Operacija srca

dobro vece! da li moze neko da mi kaze,kakav je dr Babic s dedinja,on treba da operise moju majku(ugradnja by passa),i da li je normalno da se primaju neke injekcije u stomak! ja sam laik sto se tice medicine(filolog sam)?! On aje dobrog opsteg stanja,tako da se nadam da ce operacija da prodje bez problema?! da li moze neko da mi kaze kakva je procudera cele operacije i koliko je razicna,i rizik od cega zavisi??? izvinite na ovoliko pitanja odjednom,ali razumite napet sam dosta!! HVALA UNAPRED!!
 
dobro vece! da li moze neko da mi kaze,kakav je dr Babic s dedinja,on treba da operise moju majku(ugradnja by passa),i da li je normalno da se primaju neke injekcije u stomak! ja sam laik sto se tice medicine(filolog sam)?! On aje dobrog opsteg stanja,tako da se nadam da ce operacija da prodje bez problema?! da li moze neko da mi kaze kakva je procudera cele operacije i koliko je razicna,i rizik od cega zavisi??? izvinite na ovoliko pitanja odjednom,ali razumite napet sam dosta!! HVALA UNAPRED!!

Ja sam operisan pre mesec dana i mogu ti reci da je rizik od operacije 0.5%. Veci ti je rizik bio koronarografija. Nije prijatno, ali sto se mora nije tesko. Malo je duzi oporavak, ali ako ne uradi operaciju, oporavka nece ni biti.
 
da li je normalno da se primaju neke injekcije u stomak!
Da svako jutro sam primao inekciju u stomak kao i svi ostali tako da je to normalna procedura.
Ja sam operisan pre mesec dana i mogu ti reci da je rizik od operacije 0.5%.
pa dobro svaka operacija nosi svoj rizik ja sam imao problem posle operacije pluca nisu htela da rade pa su me ponovo opijali i stavljali na aparate i 5 dana soka uff ali eto sve je na kraju ispalo dobro.
 
[/QUOTE]Danas smo bili kod hirurga.Potoperativni tok ide kako treba sto se tice operacije.Ima problema sa hemoroidima i izgleda da ima infekciju debelog creva.Puno hvala sto pitate stalno vas spominjem[/QUOTE]

Pozdrav i najbolje želje baki za skori oporavak. Eh, pre neki dan kad si napisala da pijete kafu, oduševio sam se. Za baku jedno :heart: a i za tebe :heart: :bye:
 
dobro vece! da li moze neko da mi kaze,kakav je dr Babic s dedinja,on treba da operise moju majku(ugradnja by passa),i da li je normalno da se primaju neke injekcije u stomak! ja sam laik sto se tice medicine(filolog sam)?! On aje dobrog opsteg stanja,tako da se nadam da ce operacija da prodje bez problema?! da li moze neko da mi kaze kakva je procudera cele operacije i koliko je razicna,i rizik od cega zavisi??? izvinite na ovoliko pitanja odjednom,ali razumite napet sam dosta!! HVALA UNAPRED!!

Još jednom : Na Dedinju su SVI (i lekari i sestre i bolničari) prva liga! A te injekcije u stomak su potkožne i potpuno bezbolne, ne razmišljaj o svemu što čuješ jer ćeš sigurno sve pogrešno protumačiti! :bye:
 
Menjaj kardiologa POD HITNO!

Imam prvu kontrolu 6og Maja na Dedinju, pa cu videti sta majstor kaze.

da li je normalno da se primaju neke injekcije u stomak!

Ja sam bas pitao sestru sta mi daje u stomak i ona kaze da je to antikoagulant. Pitao sam je zasto nam u bolnici daju injekcije u stomak a posle kod kuce pijemo lekove, zasto ne bi i u bolnici pili isto lekove i ona se nasmeja i rece: "Prvo na tezi nacin" :D
:bye:
 
Pozz, evo svaki dan se saznaje nesto novo. Surfa se po internetu, koliko dobrog nadjes, toliko nadjes i stvari koje te uplase ali Boze moj. Tako nam je kako nam je, i moramo se boriti da osigramo sebi sto kvalitetniji zivot, i da se uvijek sjetimo da smo sretni jer se nasa bolest dala izlijeciti, a postoji mnogo onih koji nisu te srece.
Da vas sad pitam nesto, mnogi su iskusniji i imaju veca znanja sto se tice u ovom slucaju prehrane. Koja hrana nam je jako stetna... neke stvari su mi kontradiktorne u onom sto su mi rekli u bolnici i sto citam, recimo, na ovoj stranici http://www.ptinr.com/data/pages/vkregistry.aspx . Zasto su, npr, meni rekli da narandže i zitarice trebam izbjegavati, a ovdje pise da one nemaju bas vitamina K? To su samo neke od namirnica.

