Operacija srca

Grešiš, predobro sam osetila šta znači imati tu vodu, i presrećna sam što je prošlo.
To je bila prava agonija i borba za goli život. Dešavalo se da dospem i na Urgentni. Bilo je i upale pluća, bezbroj neprospavanih noći (tako sam i krenula na Krstaricu - da ubijem vreme do jutra), otečeno celo telo...
To je ono što sam osetila, šta je još bilo ugroženo a nije se jako manifestovalo - ne znam. Uostalom, ja i nisam kardiolog nego pacijent.
 
Poslednja izmena:
O tome i pricam: dakle promene koje su nastale nisu "jedino" nego najvece moguce poboljsanje, ne samo na subjektivnom nivou vec na celijskom, organskom nivou funkcionisanja. Ite promene ne mogu se proceniti eventualnom euforijom ili subjektivnim dozivljajem jer su suvise velike na organsko-celijskom nivou iako nema mozda subjektivno euforije ili osecaja da se mnogo toga promenilo.
 
Da li je lek sintrom bas neophodan kod ovog oboljena srca,to pitam zato sto me je jedan kardiolog (poslednji kod koga sam bio) sa cudjenjem pitao kako to da mi nisu propisali taj lek .Ako treba (dozvoljavate) mogu napisati koje lekove do sada koristi.
 
Da li je lek sintrom bas neophodan kod ovog oboljena srca,to pitam zato sto me je jedan kardiolog (poslednji kod koga sam bio) sa cudjenjem pitao kako to da mi nisu propisali taj lek .Ako treba (dozvoljavate) mogu napisati koje lekove do sada koristi.

Ne treba, i molim Vas da ne navodite terapiju. Da li je lek neophodna iline svakako nije nesto sto cete saznati na forumu jer to moze da odredi jedino lekar koji Vas leci. Ako imate nekih nedoumica i pitanja morate se obratiti kardiologu ili hematologu. Radi se o ozbiljnim lekovima i neozbiljno bi bilo da o terapiji tako ozbiljnih stanja nagadjamona forumu i tijme Vam ugrozimo zdravlje pa i zivot. Nadam se da se slazete.
 
Sintrom je lek koji bi trebalo da ordinira hematolog, i protrombinsko vreme je nesto sto treba da prati hematolog bez obzira sto se radi o srcanom oboljenju i primarno srcanoj dijagnozi. Dakle, odlucite se za savet hematologa sa svim dokumentima i izvestajima kardioloskih pregleda.
 
zao mi je sto sam tek sada videla o cemu pisete,ako nekoga jos nesto zanima operacija srca neka mi se javi.Radim kao instrumentarka gde svaki dan op. srce.....I mogu da vam dam odgovor,ako vam je potreban....

Jako mi je potreban odgovor u vezi operacije srca. Ni sanjala nisam sta ce me snaci. Iz punog zdravlja, moram na operaciju srca. Imam stenozu aorte, indikovanu sasvim slucajno, posle padanja u nesvest. Nisam imala nikakve tegobe jer sam fizicki vrlo aktivna, sem otezanog penjanje uz stepenice. To sam pripisivala naglom povecanju telesne tezine jer sam obolela od stitne zlezde (umanjenja funkcija). U totalnom sam haosu, ne znam kako cu psihicki sve ovo podneti. Uvek sam strepela od ulaska u bolnicu, kao posetilac, a kao pacijent jos vise. Kako da savladam taj strah?
 
Kad bih rekla lako, lagala bih.
Svi mi imamo strah od nepoznatog, pogotovo kada se radi o zdravlju.
Treba biti realan, imam problem, taj problem mora da se resi i resiv je.
Idem u bolnicu da bih nakon toga mogla da nastavim normalno svoj zivot.
I stalno ponavljati u sebi, sve ce biti ok.
Pre operacije se daje malo sedativa da se pacijent umiri, polako, samo dan po dan bez stresiranja.
 
Hvala na podrsci. Operacija mi je zakazana za sredinu novembra u Institutu na Dedinju. Nisam stekla utisak da ih mnogo pogadja neciji strah i to me brine.Bojim se svoje reakcije pri ulasku u bolnicu, da ne pricam o reakciji pri ulasku u operacionu salu. Ne znam na koji nacin da se pripremim, fobija je zaista strasna stvar.
 
