da napomenem da je pacijent 2003. trudnocu podnela normalno, bar shto se srca tiche. Porodjaj je uradjen carski zbog tahikardije.
Nema nikakavih tegoba, sem gushenja u snu i to od skoro.
Ako moze neko da pojasni malo ove nalaze. Hvala
 

Back
Top