shumski pas, zmaj, silvan

po legendi, ova rasa i dalje postoji, nit se nije prekinula, gaje ih u tajnosti određeni krugovi valjda masonerije, i do pasa je jako teško dopreti jer samu rasu i vlasnike iste prate razne kontraverze, i biće u opasnosti ti ljudi kao i sami psi ako se javno obelodani više o tome....
 
U davna vremena, neki kazu oko 620 godine, u Srbiji se osniva mocni viteski red, Red Crvenog Zmaja. Kaze se da pripadnici ovoga reda nisu bili samo srpski vitezovi, vec i Rumuni, Bugari, Hrvati, Makedonci, Vlasi, Grci, ukratko Vitezovi Balkana koji su bili spremni da brane i poginu za (tada) srpsku istinu, ali i ne samo srpsku, jer je to bila istina i pravda svih starosedelaca Balkana, jer nekada davno svi smo mi bili jedno, jedan rod, jedno veliko pleme. Psi pratioci srpskih vitezova su tada, a i mnogo, mnogo godina pre osnivanja reda bili upravo Silvani tj. Zmajevi. Neki misle da upravo zbog tih razloga red dobija ime Crveni Zmaj. Crveni zbog viteske brace, koji su bili braca ne samo po macu vec i po krvi, krvi svojih predaka. Od imena ovog viteskog reda, kasnije su i mnogi srpski junaci od naroda u predanjima i epskim pesmama dobijali ime Zmaj, kao Zmaj Ognjeni Vuk (i ovo Vuk u njegovom imenu je vrlo interesantno), Zmaj od Jastrepca, Zmaj od Avale…
 
Danas jos uvek postoji izvesna populacija Zmajeva ili Silvana, mada veoma, veoma mala. Ljudi koji ih drze, zbog svega kroz sta su ti psi prosli nisu i verovatno jos dugo (a mozda i nikad) nece biti raspolozeni za pricu o njima. Kaze se da je dostojanstvenije da rasa izumre, nego da nastavi svoj put izmenjena i omeksana da bi je ljudi lakse prihvatili. Ja ovom prilikom molim sve Zmajare da, ukoliko iko od njih ovo procita, podeli bar njihovo znanje o ovim psima sa nama. Znam da ova moja molba verovatno nece imati nikakvog odjeka medju njima ovakva kakva je, zato cu ih podsetiti na jedan citat Zakonika koji mi se urezao u pamet, a koji cak zvuci kao i svojevrsna kletva, pa cu ih mozda i time podstaknuti, ako ni na sta drugo, a ono bar na razgovor:


"Ovaj zakonik da se svima sto drze zmajeve u um postavi i dovijeka postuje, jer zmajevi su uz nas od davnina, od prije nego sto smo i slovo imali, pa ih valja postovati i cuvati, jer su od Boga. Kao sto nas bez zmajeva ne bi ni bilo, tako nas bez zmajeva nece ni biti."
 
na staroj fotografiji iznad, je izgleda primerak pravog zmaja, a crna boja u šarplanincu je odbačena kako bi se uništio što više ovaj gen silvana tj zmaja, drevne srpske rase.... tako da kada vidite tamnog šarplaninca znajte da je to štene posebno vredno iako ne u svetu izložbi
 
bilo bi dobro da Memedović ili neko drugi malo istraži ovu misterioznu rasu....
možda kroz zabačena planinska bespuća još uvek tumaraju autohtoni primerci ove pasmine
baš ću da obratim pažnju tokom naredne sezone proleće-leto, ubaciću ovde fotke ako nešto zanimljivo nađem
 
Onaj dvobojni je nekako skoro pa u tipu hrta, cak malo i podseca na irskog vucijeg hrta. Inace, jako mutne fotke. Oko Ivanjice ih, koliko se secam, nisam vidjala kad sam bila tamo kod tecine familije jednog leta. Znaci, ostra dlaka, ostar pogled, izvijena donja linija... I o kakvom se "smeksavanju" radi, da nisu previse agresivni?
 
Moja greska. Onaj bikolor iz tog ugla izgleda kao plod uslisene ljubavi Rintintina sa nekom hrticom, ne lici na irskog vucijeg hrta. Mada postoje podaci o prisustvu Kelta i na ovim prostorima. Po onoj zadnjoj fotki, jedinoj na kojoj je i covek, ne deluju mi narocito veliki.

Ako postoje, svakako bi ih vredelo sacuvati. Ali ne kao sto su "sacuvali" sarplanince-ukrstajuci ih sa NO ili kavkascima ili ko zna cime drugim. Mada, SFRJ je daaavno propala pa nema "pametnjakovica" koji bi pse, sto ti rece, smeksavali u pomoc Hitlerovih degenerika (to je samo moje misljenje o njima) pa posle pokusavali da ih vrate u normalu ukrstajuci ih sa kavkascima... Ta ideologija je manje-vise izumrla.
 