Pokusajte da razgovarate o tome sa VAsim hirurgom, ako ne sa njim onda se lekarom opste prakse, mozda VAs posalje kod psihijatra z amalo podrske i eventualno ukoliko Vam to odobre za neki anksiolitik da VAm se spusti adrenalin. Normalno je sto ste uplaseni, verujte: ja kad sam isla na gastroskopiju u totalnoj anesteziji tri dana nisam ziva bila, sve sa prolivom i povracanjem. Potpuno razumem Vas strah iako se zapravo radi o relativno jednostavnoj i rutinskoj intervenciji i sigurna sam da ce sve biti u najboljem redu. U nasem zdravstvu na zalost ne vodi se mnog oracuna o psihickom stanju pacijenta (koje ima velikog uticaja na samo stanje pacijenta pa i na preoperativni i postoperativni tok). Svakako do sredine novembra ima dosta vremena da bi ste ga proveli u ovom stepenu napetosti: idite kod lekara i trazite neki anksiolitik, neka Vam psihijatar da nesto da pijete s atim da VAm po potrebi (ako tako trazi hirurg) ukine lek par dana pred intervenciju. U principu i tokom same preoperativne pripreme daju se neki sedativi (bar je tako bilo) da bi se pacijent umirio, tako da mislim da necete imati problema. NEMOJTE piti lekove na svoju ruku, javite se lekaru. POzdrav
 
Mnogo mi znaci vasa podrska i puno vam hvala. Nema teorije da uradim nesto po pitanju psihe na Institutu, ni kod svog lekara. Dobra je ideja da se javim nekom psihijatru ali ne znam kome. Valjda cu se snaci, pozdrav svima.
 
Zdavo svima, moj otac treba da ide na operaciju srca, tačnije trostruku bajpas,
na Institutu u Kamenici, pa bi mi dobro došle neke informacije. On se odlično
oseća, nema nikakve bolove, niti ima potrebu da promeni nešto u dosadašnjim
aktivnostima. Interesuje me koliko je ovakva operacija sigurna, koliko traje oporavak
i da li je potrebno da se operiše što pre? Treba da ga operiše dr Jonjev, pa ako znate
nešto o njemu napišite.
Hvala unapred!
 
Zdavo svima, moj otac treba da ide na operaciju srca, tačnije trostruku bajpas,
na Institutu u Kamenici, pa bi mi dobro došle neke informacije. On se odlično
oseća, nema nikakve bolove, niti ima potrebu da promeni nešto u dosadašnjim
aktivnostima. Interesuje me koliko je ovakva operacija sigurna, koliko traje oporavak
i da li je potrebno da se operiše što pre? Treba da ga operiše dr Jonjev, pa ako znate
nešto o njemu napišite.
Hvala unapred!

To sto se "odlicno oseca" ne znaci da je "odlicno".
Sta vise,ako otac tvrdi da nema potrebu da ista promeni u aktivnostima,a ispitivanja srcane funkcije tj.cirkulacije ukazuju da treba uraditi trostruki bajpas,moze samo znaciti da on svakom aktivnoscu mnogo rizikuje,jer ne oseca tegobe i jako lako moze da pretera u nekom fizickom naporu,sto moze biti kobno po njega.
Na neki nacin je bolje kada ljudi imaju tegobe,jer onda prekinu rad dok jos nije kasno.
Ako su indikacije za operaciju postavljene,ne treba odugovlaciti.
Svaka operacija nosi rizik,a to dosta zavisi i od ukupnog zdravstvenog statusa i mnogo drugih faktora.Ipak,rizik je mnogo manji,nego sto bi se moglo ocekivati(za laike) kod takvih operacija.
Oporavak je isto relativna stvar,ali vecina se oporavi za manje od dva meseca,a treba se jos "cuvati" u prvih 6 meseci.
Znaci,dobro je da se operise sto pre.
 
Postovani, ponovo se javljam. Uspela sam da dodjem do neuropsihijatra, koji se bavi lecenjem fobija, odnosno pripremom za operaciju sto se tice straha, tj, smanjenjem straha pred operaciju. Dobila sam lekove, koji me malo plase jer se odnose na osobe koje pate od depresije i ne mogu se prekinuti tek tako. Ja nikad nisam patila od depresije, cak sam vrlo vesela i pozitivna osoba i svi se druze samnom, bas zbog tih osobina. Juce sam pocela sa terapijom, da bih bila spremna do sredine novembra. Lekovi me potpuno umrtve, imam vrtoglavicu i sacekacu par dana da vidim da li imaju efekta na smanjenje straha od operacije. Radila sam analize krvi i sve mi je idealno, sem sedimentacije 48/90. Ovih dana sam prehladjena, pa predpostavljam da je zbog toga. Molim za odgovor, pozdrav.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Koleginica ce na temu ove terapije koju je savetovao psihijatar, ja vam samo mogu reci da je sedimentacija suvise visoka za obicnu prehladu.
Da li je Vas lekar video rezultate krvi?
 
