Operacija srca

Hvala na odg, bila je, smanjili su joj varfarin pa je sad inr normalizovan. Trenutno je problematično to što joj je hemoglobin nizak, koristi suplemente ali opet... Kako ga popraviti, s obzirom na to da namirnice poput špinata smije jesti samo u malim količinama?
 
To se, nazalost, mora suplementima nadoknadjivati, pogotovo ako je tako spec. kardiolog prepisao/la.

Dakle, najverovatnije se radi o nedostatku gvozdja jer je pri visokom INR doslo do suzbijanja nivoa gvozdja u krvi, sto je prouzrokovalo da se supstance hemoglobina razlaze.

To se mora vremenom, samo po sebi i uz suplemente, popraviti. Ne bi trebalo da traje duze od dve nedelje najvise.

INR se mora meriti na svakih nedelju dana u ovoj varijanti, tj. na svakih nedelju dana izjutra dati krv na analizu koja bi u toku dana trebalo da stigne (ili ako postoji mogucnost konkretne analize na masini koja meri inr odmah, to i uciniti).

Varfarin se obicno dozira po potrebi i menja se tokom vremena, ali mora da lekar naglasi kako da se konzumira. Vreme ne sme da se promasi. Jedne nedelje moze biti polovina dnevno, kolutic sutradan, pa opet polovina. Sledece nedelje moze da bude polovina i po dnevno, sutra kolutic i sve tako u krug dok se ne pronadje PRAVA DOZA kada se postize stabilizacija. Sa stabilizacijom nije potrebno svake nedelje davati krv, ali jeste pozeljno u pocetku svake druge, a onda svakog meseca. Bitno je da se postigne ta koagualna stabilizacija kako bi krv mogla fino da tece venama bez straha da ce doci do ugrusaka krvi u krvotoku.

Varfarin i lekovi na bazi varfarina su uvek opasni ukoliko INR predje 4-5, ali to se lako resava smanjivanjem doze.

Pozdrav!
 
Cisto zbog predostroznosti JA NISAM LEKAR I PISEM IZ ISKUSTVA tako da svima preporucujem da kod svakakvih pitanja vezanih za lekove se uvek obrate lekaru specijalisti pre donosenja ma kakvih odluka po pitanju lekova

INR je relativno opstepoznat pojam u kardiologiji te sam bio nesto slobodniji da se ovde raspisem o tome. Pozdrav!
 
Opet ja.. kako je tekao oporavak vaš oporavak/oporavak vaših bližnjih ? Moja baka sada kuka da se opet osjeća loše, kratak dah, zamara se, imala je problem nedavno, poremetila joj se žica od pejsmejkera i to su morali da popravljaju, bila je loše do te popravke a onda nakon popravke joj je bilo bolje no sad opet problem sa dahom i umaranjem.. Ja nešto razmišljam da je možda problem u tome što joj je hemoglobin ispod minimalnog, to je anemija zar ne ? Inr je dobar, ultrazvuk su radili, isto sve dobro..
 
Zdravo forumasi, evo da vam napisem moje iskustvo. Sa mojih 19 godina dijagnostikovano je dvolisni aortni zalistak ili riblja usta... Posle 2 godine tj ove godine su me operisali na Dedinju radjena je bioloska proteza, mene ce za 15-20 godina da ceka ponovna operacija al je ocekujem da ce tehnologija da napreduje i da ce INR da zastari. Glavni cilj mi je bio da ne moram da koristim varfarin. Evo posle 2 meseca od operacije vratio sam se skroz normalno zivotu bez ikakvih problema sa obzirom na moje godine to je za ocekivati. Sama operacija nije bila uopste stresna za mn kolko je bila za moju porodicu cak sam se i radovao sto cu to da zavrsim ! Konkretno od komplikacija jedina prateca stvar je bila voda na placuima al i to se brzo povuklo. Varfarin treba pijem jos malo manje od mesec dana uzivam sa porodicom i prijateljima. Sto se tice mladih koji treba da se operisu nema razloga za brigu, a sto se tice starijih nema mesta za onim "sta ako se ne probudim" . Kazu bolestan ima 1 zelju zdrav 1000 ja sam se osecao zdravo i dan pred operaciju i uopste mi operacija nije predstavlja problem ja sam vec isplanirao ovu godinu tako da mi je to kao odmor dosao. Sto se tice rodbine i porodice morate da budete strpljivi dal su vam to majke , ocevi , babe , dede , sinovi ili cerke morate biti strpljivi . Ja sam imao srece sto je bas u to vreme vladao onaj grip i zabranjena je poseta to mi je malo lakse jer nisam morao da vidjam majku koja je bila u "nervno rastrojstvo" tih dana. Ja sam malo egoista i arogantam tako da je kod mene postajala samo 1 opcija sve ce biti dobro i po planu tako je i bilo . Samo jako samopouzdanje.
Posto zaboravljam bolnicu i sve ostalo polako ovo je neki moj utisak dok u secanja tu. Jedino sto me sad podseti da sam operisan je promena vremena bol u grudnoj kosti . Budite pozdravljeni.

