Poeziju će svi pisati...

Beth

Obećava
Poruka
63
Rece Branko Miljkovic. I sada imamo hiperprodukciju knjizevnih dela, svaka druga striptizeta ima svoju knjigu pesama ili autobiografiju. Dobro ili lose? Da li postoji losa umetnost ili je to prosto umetnost za siroke narodne mase gde svako nadje nesto za sebe? Jer, let's face it, ne mogu bas svi da citaju Dostojevskog, treba li onda da prestanu da citaju uopste?
 
Mmm... da. Niko te ne tjera da gledaš Pink, ali Pink je najgledanija televizija.
Meni lično ne smeta što knjige pišu, i objavljuju, razni netalentovani skribomani i ego-manijaci. Koliko god bilo loših knjiga, dobrih će ipak biti više nego šta ću ja imati vremena da ih pročitam.
E, sad, činjenica je da je ukus širokih narodnih masa danas mnogo bliže kiču i šundu nego što je bio prije dvadeset godina. Mnogo je razloga za to, ali ja ću pomenuti samo jedan, koji često nije u prvom planu. Radi se o gotovo sistematskom onepismenjavanju mladih generacija. Kroz katastrofalan obrazovni sistem u kojem djeca imaju minimalne mogućnosti za samostalno izražavanje, posebno pismeno, dobili smo generacije koje jedino SMS poruku znaju napisati. Rječnik omladine nikad nije bio siromašniji. U takvoj situaciji nije čudno da je popularno to što je popularno, i u književnosti i u muzici, filmu...
 
Svaka roba ima svoga kupca. To svakako stoji. Medjutim, sa drugog aspekta govoreci, u pitanju je, bilo svesno ili nesvesno, zaglupljivanje citaoca i generalna diskreditacija knjizevnosti, gde se stvara opsti haos, gde se otezava potraga za dobrom knjigom.
 
Da nema te parade "Umetnika" možda ne bi smo ni mogli da cenimo kada pročitamo neku sjajnu knjigu. Dobro i loše. Noć i dan. Nepismeno i pismeno, sve nam je potrebno. Nažalost, pa se danas knjige previše lako objavljuju, pa smo u situaciji da vidimo sve i svašta, ali neka i to treba da postoji.
 
Da ali meni se ne sviđa pojava da se takvo "lagano" štivo predstavlja kao remek delo.
Pogledajte kritike u većini časopisa, na TVu... gde uz svaku takvu knjigu stoji ova ili ona nagrada, preporuka poznatih i priznatih književnih radnika koji se prodaju "za špricer i kavurmu" pa naivni čitalac kad u knjižari traži nešto, lako može da poveruje kako je naišao na novog Dostojevskog koji je još i zabavan!

Zašto bi se onda uopšte mučio "pravim" knjigama ako može da pročita Koelja i da kaže sebi kako je divno obrazovan i načitan?

Predlažem da vratimo onaj komunistički porez na kič i šund :)
 
Danas je izdavastvo biznis, kao i svaki drugi. Knigu prodaju reklame, narucene kritike. Ko zna kakve se zakulisne radnje odvijaju u tokom ziriranja za neku knjizevnu nagradu :roll:.
Najprodavanije knjige su :kuvari, horoskopi i sl.
Tuzno, ali je tako, kao sto je tuzno i sto vecina populacije u Srbiji, a Bogami i regionu gleda Pink. :?
Jedan od razloga mog dolaska na ovaj forum je da razmenim iskustava o procitanim knjigama, upoznam ljude ciji je knizevni ukus blizak mome i dobijem dobru preporuku. Sto rece quentin
Koliko god bilo loših knjiga, dobrih će ipak biti više nego šta ću ja imati vremena da ih pročitam.
Pokusati da u ogromnom broju knjiga nadjem "onu pravu", uz pomoc ljude koji vole knjige.
Premalo je vremena da bi citali sve i svasta i trosila ga na taj nacin, a zaista sve i svasta se objavljuje :cry: i proglasava, naravno od izdavaca, novim remek - delom.
( nisam sigurna da li se "remek - delo" pise sa crticom, mislim da je tako, ali postavicu to pitanje na odgovorajucoj temi :D )
 
Ne znam za vas, ali ja dobijam nervni slom od "Kako da..." knjiga. Kako da postanete najprivlačnija osoba na svetu, Kako da se obogatite, kako da ovo i ono . ja bih to zabranila, mislim da takve stvari zatupljulju i ispiraju mozak na masovnom nivou i da će štete biti vidljive tek za desetak godina, a onda će biti kasno.
 