Kontaktirala sam svog kardiologa i receno mi je da je sedimentacija stvarno previsoka. Operacija se nece moci obaviti, dok se ne rascisti sta je uzrok. Ja nemam nikakve tegobe, dobro se osecam, uradila sam kompletnu analizu krvi, svi rezultati su idealni,sem sedimentacije. Nasla sam se u zacaranom krugu, a vreme prolazi. Ujutru cu uraditi urinokulturu, sutra dobijam snimke pluca i srca, koje sam uradila za prijem u bolnicu za operaciju srca. Bas sam baksuz.
 
To sa cigaretama Vam bas nije pametno - hocete da se ubijete pre operacije ili sta?!
Sto se tice psihijatrijske terapije(koja je obrisana jer po pravilima ordinirane terapije i doze ne pisemo javno), ona je sasvim dobra, mozda malo reagujete na anksiolitik koji pijete, i morali bi ste o tome porazgovarati sa psihijatrom. Sto se tice antidepresiva on je pored toga sto je antidepresiv i antipanik, a povrh sveg on nije sedativan. MOze prvih dana da da oisecaj blage vrtoglavice (malo obori pritisak), glavobolje ili mucnine, ali sedacija je zanemarljivo redak nezeljen efekat ovog leka, pre ce biti da Vam je previse anksiolitika pa da bi malo trebalo korigovati dozu. Navicicete se svakako, racunajte da lekovima treba bar 7-14 dana da deluju i ne ocekujte spektakularne efekte prva tri dana.
U medjuvremenu bacite se na istrazivanje otkud sedimentacija tako visoka. Pozdrav
 
Hvala na savetu. Polako se vec navikavam na lekove i svaki dan mi je sve lakse. Zao mi je sto ranije nisam znala za te lekove, jer sam imala operaciju vadjenja bubrega i bila sam pod strasnim stresom. Obicni lekovi za smirenje su me samo iritirali i brzo sam prestala da ih pijem. Ovo je pravo otkrovenje. Sutra idem na kataterizaciju i cini mi se da me nije strah, zahvaljujuci lekovima. Sad imam novi problem, visoka sedimentacija, predpostavljam da je od ovog drugog bubrega, To cu rascistiti posle kataterizacijei da se spremim za operaciju zamene aortnog zaliska. U celoj situaciji je cudno da nemam nikakve tegobe, da funkcionisem potpuno normalno, ne zamaram se, obavljam sve aktivnosti, verovatno zato sto sam puna kondicije. Ne mogu da zamislim da sedim i da nista ne radim.Nisam klonula ni duhom i boricu se do kraja.
 
Ajte molim Vas, do kog kraja, sta pricate? Pa to je operacija srca, a ne armagedon! :) Nemojte sa tim negativnim stavom o kraju - bice to sve u redu. Drago mi je d alekovi deluju, obavezno kazite hirurgu koje lekove i u kojoj dozi uzimate.
 
Stvarno sam odusevljena odgovorima koje dobijam. Ne mogu da verujem da sam imala tu srecu, kad sam istrazivala po internetu sta je ustvari moje oboljenje srca. Zahvaljujuci vasoj podrsci, juce sam obavila kataterizaciju, koja je prosla u najboljem redu. Trajala je svega 15 minuta jer su rezultati, srecom, sem naravno stenoze aorte, odlicni. Pridrzavala sam se vasih uputstava i sve vreme razmisljala kako ce sve brzo proci i pregrmecu ono cega sam se najvise bojala, a to je bolnica. Zbog mog straha, dozvolili su mi da kataterizaciju obavim u dnevnoj bolnici, u znak zahvalnosti sam bila mirna ko bubica.
Sad je na redu istrazivanje uzroka visoke sedimentacije i tek onda dolazi na red operacija zamene zaliska aorte.Nadam se da cu uspeti da resim i taj problem.
 

Back
Top