dali baš moramo biti bolje od njih?

blondi

Domaćin
Poruka
4.976
žene se u zadnje vreme uveliko bore sa 'muškom' dominacijom trudeči se da postanu ravnopravne i jednake njima,čak u tolikoj meri da su postale zavisne od toga da su čak i bolje?!...

zašto?...

u biti svi jako mešaju značenja pojmova: ravnopravnost i jednakost

ravnopravnost se odnosi na zakonsko garantirana prava muskaraca i zena ... na taj način je nekako sankcionirana diskriminacija... početka i zasnova feminizma leži u borbi za ravnopravnost tj nekada poznato kao borba za pravo glasa ... to je prošlost... nema svrhe za borbu nečega što več imamo... treba se samo osvestiti...

jednakost podrazumeva jednak odnos prema ženama u svim dimenzijama društva... što se pogrešno tumači i time ističe borba za jednakost kroz feminizam

muškarci ovo stereotipno tumačenje shvataju kao borbu za moč i zato se grčevito opiru tome...

savremeni feminizam je zapravo borba za uvažavanje seksualnih različitosti kroz afirmaciju ženske (sub)kulture, dekonstrukciju ideologije muške dominacije, izučavanje seksualnih razlika...

morala i pravila u/pod kojim živimo su muška, stvorili su ih muškarci, kroz duga vremena 'nadvlade' tu vlada princip destrukcije i često žene sebe u tome vide muškim predisponiranim pogledom...

zašto menjati pogled na svet jednostavno treba napisati novi... gde piše da su ova staromodna pravila aksiom???
 
Ne znam ko sta hoce i za sta se zalaze, ali znam da mi je muka od feminizma i onog sto nosi sa sobom.
Vec prelazi u bolest...
Znam samo da ogromna vecina zena "yebe majku onoj koja je prva spomenula feminizam".
Zasto?
Ulete u masinu za koju ogromna vecina zena nije spremna. Jos se utripuju na karijeru i jos par gluposti.
To ih toliko optereti da na kraju totalno puknu i pozele da su nekakve domacice sa gomilom djece oko sebe.
Pozele da mogu da budu bespomocne zenice, da se neko o njima brine i da imaju zastitu...
Zena je bolje zivjela obespravljana nego sada kada polako stice svoja prava. U to sam ubijedjen.
Danas imaju tzv. kontrolu radjanja, nazovi: mogucnost ubijanja sopstvenog djeteta u obliku ploda. Sjajno, zar ne?
Imaju mogucnost tzv. ostvarivanja sebe, nazovi: rintaj ko konj i utripuj se kako to ima mnogo dublji smisao...
Imaju mogucnost izbora partnera i seksualne slobode, nazovi: karaj se dok mozes i s kim stignes, a kad te stigne bioloski sat uhvati sta je pri ruci i budi sretna, jer bi inace ostala do kraja zivota sama...
I jos mnogo toga imaju danasnje zene. I jos ce vise dobiti, samo jos nisu smisljeni eufemizmi za te zakone.
I tako, sve sjajnije od sjajnijeg...
 
forest...
ja zapravo pričam o tome zašto ta borba da budemo bolje? zašto se uopšte takmičimo? tj najglavnije pitanje oko čega takmičimo? mislim da nikome nije jasno baš to 'oko čega'...
moje je mišljenje da ne treba da se borimo oko nekih 'normi' postavljenih pre modernizacije društva...

a tvoji komentari... hmmm... imaš svoj pogled na to ali objasni mi samo taj takozvani trip žena oko 'kariere' i želje za domačinstvom... kolko ja poznajem i doživljavam situaciju (uzmi u obzir da živim u zemlji sa večim standardom od srbije) nema baš puno muškaraca koji bi ekonomski i socialno bili sposobni izdržavati celu porodicu ako ubrojimo još i tvoje negiranje abortusa te bi porodice mogle biti u proseku 5-6 članske?...
 