Te Kako da... knjige nisu književnost. To zovu self-help knjigama i inače predstavljaju posebnu kategoriju, nešto kao popularna psihologija. Problem su knjige koje su u stvari obične, bezvrijedne, self-help knjige ali su uvijene u plašt čak pretencijozne književnosti, kao Koeljo.
 
Svaka roba ima svoga kupca. To svakako stoji. Medjutim, sa drugog aspekta govoreci, u pitanju je, bilo svesno ili nesvesno, zaglupljivanje citaoca i generalna diskreditacija knjizevnosti, gde se stvara opsti haos, gde se otezava potraga za dobrom knjigom.

Potpuno si u pravu, ali to što kažeš je samo jedan sastavni deo mnogo većeg problema, jer se ista takva diskreditacija može naći (i nalazi se) i u muzici, filmu, pozorištu... u svim oblastima umetničkog izraza. I, kao što smo u prilici da vidimo, posledice su katastrofalne.
 
Da nema te parade "Umetnika" možda ne bi smo ni mogli da cenimo kada pročitamo neku sjajnu knjigu. Dobro i loše. Noć i dan. Nepismeno i pismeno, sve nam je potrebno. Nažalost, pa se danas knjige previše lako objavljuju, pa smo u situaciji da vidimo sve i svašta, ali neka i to treba da postoji.

Sa ovim se uopšte ne slažem. Književni ukus, kao i dobar ukus uopšte, treba da se bazira na imanentnim kriterijumima koji, nažalost po vladajući mediokritet, podrazumevaju izvestan stepen obrazovanja. Takvo posmatranje koje se bazira na principu poređenja, svodi književni ukus na "od dva zla biram manje".
Ne kažem da to ne treba da postoji, to je društvena nužnost s obzirom na to da je izdavaštvo postalo estrada i industrija, ali ne sme da bude osnova za građenje ukusa.
 
Sa ovim se uopšte ne slažem. Književni ukus, kao i dobar ukus uopšte, treba da se bazira na imanentnim kriterijumima koji, nažalost po vladajući mediokritet, podrazumevaju izvestan stepen obrazovanja. Takvo posmatranje koje se bazira na principu poređenja, svodi književni ukus na "od dva zla biram manje".
Ne kažem da to ne treba da postoji, to je društvena nužnost s obzirom na to da je izdavaštvo postalo estrada i industrija, ali ne sme da bude osnova za građenje ukusa.

Pa ko kaže da je osnova za građenje ukusa ??? Ja sam samo pokušala da kažem da ne postoji mogućnost da sve knjige budu dobre i da nema potrebe da sve knjige budu dobre. Ovako više cenimo dobru knjigu. U ostalom, kao što reče neko gore, ne mogu svi da čitaju i razumeju Dostojevskog, zašto im uskratiti da čitaju bilo šta ? Na tebi je da razčlučiš šta je dobro, a šta je djubre...
 
Prvo i osnovno, po meni, citanjem nijedne knjige, ma koliko ista banalna i mediokritetska bila, necete zaglupeti, niko nije svoju mudrost, pamet i inteligenciju time smanjio.
Ja kapiram da nijedna knjiga nije toliko losa da ne moze da se izvuce - jedna, ali samo jedna pametna recenica, ako ne to, onda saznate jednu informaciju, recimo neku drzavu u Americi koja je tu pomenuta.
To na stranu, fakat je da ima pregrst glupavih knjiga, ali posmatrajuci neko svoje okruzenje u skoli npr..***, bolje nek citaju Kupoholicarku nego da ne citaju apsolutno nista, makar da im se razvija navika citanja pa se vremenom izgubi interesovanje i za takvo stivo, a potreba za citanjem negde ostaje pa se prelazi na nesto kvalitetnije.
Oh well..
 
