Права студената
Prikazujem rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Права студената

Buduća legenda Hellen (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

Podrazumevano Права студената

Одавно заврших заврших своје студије, али сам замољена да се распитам о томе ко данас на факултетима штити права студената, да ли постоји нека институција типа омбудсман за права студената, или неко слично непристрасно тело.
    Коме се може обратити уколико су повређена права студента, и коме се могу пријавити неправилности у раду факултета?

Poznat Tusenfryd (avatar)
    Učlanjen
    11.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    129

Podrazumevano Re: Права студената

"Studentski Parlament fakulteta je organ preko kojeg studenti ostvaruju svoja prava i shtite svoje interese na Fakultetu."

"Student prodekan predstavlja studente i zastupa njihova mishljenja, predloge i zahteve preed svim organima Fakulteta koji se odnose na podizanje kvaliteta obrazovnog procesa i na organizaciju i nachin izvodjenja nastave.
    Student prodekan uchestvuje u radu Dekanskog kolegijuma, Vecja Fakulteta i Saveta Fakulteta, kao i telima koja se bave kontrolom kvalliteta i evaluacijom rada Fakulteta kad su na dnevnom redu pitanja od interesa za studente."

Tako je na Filoloshkom....
    bar na papiru

Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

У међувремену сам гуглала и ја, али, колико видим, ти студентнски парламенти још увек нису заживели, а и када заживе, верујем да ће се бавити маргиналним стварима (пошто знам како функционишу школски парламенти, по фазону:''Ево, децо, па се играјте мало!'').
    Сазнала сам да у НС постоји Омбудсман за студентска права, да је тек скоро отворена канцеларија, па ћу пробати у понедељак тамо да се информишем.

Не знам, рецимо, којој инспекцији се могу пријавити неправилности у раду факултета. Како, рецимо, декану да пријавим да неки професор прима мито, када је можда и сам декан у то упетљан? Додуше, овде није мито у питању, али сумњам у деканову непристрасност...
    Значи, негде ваљда постоји нека екстерна инспекција која можда да делује у случају кршења закона и правне процедуре....

Domaćin tarabica (avatar)
    Učlanjen
    10.01.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    80

Primanje mita je krivično delo kojim bi se bavila policija, a ne dekan ili organi fakulteta. U principu student prodekan bi trebalo da se, između ostalog, bavi pravima studenata, ali to retko gde funkcioniše.
    Poslednji put ažurirao/la tarabica : 18.01.2008. u 21:07

Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

Рекох, није мито у питању...

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

aaa.....a rektoru univeriziteta?
    ♫ The computer was born to solve problems that did not exist before. – Bill Gates

Primećen član
    Učlanjen
    21.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Citat Original postavio Hellen Pogledaj poruku
    Не знам, рецимо, којој инспекцији се могу пријавити неправилности у раду факултета. Како, рецимо, декану да пријавим да неки професор прима мито, када је можда и сам декан у то упетљан? Додуше, овде није мито у питању, али сумњам у деканову непристрасност...
    Значи, негде ваљда постоји нека екстерна инспекција која можда да делује у случају кршења закона и правне процедуре....
    Ne znam koliko je ozbiljna stvar oko koje se interesujes, u smislu da li je neka ozbiljnija povreda prava studenta ili neki veci incident koji prelazi u krivicno delo kao sto je ovde neko vec pomenuo, ali mislim da nikakva eksterna organizacija ne moze stvarno da ti pomogne. Mozda u nekoj krajnjoj liniji, kada na samom fakultetu ne mogu da se rese sukobi pa to evoluira u farsu ili se pocne provlaciti kroz medije, onda se tu umesa i rektorat, retko kada i ministarstvo upravo zbog autonomije univerziteta/fakulteta. Dakle, vecina stvari pocinje i zavrsava na fakultetu.
    Onda zavisi od fakulteta do fakulteta. Ponekad studentski parlament moze da pomogne, ali svakako moras poceti sa resavanjem problema pocevsi od studentskog parlamenta. Moras se dobro informisati koje interesne grupe vladaju na fakultetima, da li su povezani sa stud. parlamentom i izmedju sebe, kome odgovara da taj i taj profesor bude na tapetu a kome ne, na koji nacin su povezani sa rektoratom, i u skladu sa celom tom papazjanijom moras da formiras stav i nacin delovanja. I vodi racuna kome se zameras i na kom nivou talasas, jer kasnije kada se ugase svetla, sistem u kome se svi oni drze zajedno moze da te pregazi. Veruj mi, ja sam imao malih problema samo zbog bezazlenih stvari, tipa konfrotacije sa nekim instruiranim studentima koji su hteli da provuku neke akcije, a mene je vrag terao da se suprostavim tome postojuci elementarnu logiku i zdrav moral iako nisam bio licno ugrozen nego sam, eto, zahtevao pravdu.

Slične teme

1. Фабијанци - права вера???
    Autor eremita u forumu Religija
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 29.08.2011., 11:03
  2. Права жена
    Autor QueenOfClubs u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 291
    Poslednja poruka: 05.11.2009., 14:45
  3. НА РТС 1 ОПЕТ ХОМОСЕКСУАЛНА ПРАВА
    Autor Миле саКлисе u forumu Politika
    Odgovora: 2