Bespomocno bice kao sto je zena u patrijarhalnoj porodici osnovano ima strah za fizicki integritet, narodski receno strah da je muz ne prebije.
Od toga je pocelo...
Jedina zastita od toga je bila prijetnja da je ona samostalna i da ga moze ostaviti kad pozeli u slucaju da se tako nesto desi.
Medjutim, neke cike koje imaju puno para tzv. kapitalisti su odjednom skontali koliki ogroman ljudski potencijal sjedi kod kuce, a sve to vrijeme bi moglo da bude izrabljeno u fabrici.
Pa su sve potjerali i na drzavnom nivou.
Ti si jedna od rijetkih koja danas razmislja zasto je to tako.
Vecina je toliko vec nalozena da se vise ne postavlja pitanje smisla, nego se jednostavno radi u tom smjeru.
Po meni, sasvim nepotrebna borba, koja ne koristi ni musakrcu, ni zenu, nego samo onom ko profitira.
A tom profiteru i nije bas pretjerano bitno kako se neko osjeca.
Na kraju krajeva, ta zena radeci u njegovoj firmi moze sebi da priusti mnogo sta: hranu, odjecu, putovanja, izlaske...
A nace se vec nacini i reklame da ona shvati kako joj je zivot sjajan i ispunjen i kako je upravo tako oduvijek zeljela.

Sto se tice domacica, mislim da si me pogresno shvatila. Nisam uopste rekao da zena treba da sjedi kuci i da ne treba da radi i da ne treba da "ostvaruje sebe", ali mislim da treba jasno da postavi sebi prioritete i da postuje svoju prirodu.
 
I to je tvoj jedini argument?Ko ce izdrzavati porodicu?Ma daj...Onda nije u pitanju sve ono sto si navela vec lova,cuvena zenska potreba da budu situirane,osecaj sigurnosti.
(Uzgred receno,da li znas da postoji preventivna zastita od nezeljene trudnoce?)
Forest,thanks;uzeo si mi rec iz usta.
 
sevalav:
I to je tvoj jedini argument?Ko ce izdrzavati porodicu?Ma daj...Onda nije u pitanju sve ono sto si navela vec lova,cuvena zenska potreba da budu situirane,osecaj sigurnosti.
(Uzgred receno,da li znas da postoji preventivna zastita od nezeljene trudnoce?)
Forest,thanks;uzeo si mi rec iz usta.
daj molim te čitaj sve redom... ono je bio samo komentar na forestov stav...

a sto se tiče osečaja sigurnosti... ne smatram da financije mogu da mi daju sigurnost ali u današnjem svetu nažalost ne prolazi više ona fora: ma važno da se volimo svega če biti... sad but true... poznajem bezbroj brakova koji propadaju baz zbog loših socialnih uslova, koji diskretno podtiču nerazumevanje... ali ovo je za tvoj način 'čitanja' preduboka tema sorry...
 
A ja, nazalost, poznajem bezbroj brakova, koji bi se raspali da je zena ekonomski nezavisna, a sto naravno trenutno nije... :?
Smatram da rjesenje nije u feminizmu, nego u emancipaciji oba pola...
Naravno da se zenama smuci i posao i karijera, kad je pored toga, manje-vise sav teret vodjenja domacinstva, na njima...
 
blondi:
sevalav:
I to je tvoj jedini argument?Ko ce izdrzavati porodicu?Ma daj...Onda nije u pitanju sve ono sto si navela vec lova,cuvena zenska potreba da budu situirane,osecaj sigurnosti.
(Uzgred receno,da li znas da postoji preventivna zastita od nezeljene trudnoce?)
Forest,thanks;uzeo si mi rec iz usta.
daj molim te čitaj sve redom... ono je bio samo komentar na forestov stav...