Hajde podijelite iskustva.

pozz
 
E pa moram da kažem - hebiga! Niko da nas posavetuje kako treba! Mislim na doktore, ali ne sa ovog foruma, nego na kardiologe generalno. Dakle, odštampaj sebi (a verujem da si već to i uradio) onaj pdf sa ovog sajta. I onda jedeš sve sasvim normalno - neće niko normalan da jede spanać svaki dan! Dakle, ako si danas ručao spanać, nemoj za večeru brokoli - npr. Ako ti je propisan INR između 2 i 3, a ti probaj da se naštimuješ da bude bliže 3. Onda imaš fore da kad padne ne ode prenisko ili ako poraste da ne ode preko 4. Pazi, ovo sam ti preneo šta je meni jedna iskusna doktorka savetovala. Pisao sam već o tome negde napred, u razgovoru sa tajamashom. Nabavi sebi u apoteci kutijicu koja ima za sečenje tableta. Pa ako su ti propisali dozu sa kojom ti je vrednost niska, ili visoka a ti povećaj ili smanji za 1/8 pa posle četvrtog dana idi da proveriš. Generalno ja mislim da hrana ne utiče bitno, naravno ako ne jedeš samo one namirnice sa visokim sadržajem vit K. Naravno, budi jako oprezan! Ako primetiš da ti desni krvare kad pereš zube, odmah na kontrolu. E ovo je moje iskustvo sa farinom, za sintrom ne bih znao, pa sve ovo proveri sa još nekim! :bye:
 
E pa moram da kažem - hebiga! Niko da nas posavetuje kako treba! Mislim na doktore, ali ne sa ovog foruma, nego na kardiologe generalno. Dakle, odštampaj sebi (a verujem da si već to i uradio) onaj pdf sa ovog sajta. I onda jedeš sve sasvim normalno - neće niko normalan da jede spanać svaki dan! Dakle, ako si danas ručao spanać, nemoj za večeru brokoli - npr. Ako ti je propisan INR između 2 i 3, a ti probaj da se naštimuješ da bude bliže 3. Onda imaš fore da kad padne ne ode prenisko ili ako poraste da ne ode preko 4. Pazi, ovo sam ti preneo šta je meni jedna iskusna doktorka savetovala. Pisao sam već o tome negde napred, u razgovoru sa tajamashom. Nabavi sebi u apoteci kutijicu koja ima za sečenje tableta. Pa ako su ti propisali dozu sa kojom ti je vrednost niska, ili visoka a ti povećaj ili smanji za 1/8 pa posle četvrtog dana idi da proveriš. Generalno ja mislim da hrana ne utiče bitno, naravno ako ne jedeš samo one namirnice sa visokim sadržajem vit K. Naravno, budi jako oprezan! Ako primetiš da ti desni krvare kad pereš zube, odmah na kontrolu. E ovo je moje iskustvo sa farinom, za sintrom ne bih znao, pa sve ovo proveri sa još nekim! :bye:

Hvala na brzom odgovoru. INR bi mi trebao biti izmedju 2.5 i 3.5, naravno najbolje 3. Bas i ne pazim pretjerano na prehranu jer vecinu stvari koja sadrzi puno vitamina k i ne volim. Pokusavam smrsati par kila imam 85.5 na moju visinu 182, cilj 82. Muci me malo to sto mi krvare desni kod pranja zuba redovno, ali to se desavalo i prije operacije. Valjda imam osjetljive desni; nisu neka velika krvarenja, kap-dvije. Vidim da svi to naglasavate, nisam znao da je to toliko opasno.
Srecom, jedna doktorica opste prakse je radila zamjenu aortne valvule prije 10-ak godina, pa cu je moci ispitati sve sto zelim. Pravim spisak pitanja lol, ako neko ima nesto da bi pitao...
Rekla mi je da navratim sljedece sedmice da porazgovaramo.