Ajd pojasni sta podrazumevas pod ,,sta su sve prosli, bolje da dostojanstveno izumru,,

pa koliko sam ja razumeo taj deo, reč je o tome da je taj pas bio simbol i pratilac viteškog bratstva po imenu red crvenog zmaja, koje je osnovano u 7. veku na ovim našim prostorima.
a nešto kao u onoj knjizi den brauna, određeni drugi centri moći i masona se iza kulisa vekovima bore protiv tog reda crvenog zmaja pa je i sve u vezi njih sistematski uništavano na razne načine

plemstvo je oblikovalo rasu a ona je pripadala i običnim ljudima, pastirima, uopšte, to je ubedljivo najstarija srpska rasa a jedna i od najstarijih rasa uopšte...
postojalo je više linija, kako kratkodlakih tako i dugodlakih, favorizovana boja je bila crna ali se nije gledao toliko izgled koliko srce psa...

 
evo nekih slika!!!

Dishi68_silvanizbosne.jpg
Dishi68_thumb_Sylvan13.jpg


dragojIo sto si zapeo toliko za ovog psa?
 
Ako postoje, svakako bi ih vredelo sacuvati. Ali ne kao sto su "sacuvali" sarplanince-ukrstajuci ih sa NO ili kavkascima ili ko zna cime drugim. Mada, SFRJ je daaavno propala pa nema "pametnjakovica" koji bi pse, sto ti rece, smeksavali u pomoc Hitlerovih degenerika (to je samo moje misljenje o njima) pa posle pokusavali da ih vrate u normalu ukrstajuci ih sa kavkascima... Ta ideologija je manje-vise izumrla.

pa vidiš ovaj zadnji slučaj, dok su dva rotvajlera klala ovce, dva šarplaninca, komšijski i njegov, su ćutala te noći, na iznenađenje vlasnika, koji misli da je razlog bio - strah.
no ko zna možda ih samo nisu čuli da ne grešimo dušu, ali tome ne ide u prilog podatak da su rotvajleri nakon pokolja dremnuli u jednom od torova među preklanim ovcama, toliko nisu osećali nikakvu pretnju
 
mili ne vidim povoda za tvoju opomenu, da, nije priča o rotvajlerima ali jeste o ovčarskim psima kojima je funkcija da brane ovce. i ako dođe neka neman da ti prekolje ovce, onda je priča i o klanju.
uopšte u takvim nenormalnim situacijama se najbolje vide karakteristike pasa. da sam vlasnik zapitao bih se zašto ih čuvam, zašto ih hranim kad su takve pickice? verujem da bi zmaj ne samo lajao već i izašao i odbio napad dva rotvajlera pa makar mu to bilo poslednje.
 
Ја не видим разлога да наставиш више са тим провокацијама, вероватно видиш да више нико не учествује у преписци са тобом. И стално акцентираш те ротвајлере као највеће звери на свету, а ниси у праву, само што ја не желим да трошим нит време нит енергије на тебе и на расправе са тобом.
 
provokacije? oh ne opet...
nije tačno, nikada nisam vređao rotvajlere ili ih demonizovao, samo sam pomenuo za šta su sposobni preko navođenja činjenica. ne vidim što to nekome toliko smeta.
da, mogu biti maze i dobrice ali mogu i zaklati 15 sjagnjenih ovaca za noć. imaju širok ponašajni repertoar, potreban je samo splet okolnosti. te posledično zbog rizika koji nose, zahtevaju veće mere opreza pri držanju. verujem da se svi slažemo sa ovim. ne znam mili zašto vraćaš diskusiju na tu temu, ovde pričamo o zmajevima, hajde drži se teme
 
Paaa... Izvorni sarplaninac ce sam da krene protiv celog copora vukova da bi zastitio svoje stado i svog vlasnika. Ovi kod nas, u ostatku Srbije su uglavnom ona mesavina koju sam vec spomenula. Prvo su ih "pobednici" u ll sv. ratu ukrstali sa NO da bi ih smeksali, kako ti kazes i olaksali njihovu obuku za sluzbene pse, pa su ih onda entuzijasti, da ne bi celih nekoliko generacija, ukrstali sa rasom koju su smatrali najpribliznijom izvornim psima-sa kavkascima. Kao rezultat su se pojavili psi neujednaceni i po exterijeru i po karakternim osobinama. A kao rezultat toga imamo zaklane ovce koje su "cuvali" "sarplaninci". Ali ovde nisu tema sarplaninci. Izvinjavam se svima na digresiji.
 

Back
Top