a sto se tiče osečaja sigurnosti... ne smatram da financije mogu da mi daju sigurnost ali u današnjem svetu nažalost ne prolazi više ona fora: ma važno da se volimo svega če biti... sad but true... poznajem bezbroj brakova koji propadaju baz zbog loših socialnih uslova, koji diskretno podtiču nerazumevanje... ali ovo je za tvoj način 'čitanja' preduboka tema sorry...



ta fora o kojoj pricas nije nikada ni prolazila, jer jos je moja pokojna prababa pricala mojoj majci "e, cero moja, kad sirotinja pokuca na vrata, ljubav iskace kroz prozor"
To je bila prica kada je ubedjivala da treba da zanemari pravu ljubav i da se uda za onog koji je bolje situiran, a ne za onog koji joj se vise svidja. E,moja majka bas nije imala pravo izbora, drugi su joj izabrali, a ona nije bila dovoljno hrabra da se odupre tome. I kasnije nije mogla da napusti zivot koji joj nije odgovarao jer nije imala kud, bila je domacica, bez posla i obrazovanja. I sada se pitam , da je bila materijalno vise obezbedjena, da je bila obrazovanija i imala svoj posao i sto ljudi kazu svoje parce hleba, verujem da bi bila u boljoj poziciji i mogla bi da bira, ali u onom slucaju joj je bio jedini izbor i mogucnost "cuti i trpi"
I prosto meni samo od sebe dolazi, da se moram boriti, da moram imati stabilnu materijalnu situaciju, svoj posao i svoj prihod, bas iz razloga sto onda sam svoj covek i ne zavisim ni od koga. Zeznto je kada zavisis od drugoga, ja to ne volim, jer verujema da onda drugi donose odluke umesto tebe i upravljaju tvojim zivotom.
 
Gazdarica:
A ja, nazalost, poznajem bezbroj brakova, koji bi se raspali da je zena ekonomski nezavisna, a sto naravno trenutno nije... :?
Smatram da rjesenje nije u feminizmu, nego u emancipaciji oba pola...Naravno da se zenama smuci i posao i karijera, kad je pored toga, manje-vise sav teret vodjenja domacinstva, na njima...

MOJ NAKLON PRAVOJ ZENI!
p.s.poceh da menjam misljenjce svoje,
ovo ti je bilo...dobro. :wink: :idea:
 
blondi:
žene se u zadnje vreme uveliko bore sa 'muškom' dominacijom trudeči se da postanu ravnopravne i jednake njima,čak u tolikoj meri da su postale zavisne od toga da su čak i bolje?!...
zašto?...u biti svi jako mešaju značenja pojmova: ravnopravnost i jednakost

OVO STO CITAM NA OVOM MESTU I STO PODVUKOH BLONDI,VECA MI JE HVALA NEGO DA SI MI SE(pa...mogla si)zahvalila na jutrosnjoj poklon-pesmi upucenoj tebi.Lepa temica,lepi navodi,lepi komentari,lepa zena.Komletno.Bash. :wink: :idea:
 
Ljudi uopste, ne izuzimam time samo zene, nemaju mogucnosti i sposobnosti da se izbore sa slobodama koje im se u pojedinim trenucima pruzaju.
Kako objasniti cinjenicu da su brakovi ranije, kad nije bilo bas toliko slobode bili tako uspjesni tj. bez obzira na sve trajali su cijelog zivota?
A danas kad svako moze da bira i bude izabran, prosjecan vijek braka nije duzi od 10 godina.
Borba za zenska prava(i uopste prava na slobode) je opravdana, ali ne koristi jer je covjek uvijek jedna izmanipulisana biljka, a s druge strane nesposoban da se nosi sa stecenim slobodama.
Pa je li normalno da jedan covjek tj. prosjecna zena toliko radi??? Posao, porodica, privatni zivot, drustveni zivot...pa to je ludilo!!!
I nije cudo sto to ne uspijeva.
A zene se jos uvijek bore grcevito za to.
Za sta?
Da budu robovi kapitalizma.
Pa znate kako, ja bih radije pretrpio jedne batine godisnje od nezgodnog muza, nego se mlatarao po cio dan da bih od tih batina (koje su ionako neizvjesne) bio osiguran...