pozz
 
Evo i ja da napisem par reci u vezi INR.Ja pijem Sintrom i mene je hematolog savetovao ovako, posto ja bas obozavam zelenis, morsku ribu, sve ono sto smanjuje INR. Kontrolisem se na mesec dana i INR mi je obicno oko 3. Jedem normalno sve, a Sintrom pijem svakog dana po pola tablete, a ponedeljkom 3/4. Ponedeljkom je povecana doza, da bih mogla da jedem zelenis i povremeno morsku ribu.
Sto se tice slabljenja, ovde u Beogradu je sada najpopularnija "dijeta" tzv. test intolerancije na hranu. Izvadi se krv iz prsta, ima par laboratorija koje to rade, i dobije se rezultat za par dana, spisak namirnica koje smes da jedes i koje ne smes. Meni je to delovalo, kao neki farmaceutski trik ali sam ipak uradila test. Za manje od mesec dana sam oslabila 6kg, moja sestra za 2 meseca 11kg, znaci, ipak je ok. Jedini je uslov, da se strogo pridrzavas uputstva. Tesko je samo prva dva dana, sad uopste vise nemam apetita, jedino je malo nezgodno da su navedene namirnice, koje smem da jedem koliko hocu bas one sa K vitaminom: brokoli, kelj, spanac, zelena salata................Te namirnice jedem u manjim kolicinama. 18.maja imam zakazanu kontrolu INR, pa cu da vidim rezultat. Pozdrav.
 
Evo i preporuke koju sam ja dobio. Ne koristiti mineralnu vodu gaziranu sa sadržajem natrijuma >10mg/l, ne jesti supe iz kesice, ne koristiti dodatke jelima (vegeta i sl.), ne jesti mesne prerađevine, zrele sireve, konzervisanu hranu, slane grickalice. Kuhinjsku so zameniti sa jodiranom kalijumovom soli. Željeni odnos obima struka i kukova < 0,9 (pretpostavljam za muškarce). Jesti spanać, badem, banane, žitarice sa neoljuštenim zrnom, braon pirinač dugačkog zrna, suvo grožđe. Dozvoljeno samo maslinovo ulje do 1 lit mesečno. Orasi do 30 gr dnevno (tri kom). Najvažnija preporuka je 5 dnevnih obroka voća ili povrća. Do dva alkoholna pića dnevno. Izbegavati crveno meso, jaja i zrele mlečne proizvode. Hrana treba da se bazira na belom mesu, povrću i voću, sve spremljeno na vodi, pari i žaru. Bela riba bar dva puta nedeljno (skuša, haringa, losos ili tuna). Bar 30 minuta umerene fizičke aktivnosti dnevno, da bi potrošnja bila oko 200 kcal/dan. Primeri umerene fizičke aktivnosti su 3 km za 30 min, penjanje uz stepenice 15 min, rad u bašti 30 do 45 min, pranje automobila 45 min, čišćenje snega 15 min, ili lišća 30 min, ili pranje prozora i podova 45 do 60 min.. Sportske aktivnosti - bicikl 8 kn/30 min, trčanje 2,5 km/15 min, brzi ples 30 min, kontinuirano plivanje 20 min, košarka 5 do 20 min, preskakanje konopca 15 min, odbojka 45 do 60 min. Sve vežbe, kao džoging ili plivanje 3 do 4 puta nedeljno, sa 5 min zagrevanja, 30 d0 60 min vežbe ali da maksimalni puls ne pređe (220 minus godine života) u min. Moja kondicija procenjena je kao loša, iako mi je srce dobro očuvano kao pumpa, a sačuvana je i koronarna rezerva. Jedino što imam holesterole i trigliceride u na donjoj granici umerenog rizika. Ovo je preporuka prof. Mirića, koji važi za jednog od vodećih kardiologa. To bi, u vezi ishrane, potvrdilo ono što sam stekao kroz trogodišnje iskustvo i experimente, da ishrana ako je raznovrsna i u povoljnim kombinacijama, ne utiče toliko na INR da bi se mnogo time opterećivali. Uzeti u obzir i to da je ovo preporuka za čoveka od 57 godina koji ima bar 20 kg viška i potpuno neprihvatljiv nivo fizičke aktivnosti (naravno, ja). :bye:
 
Ja imam nizi pritisak, 190cm i 74kg. Zbog niskog pritiska ja sam dobio dozvolu da pojedem supu iz kesice i neku slanu grickalicu i da opusteno jedem sve OSIM onog sto mi je kardiolog napisao na papiru da ne smem previse zbog INR-a.
Kardiolog mi je rekao da je ova strogoca za SO najvise uvedena zbog gojaznijih i osoba sa visim pritiskom i generalno lose navike ljudi da sole iako je vec dovoljno slano, da JA mogu da se opustim i da ne unesem vise od 5g soli (1 kasicica on rece). Na nekom americkom sajtu sam video da je 2.5g soli maksimalna dozvoljena kolicina posle operacije.

