Nadreality show

Gledala sam samo reklamu, i zainteresovala me je, ali sinoć sam propustila... Top Listu Nadrealista uopšte ne pamtim, najverovatnije se emitovala još pre mog rodjenja, ali čula sam dosta o njoj, i sudeći po gledanosti, sasvim je moguće da će ovo pre biti zapamćeno kao loš pokušaj imitacije, ili mi se samo čini...
 
Evo, baš sam odgledao Nadreality Show i, moram reći, veoma se prijatno iznenadio. Očekivao sam da to bude, kao što kaže MadonnaGirl, 'loš pokušaj imitacije', tim pre što sam gledao na FTV-u neke bosanske idiotarije poput 'Seks i selo'... Dobra stvar je što uopšte nisu pokušavali da ponavljaju stare nadrealiste, već su jednostavno, sa istim odnosom prema okruženju i pogledom na stvari koje su imali 'stari' nadrealisti (koji, svakako, moraju biti bliski, jer su neki od 'starih' još tu) stvorili nešto što potpuno odgovara trenutku, što se ne poziva na staru slavu i ne eksploatiše stare teme. Isti su ostali, na primer, karakterizacija javnih ličnosti (pristrasnih novinara, režimskih stručnjaka, izveštača-analfabeta...), parabole, nacionalističke aluzije (predlog da Hercegovci iskoriste staru, ali kartu koja još važi, u jednom smeru za Zagreb...)... Naravno, kao što je i bilo za očekivati, stil im je malo našminkaniji i precizniji... za razliku od predratnih pankera čija se režija sastojala uglavnom od improvizacije (često pre početka snimanja i nisu znali šta će da snimaju), a scenario pisan na papirnoj salveti, i to tek na izričit zahtev producenata, ovi očigledno dosta vremena provode smišljajući skečeve i vodeći računa da skoro svaka rečenica ima neko značenje... Bili kako bilo, ipak su mi draži stari nadrealisti, baš zbog tog svog neposrednog i improvizacionističkog pristupa, ali i potpuno ludačkog i NADREALNOG vremena u kom su živeli, koje je bilo neiscrpan izvor inspiracije (ne kažem da ovi novi nemaju šta da obrađuju, ali teme su im daleko manje NADREALISTIČKE)... Da zaključim, rekao bih da je ''Nadreality Show'' pitkiji, više poštuje potrošačke zakone, dok je ''Top lista nadreallista'' sirova, anarhistička i u tome prednost dajem, takođe, starim nadrealistima... Takođe, NS je intelektualniji, dok je TLN inteligentnija i lucidnija...
 
Kao prvo moram da ispravim Verbal_Kint "Sex i selo" su produkcija PinkBH pa je zato takva kakva je i nema veze sa TLN i NS...Nadreality su produkcija FTV i RTL HR pa je i ozbiljnije uradjeno.Trenutno gledam i TLN na BHT pa onda uporedjum TLN i NS.Jesta da se meni vise svidja TLN jer su bili spontani, ali nisu ni ovi losi.Ja sam odgledala sve epizode i najvise mi se svidela u nekoj petoj, sestoj Mesna dijeta i vezbe koje rade..A nije losa ni Hitna upomoc.
 
Uz TLN sam odrastao, gledao ih stotinu puta (zadnji put nedavno na jednom lokalnom kanalu), i mislim da NS ne zaslužuje da se poredi sa njima. Delimično su interesantni, ali su to ipak "dva sveta".
 
mnogo vise su mi se svidjali stari nadrealisti... mozda sam tada bio mladji pa mi je onaj humor bio blizi... sada i u ovim nadrealistima, deluje mi nekako jeftino i prosto... podseca na najobicniju kolekciju viceva.
 

Back
Top