Srdacan Pozdrav !
 
Ја сам имао само 4,5године када ме Нинослав Радовановић оперисао још је човек ризиковао јер ме оперисао без потписа родитеља.
 
Dobar dan, svima
Iscitala sam svih 100 prethodnih stranica ovog foruma i slobodno mogu reci da su mi iskustva svih clanova uveliko pomogla u razumevanju ovih vrlo slozenih operativnih zahvata, bez obzira sto se u danasnje vreme smatraju rutinskim.
Vidim da svi hvale institut na Dedinju i bespogovorno ga preporucuju svakom buducem pacijentu, i u tom smislu nemam nikakvih zamerki, ali isto tako sam misljenja da je KCS nepravedno zanemaren. Tamo su tek zaposleni vrhunski strucnjaci, ogromna vecina (ako ne i svi) predavaci sa Medicinskog fakulteta, ljudi sa dugohodisnjom klinickom praksom i raznoraznim specijalizacijama i strucnim usavrsavanjima u inostranstvu. Govorim vam iz licnog iskustva, kroz koje smo moja porodica i ja prosli u proteklih 12 meseci. Mama (69) je u u ponedeljak 24.06 primljena na Odeljenje kardiohirurgije KCS, vec je u cetvrtak 27.06. operisala tesku aortnu stenozu, operaciju je izveo prof dr Svetozar Putnik, inace direktor klinike. Nikakvu vezu niti poznanstvo nismo imali, ovaj sjajni covek i pre svega hirurg svetskog kalibra, na nas zahtev pristao je da uradi zahvat, i sve je proslo u najboljem redu. Ona je vec sutradan po operaciji bila sasvim svesna, disala samostalno, razgovarala normalno i razgovetno, a juce (subota) sam je na odeljenju intenzivne nege zatekla obucenu, u pidzami kako sedi, u fotelji, do kreveta. Bila sam zaprepascena, blago receno, takvom hrabroscu! Inace, tamo su i na intenzivnoj dozvoljene posete u periodu 12.30- 13.00h, s tim sto morate obuci zastitnu odecu- ogrtac, kapu, natikace na noge i masku preko lica, i tako maskiranim dozvoljen vam je pristup pacijentu. Pre toga, prilikom svake posete, doceka vas dezurni lekar koji saopstava stanje pacijenta i sve detalje post- operativnog toka. Ovo je narocito umirujuce za clanove porodica, koji svi do jednog deluju izbezumljeno i uplaseno. Licno mi se dopada ovakav pristup jer pored toga sto ste u mogucnosti da vidite dragu vam osobu neposredno nakon zahvata (vec sutradan) tu je i doktor da sa svakim poprica, objasni, umiri strahove i zabrinutost.
Mama ce sutra biti prebacena na odeljenje polu- intenzivne, sprat nize, jer je procedura takva da vikendom svi ostaju na intenzivnoj, inace se na odeljenje prelazi posle 48h. Moja mama se oseca dobro, oporavak ide kako treba, videla sam je sva tri dana od kako je operisana, danas se osmehivala i kaze da jedva ceka da sidje na odeljenje i da proseta! Tamo, u intenzivnoj, vreme jako sporo prolazi, atmosfera je tiha i zatamnjena (spustene roletne) i cesto ne zna koje je doba dana, pa zivka sestru i pita koliko je sati. Sestre su, kao i svo osoblje, izuzetno ljubazne i dostupne 24h dnevno, eto mamu je obukla i pomogla joj da se digne, inace to rade tek na odeljenju i uz pomoc fizijatra. Ali moram da naglasim da je moja mama veliki borac i veoma hrabra, ima tu neverovatnu zelju za zivotom i jak karakter, verujem da i to doprinosi dobrom stanju u kome se sada nalazi kao i kompletnom oporavku, koji nam tek sledi.
Izvinjavam se na dugackom i preopsirnom (prvom) postu, samo sam htela slikovito da docaram situaciju i trenutno stanje na Klinici za kardiohirurgiju KCS, i da svima koje ovo ceka, kazem da nije toliko strasno, koliko se u pocetku cini. Dr Putnik je svetski covek i svetski kardiohirurg, i jako sam zadovoljna sto ova zemlja ima takvog strucnjaka.
Ukoliko postoji jos nesto sto bi vas zanimalo, tu sam da odgovorim. Pozdrav svima, i svima jedno❤️
 
