Operacija srca

Bajpas operacije se danas manje vise rade rutinski , verovatno na dnevnoj bazi , moj cale je dobio trostruki bajpas pre 8 godina na Dedinju i od tad je kao nov , da kucnem u drvo nista mu ne fali, doduse kad je izasao iz bolnice bilo je malo problematicno, ono morao je da spava polu sedeci i sta ja znam , ali ubrzo je otisao u Nisku banju gde je bio oko 3 nedelje i iz banje se vratio kao nov , bukvalno preporodjen, tako da svakako savetuj mamu da ode u neku banju nakon operacije, to je ocigledno veoma vazno i dosta pomaze i ubrzava taj post operativni postupak.

Da, bas tako, sama operacija nema nikakav rizik. Nema potrebe za bilo kakvom " sekiracijom".
 
Dragi forumaši,majka mi je u utorak opresisana na VMA,puk.prof.dr Ivan Marijanović ugradio bajpas na srčanoj aorti ka karotidama.Još je u šok sobi,stabilno ali nije idealno ,kažu kada zovem i tražim info o pacijentu.Da li je neko imao slično iskustvo,sa vaskularnim hirurgom i zašto li oporavak ide sporo i teško?Hvala
 
I moja mama je bila duze od drugih u šok sobi , ali sada je super , ide sama na pijacu :) Mozes da ih pitas u čemu je problem ,ako postoji. Moja se sporije budila iz narkoze od drugih , pa nisu hteli da je skinu sa aparata za svaki slucaj , drzali su je uspavanu duze ... Ne mora nissta da znaači .Mojoj je oporavak isao sporije nego ostalima , pa se skroz lepo oporavila,
 
Zdravo svima! Moja majka se operisala 27.jula u Klinickom centru, ugradjena su joj 4 bajpasa. Operacija je dobro prosla i ona se oporavlja, ali su posledice od anestezije, strasne. Naime, prvo nije nikog prepoznavala, sada nas prepoznaje ali je totalno dezorjentisana, ne zna gde se nalazi, misli da je setaju iz bolnice u bolnicu... Sestre kazu da je nemirna, hoce da pocupa kateter, infuziju, pa su je zbog toga vezali (sto meni veoma tesko pada).Sutra bi trebalo da je otpuste kuci, ali kako mi zivimo 400km od Beograda , prilicno sam zabrinuta i zbog prevoza. Molim vas ako je neko imao bilo kakvo iskustvo sa losim psiholoskim stanjem, posle operacije, da mi objasni, jer nam sve ovo tesko pada!?! Hvala
 
Proverite sa njima, jer je i moja mAjka imala period kada je bila smusenije nego obično , posledica anestezije , ali nije bas toliko bila dezorjentisana , a oni ih stalno sele iz sobe u sobu , iz odeljenje i sprata na drugi , pa je lako da misli da je u drugoj bolnici. Ali toliko pogubljena nije bila da čupa infuziju ...
 
Zdravo Marija,moja mama se operisala na VMA 17.jula,izašla 2.8.Kod nas je kući i dalje nema pojam o vremenu,satima, malo kao da je dementna.I nju su vezivali u šok sobi.Ne brini se nije strašno,niko ne radi tamo nešto da se izživljava na pacijentima,već da ih sačuvaju od njih samih.Operacija na srcu zahteva strogo mirovanje zbog grudnog koša,zato ako su nemirni moraju biti vezani.Mama je imala manji šlog za vreme operacije,tako da ima slabost leve šake,ali rekoše terapije će pomoći da to prodje.Bez brige.Brzo ozdravljenje!
 
Pozdrav svima
Nova sam ovde. Čitala sam komentare na ovu temu jer sam lično zainteresovana. Očekuje me trostruki bajpas. Prijem u bolnicu mi je zakazan za 18.09.. Sad sam u fazi pripreme rezultata. Ne znam kakva su iskustva drugih ljudi, ne toliko u vezi same operacije, nego, kako su to podneli psihički. Ja sam preživela infarkt 16.04. i od tada čekam termin operacije, koja je indikovana. Do sada nisam htela mnogo da razmišljam o svojoj bolesti. Sada sam se tek suočila sa ozbiljnošću problema, i to podnosim veoma loše. Osećam se demoralisano. Pogotovo sto sam pročitala da je vek trajanja bajpaseva 10 godina, a ja imam 56. Nije baš sjajnaa perspektiva. Na momente mi dođe da odustanem od svega. Pomozite nekim savetom, kako da prevazidjem ovu malodušnost. Možda je moje razmišljanje normalno za situaciju u kojoj se nalazim pozdrav
 
Molim vas za jednu informaciju.pronasli smo listu cekanja za zamenu zaliska na internetu i tamo pise da je ocekivan prijem za mog tatu 27.09.zvanican dopis jos nismo dobili iz bolnice.dali neko zna hoce prijem biti odprilike oko tog datuma ili ta lista nije tacna?
 