Pokusao sam da ovo sve uvezem sa temom, nadam se da nisam promasio...
 
Da budu robovi kapitalizma.
Pa znate kako, ja bih radije pretrpio jedne batine godisnje od nezgodnog muza, nego se mlatarao po cio dan da bih od tih batina (koje su ionako neizvjesne) bio osiguran...

Pokusao sam da ovo sve uvezem sa temom, nadam se da nisam promasio...[/quote]


e stvarno ovo ti nije na mestu...kako mozes napisati tako nesto! Da li znas koliki je procenat zena u Srbiji koje su maltretirane od strane muzeva na bilo koji nacin (psihicki,fizicki)?! Da li bi mogao imati takvo misljenje da su se slicne situacije odvijale u tvojoj porodici,tvojoj majci ili sestri... Ne verujem da bi! Pa covece,mozes sutra cerku imati,bi li voleo da je "nezgodni muz bije jedanput godisnje"?
Promasio si,ne da si promasio nego totakno zalutao...kompas tebi treba...
Nisam okoreli feminista,branim nas zene i uvek cu od takvih i tebi slicnim....
A da , i radije cu robovati kapitalizmu nego zadrtom balkancu!!!
 
Foreste dobro zboris ali lose napadas. Nije stvar u batinjanju jedanput godisnje.Ali konto feminizma i emancipacije stoji. Emancipacija je najveci protivnik zena.
A ti tajfunce, izvoli u neku ambasadu po vizu. Pa pici u beli svet de naravno podrzavaju devojcice sa open mind stavovima.
U potpisu- zadrti da ne moz vise biti zadrtiji balkanac :lol:
 
forest, kako ti nije palo na pamet da zena ne mora toliko da radi npr. u kuci? da li je tebi ikad palo na pamet da se latis usisivaca i da operes sudove ili je to "zenski" posao? nije nego...
moj drug libanac, rodjen u Parizu se zgrozio ovde kad je cuo da kod nas iskljucivo zene rade po kuci a muskarcima je potpuno normalno da ne rade ama bas nista. rece da bi naseg tipa prosecna parizanka izbacila iz kuce posle dva dana. ej, libanac nam se cudi!!! naravno.
strasno je licemerno sa muske strane optuzivati zene da nisu u stanju da se nose sa slobodom. da li bi ti bio u stanju da radis 8 sati, dodjes kuci, skuvas rucak, operes sudove, spremis kucu, skuvas muzu kafu, das deci da jedu, spremis veceru, operes ves, radis sa decom domaci.....? a? pa onda opet ujutru na posao...i jos da budes doteran, nasminkan, depiliran, pozeljan svome dragom muzu.
naravno da se muskarci grcevito bore da zeni oduzmu osnovno ljudsko pravo - da bude slobodna i da ima izbor. tacnije, lenje muske svinje koje ne shvataju da taj WC koji dele sa zenom i decom i oni prljaju, da nisu gosti u stanu i da zena nije njihova kucna pomocnica.
zasto bi zeni bilo prirodno da sedi kod kuce?? i da bude domacica? ok je to zanimanje, ali prvo...za to ne postoji plata (o tome se sad raspravlja u USA, plata za domacice jer je to celodnevan posao). drugo, svaka zena ima i potrebu i pravo da se realizuje i na drugim poljima. trece, zasto bi zena materijalno zavisila od muza? gledaj to iz zense perspektive, muskarcima to savrseno odgovara ali hej. na ovoj planeti postojimo i mi, savrseno ravnopravne sa vama i nismo stvorene samo zbog vas.
i gresis da su brakovi pre bili uspesniji. trajnost ne znaci uspesnost. mogu misliti agoniju zena koje su patile u losim brakovima samo jer nisu mogle da se razvedu. to je tebi uspesan brak?
i ne tupite vise o "prirodnoj potrebi zene". ne zivimo vise u pecinama niti ste vi i dalje lovci. svaka zena bi od sad trebalo za pocetak na taj nacin da vaspitava i svoju cerku i sina a ne da podrzava ovakav maloumni koncept.
 