tajamasha po 2 put ti kazem da se ne bojis znam da ti nije lako ali veruj mi sve sam ja to prosao i isto sam se plasio ali posle neko vreme prosao me je strah,jer sam znao da su Hirurzi obuceni da operisu srce,i da tesku operaciju 100% uspesno operisu
dali ce tko odgovoriti nakon toliko godina na ovom foriumu,posto svi su sada na facebooku whats up ili instagramu ili viberu,nitko ne cita forime vise,please iznenadite me!pozz
 
Evo je cura, juce sam stigla iz bolnice. Svima puno pozdrava i poljubaca. Operacija je uspela, pacijent je preziveo. Danas je tek sedmi dan od operacije, tako da sam jos iscrpljena i mozda vec sutra napisem sve detalje. Htela sam samo da vas pozdravim i zahvalim za podrsku, koju ste mi dali pre operacije. Niste ni svesni koliko ste mi pomogli. Institut Dedinje je zaista SVETSKI.
Cujemo se uskoro:cmok:
ima li koga ovdje?
 
Ma ima nas pratimo mi ovo, makar ja, ali kako vreme odmiče sve manje komentarišeš ipak je puno biti 13 godina u tome kao ja pa onda malo i izbegavaš to podsećanje, ali srce je srce onda ti se sa njim desi nešto drugo pa ti ugrade defibrilator, e onda zaboraviš na operaciju jer su druge stvari prioritetnije, uglavnom tu smo pratimo a vidim i da ljudi odgovaraju tako da život ide dalje.
 
Ma ima nas pratimo mi ovo, makar ja, ali kako vreme odmiče sve manje komentarišeš ipak je puno biti 13 godina u tome kao ja pa onda malo i izbegavaš to podsećanje, ali srce je srce onda ti se sa njim desi nešto drugo pa ti ugrade defibrilator, e onda zaboraviš na operaciju jer su druge stvari prioritetnije, uglavnom tu smo pratimo a vidim i da ljudi odgovaraju tako da život ide dalje.
Da li su tebi lekari preporucili neku ishranu ( mislim na narocitu, neobicnu, specijalnu)?
Da li ti imas recimo povisen holesterol, ili krvni pritisak?
Kako to sve sredjujes?
 
Da imao sam pre operacije povišen holesterol ali ne pritisak ali ishranom a i lekovima preko 4 ne ide mi holesterol, dozvoljeno do 5.2 ali ovi sa bajpasevima najviše 4.5 ako hoće da im krvni sudovi ostanu što duže čisti, a to znači što manje crvenog mesa, svinjsko uopšte ne koristim, što više MORSKE ribe makar 2 do 3x sedmično, pa belo meso, mlečni proizvodi sa manje masnoće iako ovi sa manje su puni šećera, slatko izbaci skroz, ali kao što reče kardihirurg koji me je operisao ne moraš sad sve da slušaš slepo, ponekad daš sebi oduška pa pojedeš ono što ne bi smeo, znači ishranom može da se holesterol sredi a i statini lekovi za povišeni holesterol koji se piju naveče su veoma bitni ne samo za holesterol nego i za trombove. Što se tiče pritiska dobra terapija koja se prilagodjava pacijentu, dobra ishrana obavezna šetnja svakiiii dan i može da potraje ovo sve dugo vremena, a i obavezne kontrole, Eho, ekg, holter, ja pošto sam u Sremskoj kamenici operisan svakih 9 meseci sa ovim nalazima na kontrolu i obavezno Lipidni status ne samo holesterol nego LDL I HDL, dobar i loš i to je bitno.
 