Prvo i osnovno, po meni, citanjem nijedne knjige, ma koliko ista banalna i mediokritetska bila, necete zaglupeti, niko nije svoju mudrost, pamet i inteligenciju time smanjio.
Ja kapiram da nijedna knjiga nije toliko losa da ne moze da se izvuce - jedna, ali samo jedna pametna recenica, ako ne to, onda saznate jednu informaciju, recimo neku drzavu u Americi koja je tu pomenuta.
To na stranu, fakat je da ima pregrst glupavih knjiga, ali posmatrajuci neko svoje okruzenje u skoli npr..***, bolje nek citaju Kupoholicarku nego da ne citaju apsolutno nista, makar da im se razvija navika citanja pa se vremenom izgubi interesovanje i za takvo stivo, a potreba za citanjem negde ostaje pa se prelazi na nesto kvalitetnije.
Oh well..

Apsolutno se ne slažem. Od knjige i te kako može da se zaglupi, pogotovo masa. Pa šta je samo Hitler uradio sa zloupotrebljenim Ničeom ? Nije poenta u tome da li može da se izvuče neka pametna rečenica ( knjiga ne predstavlja skup rečenica, nego skup misli i ideja koja se posmatraju u celini !) . Pojedinac ne može ni da oglupi ni da postane pametniji pametniji od neke knjige koju je pročitao . Ovde je priča o tome kako danas postoji previše nekvalitetnih knjiga koje se predstavljaju kao remek - dela, pa ljude koji stvarno vole književnost iritiraju i dovode u zabunu. Ali šta ja pričam osobi koja ima username koji je isti kao naziv knjige P- Koelja....
 
Ali šta ja pričam osobi koja ima username koji je isti kao naziv knjige P- Koelja....

:lol::lol::lol:

Postoje dobre knjige i loše knjige. Postoje i opasne knjige, koje mogu pojedinca ili mase da navedu na opasne misli i postupke. Protokoli Sionskih mudraca, recimo.
Ali, govoreći o lošim knjigama, nije problem što one postoje, problem je što se čitaju i u javnosti često doživljavaju kao ozbiljna književnost. Znači, problem je u recepciji i sveopštoj estradizaciji književnosti. Nije problem što neko pročita lošu knjigu, ali ako ne uvidi da je to loša knjiga, to o njemu nešto govori. A to o čitalačkim navikama, pa bitna je navika čitanja, ali je bitno i razvijanje ukusa, od najranije mladosti. Ko je roditelj treba bukvalno od slikovnica i stripova da obraća pažnju na to šta mu dijete čita. Dobar ukus nije nešto što se kod čovjeka pojavi tek tako, on je rezultat velikog broja raznih uticaja kojima je čovjek izložen.
 
:lol::lol::lol:

A to o čitalačkim navikama, pa bitna je navika čitanja, ali je bitno i razvijanje ukusa, od najranije mladosti. Ko je roditelj treba bukvalno od slikovnica i stripova da obraća pažnju na to šta mu dijete čita. Dobar ukus nije nešto što se kod čovjeka pojavi tek tako, on je rezultat velikog broja raznih uticaja kojima je čovjek izložen.

Tu se potpuno slažem. U poslednje vreme je roditeljima sve lakše da ostave dete ispred tv-a, da bulji kao hipnotisano ( onda je mirno ), a to šta gleda, nije bitno. Tako i sa knjigama. Na stranu što vrlo malo klinaca uopšte čita, još je manje njih koje ima ko da usmeri šta da čitaju.
 
@so blue- Srce, ovo je slobodna zemlja, moje misljenje je takvo, tvoje takvo, prihvatam i razumem da to mislis.Okej?
A za taj nik, pa to sam stavila jos pre 3 godine, nije da se pravdam ali, tada sam bila prva godina srednje.... ali realno **** mi se za nik.
A ja sam govorila o ljudima koji imaju formiran ukus i znaju da razuce dobro i lose, a iz loseg da izvuku nesto dobro.
A generalno jeste cinjenica da je jako puno losih knjiga koji se prezentuju i plasiraju mladima kao remek-dele.
 
Ja to tako tepam, a nema frke za kombinaciju :P
A za Koelja, pa, recimo da delimo misljenje sada, valjda je pozitivno to sto se stav menja od nezrelijem i losem kao zrelijem i boljem.
Da ne offtopicimo vise ;)
Ja moram da pomenem na ovoj temi jednu 'knjigu'... koja mi je igrom slucaja zapala pod ruku, tj ortakinja je bila u fazonu 'Procitaj ovu glupost, moolim te'..zove se "Grabljivica".
Istinita kao prica o nekoj kurvi, tj sponzorusi koja je sa sela dosla u grad.E to je ja mislim knjiga koja nema apsolutno NISTA pozitivno u sebi...
 

Back
Top