Molim vas za jednu informaciju.pronasli smo listu cekanja za zamenu zaliska na internetu i tamo pise da je ocekivan prijem za mog tatu 27.09.zvanican dopis jos nismo dobili iz bolnice.dali neko zna hoce prijem biti odprilike oko tog datuma ili ta lista nije tacna?

Zavisi od toga koliko je neki slucaj hitan.

Hitnost se obicno daje mladjim ljudima koji imaju ispod 60. godina starosti s obzirom da se godinama i starenjem dolazi do kalcifikacije krvnih tokova, pretezno arterija.

Tu je i procena rizika, ali generalno u Srbiji su kardiolozi izuzetno dobri. na listi cekanja su mnogi ljudi i proces moze trajati godinama.

Slobodni kreveti po odeljenjima se uglavnom popunjavaju u roku od jednog do dva dana, zavisi od toga gde ima slobodnih mesta za bolesnike.

Vikendima ne treba ocekivati nista posebno na tom pitanju, tako da ako je radni dan, recimo utorak/sreda, to su najbolji dani za prijem. Vikendima se skoro pa nista ne radi i aktivnost na kardiovaskularnim odeljenjima je minimalna.

Tokom noci su situacije najgore s obzirom da po odeljenjima su prakticno deca, cesto klinke staziste ili na probnom, koje ne mogu da podizu babe i dede od 90+ kilograma.

Ljudi cesto imaju pogresnu perspektivu da ce odlaskom u bolnicu dobiti fin tretman i ljubaznost, sto su samo izolovani slucajevi. Naravno, svako voli salu i malo smeha.

Izbegavajte sok od borovnice da donosite bolesnicima jer to stvara dijareju.

Bolesnici mogu ocekivati da ce dobijati koagulacionu injekciju u ruku ili u trbuh. na trbuhu ostaje masnica, ali gotovo nista ne boli ljude. Za ruku je vec druga prica.

Iako su uslovi relativno losiji, profesionalizam kardiologa i osoblja je na zavidnom nivou. :ok:
 
Pozdra.
Moj otac (63god) je lecen od endokarditisa i u jako je losem stanju (otezano disanje- prikljucen na kiseonik, oticanje nogu,zamaranje) zbog ostecenja zaliska i lezi u Klinickom centru u Nisu. Sutra ce biti poslat na Dedinje posto je jedino resenje operacija-zamena zaliska. Da li je rizicna i ima li nade za oporavak kod ovako teskog stanja?
 
Pozdrav, stara je vec tvoja poruka, niko nije odgovorio ja se sad ukljucih. Molim te nadji na FB stranicu na engleskom koja ima veliki broj ljudi iz celog sveta gde svakodnevno diskutuju i savetuju se. Ima starijih ljudi od tvog oca, vazno.je taj endokarditis da se stavi pod kontrolu. Ako mu budu menjali valvulu, mozda je.kandidat za transkateterski nacin operacije bez otvaranja grudnog kosa. To ce vec lekari odluciti. Pa kad se stabilizuje endokarditis, mozda klasicna operacija. Pratila sam slucajeve gde su bili u pitanju i stariji ljudi....konkretno jedna baka je sad skoro.umrla, imala je 89 god kad joj je otkazao mitralni zalistak, transkateterski su joj zamenili, zivela.je do 101. Drugi su s 63 uzeli mehanicki zalistak.... Danas sam bas bila.na kontroli, jos nisam.operisana stanje mi se ne.menja....doktorka.me pitala da li sam iz struke....Rekoh.ne....ali studiram ovu bolest srca vec 3 godine ????
 
Pozdrav svima
Nova sam ovde. Čitala sam komentare na ovu temu jer sam lično zainteresovana. Očekuje me trostruki bajpas. Prijem u bolnicu mi je zakazan za 18.09.. Sad sam u fazi pripreme rezultata. Ne znam kakva su iskustva drugih ljudi, ne toliko u vezi same operacije, nego, kako su to podneli psihički. Ja sam preživela infarkt 16.04. i od tada čekam termin operacije, koja je indikovana. Do sada nisam htela mnogo da razmišljam o svojoj bolesti. Sada sam se tek suočila sa ozbiljnošću problema, i to podnosim veoma loše. Osećam se demoralisano. Pogotovo sto sam pročitala da je vek trajanja bajpaseva 10 godina, a ja imam 56. Nije baš sjajnaa perspektiva. Na momente mi dođe da odustanem od svega. Pomozite nekim savetom, kako da prevazidjem ovu malodušnost. Možda je moje razmišljanje normalno za situaciju u kojoj se nalazim pozdrav
evo da ti odgovor na tvoju poruku nema potrebe da budes depresivna ili da odustajes posto sam ja operisao srce trostruki baj pas u KCS.07.2016.mogu ti reci da sam prebrodio veliku mukuali iskreno da ti kazem nisam razmisljao potpisao i otisao na zakazan termin.mada se malo iskomplikovalo mada nemoj da te to demolralise jer kod mene je bilo veoma lose stanje srca koje je radilo sa 16 %
kapaceteta.operacija je trajala nekih 8,5sati.sto je bilo za ocekivati da cu ostati malo duze na oporavku u bolnici ali zahvaljujuci lekarima i medecinskom osoblju brzo sam dosao ksebi i otisao na oporavak na Dedinje u Sokobanjsku.pozdrav i nebrini mada sam uz to i seceras na insulinu pozdrav nebrini nakon svega kada budes izasla samo setnja i to gledaj da imas nekoga sa sobom.
 