Sto se tice INR-a, na papiru koji sam dobio pise da jogurt sadrzi K vitamin. Jogurt pijem svaki dan, jabuku oljustim (jer kora ima K) i jedem sve kao i pre operacije (smanjio sam zelenis, ne pojedem 3 mlada luka vec samo jedan i isto tako salatu jedem u manjim kolicinama nego pre).
INR mi je oko 3.

Zasto su, npr, meni rekli da narandže i zitarice trebam izbjegavati, a ovdje pise da one nemaju bas vitamina K? To su samo neke od namirnica.

Ja svaki dan pojedem po jednu pomorandzu (i negde nisam video da se spominje da ona ima visok sadrzaj K). Skinuo sam jos jedan fajl na netu za K vitamin i pise "Oranges, raw, - 0.0".
http://www.geocities.com/flamencomans/sr20w430.pdf
:bye:
 
Pa da, eto dokaza da je stvar INR i ishrane individualna i da je ne treba mistifikovati. Ne pojedeš tri luka nego jedan, ne popiješ pola litra jogurta za doručak nego četvrt, ne oždereš se spanaća, itd. itd., i kad posle šest do osam meseci uđeš u svoju šemu, kontrolišeš INR jednom mesečno i to bi bilo to. Ono što sam napisao važi sami uz uslov:Uzeti u obzir i to da je ovo preporuka za čoveka od 57 godina koji ima bar 20 kg viška i potpuno neprihvatljiv nivo fizičke aktivnosti (naravno, ja). :bye:
 
mspopovic, odgovorio si na sva pitanja, koja interesuju, mislim, sve nas operisane i bas ti hvala. I ja sam se nosila mislju da odem kod prof.Mirica, verovatno cu to i uraditi jer sam cula da je zaista genijalac. Gledala sam ga na TV u jednoj emisiji i odmah sam shvatila da je vrhunski kardiolog.
 
Sretan mi rodjendan, a da li sam mogao pozeljeti bolji poklon od onog sto sam dobio. ZIVOT!!!
Jeste se kad zapitali sta bi bilo da smo rodjeni prije 100 godina kad nije bilo ovih operacija?!?
We are lucky... Veceras sam bio van, i nista se nije promijenilo. Kao da i nisam operisan, super se osjecam. A najbitnije, SRETAN SAM!!!
Zelim da se svi osjecate onako kako se ja sad osjecam, pozz iz Bihaća.
 
Danas smo bili kod hirurga.Potoperativni tok ide kako treba sto se tice operacije.Ima problema sa hemoroidima i izgleda da ima infekciju debelog creva.Puno hvala sto pitate stalno vas spominjem[/QUOTE]

Pozdrav i najbolje želje baki za skori oporavak. Eh, pre neki dan kad si napisala da pijete kafu, oduševio sam se. Za baku jedno :heart: a i za tebe :heart: :bye:[/QUOTE]

Bas mi je zao citala sam kakve probleme imate...Mi guramo dalje vi najbolje znate kroz sta smo prosli...Cudi me da niko nije bio na KCS Vec sam pisala o mom iskustvu...LEKARI SU FENOMENALNI
 
I ja sam se nosila mislju da odem kod prof.Mirica, verovatno cu to i uraditi jer sam cula da je zaista genijalac. Gledala sam ga na TV u jednoj emisiji i odmah sam shvatila da je vrhunski kardiolog.
Sto se tice prethodno navedenog - najtoplije preporuke za izbor kardiologa prof. Mirica. Oboje mojih roditelja su njegovi pacijenti i mogu da kazem samo najbolje - strucnost, sveobuhvatnost i izuzetan odnos prema pacijentu.
 
Pre dve godine,2007 ,imala sam infarkt,dijafragmalni I desne komore. Ove godine,2009,uradjena mi je koronarografija, nalaz je sledeci:
LKA: Glavno stablo b.o
RIA: Proksimalno skleoriticna sa redukcijom lumena 20-30%
RCx: B.O
ACDx: Proksimalno okludirana . Periferija se prikazuje preko kolaterala
Zakljucak: Indikovan je nastavak medikamentozne terapije.
Moje pitanje je: Brine me
1. Da li su u stanju kolaterale da potpuno preuzmu funkciju okludiranog krvnog suda
I da li ce vremenom doci do slabljenja rada I funkcije desne strane srca?
2. Zasto se konzilijum u mom slucaju nije odlucio za by pass ili stent na okludiranom krvnom sudu imajuci u vidu da je u pitanju veci krvni sud?
3. Da li I posle koliko vremena treba ponovo uraditi koronarografiju zbog redukcije lumena na RIA, 20-30%, da ne bi doslo do ponovnog infarkta? ako ima neko strucan ko bi mi mogao odgovoriti... hvala puno unapred
 

Back
Top