Pozdrav svima.Mojoj devojcici su malo pre 6.rodjendana dijagnostikovali koartaciju aorte i tokom oktobra,bice operisana u Tirsovoj.Znacila bi mi bilo kakva informacija u vezi sa samom operacijom,kao i u vezi sa oporavkom.Jako mi je vazno da znam,koliko dugo nakon operacije pacijent oseca bolove.Pokusavam da spremim devojcicu na to sto je ceka,da lakse pregrmi sve.
Veliko hvala unapred
 
Pozdrav svima.Mojoj devojcici su malo pre 6.rodjendana dijagnostikovali koartaciju aorte i tokom oktobra,bice operisana u Tirsovoj.Znacila bi mi bilo kakva informacija u vezi sa samom operacijom,kao i u vezi sa oporavkom.Jako mi je vazno da znam,koliko dugo nakon operacije pacijent oseca bolove.Pokusavam da spremim devojcicu na to sto je ceka,da lakse pregrmi sve.
Veliko hvala unapred


Dok se neko ne javi izvoli pa pogledaj ovaj link. Tu je objasnjen tok operacije, ali i postoperativni period.
Tvoja je devojcica u idealnom dobu za ovu vrstu operacije :) Videces vec i sama iz ovog teksta.

https://slingers.ru/bs/koarktaciya-aorty-u-detei-kak-proyavlyaetsya-lechenie-koarktaciya.html
 
Veliko hvala❤

Ja sam gledala malo po nemackim sajtovima, tamo su mame ( uglavnom mame) pisale iskustva
svoje dece sa tom operacijom, sva su deca uspesno operisana, posla su i u skolu, bave se sportom,
idu naravno redovno na kontrole, zapravo zive savrseno normalan zivot.
Koliko sam videla ( o tom postoperativnom delu u samoj bolnici nisu mnogo pisali) deca su bila
gladna 24 sata posle operacije, savrseno vesela , pa ce tako biti i sa tvojom devojcicom, a i
sama si iz teksta videla da je tvoje dete u idealnom dobu za tu operaciju.
Na nekom sajtu kardiologa pedijatra sam procitala da te operacije kod dece od 5-6 godina
skoro da nemaju nikakav rizik i uvek su uspesne.
 
Hvala do neba.
Otprilike,to su informacije koje sam i ja procitala guglajuci,ali nigde nisam pronasla iskustva roditelja koji su prosli kroz ovu pricu u Tirsovoj.
Da,i nama je dr rekao da ce nakon svega,ponovo voditi potpuno normalan zivot,ali nije precizirao koliko vremena treba da prodje da se svi porodicno vratimo u normalu.
Ona ubrzo krece u 1.razred,ne znam koliko ce odsustvovati,fizicki je bila veoma aktivna,zbog toga bi mi mnogo znacilo da se javi neko i podeli svoje iskustvo,a Vama jos jednom veliko hvala na svemu.❤
 
Hvala do neba.
Otprilike,to su informacije koje sam i ja procitala guglajuci,ali nigde nisam pronasla iskustva roditelja koji su prosli kroz ovu pricu u Tirsovoj.
Da,i nama je dr rekao da ce nakon svega,ponovo voditi potpuno normalan zivot,ali nije precizirao koliko vremena treba da prodje da se svi porodicno vratimo u normalu.
Ona ubrzo krece u 1.razred,ne znam koliko ce odsustvovati,fizicki je bila veoma aktivna,zbog toga bi mi mnogo znacilo da se javi neko i podeli svoje iskustvo,a Vama jos jednom veliko hvala na svemu.❤

Ako bude sve u redu, a pod "sve u redu" misli se samo da ne bude neka infekcija oko rane, ona ce moci
tri nedelje posle operacije da ide u skolu.
 
Da ne otvaram novu temu

Interesuje me srcani pritisak rezultati sta znace
i sta je Hvr? mi je 0,452 apritisak 61-62


Modaliteti biofidbeka i oblasti primene. (Nebojša Jovanović) Najćešći modaliteti biofidbeka EMG-Elektromiogram detektuje električnu aktivnost određenih mišića. Mišićna aktivnost se meri u mikrovoltima. BVP-HRV-Puls i varijabilnost pulsa (BVP-blood volume puls, HRV-heart rate variability):

http://www.biofidbek.com/literatura/clanci/modaliteti_biofidbeka_i_oblasti_primene.pdf


Nebojsa Jovanovic je ( ako se ne varam) psiholog ;)
 

Back
Top