Pozdrav svima, moja baka (73 god) je prije 7 dana operisala jedan zalizak i odmah tad su joj ugradili i bajpas. Sad konkretno još uvijek ne jede, kaže da se osjeća loše i ima problema sa aritmijama, zbog čega je planirano da joj ugrade i pejsmejker. Ja sam malo (više) zabrinuta jer nikako ne ide na bolje, ne jede i ne kreće se, još joj sad treba i taj pejsmejker, a koliko sam uspjela da vidim guglajući, to i nije baš česta praksa.. Interesuje me da li neko ima iskustva sa ovim problemom, tj. komplikacijama i kako teče oporavak posle svega ?
 
Pozdrav svima, moja baka (73 god) je prije 7 dana operisala jedan zalizak i odmah tad su joj ugradili i bajpas. Sad konkretno još uvijek ne jede, kaže da se osjeća loše i ima problema sa aritmijama, zbog čega je planirano da joj ugrade i pejsmejker. Ja sam malo (više) zabrinuta jer nikako ne ide na bolje, ne jede i ne kreće se, još joj sad treba i taj pejsmejker, a koliko sam uspjela da vidim guglajući, to i nije baš česta praksa.. Interesuje me da li neko ima iskustva sa ovim problemom, tj. komplikacijama i kako teče oporavak posle svega ?
Ne ugradjuju lekari taj pejsmeker tek tako. Znaci da joj je potreban. Moj komsija je nedacvno imao operaciju sa tri bajpasa, posle recimo 5-6 nedelja
mu je ugradjen i pejsmejker, ali je sve vreme nosio neku aparaturu na telu, posle je ocitavano kako srce radi i ugradjen mu je pejsmejker jer je imao
aritmije. On je mdjutim bio i dobro raspolozen, svakog je jutra setao sa psom, sada ( posle 5 meseci) poceo je ponovo i da radi. Covek ima oko 50 godina.
 
Da shvatam da je potreban... Ali eto moji dižu frku zato što ne jede još uvijek, plaše se da li će podnijeti još jednu operaciju i tako, dr govore da je ona dobro, tako da nisam pametna. Je li normalno ne jesti 7 dana nakon operacije ? Danas je konačno pojela 2 plazme i malo čaja ali to je sve.
 
Da shvatam da je potreban... Ali eto moji dižu frku zato što ne jede još uvijek, plaše se da li će podnijeti još jednu operaciju i tako, dr govore da je ona dobro, tako da nisam pametna. Je li normalno ne jesti 7 dana nakon operacije ? Danas je konačno pojela 2 plazme i malo čaja ali to je sve.

Нормално је. Срце је витални орган. Ако не ради како треба, а код твоје баке не ради, не може се осећати добро, а камо ли јести. Кад јој уграде пејс-мејкер, биће добро. :)
 
Hvala na odgovoru :) Ugradili su joj pejsmejker juče ujutro, počinje da jede, s tim što sad osjeća vrtoglavicu i slabost, problemima nikad kraja...

Bitno je da je ona pocela da se oporavlja,a to za vrtoglavicu,pa nije se kretala verovatno duze vreme,sada srce normalnije radi i dolazi do mozga veca kolicina krvi i kiseonika,sto ona to nije imala duze vreme,pa se organizam i navikao.sada ce to biti kako treba i brzo ce je proci i ti problemi,kad pocne polako sa ustajanjem i kretanjem po sobi.
 
Pozdrav,prije 2,5 god mm 51god. je opersao zaliske,u Kamenici,ima mehanicku valvulu i nakon 6 mjeseci dobio insh.mozdani udar gdje je ostao bez govora oduzeta desna strana tijela.....poslije god.dana epilep.napade i sad ima tri dijagnoze....uzas....????mene zanima posto nemam vremena da citam cijeli forum,da li neko trosi neki drugi lijek koji ne mora da se stalno kontrolise INR?Inace pije sintrom ali mu stalno varira i najcesce bude oko 2 bez obzira sto uvijek mjenja semu a inace zelenis malte ne i ne jede.Dr.kaze da ne postoji danas dr.lijek i da je sintrom jedini koji stiti od ugrusaka,ali kako vidite po njegovom slucaju da se nije lijek kao lihek bas pokazao.Bio je jako disciplinovan ali ga ipak snaslo da gore nije moglo,za njega se svijet srusio ne vidi nikakvu zelju za zivotom.Culi smo posto kako sam napisala da ne postoji dr.lijek bas zbog toga sto ima mehanicku valvulu.Laku noc svima i da ste zivi i zdravi☺
 
Наравно да постоје други лекови, само њих не покрива фонд. У том случају бисте морали сами да их плаћате.
Ако сте на то спремни, реците то кардиологу свог мужа.
 

Back
Top