Zak:
Foreste dobro zboris ali lose napadas. Nije stvar u batinjanju jedanput godisnje.Ali konto feminizma i emancipacije stoji. Emancipacija je najveci protivnik zena.
A ti tajfunce, izvoli u neku ambasadu po vizu. Pa pici u beli svet de naravno podrzavaju devojcice sa open mind stavovima.
U potpisu- zadrti da ne moz vise biti zadrtiji balkanac :lol:

emancipacija je najveci protivnik muskaraca jer cete kad tad morati da preuzmete deo obaveza koje ste svalili na zene.
 
Zak:
Foreste dobro zboris ali lose napadas. Nije stvar u batinjanju jedanput godisnje.Ali konto feminizma i emancipacije stoji. Emancipacija je najveci protivnik zena.
A ti tajfunce, izvoli u neku ambasadu po vizu. Pa pici u beli svet de naravno podrzavaju devojcice sa open mind stavovima.
U potpisu- zadrti da ne moz vise biti zadrtiji balkanac :lol:
Cuj gos. da ne moze vise biti zadrtiji balkanac ili ti Zak... Ha opet mind stavovi....sorry but *******...
Lepa sala :lol:
 
-predpostavljam da niko od clanova ne zivi u stereotipnim brakovima tipa"dodjem kuci,bacim noge na taburet,otvorim novine i cekam da mi zena stavi portiklu i donese rucak...",takvih veza je sve manje
a zadrzale su se u isto tako malim mestima...niko od danasnjih mladih iz vecih gradova,obrazovanih,nece uletati u veze takvog tipa
-dolazi vreme,zapravo vec je doslo,u kom oba pola ravnopravno konkurisu za radna mesta,potrebna je angazovanost oba roditelja,jer jedan nece moci da prehrani celu porodicu,vec privatizovani vrtici brinu o deci....svako sprema za sobom...ako ja nemam vremena to radi ona i obrnuto....itd....dakle,u cemu je problem...mushkici koji misle da ce recimo u BG-u da nadju zenicu koja ce da im titra muda,zelim im srecu ali slabi su izgledi,a zene koje misle da se uvale nekom "baji" koji ce da trcka za njih,eventualno istrpe koju sljagu,i svrljaju okolo...neka razmisle ponovo...mada,takve pojave ce,doduse manje frekventno,ipak da se desavaju....toliko
 
goodday:
-predpostavljam da niko od clanova ne zivi u stereotipnim brakovima tipa"dodjem kuci,bacim noge na taburet,otvorim novine i cekam da mi zena stavi portiklu i donese rucak...",takvih veza je sve manje
a zadrzale su se u isto tako malim mestima...niko od danasnjih mladih iz vecih gradova,obrazovanih,nece uletati u veze takvog tipa
-dolazi vreme,zapravo vec je doslo,u kom oba pola ravnopravno konkurisu za radna mesta,potrebna je angazovanost oba roditelja,jer jedan nece moci da prehrani celu porodicu,vec privatizovani vrtici brinu o deci....svako sprema za sobom...ako ja nemam vremena to radi ona i obrnuto....itd....dakle,u cemu je problem...mushkici koji misle da ce recimo u BG-u da nadju zenicu koja ce da im titra muda,zelim im srecu ali slabi su izgledi,a zene koje misle da se uvale nekom "baji" koji ce da trcka za njih,eventualno istrpe koju sljagu,i svrljaju okolo...neka razmisle ponovo...mada,takve pojave ce,doduse manje frekventno,ipak da se desavaju....toliko
za neupucene muske clanove!!!! retko realan tip na forumu :wink:
 

Back
Top